Deimantais ir auksu viliojantis Afrikos kampelis

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: LHV bankas Data: 2013-03-29 15:41 Komentarai: (0)
Pietų Afrikos Respublika (PAR) sulaukia vis daugiau dėmesio iš investuotojų, kadangi po pasaulio finansų krizės šalies akcijų indeksas atsitiesė žymiai greičiau, lyginant su JAV ar viso Afrikos regiono indeksais.

Pietų Afrikos Respublikos ekonomika

Remiantis šalies centrinio banko duomenimis, Pietų Afrikos Respublikos ekonomika 2011 m. augo 3,5%, o 2012 m. – 2,5%. Šiais metais valstybės ekonomika turėtų augti 2,7%, o 2014 m. – 3,7%. Žemiau esančiame grafike galima išvysti atrinktus PAR ekonomikos rodiklius, tarp kurių yra PAR ir BRIIC (Brazilijos, Rusijos, Indijos, Indonezijos ir Kinijos) BVP augimų palyginimas. PAR ekonomika buvo labiau paveikta finansų krizės metu ir 2009 m. traukėsi apie 2%, tačiau po krizės ekonomika sparčiai atsigavo. Nors PAR ekonomikos augimas neprilygsta vidutiniam BRIIC BVP augimui, tačiau galime pastebėti, kad augimo tempų atotrūkis yra linkęs mažėti.

Infliacija šiuo metu yra beveik tokia pati kaip ir BRIIC regiono valstybėse. Kovo 20 d. paviešintame šalies Monetarinės politikos komiteto pranešime pateikiamos prognozės, jog infliacija šalyje šiais metais sieks 5,9%, o 2014 m. kainos turėtų išaugti 5,3%. Dabartinė PAR infliacija atitinka šalies valdžios nustatytą 3-6% infliacijos tikslą. OECD prognozuoja, jog artimiausiais metais valstybės skola turėtų stabilizuotis ties 40% BVP, o jau nuo 2015 m. valstybės skola, lyginant su BVP, turėtų pradėti mažėti. Be to, PAR vyriausybės vidutinio laikotarpio biudžeto plane numatytas laipsniškas biudžeto deficito mažinimas ir prognozuojama, jog 2015 m. biudžeto deficitas sumažės iki 3,1% BVP.

Nuo senų laikų investuotojus viliojo PAR esantys dideli naudingųjų iškasenų kiekiai. Šalis turi didelius išteklius aukso, platinos, mangano, deimantų ir kt. žaliavų. Žaliavų gavybos sektorius sudaro apie 9% šalies BVP. Šis sektorius sausio mėn. augo 7,3% (met./met.). Net keturios iš šešių NYSE biržoje listinguojamų PAR bendrovių verčiasi aukso išgavimu. Minėtos bendrovės yra AngloGold Ashanti Ltd. (AU), DRDGold Ltd. (DRD), Harmony Gold Mining Co Ltd. (HMY), Gold Fields Ltd. (GFI). NYSE biržoje taip pat galima įsigyti energetikos ir chemijos pramonės atstovės Sasol Ltd. (SSL) ir popieriaus gamybos bendrovės Sappi Ltd. (SPP) akcijų.

Didžiausios PAR eksporto rinkos yra Azija, Europa ir kitos Afrikos valstybės. Remiantis PAR prekybos ir pramonės departamento duomenimis, 2011 m. didžiausi šalies prekybos partneriai buvo Kinija, JAV, Vokietija, Japonija ir D. Britanija. Dėl šios priežasties šalies ekonomika gali būti paveikta, ženkliai pasikeitus didžiųjų pasaulio valstybių ekonominei padėčiai. Taip pat PAR yra priklausoma nuo žaliavų kainų, nes šalies bendrovės daugiausiai eksportuoja aukso, anglies, deimantų, platinos ir kt., o importuoja – įrengimų ir technikos, naftos produktų bei cheminių medžiagų ir kt. Kovo 28 d. buvo paskelbta, jog vasario mėn. šalies eksportas išaugo 17% (mėn./mėn.), nors iki tol kelis mėnesius iš eilės eksporto vertė mažėjo.

Šią šalį taip pat renkasi daugelis tarptautinių automobilių gamintojų, kurie PAR vykdo transporto priemonių surinkimą ir vėliau jas parduoda vietinėje rinkoje arba eksportuoja į kitas šalis. Transporto priemonių ir jų dalių eksportas yra labai svarbus PAR ekonomikai, nes yra daugiausiai eksportuojamų produktų dešimtuke. Be to, šis sektorius sukuria daug darbo vietų. Po kelerių metų svyravimų šalies gamybos pramonė šiuo metu atsigauna. Pramonė turėtų ir toliau augti, nes Kagiso gamybos pramonės pirkimų vadybininkų indeksas vasario mėn. išaugo iki 53,6 – reikšmė virš 50 indikuoja pramonės plėtrą. Žemiau esančiame indekso grafike galima pamatyti, jog 2009 m. vykusi krizė ženkliai paveikė pirkimų vadybininkų nuotaikas, tačiau šiuo metu indeksas svyruoja ties 50 punktų riba ir turi erdvės kilti, lyginant su prieš krizę buvusiomis indekso reikšmėmis. Naujausius šio indekso duomenis galima sužinoti pirmą kiekvieno mėnesio darbo dieną.



