Nedidelės Lietuvos įmonės sukūrė „vienaragio“ vertas idėjas

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: SEB bankas Data: 2018-12-06 14:07 Komentarai: (0)
Išmanioji namų apsaugos sistema, veikianti be žmogaus prisilietimo ir neskelbianti klaidingų aliarmų, dirbtinio intelekto sistema, atliekanti pirminę darbuotojų atranką ir skambinanti atrinktiems kandidatams sutarti dėl pokalbio, NASA išradimu paremtas tabletės dydžio visavertis liofilizuotas maistas – tai trijų Lietuvos mažų ir vidutinių įmonių sugalvotos verslo inovacijos, pripažintos geriausiomis baigiamajame SEB banko spartaus verslo augimo programos renginyje.

„Daug šalies įmonių turi labai gerų inovacijų idėjų, tačiau dažnai joms pritrūksta laiko, žinių arba pagalbos iš šalies, kad idėjos būtų pradėtos įgyvendinti. Šios spartaus verslo augimo programos įgyvendinimo metu įmonių atstovai, tarp kurių buvo ir patys įmonių vadovai, skyrė daug laiko ir dėmesio darbui su inovacijų idėjomis, o to rezultatas – itin didelės vertės verslo plėtros modeliai, parengti įgyvendinti. Manau, labai tikėtina, kad kai kurios šių mažų ir vidutinių įmonių netrukus gali tapti didelėmis įmonėmis, o gal ir „vienaragiais“, ‒ sako SEB banko valdybos narys, Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovas Vaidas Žagūnis.

Liofilizuotus produktus gaminančioje ir parduodančioje Panevėžyje įsikūrusioje įmonėje „Geld Baltic“ dirba viso labo 9 darbuotojai, tačiau įmonė vysto idėją, kuri gali užkariauti visą pasaulį. Tai visavertis maistas tablečių forma, kuris turėtų ypač patikti skubantiems didmiesčių gyventojams, keliautojams, pavyzdžiui, alpinistams, kariams ar tiems, kurie nori numesti svorio. Pasak idėją pristačiusios įmonės vadovės Lauros Kaziukonienės, šį maisto apdirbimo ir paruošimo metodą išrado NASA. Toks maistas yra mažas ir lengvas, išlaiko visas maistines vertybes, ilgai negenda. Šiems naujiems produktams reikalinga rišančioji medžiaga kuriama Kauno technologijos universitete. Turėti patentuotą gaminį „Geld Baltic“ planuoja ateinančių metų pavasarį. Prekės ženklą planuojama patentuoti visame pasaulyje.

Apie 60 darbuotojų turinčios, išmaniąsias namų apsaugos sistemas kuriančios įmonės „Eldes“ pristatyta inovacija – nauja apsaugos sistema, kuri padėtų išvengti daugybės klaidingų aliarmų ir apsaugos darbuotojų iškvietimų. Pasak įmonės vadovo Nerijaus Ivanausko, tai didelė problema visame pasaulyje. „Net 98 proc. visų apsaugos sistemų aliarmų būna klaidingų, dažniausiai įvykstančių dėl žmogiškosios kaltės. Tai Europos apsaugos įmonėms kainuoja šimtus milijonų eurų per metus“, – teigia N. Ivanauskas. Įmonės „Eldes“ kuriamas sprendimas padėtų išvengti vartotojo klaidos. Tam būtų panaudotas inovatyvus nuotolinis pultelis, panašus į tokį, koks naudojamas norint atrakinti ar užrakinti automobilį, bei išmanioji programėlė. Žmogui nebereiktų pačiam nei įjungti, nei išjungti signalizacijos – išmanioji sistema atpažintų, kada žmogus įeina ar išeina iš objekto, ir signalizacija būtų valdoma automatiškai.

Personalo atrankos ir įdarbinimo paslaugas teikianti įmonė „Manpower Lit“ sugalvojo inovaciją, kuri turėtų ypač patikti didelėms įmonėms, – tai dirbtinio intelekto sistema, atliekanti pirminę darbuotojų atranką. Sistema, pasinaudodama didžiųjų duomenų analitika, įvertintų, ar kandidatuojantis asmuo turi reikiamų darbo pozicijai savybių, ir, jei kandidatas tinkamas, pirminiam pokalbiui jam paskambintų inovatyvusis botas. „Absoliuti dauguma (apie 70 proc.) didžiųjų įmonių pasaulyje teigia, kad labai sunku rasti reikiamus darbuotojus. Dabar itin daug laiko sugaištama pirminei darbuotojų atrankai, kai reikia įvertinti elementarius atitikimo kriterijus“, – sako idėją vysčiusi įmonės direktorė Božena Petikonis-Šabanienė. Anot jos, panašią sistemą jau yra įdiegusios amerikiečių įmonės, tačiau ją naudoja tik savo tikslams. Taigi tokią paslaugą pristačiusi Lietuvos įmonė taip pat galėtų išsiveržti į viso pasaulio rinkas.

Įdomias ir didelį potencialą turinčias inovacijas pristatė ir kitos įmonės: UAB „Amanda“ – autoservisų įrangos stebėjimo sistemą, kuri padėtų išvengti prastovų, „AE Medical“ – sistemą, kuri leistų surinkti vienkartines medicinos priemones į paketus pagal operacijos tipą iri tinkamai utilizuoti, UAB „Teisingi energetikos sprendimai“ – dirbtinio intelekto sistema, kuri patalpų šildymą ir vėdinimą reguliuotų automatiškai pagal orų prognozes ir vartotojų poreikius, „Avitelos prekyba“ – paslaugų nuo produktų testavimo iki pardavimo paketus buitinę techniką gaminantiems startuoliams, IT įmonė „Tieto Lietuva“ – rinkodaros paslaugas, taip praplėsdama savo verslo sritį, „Recon Modul“ – itin lengvai ir greitai atvežamus, išlankstomus ir pastatomus namus, „Creditreform Lietuva“ – šiuolaikišką klientų paieškos sistemą, kuri gana tiksliai ir greitai surastų potencialius klientus.

Įmonės savo išbaigtas inovacijų idėjas pristatė ekspertų komisijai, kuri išrinko minėtas tris didžiausią pažangą padariusias komandas ir jų diegiamas inovatyvias idėjas. Ekspertų komisija vertino įmonių pristatytą problemą, vertės pasiūlymą, inovatyvumą, rinką ir komercializacijos planą. Komisiją sudarė SEB banko, mokymų įmonės „Civitta“, „BaltCap“, „Contrarian Ventures“ bei „Omnisend“ atstovai.

Ši verslo skatinimo programa, skirta Lietuvos mažoms ir vidutinėms įmonėms, įgyvendinama jau antrą kartą ir truko beveik tris mėnesius. Jos tikslas – padėti nedidelėms šalies įmonėms išaugti ne procentais, o kartais. Programoje dalyvavo 11 įmonių, kurios mokėsi apie 50 valandų, dar 90 valandų skyrė savarankiškam darbui ir darbui su mentoriais – verslo angelais ir konsultantais, padėjusiais šias idėjas išbaigti. Spartaus verslo augimo programos paskaitose žiniomis dalijosi Australijos, JAV, Vokietijos, Serbijos ir Lietuvos ekspertai.

Ši programa bus tęsiama ir toliau. Ji yra nemokama, skirta atrinktoms mažoms ir vidutinėms įmonėms. SEB bankas šiai programai šiemet skyrė daugiau kaip 50 tūkstančių eurų.
 
Dar nėra komentarų