Lenkijos rinkos apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2012-11-05 16:18 Komentarai: (0)
Pirkimo vadybininkų indeksas – dar viena priežastis laukti bazinės palūkanų normos mažinimo. Lenkijos gamybos pirkimo vadybininkų indeksas spalį padidėjo 0,3 punkto iki 47,3. Nors indeksas ir didėjo, tačiau tai tebėra viena mažiausių jo reikšmių per pastarųjų septynerių mėnesių laikotarpį. Pirkimo vadybininkų indeksas, skaičiuojamas apklausiant atitinkamo sektoriaus dalyvius, o jo reikšmė mažesnė už 50 reiškia, kad tą laikotarpį apimtys mažėjo. Pasak pastarosios apklausos, Lenkijos gamybos sektoriuje toliau mažėjo ne tik produkcija, bet ir naujų užsakymų ir pirkimų. Tiesa, tempas jau buvo kiek mažesnis nei rugsėjį. Pirkimo vadybininkų apklausa – dar vienas nepalankus rodiklis šiuo metu skelbtų ekonominių kintamųjų virtinėje, kuris rodo, kad Lenkijos ekonomika praranda pagreitį. Anksčiau nuvylė prekyba ir pramonė, o infliacija nebespartėjo. Šią savaitę lapkričio 6-7 d. posėdžiauja Lenkijos centrinis bankas. Jau spalį ekonomistai tikėjosi, kad bus sumažinta bazinė palūkanų norma, tačiau tai neįvyko. Šią savaitę apklausos vėl rodo, kad bazinė palūkanų norma gali būti pakirpta 25 baziniais punktais iki 4,5 proc.

Akcijų rinka

Per praėjusią savaitę Lenkijos akcijų rinkos indeksų reikšmės pakito nedaug. „WIG“ akcijų indekso reikšmė išaugo 0,7 proc., „WIG 20“ akcijų indekso reikšmė padidėjo 1,1 proc. Lyginant su kitais Europos akcijų indeksais, Lenkijos akcijos brango kiek mažiau. Trečiadienį, kaip ir kitose katalikų valstybėse, prekyba akcijų biržose nevyko.

Iš sektorių daugiausia brango pagrindinių medžiagų bendrovių akcijos. Didelį svorį visuose pagrindiniuose akcijų indeksuose turinti vario ir sidabro gamybos bendrovė „KGHM“ pabrango 1,8 proc. Priešinga kryptimi judėjo telekomunikacijų segmentas, o jį ir vėl žemyn tempė „Orange Polska“ akcijos, kurios per savaitę atpigo 2,5 proc. ir kaina jau buvo priartėjusi prie 12 zlotų. Tiesa, kitų šio sektoriaus bendrovių, tokių kaip „Netia“ ar „Hawe“ akcijos sugebėjo pasipriešinti ir pabrango 3,0 proc. ir 6,0 proc. atitinkamai. Ir vėl pigimu išsiskyrė kelios statybų bendrovės – „PBG“ akcijos per savaitę nusileido žemyn 14,7 proc., o „Polimex-Mostostal“ 11,1 proc. Džiugu, kad bankų sektoriaus akcijos išlaikė teigiamą savaitinį pokytį – didžiausių Lenkijos bankų „PKO BP“ ir „Pekao“ akcijų kainos padidėjo 3,5 proc. ir 1,1 proc. atitinkamai. Deja, bet ir toliau smuko energetikos milžinės „PGE“ kaina, kuri per savaitę prarado 0,6 proc. vertės.

Penkta pagal dydį Lenkijos elektros gamybos bendrovė „ZE PAK“ praėjusį trečiadienį ne itin sėkmingai debiutavo Varšuvos akcijų biržoje. Akcijos kaina pirmąją prekybos dieną smuko 1,2 proc. Tokios prekybos pradžios ir buvo laukiama, nes akcijos, kurias pardavė valstybė, investuotojams buvo išplatintos ties žemutine platinimo riba. Iš viso valstybė pardavė 50 proc. bendrovės akcijų paketo ir pritraukė 680 mln. zlotų. Akivaizdu, kad investuotojai yra nusivylę ankstesniais energetikos bendrovių viešaisiais akcijų platinimais. Net 85 proc. akcijas įsigijusių institucinių investuotojų buvo vietos investuotojai. Be to, investuotojams nerimą kelia ir tai, kad „ZE PAK“ gamina elektrą vien iš rusvosios anglies – prieštaringai vertinamo energetinio resurso dėl didelės keliamos taršos.

Beje, praėjusią savaitę prasidėjo Rusijoje veikiančios bendrovės „Exillon Energy“ akcijų listingavimas Varšuvos biržoje. Tiesa, naujų akcijų viešo siūlymo šiuo atveju nebuvo – įmonė nusprendė palistinguoti esamas įmonės akcijas, kuriomis jau prekiaujama ir Londono vertybinių popierių biržoje. Įmonės akcijos per savaitę biržoje atpigo 2,2 proc.

