Fed pateko į QE spąstus

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2013-09-27 14:38 Komentarai: (1)
Neseniai Amerikos Federalinio Rezervų banko atstovų priimtas sprendimas, kad ir toliau reikėtų išlaikyti tą pačią aktyvų supirkimo apimtį, tai yra aiškus signalas, jog susidarė užburtas didėjančių palūkanų normų ir ekonomikos silpnėjimo ratas, tikina pagrindinis Nomura banko ekonomistas Richard Koo.

Jis primena, kad prieš šį mėnesį įvykusį Fed atstovų posėdį, kurio metu, anot ekspertų, turėjo būti priimtas sprendimas pradėti riboti aktyvų supirkimo apimtis, Amerikos dešimties metų trukmės valstybinių obligacijų pajamingumas ūgtelėjo iki trijų procentų.

„Vietoj to, kad po Fed sprendimo ir toliau tęsti aktyvų supirkimą ta pačia apimtimi, Amerikos dešimties metų trukmės valstybinių obligacijų pajamingumas nukristų iki dviejų procentų arba dar žemiau, jis įsitvirtino maždaug ties 2,5 procentais, o tai reiškia, kad prasidėjus naujam pajamingumo augimui, jis gali labai lengvai pakilti virš trijų procentų. Šis laikinas palūkanų normų padidėjimas kelia grėsmę ekonomikos atsigavimui ir ypač tokiems jautriems sektoriams kaip būsto ir automobilių. Tai tuo pačiu gali paskatinti Amerikos Centrinio banko atstovus laikinai susilaikyti nuo aktyvų pirkimo apimčių apribojimo“ - tikina Richard Koo.

Taip, anot jo, prasideda arba susidaro užburtas ratas.

„Nors po to palūkanos arba pajamingumas gali nukristi, ir rinkos keliems mėnesiams bus nuramintos, tačiau nauji aktyvų supirkimo apribojimo signalai gali pasirodyti iškart po to, kai tik bus paskelbti geri makroekonominiai duomenys, tad palūkanos ir vėl ūgtels ir tai tuo pačiu stabdys atsigavimą. Tuomet Fed ir vėl bus priverstas vėlesniam laikui atidėti aktyvų supirkimo programos apribojimą. Mano nuomone, pastaruoju metu buvę įvykiai gerokai padidino tikimybę, kad šis scenarijus nuolat kartosis“ - atkreipė dėmesį pagrindinis Nomura banko ekonomistas.

Richard Koo pabrėžia, kad Amerikos Federalinio Rezervų banko atstovai tik dabar kaip tik ir pamatys tikrąją kiekybinio pinigų politikos švelninimo kainą. Jo nuomone, jei nebūtų vykdoma tokio pobūdžio pinigų politika, tuomet ilgalaikės palūkanos ankstyvojoje atsigavimo stadijoje nebūtų taip stipriai ūgtelėjusios, o tai vyktų kur kas nuosaikiau. Jis tvirtina, kad dabar kiekvienas signalas apie tai, kad Centrinis bankas gali apriboti aktyvų supirkimą, lems tai, jog ekonomika ims vėsti, todėl bus apsunkinta galimybė užbaigti šią pinigų politiką.

„Tai padidina tikimybę, kad ilgalaikes obligacijas perkantys Amerikos, Japonijos ir Didžiosios Britanijos centriniai bankai pateko į QE spąstus, kuriuos jie patys sukūrė ir negalės iš jų ištrūkti daug metų“ - reziumavo pagrindinis Nomura banko ekonomistas Richard Koo.
 
1.   Parašė sliux   2013-09-27 16:28  

Va apie šitą užburtą ratą ir aš kalbėjau.