Makroekonominė informacija stiprina rinkos dalyvių lūkesčius dėl neišvengiamo ūkio stimuliavimo

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: SEB bankas Data: 2014-10-15 11:02 Komentarai: (0)
Vakar paskelbtoje Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) spalio mėnesio naftos rinkos apžvalgoje apkarpyta pasaulinės naftos paklausos prognozė. Atsižvelgusi į pasaulio ekonomikos plėtros sulėtėjimą, TEA sumažino naftos paklausos pasaulyje šiais metais prognozę 0,2 mln. barelių per dieną iki 92,4 mln. barelių per dieną, ir tai bus lėčiausias paklausos augimo tempas nuo pat 2009 metų.

Kita vertus, žaliavinė naftos pasiūla per praėjusius metus ženkliai išaugo, gavybą padidinus tiek OPEC, tiek organizacijai nepriklausančioms šalims. OPEC šalių atstovai lapkričio pabaigoje susitiks aptarti naftos gavybos politiką, o kartu ir ar turėtų būti imamasi kokių nors veiksmų naftos kainai suvaldyti. O pastaroji kol kas užtikrintai juda žemyn (Brent tipo naftos kaina nukrito iki 2010 m. pabaigos lygio ir šiuo metu balansuoja ties 85,4 JAV dolerių už barelį riba, WTI tipo naftos kaina smuko žemiau 82 JAV dolerių už barelį).

JAV doleris stiprėja daugelio pagrindinių valiutų atžvilgiu, šalies makroekonominei informacijai sudarant kontrastą naujausiems ekonominiams rodikliams iš Kinijos, Japonijos ir euro zonos. Vartojimo kainos Kinijoje rugsėjį augo lėčiausiai per pastaruosius ketverius metus, metinei infliacijai sumažėjus iki 1,6 proc. (palyginti su 2,0 proc. praėjusį mėnesį). Nepateisinusios lūkesčių, gamintojų kainos per tą patį laikotarpį smuko 1,8 proc. Šįryt taip pat paaiškėjo, kad, galutiniu vertinimu, pramonės produkcijos apimtys Japonijoje rugpjūtį sumažėjo 1,9 proc., o per praėjusius metus traukėsi 3,3 proc. Euro zonoje malonių netikėtumų taip pat nesulaukta. ZEW instituto skelbiami Vokietijos verslo lūkesčių ir ateities vertinimo rodikliai spalį krito gerokai žemiau prognozių (-3,6 ir 3,2 punkto atitinkamai, palyginti su 6,9 ir 25,4 punkto rugsėjį), o sumažėjusią vietos paklausą rodo ir augimo tempą sulėtinusios vartojimo kainos Jungtinėje Karalystėje (kainos nepakito, palyginti su rugpjūčiu, o per praėjusius metus išaugo 1,2 proc.). Ekonominė statistika sustiprina pastarosiomis savaitėmis suintensyvėjusį spaudimą ne tik Europos centriniam bankui artėti prie plataus masto kiekybinio skatinimo, bet ir vietos politikams ryžtis fiskalinės politikos pokyčiams. Iki naujų sprendimų pasaulio ekonomikai gaivinti, pinigų politika, tikėtina, neskubės apleisti skatinamosios pozicijos – prognozuojama, kad palūkanų norma JAV bus didinama tik kitų metų trečiąjį ketvirtį.

Pasaulio akcijų rinkos kiek atsitiesė (Europos EURO STOXX +0,09 proc., JAV S&P 500 +0,16 proc., 10:00 šįryt Kinijos SHANGHAI COMPOSITE +0,45 proc.), tačiau tikėtis, jog ši kryptis išsilaikys, dar ankstoka.

Šiandien ekonominių rodiklių kalendoriuje – Jungtinės Karalystės rugpjūčio mėn. nedarbo lygis (tikimasi 6,1 proc.), JAV mažmeninės prekybos apyvarta rugsėjį (prognozuojamas 0,1 proc. smukimas, palyginti su rugpjūčiu) ir JAV Federalinių rezervų banko (FED) ataskaita apie ūkio būklę (angl. Beige Book).

Baltijos šalių rinkose indeksai kito priešingomis kryptimis, o jų pokyčių dydžiai buvo gana skirtingi (OMXV +0,18 proc., OMXT -1,20 procento). Investuotojai liko nusivylę „Olympic Entertainment Group“ 3-iojo ketvirčio pajamomis iš lošimų veiklos. Nors ir buvo galima tikėtis neigiamos rinkos dalyvių reakcijos, prekyba vyko labai aktyviai – apyvarta viršijo 1,5 mln. eurų, buvo sudaryti 165 sandoriai, o akcijų kaina nuriedėjo net 5,47 procento. Tuo tarpu Vilniuje prekyba vyko gerokai ramiau. Antrą dieną iš eilės brango „Vilkyškių pieninės“ (+1,60 proc.) akcijos. Nepaisant 34 proc. sumažėjusių pardavimo pajamų rugsėjo mėnesį, investuotojai gana aktyviai pildėsi portfelius šios bendrovės akcijomis. Pozityviai nuteikia bendrovės vadovo ir pagrindinio akcininko G. Bertašiaus pasisakymas spaudoje, kad pardavimai spalio mėnesį turėtų būti geresni, o šių metų finansinis rezulta! tas – teigiamas. Kiek kitoks sentimentas dėl geopolitinės rizikos bei rublio kurso nuosmukio vyrauja prekyboje „Panevėžio statybos tresto“ (-2,86 proc.) akcijomis. Investuotojai jau kuris laikas spaudžia šios bendrovės akcijų kainą žemyn – nuo liepos akcijos jau atpigo 19,69 procento.
 
Dar nėra komentarų