Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2008-11-26 11:34 Komentarai: (0)
JAV. Prekybos sesijos pradžioje indeksai pradėjo kilti Iždo departamentui ir Federaliniam rezervų bankui pranešus apie 800 milijardų dolerių planą, kurio pagrindinis tikslas - atgaivinti kreditų rinką ir kad būsto paskolos taptų pigesnės ir labiau prieinamos privatiems vartotojams. Vyriausybė sieks, kad tokios finansinės kompanijos, kurios išduoda kreditines korteles, studentų paskolas ir teikia automobilių išperkamąją nuomą, sugrąžintų skolinimosi lygį j normalią būseną, kad vartotojai vėl pradėtų stimuliuoti ekonomikos augimą.

Patikslintais duomenimis, JAV trečiojo ketvirčio bendras vidaus produktas sumenko 0,5 proc, praneša JAV komercijos departamentas. Prieš tai buvo skelbiama, kad trečio ketvirčio BVP sumenko 0,3 proc, tačiau daugumos analitikų prognozėmis, tokio patikslinto rezultato rinka ir laukė, tad aštresnės reakcijos tai paskelbus rinkoje nebuvo.

„Case-Shiller" namų kainų nacionalinis indeksas, rodantis namų kainų dinamiką, trečią ketvirtį nukrito 16,6 proc, lyginat su rezultatu, buvusiu prieš metus. Kol kas tai didžiausia kainų korekcija nuo indekso skaičiavimo pradžios. Nuosavybės į nekilnojamąjį turtą teisių netekimas, ekonomikos augimo ūkesčių mažėjimas ir augantis nedarbas sudaro visą elementų grupę, kuri sistemingai spaudžia namų kainas žemyn.

Pagrindinis rodiklis, nusakantis vartotojų lūkesčius dėl ateities perspektyvų - vartotojų pasitikėjimo indeksas (Consumer Confidence lndex) lapkričio mėnesį atšoko nuo visų laikų žemiausio lygio spalio mėnesį. Indeksas paaugo iki 44,9 punkto nuo 38 punktų. Paskelbtas rezultatas geresnis, nei prognozavo dauguma ekonomistų (vidutinė prognozė - 39,5 punkto). Kadangi vartojimas sudaro pagrindinę JAV ekonomikos varomąją jėgą, jam laikantis istoriškai žemame lygyje sunku tikėtis, kad JAV ekonomika 2009 metų pirmame ketvirtyje galėtų rodyti atsigavimo ženklus. Optimistinės nuotaikos lapkričio mėnesį greičiausiai atsirado dėl krintančių naftos ir dujų kainų, taip pat gyventojai jau turėjo pajusti ir bent minimalų kreditų rinkos atsigavimą.

Vakarų Europa
Paskelbtas galutinis Vokietijos bendrojo vidaus produkto pokytis trečią ketvirtį liko nepakitęs ties minus 0,5 proc. Tai patvirtina, kad techniškai didžiausia Europos ekonomika pasiekė recesijos lygį. Patikslintais duomenimis, privatus vartojimas augo 0,3 proc, kai anksčiau krito 0,6 proc. Tačiau vyriausybės išlaidos sumažėjo nuo 0,9 proc. iki 0,8 proc. Importas per trečią šių metų ketvirtį augo 3,8 proc, eksportas krito 0,4 proc. Metinis Vokietijos BVP augimas sulėtėjo iki 0,8 proc. nuo 1,7 proc, buvusių po antrojo ketvirčio.
Tiesa, lapkritį vėl kiek netikėtai pakilo Vokietijos „GfK" instituto skaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo indeksas. Indeksas augo trečią mėnesį iš eilės iki 2,2 nuo 1,9 punkto, gyventojai teigiamai vertina krintančias energetinių produktų kainas.

