Kokias investicines galimybes žadėtų įsižiebęs karinis konfliktas?

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: LHV bankas Data: 2013-05-17 17:48 Komentarai: (2)
Grasinimais besisvaidanti Š. Korėja, neramumai Sirijoje ir įtampa, susijusi su Irano branduoline programa, lemia daugelio svarstymus dėl galimo karinio konflikto.

Įsivaizduokite, jog vieną rytą įsijungę televizorių sužinote, jog prasidėjo karas, kuriame dalyvauja viena ar kelios didžiosios valstybės. Žinoma, kyla klausimas – kaip reaguos į paskelbtas naujienas akcijų ir žaliavų rinkos? Be abejo, bendra tendencija akcijų rinkoms dažniausiai būna neigiama, todėl ne retai investuotojai ima pardavinėti skolintus VP (angl. short-selling). Taip pat galima atkreipti dėmesį ir į kitokias strategijas. Viena tokių investicinių idėjų yra bendrovių, kurios gamina karinę įrangą, akcijų įsigijimas.

Gynybos sektoriaus bendrovės

Prasidėjus kariniams veiksmams, dažniausiai pelnosi ginklus gaminančios bendrovės. Dėl to verta atkreipti dėmesį į bendroves, siūlančias karinę produkciją į konfliktą įsitraukusioms šalims. Pavyzdžiui, naikintuvų F-35 kūrėja Lockheed Martin Corporation (LMT), kurios akcijos praėjus metams po karo Persijos įlankoje pradžios (1990 m. rugpjūčio mėn.) pakilo daugiau nei 50%. O po 2001 m. rugsėjo mėn. teroristų įvykdytų išpuolių JAV per metus Raytheon Co. (RTN), gaminančios Tomahawk, Patriot ir Sidewinder raketas, akcijos pakilo daugiau nei 40%.

Norint diversifikuotos investicijos gynybos sektoriuje, galima išsirinkti šio sektoriaus ETF fondą. Šiuo metu yra keletas tokių ETF fondų – PowerShares Aerospace & Defense Portfolio (PPA), iShares U.S. Aerospace & Defense ETF (ITA) ir SPDR S&P Aerospace & Defense ETF (XAR). Likvidžiausias, daugiausiai pozicijų turintis ir anksčiausiai įsteigtas ETF fondas yra PPA, tačiau jo bendrosios išlaidos yra didžiausios ir siekia 0,66%. Nuo metų pradžios daugiausiai išaugo XAR fondas, kuris ūgtelėjo 17,88%. Be to, šio fondo metinis dividendų pajamingumas šiuo metu taip pat yra didžiausias ir sudaro 1,92%.



Žaliavos

Dar vienas dažnas reiškinys, susijęs su kariniais konfliktais, yra lėšų trūkumas, finansuojant karines operacijas. Kariuomenės išlaikymas, ginantis ar puolant kitas valstybes, reikalauja didelių išlaidų ir politikai dažnai ryžtasi pinigų spausdinimui bei skolinimuisi. Tokia situacija lemia valiutos nuvertėjimą ir žaliavų brangimą. Dėl to karinių konfliktų pradžioje dauguma rinkos dalyvių yra linkę įsigyti investicijų, susijusių su žaliavų kainomis. Pavyzdžiui, po vienerių metų nuo 2001 m. spalio mėn. prasidėjusių karinių veiksmų Afganistane pradžios TVF sudaromas visų žaliavų kainų indeksas išaugo apie 20%. Praėjus metams po 2003 m. prasidėjusio karo Irake šis indeksas pakilo daugiau nei 16%.

Žemiau esančioje lentelėje pateikti ETF fondai, kuriuos sudaro žaliavų ateities sandoriai. Žinoma, alternatyva ateities sandoriams yra pačias žaliavų atsargas turintys ETF fondai. Tačiau tokių ETF fondų, kurie fiziškai sandėliuoja žaliavas nėra daug ir dažniausiai yra saugomi tik taurieji metalai. Vieni likvidžiausių tokio tipo ETF fondų: aukso atsargas kaupiantis fondas SPDR Gold Trust (GLD), sidabro – iShares Silver Trust (SLV), platinos – ETFS Physical Platinum Shares (PPLT).



