Rytinė finansų rinkų apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Swedbank Data: 2018-12-19 10:32 Komentarai: (0)
Nerimas dėl pasaulio ekonomikos lėtėjimo vakar buvo viena iš pagrindinių priežasčių, palaikiusių nuosaikiai neigiamas nuotaikas Europos rinkose (Vokietijos DAX -0,29 proc., Stoxx Europe 600 -0,82 proc.). Britanijos FTSE 100 traukėsi -1,06 proc., o viena iš pagrindinių naujienų šalyje buvo T. May pranešimas, kad gruodžio 11 d. neįvykęs šalies parlamento balsavimas dėl Brexit sutarties yra nukeliamas į sausio vidurį. JAV indeksai vakar ženklių pokyčių nuo rinkos atidarymo reikšmių nefiksavo (Dow Jones +0,35 proc., S&P 500 +0,01 proc.).

Energetikų akcijos Europoje (-2,36 proc.) bei JAV (-2,35 proc.) vakar užfiksavo ženkliausius kritimus regionų indeksuose, po to kai Brent rūšies naftos kaina vakar užfiksavo daugiau nei 5,6 proc. kritimą iki 56,26 JAV dolerių už barelį lygio. Blėstant rinkų optimizmui dėl pasaulio ekonomikos augimo rinkose nerimaujama dėl galimo naftos pertekliaus kitąmet. Prastėjant naftos paklausos perspektyvoms nuogąstaujama, ar OPEC pavyks sukontroliuoti naftos paklausą ir ar gruodžio pradžioje apibrėžtas naftos gavybos apimčių mažinimas 2019 m. pirmąjį ketvirtį bus veiksmingas. Amerikos skalūnų gavyba, tebesilaikant palankioms rinkos sąlygoms auga, bei padeda šalies naftos rezervams, kurie, prognozuojama, praėjusią savaitę galėjo augti 0,7 proc., nepaisant to, kad sezoniškai šiuo metų laiku naftos atsargos yra linkę judėti žemyn. Nerimą kelia ir aukštumose besilaikanti Rusijos naftos gavyba, kuri gruodį turėtų siekti 11,43 mln. barelių per dieną. 2018 m. ir augo kitų Rusijos energetinių išteklių išgavimas: dujų gavybą yra padidinta 5 proc., lyginant su praėjusiais metais, o eksportas 9,3 proc. Anglių tuo pat metu išgaunama 6 proc. daugiau lyginant su pernai metais. Didžiausiai OPEC narei Saudo Arabijai siekiant kuo greičiau įgyvendinti pirmajam 2019 m. ketvirčiui suteiktus įsipareigojimus sumažinti naftos gavybą, Rusija tuo tarpu to daryti neskuba, argumentuodama tuo, kad naftos gavybą šaltuoju metų sezonu apriboti yra keblu dėl atšiaurių gamtos sąlygų, bei teigia, kad gavybos mažinimas turėtų atsispindėti pavasario pradžioje.

Vakar vykusio interviu metu, JAV Iždo sekretorius S. Mnuchinas paskelbė, kad sausį yra organizuojami aukšto rango JAV bei Kinijos atstovų susitikimai, kurių metu turėtų būti aptarti prekybos klausimai. S. Mnuchinas komentuodamas vykstančias derybas buvo nusiteikęs optimistiškai, argumentuodamas tuo, kad pastaruoju metu abi pusės turėjo keletą konstruktyvių diskusijų, kurių metu buvo siekiama dokumentuoti būsimą susitarimą. Kaip ir anksčiau kalbinti JAV prekybos atstovai, S. Mnuchinas vakar teigė, kad gruodžio pirmąją, tą pačią dieną kai vyko D. Trumpo bei Xi Jinpingo susitikimas Buenos Airėse įvykęs kompanijos „Huawei“ finansų direktorės suėmimas Kanadoje neturi nieko bendro su prekybos derybomis. Tuo tarpu Kinijos prezidentas vakar vykusio pranešimo metu padidino susirūpinimą dėl prekybos derybų rezultatyvumo: kalbėdamas aukšto rango šalies atstovams 40-tosiose reformų ir šalies ekonomikos atvėrimo metinėse, jis akcentavo augančią šalies galią bei pareiškė, kad niekas negali diktuoti Kinijos žmonėms ką jie turėtų ir ko negali daryti. Apžvalgininkai vertindami vakarykštį Kinijos lyderio pranešimą pasigedo aiškumo dėl tolimesnių šalies planų bei užuominų Xi pranešimo apie perėjimą prie lėtesnio bei tvaresnio šalies ekonomikos augimo užtikrinimo: 40 m. vykdyta reformų programa padarė esminę įtaką didelio masto oro užterštumui šalyje, skolų augimui bei šalies vidurinės klasės susiformavimui, kurios paslaugų poreikis dar nėra pilnai išpildomas. Tai vyksta dėl to, kadangi Kinija daugiau dėmesio tebeskiria dominavimui užsienyje, nors 2018 m. šaliai tapo lūžiu, kuomet D. Trumpo išprovokuotas prekybos karas verčia persvarstyti ekspansiją Eurazijos ir Rytų Afrikos regionuose bei aukštųjų technologijų srityje.

Azijos rinkose šiandien ryte vyrauja neigiamos nuotaikos, investuotojams laukiant vakare vyksiančio FED posėdžio: 08:30 val. Japonijos NIKKEI 225 traukėsi -0,6 proc., Kinijos CSI 300 -1,03 proc., o Pietų Korėjos KOSPI augo +0,81 proc.

Valiutų rinkos

JAV dolerio kursas trečiadienio rytą nuosaikiai krito valiutų krepšelio atžvilgiu. Trečią sesiją iš eilės stiprėjantis EUR/USD kursas 08:50 val. laikėsi ties 1,1386 lygiu (+0,22 proc.), o USD/JPY traukėsi -0,15 proc. iki 112,35 kainos. EUR/GBP kursas į vakarykštes naujienas apie konkretizuotą parlamentinio balsavimo dėl Brexit sutarties datą reagavo vangiai ir pastarąsias dvi sesijas laikosi ties 0,8995 riba.

Baltijos vertybinių popierių rinka

Baltijos VP rinkoje vakar buvo sugeneruota 1,414 mln. Eur apyvarta. Vilniaus indeksas traukėsi -0,66 proc., Rygos -1,31 proc., o Talino -0,37 proc. Aktyviausiai prekiauta „Šiaulių banko“ akcijomis, kurių kaina krito -0,24 proc. iki 0,42 Eur lygio.

Birža vakar paskelbė, kad nuo sausio 2 d. iš OMX Baltic 10 indekso bus pašalinta „Harju Elekter“ bendrovė, o į indekso sudėtį bus įtrauktos „Tallinna Sadam“ bei „Olainfarm“ akcijos. Tuo pat metu lyginamajame OMX Baltic Benchmark indekse bus atsisakyta „Valmieras stikla skiedra“ bei „Žemaitijos pieno“ akcijų, o vietoj jų bus įtrauktos „Novaturo“, „Latvijas Balzams“ bei „Baltika“ akcijos.
 
Dar nėra komentarų