Lenkijos rinkos apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2012-07-16 16:43 Komentarai: (0)
Praėjusią savaitę paskelbta birželio mėn. metinė vartotojų kainų indekso pokyčio reikšmė viršijo analitikų lūkesčius. Per metus kainos pakilo 4,3 proc., nors buvo laukta metinės 4,1 proc. infliacijos. Priminsime, kad gegužės mėn. infliacijos lygis sudarė 3,6 proc. Daugiausia brango transporto sąnaudos, kurios buvo 8,2 proc. didesnės nei prieš metus. Maisto produktų metinis kainų pokytis siekė 5,4 proc. Labiausiai atpigo drabužiai ir avalynė – 5 proc. Tokie rezultatai nenuteikia džiugiai ir kiek apriboja galimybes sulaukti mažesnių bazinių palūkanų normų šalyje. Tiesa, tikimasi, kad vėliau vartojimo kainų lygio augimas šalyje nurims.

Lenkijos užsienio prekybos deficitas gegužę sudarė 933 mln. eurų ir buvo daug didesnis nei prognozuota (515 mln. eurų) bei kartu didesnis nei balandžio mėn. (398 mln. eurų). Metinis eksporto ir importo pokytis gegužę buvo neigiamas ir sudarė -0,1 proc. Tokie užsienio prekybos rezultatai nėra labai džiuginantys, nes akivaizdžiai matomas eksporto rodiklių prastėjimas – dar balandžio mėn. metinis eksporto pokytis siekė 1,2 proc., o kovą 3,8 proc.

Lenkijos centrinis bankas pirmadienį sumažino šalies ekonomikos augimo prognozę 2013-2014 metams. Laukiama, kad šalies BVP kitais metais išaugs 2,1 proc., o 2014 m. augimas paspartės ir sieks 3,0 proc. Šiais metais laukiama 2,9 proc. padidėjimo. Be to, buvo sumažintos ir infliacijos prognozės – tikimasi, kad stipresnis zlotas, padidinta bazinė palūkanų norma bei lėtesnis ekonomikos augimas kitais metais lems, kad infliacija sudarys 2,7 proc. Šiais metais tikimasi 3,9 proc. vartotojų kainų padidėjimo. Tokios infliacijos prognozės kitiems metams turėtų leisti centriniam bankui jaustis ramiau, nes jam lieka galimybė sumažinti bazinę palūkanų normą, jeigu bus svarbus poreikis skatinti ekonomikos augimą, ir tai labiau neužkeltų infliacijos aukščiau siektinos ribos.

Akcijų rinka

Per praėjusią savaitę Lenkijos akcijų indeksas WIG prarado 1,2 proc. savo vertės, o „WIG 20“ krito net 3,6 proc. Akcijos brango 2, o krito 3 prekybos sesijas. Labiausiai brango telekomunikacijų (sektoriaus akcijų indekso reikšmė padidėjo 3,2 proc.) bei energetikos (2,1 proc.) bendrovės. Daugiausia atpigo statybų (akcijų indekso reikšmė sumažėjo 6,8 proc.) bei naftos ir dujų (3,5 proc.) sektorių bendrovių akcijos. Statybų bendrovės pigo nerimaujant, ar valstybė iš tikro padės kelių tiesimo bendrovėms išsigelbėti iš labai sunkios dabartinės padėties. Didžiausio dėmesio investuotojų ir žiniasklaidos gretose sulaukė chemijos pramonės gamyklų akcijos, nes vyko arši kova tiek dėl „ZA Pulawy“, tiek ir dėl „ZA Tarnow“ akcijų paketų perėmimo.

Akcijų rinkos sektoriai

Statybos

Statybos bendrovių, kurios turi problemų su kelių segmento kontraktais, akcijų kainą pastaruoju metu labiausiai lemia pasisakymai dėl Lenkijos valstybės paramos statybų pramonei. Nors Lenkijos iždo ministras pritarė paremti bendroves „Polimex – Mostostal“ ir „PBG“, bet vėliau finansų ministras pareiškė, kad nemato jokio pagrindo valstybei gelbėti privačias turinčias sunkumų bendroves. Trečiadienį ryte iždo ministras pareiškė, kad yra dvi galimybės, kaip Lenkija galėtų padėti apsaugos nuo kreditorių paprašiusiai „PBG“ – suteikti 385 mln. zlotų paramą per paskolų išdavimą bei obligacijų išpirkimą, arba įsigyti dukterines „PBG“ bendroves.