Jeigu į karą įsitraukia valstybė, kuri išgauna naftą, yra didelė tikimybė, jog rinkos dalyviai sunerims dėl galimo žaliavos pasiūlos sumažėjimo ir taip paskatins naftos kainos kilimą. Pavyzdžiui, kai 1990 m. Irakas pradėjo Kuveito puolimą naftos kaina per keletą mėnesių šoktelėjo daugiau nei 100%, tačiau po JAV kariuomenės įsikišimo žaliavos kaina greitai prarado didžiąją dalį prieaugio, kadangi sumažėjo ilgalaikio naftos pasiūlos trūkumo tikimybė.

Žinoma, kylanti žaliavos kaina padidina ir konflikto nepaliestų naftos gavyba užsiimančių bendrovių pelnus. Tokiu atveju galima būtų įsigyti naftos gavyba užsiimančių bendrovių akcijų arba investuoti tiesiogiai į išvestines priemones, kurios priklauso nuo naftos kainos. Žemiau pateikiame kelis likvidžius ETF fondus, kurie galėtų būti pasirinkti, prasidėjus tokiam konfliktui.



Statybos sektoriaus bendrovės

Po įvykdytų karinių operacijų dažniausiai yra suniokojami pastatai bei gamybos įranga, kuriuos anksčiau ar vėliau reikia atstatyti. Statybos mašinų gamintojos Caterpillar Inc. (CAT) gaminamos statybų mašinos Persijos įlankos karo metu padėjo užgesinti Kuveite degančius naftos gręžinius, o bendrovės akcijos per pusę metų nuo karo pradžios šoktelėjo apie 30%. Be to, praėjus vieneriems metams nuo karo Irake pradžios bendrovės akcijų kaina šoktelėjo daugiau nei 50%. Norint diversifikuotos investicijos statybų sektoriuje galima rinktis ETF fondą. Žemiau esančioje lentelėje pateikiami keli tokie fondai.



Įsižiebus kariniam konfliktui, svarbu suprasti, kaip ir kokios rinkos gali būti paveiktos bei sudaryti tinkamą investicinį portfelį, kuris leistų pasinaudoti susidariusiomis investicinėmis galimybėmis ir atneštų didžiausią naudą.

Parengta LHV banko, remiantis bendrovių ir fondų valdytojų duomenimis, viešai prieinama informacija (etfdb.com, seekingalpha.com, imf.org, worldbank.org) ir užsienio žiniasklaida (finance.yahoo.com, bloomberg.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.

Panašūs straipsniai:

(apžvalga)

2025-08-08 » Anglijos bankas sumažino palūkanų normas
2025-08-07 » JAV muitų fone ECB įspėja apie Kinijos importo keliamas grėsmes Europos ekonomikai
2025-08-06 » JAV ekonomikoje daugėja silpnumo ženklų
2025-08-05 » JAV grasina Indijai didesniais muitais dėl rusiškos naftos pirkimo
2025-08-04 » Silpni JAV darbo rinkos rodikliai išgąsdino investuotojus
2025-08-01 » D. Trumpas didina muitus ir skelbia ultimatumą farmacijos kompanijoms
2025-07-31 » FED palūkanų nepakeitė, „Meta“ ir „Microsoft“ rezultatai viršijo lūkesčius
2025-07-30 » „Novo Nordisk“ akcijos smigo žemyn po silpnų finansinių rezultatų
2025-07-29 » JAV ir ES prekybos susitarimas biržoms optimizmo nesuteikė
2025-07-25 » ECB neskubės su tolesniu palūkanų normų mažinimu

 
1.   Parašė Gruodis   2013-05-17 21:21  

Perskaičiau straipsnį ir priminiau anekdotą..."Joškė klausia Chaimės: ų, Chaimę, ą iš kur pas juz tokis gražūs ir brangūz laikradziz, a? Hmm, čia, mano mielaz Joškę, man tėvaz mirdamas pardavė, vo!"

 
2.   Parašė VytasR   2013-05-18 16:19  

Oj dideles galimybes. Ypac USA i skola pirks viska kas brangiausia ir siap viska. Vienam alkanam S Korejiecius uzmust koks 100 000 $