Aukso kalnus ar pražūtį siūlo populiarieji VIX ETF fondai?

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: LHV bankas Data: 2016-09-09 17:28 Komentarai: (0)
Ne vienas susigundo įsigyti vieną ar kitą VIX indekso ETF fondą, kuris iš pirmo žvilgsnio kyla kaip tik tada, kai JAV akcijų kainos pradeda ženkliai svyruoti. Tačiau kas slypi po tokios investicijos šydu?

VIX, įprastai dar vadinamas „baimės“ indeksu, yra Čikagos pasirinkimo sandorių biržos (angl. CBOE) sukurtas indeksas, kuris sudarytas, remiantis S&P 500 indekso pasirinkimo sandorių (opcionų) kainomis, taip leisdamas įvertinti prekiautojų lūkesčius dėl tikėtinos ateinančių 30 dienų rizikos. Nors šis VIX indekso paaiškinimas atrodo sudėtingas, tačiau iš esmės jis atspindi rinkos dalyvių veiksmus pasirinkimo sandorių rinkoje, siekiant jiems apsidrausti nuo ženklių akcijų kainų svyravimų.

Pernelyg nesileidžiant į technines VIX indekso sudarymo detales, verta atkreipti dėmesį į tai, jog šis indeksas yra išreikštas procentais (sumetintais), kurie parodo iš pasirinkimo sandorių rinkos kainų išskaičiuotą S&P 500 indekso kintamumą (angl. implied volatility) per ateinančias 30 dienų. Įprastai laikoma, jog kai VIX indekso reikšmė yra didesnė nei 30%, manoma, kad akcijų rinkoje tikimasi didesnių svyravimų. Mažesnė nei 20% VIX indekso reikšmė rodo ramesnes nuotaikas akcijų rinkoje. „S&P 500 ir VIX indeksų palyginimas“ grafike galima pamatyti, jog dažniausiai VIX indeksas šokteli, kai S&P 500 indeksas sminga žemyn.


ETF fondai


Investuotojai tiesiogiai į patį VIX indeksą niekaip investuoti negali, todėl yra priversti rinktis išvestines finansines priemones (pvz., ateities sandorius). Populiariausias ir paprasčiausias investuotojų, norinčių pasiekti VIX indeksą, pasirinkimas yra ETN ir ETF fondai, kurie yra paremti minėtais VIX indekso ateities sandoriais. Verta priminti, jog VIX ETF fondai gautas lėšas investuoja į VIX ateities sandorius, o ETN yra skolos vertybinis popierius ir tik seka iš ateities sandorių sudarytą indeksą – dėl to turi trečiosios šalies, kuri išleido ETN, riziką.

Didžiausiu likvidumu pasižymi pačiame finansų krizės įkarštyje įkurtas iPath S&P 500 VIX Short-Term Futures (VXX). VXX yra ETN tipo ir siekia atkartoti S&P 500 VIX Short-Term Futures Index Total Return indeksą, kuris sudaromas iš greitai pasibaigsiančių galioti ateities sandorių. Šiuo metu indeksą sudaro spalio ir rugsėjo mėnesių VIX ateities sandoriai. Dėl riboto ateities sandorių galiojimo VXX privalo parduoti besibaigiančio galiojimo kontraktus ir įsigyti ilgesnės trukmės ateities sandorius. Šis ypatumas įprastai neigiamai veikia investicinę grąžą ir lemia situaciją, kai vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu VIX indekso bei VXX akcijų kainos pokyčiai nesutampa – investuotojai dažniausiai negauna tokios gražios, kokią demonstruoja VIX indeksas.

Tuo tarpu iPath S&P 500 VIX Mid-Term Futures (VXZ), kuris irgi yra ETN tipo, siekia atkartoti kiek kitą VIX indeksą, kurį sudaro vidutinio laikotarpio ateities sandoriai. Šiuo metu indeksą sudaro tokie VIX ateities sandoriai, kurių galiojimas yra iki 2016 m. gruodžio, 2017 m. sausio, vasario bei kovo mėnesių. Ilgesnės trukmės ateities sandoriai pasirinkti, nes tikimasi taip geriau atkartoti VIX indeksą, tačiau ir šis fondas susiduria su tai pačiais sunkumais, atkartojant VIX indeksą kaip ir VXX. Minėtų VXX bei VXZ kainų ir VIX indekso pokyčių skirtumas gerai matomas žemiau esančiame grafike „VIX indekso ir VXX bei VXZ palyginimas“. VXZ pasižymi mažesniais svyravimais, tačiau ilguoju laikotarpiu mažiau nukenčia nuo besibaigiančių galioti ateities sandorių keitimo kitais efekto.



Norintys turėti didesnį finansinį svertą nei tą leidžia padaryti VXX, gali atkreipti dėmesį į likvidumu mažai atsiliekantį Ultra VIX Short-Term Futures ETF (UVXY). Šis ETF fondas siekia generuoti du kartus didesnę S&P 500 VIX Short-Term Futures indekso dienos grąžą. Žinoma, didesnis finansinis svertas didina ir riziką. Pavyzdžiui, per pastarąjį pusmetį VXX akcijų kaina sumenko daugiau nei 60%, o UVXY – apie 90%.

Kaip pasipelnyti iš po šoko rimstančios rinkos?


Rinkoje yra ne vien VIX indekso pokytį siekiančių atkartoti ETF/ETN, bet ir tokių instrumentų, kurie siekia gauti atvirkštinį VIX indeksui pokytį (angl. inverse). Vienas žinomiausių yra VelocityShares Daily Inverse VIX Short-Term ETN (XIV), kuris siekia gauti atvirkštinį VIX indekso dienos pokytį. VIX indeksas turi tendenciją fiksuoti staigų trumpalaikį pakilimą, netikėtai išaugus svyravimams rinkoje, ir po to pamažu leistis žemyn, kuomet situacija aprimsta. Taigi dalis investuotojų, įvykus sukrėtimams rinkoje, perka XIV, laukdami situacijos stabilizacijos. Dėl to verta atkreipti investuotojų dėmesį į tai, jog XIV akcijų kaina pasižymi itin ženkliais trumpalaikiais kirtimais, kurie gali išmušti iš vėžių net didelę patirtį rinkose turinčius investuotojus.

Iš pirmo žvilgsnio pasipelnymas iš išaugusių svyravimų akcijų rinkose atrodo itin patraukliai, kadangi dažnai vyksta tuo metu, kai rinkose prasideda neramumai ir akcijos stipriai krenta. Ženklus ETN ir ETF fondų aktyvumas rodo, kad šia investicine idėja yra susidomėję daugelis investuotojų. Tačiau greičiausiai su VIX indeksu susijusius ETN ir ETF fondus investuotojai turėtų vertinti labiau kaip trumpalaikę investiciją arba spekuliaciją, negu kaip ilgalaikį apsidraudimą nuo būsimų kritimų.

Parengta LHV banko, remiantis cboe.com skelbiamais duomenimis, etfdb.com, vixcentral.com, ipathetn.com, proshares.com, velocitysharesetns.com ir užsienio žiniasklaida (Investopedia.com, Finance.Yahoo.com, Bloomberg.com, Marketwatch.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.
 
Dar nėra komentarų