„Polimex – Mostostal“ (PXM PW). Lenkijos žiniasklaidoje pasirodė spekuliacijos, kad šios bendrovės įsigijimu susidomėjusi privataus kapitalo bendrovė „NDI“. Įsigijimas būtų daromas kooperuojantis su užsienio investuotoju. Spekuliuojama, kad tai galėtų būti Belgijos statybų bendrovė „Besix“, su kuria keliuose projektuose prieš tai jau bendradarbiavo „NDI“. Daugiau jokių faktų apie galimą „Polimex – Mostostal“ įsigijimą nėra pateikiama, tačiau šie gandai gali kurį laiką suteikti teigiamo postūmio šių akcijų kainai.

Ši lenkų bendrovė penktadienį taip pat pranešė apie prasidėjusias derybas su visais jos kreditoriais dėl skolos restruktūrizavimo. „Polimex – Mostostal“ vadovai tikisi, kad kreditoriais suteiks įmonei keturių mėnesių „ramybės“ laikotarpį, kurio metu nereikės grąžinti finansinių įsipareigojimų ir per kurį bus taikiai susitarta dėl skolų grąžinimo terminų pratęsimo. Primintina, kad jau liepos mėn. 25 d. bendrovė turi išpirkti 100 mln. zlotų obligacijų, o tam ji neturi pinigų, todėl susitarimas tiek su obligacijų savininkais, tiek ir su bankais dėl paskolų refinansavimo yra būtinas, nenorint pakliūti į tą situaciją, kurioje dabar yra „PBG“. Beje, bendrovės vadovas žiniasklaidai užsiminė apie dviejų dukterinių bendrovių pardavimus artimiausiu metu. Iš to tikimasi apie 250 mln. zlotų, o tai padėtų bent laikinai pagerinti likvidumo spragas.

Suskystintų dujų terminalo Swinoujscie uoste statybų konsorciumo atstovas pripažino, kad dėl sudėtingos „PBG“ finansinės padėties terminalo statybos atsilieka jau keturis mėnesius nuo suplanuotų darbų. Baiminamasi, kad tai pakenks Lenkijos deryboms su Kataru dėl ilgalaikės gamtinių dujų pirkimo sutarties. Priminsime, kad terminalo statybos turi būti pabaigtos 2014 m. vasarą. Vis dar tikima, kad terminalo atidarymo pradžia nevėluos.


Finansai

Lenkijos finansinio sektoriaus priežiūros tarnybos vadovas vieno interviu metu teigė, kad rekomendacijos Lenkijos bankų dividendų išmokėjimams gali būti pratęstos ir 2013 metams. Šiais metais Lenkijos bankams buvo rekomenduota išmokėti ne daugiau kaip 50 proc. 2011 metais uždirbto grynojo pelno. Tai neigiamos naujienos bankams, turintiems labai stiprią kapitalo bazę ir galintiems išmokėti kur kas didesnius dividendus nei dabar leidžiama. Per tą patį interviu tarnybos vadovas teigė, kad 2012 metai Lenkijos bankai bus mažiau pelningi nei 2011 metais. Šiais metais bankų rezultatai labai priklausys nuo šalies statybų sektoriaus būklės.

„PKO Bank Polski“ (PKO PW). Praėjusią savaitę didžiausias Lenkijos bankas „PKO Bank Polski“ pasiūlė Lenkijos paštui pasirašyti strateginę tarpusavio bendradarbiavimo sutartį. Bankas siekia per pašto skyrius platinti savo finansinius produktus. Pats Lenkijos paštas nori gauti metinį platinimo mokestį bei parduoti 75 proc. Lenkijos pašto banko akcijų paketą. Už pastarąjį banką „PKO Bank Polski“ sumokėtų apie 315 mln. zlotų ir tai vertintų jį 1,2 P/Bv. Lenkijos paštas turi puikią platinimo infrastruktūrą, t.y. beveik 12 tūkst. įvairaus dydžio pašto skyrių visoje šalyje. Tokiam bendradarbiavimui pritaria ir Lenkijos finansų ministerija. Jei susitarimas būtų pasiektas, „PKO Bank Polski“ turėtų geriausiai išvystytą finansinių produktų platinimo tinklą Lenkijoje ir įgytų didelį konkurencinį pranašumą.