Antra pagal dydį Lenkijos naftos perdirbimu užsiimanti bendrovė „Lotos group“ paskelbė labai stiprius 2012 m. III ketv. finansinius rezultatus, kurie padėjo akcijos kainai per savaitę užaugti 6,3 proc. Analitikų lūkesčiai buvo aplenkti labai smarkiai. Bendrovės III ketv. veiklos pelnas sudarė 604 mln. zlotų ir buvo 6,5 karto didesnis nei prieš metus. Tokį pelną lėmė istoriškai labai aukštos naftos perdirbimo maržos bei palankūs valiutų pokyčiai. Svarbu ir tai, kad pinigų srautai iš pagrindinės veiklos buvo didžiausi nuo 2008 m. I ketv., tad padėjo įmonei pagerinti skolos ir likvidumo rodiklius. Tiesa, tokie puikūs pelno rezultatai vidutiniu laikotarpiu vargu ar išsilaikys, bet bent jau spalio mėn. tebebuvo palankus naftos perdirbimo maržų atveju.

Prie jau III ketv. finansinius rezultatus skelbusių „BZ WBK“ ir „Bank Millennium“ praėjusią savaitę prisijungė ir „Bre Bank“. Jis per praėjusį ketvirtį uždirbo 280,1 mln. zlotų, arba 8,9 proc. mažiau nei prieš metus. Ir vėl labiausiai prie pelno kritimo prisidėjo 21,3 proc. išaugę atidėjiniai blogų paskolų portfeliui. Tiesa, pagrindinis banko pajamų šaltinis – grynosios palūkanų pajamos III ketv. buvo 4,1 proc. didesnės nei prieš metus ir 1,3 proc. nei II ketv. Banko akcijų kaina per savaitę krito 4,4 proc.

2012 m. III ketv. rezultatų skelbimą pradėjo ir statybų bendrovės. „Budimex“ per III ketv. uždirbo 54,6 mln. zlotų grynojo pelno, o tai yra 26,4 proc. mažiau nei prieš metus. Bendrasis pelningumas III ketv. nusirito iki 4 proc., tad akivaizdu, kad dirbti pelningai yra labai sudėtinga. Įmonės vadovas patvirtino, kad už 2012 m. bus mokami dividendai, tačiau jų dydžio kol kas nenori prognozuoti. Jis taip pat užsiminė, kad ateinantys metai Lenkijos statybų pramonei bus patys sunkiausi per jos istoriją. Pačios bendrovės pajamos 2013 m. turėtų būti kiek mažesnės nei 2012 m., o bendrasis pelningumas dar kristi. Įmonės akcijų kaina per savaitę nepakito.

Didelio dėmesio praėjusią savaitę rinkoje sulaukė nuo bankroto besistengianti pabėgti statybų bendrovė „PBG“. Jos vadovas W. Rozacki pirmadienį atsistatydino iš pareigų, pareiškęs, kad negali kontroliuoti didžiausio įmonės aktyvo, dukterinės bendrovės „Rafako“, nes akcijos yra įkeistos Kipro bendrovei. Tą pačią dieną bendrovė paskelbia, kad W. Rozacki stebėtojų tarybos sprendimu yra atleidžiamas iš savo pareigų. Be to, „Rafako“ stebėtojų taryba taip pat priėmė sprendimą atleisti p. Rozacki ir iš šios bendrovės direktoriaus posto. Šių veiksmų iniciatorius buvo J. Wisniewski, didžiausias „PBG“ akcininkas ir ankstesnis įmonės savininkas. Akivaizdu, kad atsirado didelė trintis tarp šių dviejų asmenų, o tai nežada nieko džiugaus smulkiesiems akcininkams, nes auga baimė, kad bendrovei nepavyks susitarti taikiai su kreditoriais dėl skolų restruktūrizavimo.

Vario gamybos milžinė „KGHM“ praėjusią savaitę atnaujino šių metų finansinių rezultatų prognozę ir dabar tikisi per 2012 m. uždirbti 4,74 mlrd. zlotų nekonsoliduoto grynojo pelno. Pagrindinė prognozuojamo pelno padidėjimo priežastis – stipresnis nei anksčiau laukta JAV dolerio kursas zloto atžvilgiu (už parduodama varį ir sidabrą įmonė gauna JAV dolerius, o pagrindinės sąnaudos patiriamos zlotais) bei didesnės sidabro gamybos apimtys. Kartu iki 9,8 mlrd. zlotų sumažintos investicijų apimtys, tad tai yra teigiamos naujienos laukiantiems dividendų iš įmonės už 2012 m. Šios naujienos atitiko analitikų lūkesčius, bet akcijos kaina biržoje padidėjo.

Mažmeninės prekybos rūbai bendrovė „LPP SA“ paskelbė spalio mėn. pasiekusi 302 mln. zlotų pajamas, kurios yra 15 proc. didesnės nei prieš metus. Priminsime, kad bendrovės metinis pajamų padidėjimas rugsėjo mėn. siekė 42 proc., tad augimo sulėtėjimas yra akivaizdus. Toks augimo tempo sulėtėjimas nulemtas tiek dėl palyginti stipraus praėjusių metų spalio mėn. pardavimų rezultato, tiek ir dėl lėtėjančios mažmeninės prekybos apimčių pačioje Lenkijoje.


Rūta Medaiskytė
Vyr. ekonomistė

Tadas Povilauskas
Analitikas

AB bankas „Finasta“
 
Dar nėra komentarų