Emocijų valdymas yra svarbiausias investuotojo įgūdis

» Straipsniai » Investavimo pagrindai
Autorius: traders.lt Data: 2023-08-05 01:32 Komentarai: (0)
Daugelis su investavimu nesusijusių žmonių biržą ar akcijų rinką traktuoja kaip lošimą, ruletę ar kažką atsitiktinio. Yra daug panašumų tarp azartinių lošimų ir „žaidimo“ biržoje. Kuo skiriasi investavimas nuo žaidimo rulete? Pasirengimu - fundamentiniu ir psichiniu. 

Elgesio finansai, kaip finansų ir psichologijos derinys, gali padėti investuotojams valdyti savo emocijas investuojant. 


Elgesio finansai

Investuotojai, be kita ko, susiduria su užduotimi pasirinkti jiems tinkamą investicinį aktyvą. Investuodami pinigus turėtumėte turėti tinkamai parinktą investavimo strategiją. Investuojant, be gerai apgalvotos strategijos, didelį vaidmenį vaidina ir emocijos.

Investuotojus dažnai veikia baimė, abejonės, viltis, godumas, pasibaisėjimas ar nerimas. Emocijų veikiami investuotojai priima impulsyvius ir neapgalvotus sprendimus, todėl nesugeba racionaliai valdyti savo kapitalo. Elgesio finansai tiria investuotojų elgesį kapitalo rinkoje.

Elgesio finansai pateikia investavimą iš labiau psichologinės pusės, atmetant klasikinės ekonomikos prielaidą, kad investuotojas yra visiškai racionalus subjektas. Tiesą sakant, žmonių priimami sprendimai dažnai yra subjektyvūs ir apima elgesio klaidas. Šios klaidos atsiranda dėl emocijų ir neteisingo informacijos apdorojimo bei šališkų sprendimų.


Elgesio klaidų pavyzdžiai

Yra keletas pagrindinių ir dažniausiai pasitaikančių elgesio klaidų. Tai, be kita ko, apima dispozicijos efektą, kuris apibūdina investuotojų tendenciją per greitai realizuoti pelną ir nenorą prisiimti nuostolių. Žmonės nelinkę pripažinti savo nesėkmių. Tokiose situacijose trūksta savikontrolės. Dispozicijos poveikį gana veiksmingai neutralizuoja „stop-loss“ taikymas.

Investuotojai, ypač turintys mažai patirties, linkę sekti minią. Jie priima sprendimus remdamiesi daugumos sprendimais. Toks elgesys vadinamas bandos sekimu. Tokie sekėjai dažnai nesuvokia kitų dalyvių veiksmų priežasčių, neteisingai juos interpretuoja ir gali padaryti klaidingas išvadas. Taip priimti sprendimai tikrai nėra racionalūs.

Ankstesnės investicijos rezultatas taip pat turi įtakos investuotojo nuotaikai, taigi ir jo būsimiems sprendimams. Iš karto po pelningo sandorio investuotojai statistiškai labiau linkę priimti rizikingus sprendimus. Jei ankstesnė investicija atnešė nuostolių, investuotojai dažniau pasižymi padidėjusiu rizikos vengimu. Jie jaučia baimę vėl patekti į rinką, šis reiškinys vadinamas gyvatės įkandimo efektu.

Negrįžtamų kaštų efektas yra nuostolių išvengimo efekto pasekmė. Investuotojas nenori išeiti iš nuostolingos pozicijos, turėdamas omenyje laiką, pinigus ar net nervus, kurie jį atvedė į esamą situaciją.

Yra daugybė elgesio klaidų, kurios gali nutikti bet kam, ne tik investuotojams. Žmonės su pinigais elgiasi skirtingai, priklausomai nuo to, iš kur jie atkeliauja ar kokiam tikslui jie buvo skirti. Lengviau išleisti pinigus, pavyzdžiui, laimėjus loterijoje, nei sunkiai uždirbtus dirbant visą darbo dieną, nors kiekvienas euras turi tą pačią vertę. Tai vadinamosios mentalinės apskaitos apraiška.


Niekas nėra unikalus rinkoje

Neracionalus elgesys rinkose yra, be kita ko, pernelyg didelio investuotojų pasitikėjimo savimi rezultatas. Dėl unikalumo jausmo investuotojai daug rizikuoja, nori pasiekti įspūdingų rezultatų, o tai kartu su nepasitenkinimu nesėkme yra pavojingas derinys.

Atgalinio mąstymo efektas reiškia, kad įvykus tam tikram, net mažai tikėtinui įvykiui, kai kurie investuotojai teigia, kad tokį įvykį buvo galima numatyti. Be to, psichologai pastebėjo, kad žinios apie įvykusį įvykį gali pakeisti ankstesnius sprendimus ir nuomones apie jo atsitikimą.

Žmonės dažnai linkę pasirinkti informaciją, kuri pagrįstų jų scenarijų. Šis fragmentiškas tikrovės suvokimas vadinamas patvirtinimo šališkumu - klaida. Minėti reiškiniai sustiprina pernelyg didelį investuotojų pasitikėjimą savimi ir unikalumo jausmą. Tuo tarpu rinkoje niekas nėra išskirtinis.


Santrauka

Yra daug daugiau pažintinių klaidų prekiaujant ir investuojant. Pateikti elgesio klaidų pavyzdžiai dažniausiai atsiranda kartu su nukrypimu nuo priimtos investavimo strategijos. Emocijos ir klaidos informacijos apdorojimo procese skatina investuotojus kur kas labiau koreguoti savo investavimo strategijas ar net visiškai jas pakeisti.

Tendencijos tokiam elgesiui ypač išryškėja tuomet, kai investuotojas iki galo nesuvokia savo įgyvendinamos strategijos arba neatsižvelgė joje į dinamiškai besikeičiančią aplinką. 

Elgesio finansų atradimai gali padėti investuotojams. Tinkamas psichologinių investavimo aspektų supratimas leidžia lengviau priimti įvairius sprendimus. Investuotojas gali geriau valdyti savo emocijas ir taip investuoti (labiau) racionaliau, išvengdamas (kai kurių) minėtų klaidų.

Deja, elgesio klaidas daug lengviau pastebėti kituose nei pas save. Tačiau vien žinojimas apie tam tikras patologijas, kurios lydi investuotojų elgesį rinkoje, gali leisti geriau susivaldyti priimant sprendimus. Paradoksalu, kad investavimas daugiausia yra emocijos.


Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais
 
Dar nėra komentarų