Chemija

„Ciech“ (CIE PW). Internetiniame naujienlaikraštyje „Parkiet“ pasirodė straipsnis, kuriame teigiama, jog Čekijos milijardierius Z. Bakala neteiks pasiūlymo įsigyti „Ciech“ akcijų iš Lenkijos valstybės. Iždo ministerija taip pat jau yra gavusi tokį sprendimą. Pagrindinės priežastys, dėl ko Z. Bakala atsisakė privatizuoti dalį vienos didžiausių Lenkijos chemijos bendrovių, yra didelė akcijų paketo kaina ir silpna bendrovės finansinė situacija. Pastaruoju metu būtent spekuliacijos dėl galimo sėkmingo sandorio lėmė „Ciech“ akcijų kainų palaikymą. Jei oficialiai bus patvirtinta tai, apie ką rašė „Parkiet“, be abejonės neigiama įtaka šių akcijų kainai trumpuoju laikotarpiu bus didelė.

Užvirė kova dėl chemijos bendrovės „ZA Pulawy“ įsigijimo. „ZA Tarnow“ (ATT PW) pateikė oficialų pasiūlymą įsigyti 32 proc. „ZA Pulawy“ akcijų, mokant už vieną 110 zlotų. Supirkimas vyks nuo rugpjūčio 2 d. iki rugpjūčio 16 d. Jeigu bendrovei pavyks pasiekti šią akcijų ribą, vėliau ji pasiūlys likusiems akcininkams akcijų mainus – už vieną „ZA Pulawy“ akciją bus duodama 2,5 jos pačios naujų akcijų. Reiktų pastebėti, kad viso šio siūlymo sėkmė priklauso nuo konkurencijos tarnybos – valstybė dabar valdo 32,04 proc. visų įmonės akcijų ir ji jau sutiko su akcijų pardavimu, tačiau dar liko sulaukti galutinio sprendimo, ar susijungimas per daug nesumažins konkurencijos rinkoje. Toks susijungimas sukurs trečią didžiausią azoto trąšų gamintoją Europoje.

Tiesa, dėl „ZA Pulawy“ dar bandė kovoti kita Lenkijos chemijos pramonės milžinė „Synthos“ (SNS PW). Ji pateikė oficialųjį pasiūlymą supirkti „ZA Pulawy“ akcijas, mokant už vieną akciją 102,5 zloto. Visgi Lenkijos iždas teikia pirmenybę „ZA Tarnow“ pasiūlymui, juo labiau, kad valstybė turi 32 proc. pastarosios bendrovės akcijų paketą.

Kova vyksta ne tik dėl „ZA Pulawy“, bet ir dėl „ZA Tarnow“. Šiandien baigiasi Rusijos trąšų gamintojos „Acron“ oficialus pasiūlymas supirkti pastarosios bendrovės laisvas akcijas, mokant už vieną po 45 zlotus. Pasiūlymo kaina buvo pakelta penktadienį (prieš tai ji siekė 36 zlotus). Lenkijos iždas nepritaria tokiam priešiškam bandymui perimti lenkų trąšų pramonės pasididžiavimo kontrolę. Tad neveltui „ZA Tarnow“ akcininkų susirinkimas nusprendė padidinti įstatinį kapitalą ir susijungti su „ZA Tarnow“. Kita vertus, pasiūlymo kaina iš rusų bendrovės buvo labai dosni, tad Lenkijos iždas turėjo paaukoti nemažai pinigų dėl politinių motyvų.


Nekilnojamasis turtas

„Globe Trade Centre“ (GTC PW). Bendrovė paskelbė, kad ING pensijų fondas, dalyvaudamas naujų akcijų emisijos platinime, pasididino turimą „GTC“ akcijų paketą nuo 12,4 iki 12,92 proc. Tai jau ne pirmas atvejis, kada instituciniai investuotojai didinasi turimas „GTC“ pozicijas. Smulkiesiems investuotojams – tai labai teigiamos naujienos.