Azija
Tarptautinė reitingų agentūra „Fitch" sumažino didžiausios
Japonijos automobilių gamintojos „Toyota" ilgalaikio skolinimosi reitingus užsienio valiuta nuo aukščiausio AAA net dviem laipteliais iki AA ir paliko neigiamą reitingų perspektyvą. Tai reiškia, kad artimiausiu metu reitingai dar gali būti sumažinti. Krintantys „Toyota" pardavimai JAV ir kitose rinkose sumažins kompanijos pelną, o tai turės neigiamą poveikį kreditingumui. Paskelbus pranešimą apie reitingų sumažinimą „Toyota" akcijos nukrito beveik 5 proc. „Toyota" reitingai buvo sumažinti pirmą kartą per dešimtmetį. Reikia pastebėti, kad šios bendrovės reitingų sumažinimas yra svarbus įvykis ne tik pačiai „Toyota", bet ir visam automobilių gamintojų sektoriui, nes galima sulaukti ir kitų šio sektoriaus kompanijų reitingų mažinimo (tai darytų spaudimą akcijų rinkoms).

Lotynų Amerika
Brazilijos akcijų rinka vakar kilo antrą dieną iš eilės dėl šalies Centrinio banko pranešimo apie šiais metais padidėjusį išduotų būsto paskolų skaičių ir teigiamo sentimento iš JAV, kur buvo paskelbtas dar vienas likvidumo gerinimo ir vartojimo stimuliavimo planas. Brazilijos CB vakar pranešė, kad šių metų sausio-spalio mėnesiais išduotų būsto paskolų suma padidėjo 30 proc. iki 56,4 milijardo realų (24,5 milijardo JAV dolerių). Spalio mėnesį būsto paskolų augimas lyginant su rugsėju sudarė 2,7 proc, tačiau visas banko skolinimas sumažėjo 3 proc. iki 157,3 milijardo realų. Bankų būsto paskolų portfelių augimas, be abejo,
įkvėpė optimizmo rinkos dalyviams ir kiek sumažino baimę dėl kreditų krizės.

Vidurio ir Rytų Europa
Pagrindiniai Rusijos akcijų rinkos indeksai MICEX ir RTS vakar užsidarė skirtingai: MICEX indeksas (skaičiuojamas rubliais) smuko 1,61 proc, o RTS indeksas (skaičiuojamas JAV doleriais) pašoko beveik 11 proc. Apyvartos buvo beveik dvigubai didesnės nei pastaruosius kelis mėnesius - MICEX biržoje apyvarta sudarė 45,59 milijardo rublių, RTS - 29,22 milijono JAV dolerių. Rusijos aktyvai rubliais šiuo metu yra nepopuliarūs tarp užsienio investuotojų, nes jau du kartus Rusijos centrinio banko praplėsta rublio svyravimo riba dviejų valiutų krepšelio atžvilgiu iš karto nutempdavo rublio kursą prie apatinės ribos (t. y. rublis per pastarąsias dvi savaites atpigo JAV dolerio ir euro krepšelio atžvilgiu apie 2 proc). Be to, vakar kritusi naftos kaina taip pat darė spaudimą Rusijos akcijų rinkai.

OECD (angl. Organisation for economic co-operation and development) organizacija, kuri buvo įkurta 1961 metais ir kuriai priklauso 30 išsivysčiusių demokratinių pasaulio valstybių, besiremiančių rinkos ekonomika, prognozuoja, kad Vidurio ir Rytų Europos ekonomikos atsigaus 2010 metais. OECD ataskaitoje teigiama, kad pirmiausia atsigaus didžiausios regiono ekonomikos, tai yra Lenkija, Čekija, Slovakija ir Vengrija. Lenkijai prognozuojamas BVP augimas kitais metais ties 3 proc, 2010-ais ties 3,5 proc, Čekijai 2,5 proc. ir 4,4 proc, Slovakijai 4 proc. ir 5,6 proc. atitinkamai.
 
Dar nėra komentarų