Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-01-20 11:10 Komentarai: (0)
JAV vakar buvo nedarbo diena. Per pirmadienio prekybą Vakarų Europos akcijų indeksai pasuko žemyn po to, kai „Royal Bank of Scotland“ paskelbė prognozuojąs net 28 mlrd. svarų nuostolį 2008 metais – tai būtų didžiausias nuostolis per visą D. Britanijos įmonių istoriją. Po šios naujienos banko akcijos kaina smuko 67 proc. Atsvaros šiai naujienai nesuteikė ir Europos Komisija, kuri vakar paskelbė atnaujintas prognozes, pagal kurias numatomas 1,9 proc. euro zonos ekonomikos mažėjimas 2009 metais. Tai daugiau nei prieš mėnesį skelbta Europos centrinio banko prognozė dėl 0,5 proc. BVP smukimo šiemet.

Vakar D. Britanijos vyriausybė paskelbė apie savo antrąjį bankų gelbėjimo planą. Juo vyriausybė numato sudaryti sąlygas bankams apdrausti padidintos rizikos aktyvus ir siūlyti garantijasbankų skolų įsipareigojimams. Vyriausybė Anglijos bankui leido suprasti, kad pritaria ir toliau didinti pinigų pasiūlą, tad bazinės palūkanų normos, kuri šiuo metu siekia 1,5 proc., mažinimo galime tikėtis dar ne vieną kartą. Panašu, kad vyriausybės dalyvavimas reguliuojant bankus turėtų dar labiau išaugti. „Royal Bank of Scotland“ prisijungęs prie vyriausybės programos įsipareigojo suteikti paskolų už 6 mlrd. svarų, tačiau pats kreditavimo procesas bus griežtai prižiūrimas D. Britanijos vyriausybės siekiant, kad paskolos būtų išduodamos tik patikimiems ir mokiems klientams.

Azija

Pagrindinės Azijos akcijų rinkos šįryt smuko žemyn po vakarykščių prastų naujienų iš Vakarų Europos bankų sektoriaus, kurios pakartotinai padidino investuotojų nerimą dėl pasaulinio masto recesijos.

Vakar ir šįryt Japonijoje paskelbti rodikliai patvirtino prastėjančią šalies vartotojų padėtį. Japonijos vartotojų pasitikėjimo indeksas gruodžio mėnesį nukrito nuo 28,4 iki 26,2. Tai mažiausia indekso reikšmė nuo tada, kai indeksas buvo pradėtas skaičiuoti 1982 metais. Japonijos paslaugų, tokių kaip ryšiai ar transportavimas, paklausą atspindintis indeksas lapkričio mėnesį nusmuko 0,9 proc. vietoje ekonomistų prognozuotų 0,8 proc. Vartotojų padėtis nuosaikiai prastėti pradėjo tada, kai globalus ekonomikos sulėtėjimas pakirto Japonijos gamintojų paklausą ir šie yra priversti mažinti darbuotojų skaičių – vien „Toyota“ planuoja atleisti 4,5 tūkst. laikinų savo darbuotojų.

Kinijos akcijų indeksas CSI 300 šiandien truputį kilo, nors Honkongo Hang Seng indeksas smuko daugiau nei 2 proc., daugiausia nulemtas bankų ir metalų kasybos bendrovių akcijų smukimo. Vakarykštė naujiena apie galimus rekordinius „Royal Bank of Scotland” nuostolius neigiamai paveikė visos Azijos rinkas, nes dar labiau išaugo baimė, kad daugiau bankų gali prireikti šalies valdžios pagalbos ne tik Vakarų pasaulyje, bet ir Azijoje. Beje, automobilių gamintojos „Mazda” pardavimai Kinijoje 2008 m. gruodį išaugo 22,5 proc., nors visų metų pardavimai augo 25,5 proc., tad metų pabaigoje augimo tempas smuko, tačiau jis išliko vienas aukščiausių tarp automobilių pardavėjų Kinijoje. „Toyota” 2008 m. automobilių pardavimus Kinijoje padidino 17 proc., „Honda” 11,7 proc., „General Motos” 6,1 proc., o „Volkswagen” apie 12,5 proc.

