Paliaubos Libane naftos rinkų nenudžiugino

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: SEB bankas Data: 2024-11-27 10:57 Komentarai: (0)
Izraelis ir Libanas skelbia paliaubas. Buvo susitarta dėl 60 dienų sustabdytų kautynių, per šį laikotarpį Izraelio kariuomenė pasitrauks iš pietų Libano, „Hezbollah“ teroristinė grupuotė atitrauks savo sunkiąją ginkluotę toliau į šiaurę, o Libano kariuomenė perims sienos kontrolę.

Abi pusės per šį karą turėjo nuostolių, Izraelis turėjo kariauti keliais frontais, prarado apie 140 civilių ir karių, o Libano pusėje žuvo daugiau nei 3,5 tūkst. žmonių. Susitarimui tarpininkavo JAV ir Prancūzija, šios šalys turės užtikrinti jo įgyvendinimą, tačiau kariai ant žemės nebus dislokuoti. J. Bidenas kalboje Baltuosiuose rūmuose akcentavo, kad šis susitarimas gali būti žingsnis paliauboms ir Gazoje, kur šiuo metu vis dar verda konfliktas. JAV, Egiptas, Kataras ir Turkija artimiausiomis dienomis bandys pasistūmėti į priekį įkaitų paleidimo ir paliaubų Gazos ruože derybose. Visgi, šiame konflikte lengvo sprendimo nėra ir nebus, ir kol kas didžiausia tikimybė yra, jog Trumpas po 8 savaičių „paveldės“ šio konflikto sprendimą. 

Naftos rinkose didelės reakcijos nematyti, geopolitinė rizika yra šiek prislopusi. „Brent“ naftos kainos krito iki 73 USD/b, tačiau tai yra naftos kainų kintamumo rėžių ribose. Svarbiausia dedamoji juodojo aukso kainoms vis dar yra OPEC+ organizacija ir jos planuojami veiksmai. Kartelis ne vieną kart atitolino gavybos didinimus – iš pradžių planuotas startas spalį dabar veikiausiai nusitęs iki vasario arba kovo mėnesio. Rizika dėl persotintos rinkos stabdo OPEC+ veiksmus, savaitgalį renkasi organizacijos nariai aptarti dabartinę situaciją ir nutarti gavybos didinimo planą. Iš esmės kartelis yra pats savo bėdos kalvis, kol kitos valstybės išgauna tiek kiek gali (arba kiek nori), OPEC+ gavyba yra prislopinta. Padidinus gavybą planuotais 2,2 mln. barelių per dieną naftos kainos reikšmingai kristų, o tai reikštų mažesnes naftos pajamas. Kartelio svajonių scenarijus būtų, jeigu Kinijos ekonomika suaktyvėtų, o pasaulio pramonė atsigautų.

JAV akcijos tyliai ramiai pasiekė dar vieną rekordą. S&P 500 indeksas vakar didėjo 0,6 proc. ir vėl peržengė 6000 ribą. Europos STOXX 600 indeksas judėjo atvirkščiai – smuko dar 0,6 proc. ir šiuo metu yra daugiau nei 4 proc. žemiau rugsėjo mėnesį pasiektų aukštumų. Šioje aplinkoje sunku būti optimistiškam dėl Europos akcijų, ECB mažinimai turėtų padėti, tačiau dabartinis augimas yra vis dar slogus.  Blogiausia kas galėtų nutikti regionui yra didesnės infliacija. Lėtas ekonomikos augimas ir neslopstantis kainų augimas būtų prasčiausia įmanoma kombinacija Europai ir ECB.  Savaitės pabaigoje bus skelbiami išankstiniai lapkričio mėn. kainų augimo duomenys.  Jau dabar yra prastų ženklų – trečią ketvirtį susiderėtas metinis atlyginimų augimas siekė daugiau nei 5 procentus. Kiti rodikliai dar nerodo tokio dydžio pokyčio, tačiau tai prisideda prie stagfliacijos rizikos.
 
Dar nėra komentarų