
Atlyginimai atsilieka nuo sparčiai kylančių nuomos kainų, jau nekalbant apie nekilnojamojo turto kainas, perspėja populiarūs turistiniai miestai. Ispanija rado išeitį - precedento neturintis 100 procentų mokestis už nekilnojamąjį turtą, įsigytą ne Europos sąjungos piliečių. Valdžia savo žingsnį teisina tuo, kad dauguma būstų pirkėjų nenori jose gyventi, o tik užsidirbti iš jų. Tai taip pat buvo atsakas į daugybę protestų prieš „perteklinį turizmą“ (pernai Ispaniją aplankė per 88,5 mln. lankytojų).
Įsigaliojus Ispanijos mokesčiui, vasarnamio ieškantys asmenys keliaus į kitas šalis, jau ir taip kovojančias su Airbnb pertekliumi, įskaitant kaimyninę Portugaliją, kuri taip pat susiduria su panašiomis būsto problemomis. Trumpalaikės nuomos nekilnojamojo turto skaičius ten kontrastuoja su prieinamo būsto trūkumu, o nuomos kainos 2015 – 2021 metais pašoko net 112 procentų.
Panaši situacija yra Prancūzijoje, ypač kai kalbama apie Paryžių ir šalies pietus. 2016 metais jame patalpas nuomojosi apie 300 tūkstančių turistų, 2024 metais – jau 1,2 milijono. 2023 metais 32 milijonus turistų priėmusi Graikija taip pat buvo priversta įvesti radikalius reguliavimus dėl mokamo nekilnojamojo turto teikimo turistams (tokį draudimą paskelbė net trijuose Atėnų rajonuose). Taip pat buvo padidintas trumpalaikės nuomos mokestis nuo 1,50 iki 8 eurų. Ar kitas bus nekilnojamojo turto pirkimo mokestis?
„Antikelionių“ protestų banga nusirito per populiarias Europos turistines šalis. Kai kuriuose miesteliuose ant sienų atsirado tokie užrašai: „Turistai, važiuokite namo“, „Jie atima mūsų namus, nors gyvena Maldyvuose“ arba „Turistai mielai pasilieka Europos kapinėse“. Gyventojai teigia, kad trumpalaikė nuoma naikina vietos bendruomenes ir de facto naikina unikalų miestų charakterį. Kita vertus, vien Graikijoje turistai „palieka“ nuo 62,6 iki 75,6 mlrd. eurų, o tai yra maždaug trečdalis bendrojo vidaus produkto vertės.
Šimto procentų mokesčio priešininkai, ypač Jungtinėje Karalystėje, atkreipia dėmesį į tai, kad pirkėjai užsienyje ne visada tikisi „įperkamų“ namų, kurių ieško vietiniai. Kol kas Ispanija taps 100 procentų nekilnojamojo turto mokesčio poligonu, o likusi ES dalis stebės, ar jie pažabos pernelyg didelį turizmą