Lotynų Amerika

Brazilijos akcijos krito pirmą kartą per tris dienas po to, kai darbo rinkos ataskaita parodė, kad gruodį buvo atleista 650 tūkst. darbuotojų – daugiausia šalies istorijoje. Tai rodo, kad ekonominė padėtis didžiausioje Lotynų Amerikos valstybėje prastėja greičiau, nei buvo galima tikėtis. Tikimasi, kad tai paskatins Centrinį banką šią savaitę sumažinti bazines palūkanų normas nuo 13,75 iki 13 proc. punktų.

Vidurio ir Rytų Europa

2008 m. gruodį Lenkijos bendrovių darbuotojų vidutiniai atlyginimai augo lėčiausiai nuo 2006 metų – 5,4 proc. Lapkričio mėnesį jie augo 7,4 proc. Tai atskleidžia, kad Lenkijos ekonomika sparčiai lėtėja. Lenkijos Vyriausybė tikisi, kad šalies ekonomika šiemet augs 3,7 proc. Rinkos tikisi, kad šalies Centrinis bankas, neseniai du kartus sumažinęs bazinę palūkanų normą, ir toliau ją mažins, siekdamas skatinti ekonomikos augimą. Nuo mėnesio pradžios zlotas euro atžvilgiu jau nusilpo 4 proc. Nedarbas gruodžio mėnesį išaugo 2,3 proc., lyginant su tuo pačiu 2007 metų laikotarpiu, bet sumažėjo 0,6 proc., lyginat su ankstesniu mėnesiu.
Turkijos vartotojų pasitikėjimo indeksas 2008 m. lapkričio mėnesį buvo 68,88. Palyginus su 2008 m. lapkričio mėnesiu, 2008 m. gruodžio mėnesio vartotojų pasitikėjo indeksas išaugo 1,48 proc. iki 69,90.

Finansų ministras Michailas Kudrinas teigia, kad Rusijos vyriausybė planuoja skirti 40 mlrd. JAV dolerių bankams ir taip lengvinti skolinimosi sąlygas.

Po ilgai trukusių derybų Ukrainos premjerė J. Tymošenko ir Rusijos ministras pirmininkas V. Putinas pagaliau susitarė dėl gamtinių dujų pirkimo bei tranzito kainų. Pagal susitarimą Ukraina mokės rinkos kainą 2010 m. ir pirks dujas su 20 proc. nuolaida 2009 m. O „Gazprom” už tranzitą 2009 m. mokės tiek pat, kiek ir 2008 metais, tai yra 1,7 JAV dolerių/1000m3/100km, o nuo 2010 m. tarifas bus aukštesnis, bet nedetalizuota kiek. Kokia yra rinkos kaina, dar tiksliai nėra aišku, tačiau ji galėtų siekti apie 250–300 JAV dolerių žymiai kritus naftos kainai. Dar svarbu yra tai, kad kaip tarpininkas bus pašalinta dujų tranzito bendrovė „RosUkrEnergo”. Primintina, kad prieš tai Ukraina į derybas ėjo su siūlymu mokėti arba 192,6 USD/1000m3 ir 2,2 USD/1000m3/100km, arba 218 USD/1000 m3 ir 2,47 USD/1000m3/100km.

Ukraina 2008 m. išgavo 77,7 mln. tonų anglies, tai yra 2,8 proc. daugiau nei 2007 m. Kaip ir daugelio iškasenų, gruodžio mėnesį anglies gavyba mažėjo 5 proc. Svarbu, jog koksuotos anglies kaina gruodžio mėnesį siekė 55-60 dolerių už toną, lyginant su aukščiausia metų kaina 361 JAV dolerių už toną liepos mėnesį. Terminė anglis yra nustatoma vyriausybės ir ji siekia 62 JAV dolerius už toną.