OECD apžvalga

Tarptautinė ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (angl. OECD) pristatė naujausią Pietų Afrikos Respublikos apžvalgą, kurioje yra užsimenama apie didelį šios valstybės potencialą. OECD pabrėžia, jog pajamos vienam gyventojui auga, viešosios paslaugos ir sveikatos apsaugos rodikliai taip pat gerėja, o nusikaltimų skaičius mažėja. Be to, neseniai parengtas Nacionalinis vystymosi planas suteikia dar daugiau vilčių, jog ši šalis sugebės sparčiau augti, kadangi plane numatytas geležinkelių ir kelių tiesimas, sveikatos apsaugos ir švietimo sistemų tobulinimas. OECD taip pat pabrėžia, jog PAR yra gerai išvystytas finansų sektorius, kuris pakankamai gerai atlaikė pasaulinę finansų krizę 2008-2009 m. ir yra gerai prižiūrimas. Tačiau šalies ekonomika susiduria su tokiomis problemomis, kaip aukšta gaunamų pajamų nelygybė, prasta švietimo sistemos būklė bei aplinkosaugos problemos, susijusios su klimato pasikeitimu ir geriamojo vandens trūkumu.

Verta atkreipti dėmesį, jog šiuo metu didžiausia problema šalyje yra nedarbas, kuris 2012 m. siekė apie 25%. Panašus nedarbo lygis šalyje vyrauja jau daugiau nei penkerius metus. Tokią darbo rinkos padėtį lemia prasta švietimo sistemos būklė, vargingos gyvenimo sąlygos, korupcija bei tokios ligos kaip ŽIV. Žinoma, šalies valdžios atstovai siekia sumažinti nedarbo lygį. Nacionaliniame vystymosi plane buvo nustatytas tikslas iki 2020 m. sumažinti nedarbą iki 14%, o iki 2030 m. nedarbas turėtų sumažėti iki 6%. Šį tikslą bus siekiama įgyvendinti taikant mokesčių reformas, pritraukiant užsienio investicijas bei plečiant viešųjų darbų programą, kuri iki 2020 m. turėtų įdarbinti apie 2 mln. gyventojų.



Aukščiau pateiktame grafike palyginamos penkerių metų trukmės investicijos, kurios susidūrė su didžiuliais kritimais 2008-2009 metais ir po jų per kelerius metus atsitiesė. Investicijoms PAR atspindėti pasirinkome iShares MSCI South Africa Index (EZA) ETF fondą, visam Afrikos regionui - Market Vectors Africa Index ETF (AFK), besivystančioms rinkoms − iShares MSCI Emerging Markets Index (EEM).

Jeigu prieš penkerius metus investuotojas būtų įsigijęs minėtų ETF fondų akcijas, tai šiuo metu didžiausią fondo vieneto prieaugį turėtų Pietų Afrikos Respublikos fondas, kadangi kitų ETF fondų vienetų kainos per tą patį laikotarpį būtų sumažėjusios. Tiesa, nuo šių metų pradžios EZA fondo akcijų kaina nukrito apie 11%, o Afrikos ir besivystančių rinkų fondų akcijų kaina sumenko po 5-6%.

Beveik trečdalis EZA fondo yra sudaryta iš finansų sektoriaus bendrovių. Didžiąją fondo dalį taip pat sudaro vartojimo prekių (~18%), žaliavų gavybos (~16%) ir telekomunikacijų (~13%) bendrovės. Fondas du kartus per metus išmoka dividendus, kurių metinis pajamingumas šiuo metu siekia 3,35%. Investuotojai taip pat gali rinktis alternatyvą EZA fondui − SPDR S&P Emerging Middle East & Africa ETF (GAF), kurio sudėtis yra beveik tokia pati kaip ir EZA fondo. Net 93,1% GAF fondo investicijų yra Pietų Afrikos Respublikoje, o likusi investicinio portfelio dalis paskirstyta Egipte, Maroke ir Australijoje. Tuo tarpu apie 24% Afrikos regiono ETF fondo (AFK) investicijų portfelio skirta Pietų Afrikos Respublikos bendrovėms. Be to, AFK fondas yra ženkliai priklausomas nuo finansų sektoriaus, kadangi net 47,4% investicijų portfelio skirta finansų bendrovėms.

Įvertinus Pietų Afrikos Respublikos ekonominę padėtį bei ekonominės plėtros prognozes, galima teigti, jog ši valstybė turi didelį potencialą augti ilguoju laikotarpiu. Taip pat verta atkreipti dėmesį, jog per nagrinėtą laikotarpį EZA fondas pasistiebė gerokai daugiau nei besivystančių rinkų ETF fondas, kurį dažniausiai renkasi investuotojai, norintys padidinti riziką ir tikisi didesnės grąžos.

Parengta LHV banko, remiantis bendrovių duomenimis, viešai prieinama informacija (statssa.gov.za, resbank.co.za, oecd.org, gcis.gov.za, ber.ac.za, thedti.gov.za, southafrica.info) ir užsienio žiniasklaida (finance.yahoo.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.
 
Dar nėra komentarų