Informacinės technologijos

„Asseco Poland: (ACP PW) ir „Sygnity“ (SGN PW). Liepos 11 dieną „Asseco Poland“ pagaliau gavo iš konkurencijos tarnybos leidimą įsigyti „Sygnity“. Keturis mėnesius laukusi šio leidimo „Asseco Poland“ gavo jį praėjus dviem dienoms po oficialaus pasiūlymo pabaigos. Ar bus skelbiamas dar vienas oficialus pasiūlymas nevisai aišku, nes „Sygnity“ demonstruojami rezultatai šiais metais gerokai atsilieka nuo prognozių. Jei būtų paskelbtas naujas oficialus pasiūlymas supirkti likusias „Sygnity“ akcijas, didelė tikimybė, kad pasiūlyta kaina turėtų būti mažesnė nei 21 zlotas už vieną akciją.

„Sygnity“ (SGN PW). Antradienį „Sygnity“ bendrovės vadovas N. Biedrzycki pareiškė atsistatydinantis iš esamų pareigų. Jį pakeis J. Guy, kuris iki šiol ėjo stebėtojų tarybos nario pareigas. Tai neigiamos naujienos šios bendrovės akcininkams, nes tikėtina, kad tokio sprendimo priėmimą lėmė finansinių planų neįgyvendinamas. 2012 metų „Sygnity“ prognozės buvo labai ambicingos ir jos turėtų būti pakoreguotos neigiamai.


Nafta ir dujos

„Grupa Lotos“ (LTS PW) ir „PKN Orlen (PKN PW). Rusija nuo balandžio mėnesio reguliariai mažina naftos tiekimą „Družba“ naftotiekiu Centrinei Europai. Labiausiai nuo to kenčia Čekija, kurioje esanti ir „PKN Orlen“ priklausanti Litvinovo naftos perdirbimo gamykla gauna tik apie penktadalį anksčiau gaunamo žaliavinės naftos kiekio. Tai privertė gamyklą ieškoti alternatyvių naftos pirkimo galimybių, tačiau jos yra atitinkamai brangesnės. Skaičiuojama, kad logistikos kaštai bendrovei ir visai „PKN Orlen“ grupei padidės 100 mln. zlotų nes vienas atgabentas naftos barelis pabrangsta apie 1,5 JAV dolerių. Ta pati problema tampa aktuali ir Lenkijos naftos perdirbimo gamykloms, nes Rusijos Federacija vis labiau didina naftos eksportą per naująjį Ust-Lugos uostą, o ne per ilgaamžį „Družba“ naftotiekį.

„Grupa Lotos“ (LTS PW). Kanados bendrovė „Talisman Energy“, kartu su „Grupa Lotos“ vykdanti bendrą YME projektą Šiaurės jūroje, pranešė, kad evakavo visus darbuotojus iš naftos gavybos platformos, kai jos konstrukcijos apatinėje dalyje buvo rasta įtrūkimų. Tai labai neigiamos naujienos, nes produkcijos išgavimas iš šio telkinio atidedamas neapibrėžtam laikui. Tai vienas iš svarbių bendrovės strateginių projektų, kuris leistų dukterinei „Grupa Lotos“ bendrovei išgauti apie 400 tūkst. tonų naftos per metus. Tai sudaro apie 6 – 7 proc. viso 2012 m. ketinamo perdirbti naftos kiekio.

„PGNiG“ (PGN PW). Bendrovė buvo nubausta 60 mln. zlotų bauda už dominuojančios padėties rinkoje pasinaudojimą. „PGNiG“ atsisakė parduoti gamtines dujas „NowyGaz“ be argumentuotų priežasčių. Tokį antimonopolinės tarnybos sprendimą bendrovė gali apskųsti, tačiau ši bauda turėtų sudaryti apie 1,5 proc. 2012 metų prognozuojamos EBITDA.



Žilvinas Speteliūnas
Analitikas

AB bankas „Finasta“

Tadas Povilauskas
Analitikas

AB bankas „Finasta“
 
Dar nėra komentarų