Rumunijos 2009 m. biudžetas suplanuotas tikintis 2,5 proc. BVP augimo ir 2 proc. BVP biudžeto deficito. Lyginant su 7,8 proc. BVP augimu 2008 m., tai yra gana stiprus kritimas, tačiau matant dabartines sudėtingas sąlygas ir kaimyninių šalių sunkumus ir galimus BVP mažėjimus, net ir 2 proc. augimas būtų teigiamas. Taip pat projektuojama, kad bedarbių skaičius išaugs 25 proc.

Vakar Vengrijos centrinis bankas, pateisindamas daugumos „Bloomberg“ apklaustų analitikų lūkesčius, sumažino bazinę palūkanų normą nuo 10 proc. iki 9,5 proc. Tai ketvirtas karpymas per pastaruosius du mėnesius. CB atstovo teigimu, per susirinkimą buvo svarstomi netgi 9,25 proc. ar 9 proc. variantai, taigi palūkanų mažėjimo galima laukti ir ateityje. Pinigų politikos formuotojų apsisprendimą turėtų palengvinti silpnėjantis kainų augimas. Lapkritį metinė infliacija siekė 4,2 proc., o gruodį – jau 3,5 proc.

Pernykštis Serbijos valstybės biudžeto deficitas pasiekė 54,6 mlrd. dinarų ir viršijo planuotą dydį 19 proc. Tai sudaro apie 2 proc. BVP. Biudžeto pajamos per metus išaugo 12,2 proc. iki 649,2 mlrd. dinarų, tačiau deficitas viršijo prognozuotą daugiausia dėl 14 proc. augusių biudžeto išlaidų.

Žaliavos

Žaliavinės „WTI” naftos artimiausio vasario mėn. ateities sandoriai „NYMEX” biržoje šiandien ryte toliau pinga, o jie sudarinėjami apie 34 JAV dolerių už barelį. Šiandien yra paskutinė vasario mėn. žaliavinės naftos pristatymo ateities sandorių prekybos diena, taddauguma naftos rinkos dalyvių pardavinėja savo turimas pozicijas, nenorėdami, kad jiems būtų pristatyta žaliavinė nafta, nes paprasčiausiai JAV ima trūkti naftos saugojimo vietų. Panašu, kad šiandien šių sandorių kainos, artėjant prekybos pabaigai, dar kris. Kovo mėn. „WTI” naftos pristatymo ateities sandoriai pinga ir jais šiandien ryte prekiaujama už 40 JAV dolerių už barelį. Investuotojus baugina, kad ateinantį pusmetį rinką drebins pasirodantys labai prasti šalių makroekonominiai rodikliai, o naftos paklausa smuks netgi dar stipriau, nei yra tikimasi dabar. Manoma, kad ypač silpna naftos paklausa bus 2009 m. II ketvirtį. „Goldman Sachs” prognozuoja, kad „WTI” naftos kaina artimiausiu metu gali nukristi žemiau nei 30 dolerių už barelį, bet šis bankas tikisi, kad jau 2009 metų pabaigoje nafta kainuos apie 65 dolerius už barelį. Beje, naftos rinkas vakar nuramino ir pasirašyta gamtinių dujų tiekimo sutartis tarp Rusijos ir Ukrainos.

Aukso kaina vakar per prekybą krito nuo 845 JAV dolerių už trojos unciją ir šiandien ryte auksas jau kainavo 830 JAV dolerių. Kritimą lėmė pakankamai smarkiai pastarąsias dvi dienas brangstantis JAV doleris euro atžvilgiu. Londone vakar varis brango 2,2 proc., tačiau jau šiandien jo kaina Šanchajaus metalų biržoje smuko 1,7 proc. Tam daugiausia įtakos turėjo vakar vakare sustiprėjusios pesimistinės nuotaikos, kad pasaulio ekonomika ims atsigauti daug vėliau, nei manyta iki šiol. Visgi galvojama, kad Kinijoje vario paklausa turėtų truputį atsigauti šį pavasarį, nors likusiame pasaulyje ji dar smuks.
 
Dar nėra komentarų