
Dabartinio Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovo Ben Bernanke antroji kadencija šiame poste baigiasi kitų metų sausio 31 dieną. Nors Ben Bernanke niekad oficialiai nepareiškė, jog pasibaigus jo antrajai kadencijai Fed poste jis norėtų pasitraukti, tačiau kelis kartus jis pasiuntė signalus arba davė suprasti, kad nenorėtų dar ketverius papildomus metus būti Amerikos Centrinio banko vadovu.
Labai tikėtina, kad Amerikos prezidentas Barakas Obama Ben Bernanke įpėdinį paskelbs tik rudenį, tačiau jau dabar yra labai aktyviai diskutuojama bei spėliojama kas pakeis Fed vadovą. Grupė Demokratų partijai priklausančių senatorių paskelbė, jog Baltiems Rūmams nusiųs laišką, kuriame išreikš paramą dabartinei Amerikos Federalinio Rezervų banko viceprezidentei Janet Yellen. Šį laišką turėtų pasirašyti kas trečias minimos partijos senatorius.
Janet Yellen, kuriai šiuo metu yra 66 metai, su Amerikos Federaliniu Rezervų banku jau yra susijusi daugelį metų, bei puikiai žino šio banko virtuvę. Ji yra šešis metus buvusi Fed San Francisko padalinio vadove. Be to, ji vadovavo buvusio Amerikos prezidento Bill Clinton ekonomikos patarėjų tarybai. Nuo 2010 metų Janet Yellen yra dešnioji Ben Bernanke ranka.
Amerikos Centrinio banko atstovų posėdžių stenogramos rodo, kad praėjusio dešimtmečio viduryje ji buvo pirmoji, kuri perspėjo apie galimus katastrofinius spekuliacinio burbulo nekilnojamo turto rinkoje padarinius. Tačiau remiantis žiniasklaida, Volstrite ji laikoma esanti šioms pareigoms per minkšta ir per pasyvi. Pasak Washington Post leidinio komentatoriaus Ezry Klein, už to gali slėptis tipiški „vyriški" stereotipai. Anot jo, tai „berniukų klubo", kuris valdo finansų pasaulį, argumentai. Buvusi Amerikos Federalinės indėlių draudimo institucijos vadovė Sheila Bair taip pat šiame kontekste rašo apie Volstrito pasaulį, kuriame dominuoja ir jį valdo testosteronas. Labiau pagrįsti priekaištai Janet Yellen yra tokie, jog kalbant apie pinigų politiką, yra matomas ryškus polinkis sutelkti dėmesį ties darbo rinkos problemomis ir ekonomikos augimo skatinimu, o ne ties infliacija.
Kitas galimas naujas Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovas, apie kurį taip pat daug rašoma žiniasklaidoje, tai buvęs šalies Iždo sekretorius Lawrence Summers. Skirtingai nei Janet Yellen, buvęs Barako Obamos patarėjas ekonomikos klausimais susilaukė didelio žiniasklaidos palaikymo. Washington Post leidinio atstovo Ezry Klein teigimu, būtent 58 metų Lawrence Summers šiuo metu yra pagrindinis kandidatas kitų metų pradžioje užimti Fed vadovo postą. Jam šį postą užimti turėtų padėti jo draugų ir prezidento aplinkos kolegų diskretiški lobistiniai veiksmai.
Jis turi asmens, kuris kritinėse situacijose nepanikuoja, t.y. išlaiko šaltą protą, reputaciją. Tačiau kalbant apie jo kandidatūrą, neigiamais bruožais yra laikoma tai, jog Lawrence Summers yra gana sudėtingo, t.y. nelengvo charakterio asmuo, su kuriuo yra sudėtinga bendradarbiauti ir dirbti, be to teigiama, jog jis dažnai būna arogantiškas. Tad atsižvelgiant į tai, jam gali būti sunku bendradarbiauti su Federalinių Rezervų Atviros rinkos komitetu, kuris būtent ir priima sprendimus susijusius su Amerikos pinigų politikos vykdymu. Tiek dabartinis Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovas Ben Bernanke, tiek jo pirmtakas Alan Greenspan, šio organo darbą grindė susitarimo pagrindu.
Kai kurie demokratai atkreipia dėmesį, jog Lawrence Summers praeityje yra padaręs kai kurias rimtas nuodėmes. Jie tvirtina, kad amžių sandūroje jo prastumtas Amerikos bankinio sektoriaus reguliavimo sumažinimas kaip tik ir lėmė 2008 metais šalyje kilusią finansų krizę.
Tačiau ekonomistas Tyler Cowen atkreipia dėmesį, kad jeigu 2016 metais prezidento rinkimus laimėtų respublikonų kandidatas, tuomet naujoji administracija, dėl Lawrence Summers pažiūrų, jį vertintu palankiau. Kai kurie analitikai atkreipia dėmesį, kad jeigu vis dėl to kitų metų pradžioje naujuoju Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovu taptų Lawrence Summers, tuomet rinkoje sulauktume korekcijos, nes rinkos dalyviai tokiu atveju lauks, jog ekonomikos skatinimas bus nutrauktas anksčiau arba greičiau, nei prieš tai manyta.
Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais