
Šaltiniai: CFTC, Saxo bank
Ekonominė situacija
Per pastaruosius penkerius metus investuotojai turėjo galimybę stebėti ženklius euro ir JAV dolerio valiutų poros kurso svyravimus, kuriuos lėmė nestabili pasaulio ekonominė ir politinė situacija. EUR/USD kursas pakeitė savo kryptį, kai pasiekė aukščiausią tašką 2008 m. liepą ties 1,6038 reikšme, o žemiausias valiutų poros kurso taškas buvo matomas 2010 m. birželį, kai pasiekė 1,1877 lygį. Vidutinė EUR/USD kurso reikšmė nuo 1999 m. buvo 1,21, o šiuo metu EUR/USD kursas siekia 22 mėnesių žemumas.
Išsiskyrus nuomonėms dėl euro zonos ekonominių problemų sprendimo būdų, Vokietijai buvo pradėtas daryti spaudimas, siekiant dabartinę politiką, sukoncentruotą į taupymą ir fiskalinę drausmę, pakeisti į ekonomikos augimo skatinimą. Gegužės 23 d. vykusiame ES viršūnių susitikime buvo siūlomas bendrų euro zonos obligacijų įvedimas, kuris galėtų apjungti euro zonos valstybių skolas. Tačiau Vokietijos kanclerė Angela Merkel nepalaikė bendrų obligacijų įvedimo idėjos ir pareiškė, kad Graikija turėtų ir toliau mažinti biudžetą, jeigu nori išlikti euro zonoje. Graikijos pranešime buvo teigiama, jog valstybė nori išlikti euro zonoje su visais turimais įsipareigojimais. Pranešime taip pat minima, kad po birželio 17 d. vyksiančių rinkimų naujoji vyriausybė galutinai apsispręs dėl šalies valiutos. Tuo tarpu Europos Sąjungos prezidentui Hermanui Van Rompuy buvo pavesta iki kito ES viršūnių susitikimo birželio 28 d. pateikti pasiūlymus, kurie leistų dar labiau integruoti euro zonos regioną.
Nesutarimai tarp ES valstybių dėl ekonominių problemų sprendimo ir prastėjanti ekonomikos padėtis Graikijoje bei Ispanijoje lemia vis didėjančius investuotojų pesimistinius lūkesčius dėl euro ateities. Juos atspindi alternatyvaus investavimo fondų (angl. hedge fund) bei kitų rinkos dalyvių augančios investicijos į produktus, kurie leidžia uždirbti iš euro kurso mažėjimo. Remiantis gegužės 18 d. paskelbtais JAV Prekybos ateities sandoriais komisijos (CFTC) duomenimis, tokių euro trumpų (angl. short) pozicijų skaičius praėjusią savaitę pasiekė rekordines aukštumas. Tuo pačiu metu JAV dolerio ilgų (angl. long) pozicijų kontraktų skaičius taip pat kilo ir pasiekė kelerių metų aukščiausią lygį.
Analitikų prognozės
Dėl rinkose susiklosčiusių aplinkybių bei vyraujančių nuotaikų, dauguma didžiųjų pasaulio bankų euro valiutai prognozuoja silpnus metus, o saugios alternatyvos pozicijas užėmusiam JAV doleriui piešia stipresnį scenarijų. Pavyzdžiui, investicinis bankas Morgan Stanley rekomenduoja atidaryti trumpas EUR/USD pozicijas, kadangi vis dar išlieka didelė tikimybė, jog Graikija gali palikti euro zoną, sukurdama pagrindą dar didesniam nestabilumui bei precedentą kitoms ekonomines problemas išgyvenančioms valstybėms. Be to, pasak banko analitikų, bet koks trumpalaikis EUR/USD kurso atšokimas galėtų būti traktuojamas, kaip geras trumpos pozicijos atidarymo taškas. Bankas taip pat išreiškia nuomonę, jog JAV pradėjus dar vieną kiekybinį ekonomikos skatinimo etapą (angl. quantitative easing), JAV doleris turėtų išlaikyti savo stiprias pozicijas ir neturėtų ženkliai nukentėti nuo tokių veiksmų. Kaip gali būti matoma grafike žemiau, Morgan Stanley prognozuoja, kad euras turėtų silpnėti JAV dolerio atžvilgiu iki 2013 m. pirmojo ketvirčio.

Šaltinis: Morgan Stanley
Dar praėjusiais metais investicinio banko Goldman Sachs analitikai įžvelgė, kad EUR/USD kursas turėtų stabilizuotis ties 1,30 riba. Šiais metais banko prognozės praktiškai nepakito, tačiau pagal paskutinius banko pranešimus, šis periodas gali užsitęsti ilgiau nei buvo prognozuota anksčiau. Pagal dabartines Goldman Sachs prognozes, per artimiausius tris ir šešis mėnesius EUR/USD kursas turėtų išsilaikyti ties 1,33 lygiu, o po 12 mėnesių kursas turėtų pakilti iki 1,4 lygio.
JP Morgan bankas prognozuoja, jog EUR/USD kursas ateinantį mėnesį turėtų pasiekti 1,34 reikšmę, o šių metų trečią bei ketvirtą ir 2013 metų pirmą ketvirtį turėtų išsilaikyti ties 1,36 lygiu.
Remiantis Euromoney atliktu tyrimu, kurio rezultatai buvo paskelbti Bloomberg internetiniame portale, didžiausių investicinių bendrovių EUR/USD kurso prognozių vidurkis 2012 m. pabaigai yra 1,28, o iš visų nagrinėtų bankų žemiausią 1,15 EUR/USD kurso lygį prognozuoja UBS AG bankas. Tuo tarpu aukščiausią lygį ties 1,44 reikšme prognozuoja HSBC Holdings Plc. Nagrinėtų investicinių bendrovių 2012 m. pabaigos prognozes galima pamatyti žemiau esančiame grafike.

Šaltinis: Bloomberg, Euromoney
Vyraujant neigiamoms EUR/USD kurso prognozėms ir trumpoms euro atžvilgiu pozicijoms siekiant rekordus, investuotojai turėtų taip pat įvertinti „short squeeze“ situacijos susidarymo galimybę, kai rinkos dalyviai būna priversti per trumpą laikotarpį uždaryti turimas trumpąsias pozicijas, tokiu būdu sukurdami didelę euro valiutos paklausą rinkoje, kas galėtų lemti euro kurso augimą. Be to, būtina įvertinti, jog padėtis valiutų rinkoje ir investuotojų nuotaikos galėtų pasikeisti, jeigu artimiausiu metu būtų imtasi reikšmingų ir ryžtingų veiksmų, kurie padėtų greitai ir efektyviai išspręsti skolų krizės problemas, ir tokiu būdu nuramintų rinkos dalyvių nepasitikėjimą bei pagerintų rinkoje vyraujančias pesimistines nuotaikas.
Parengta LHV banko, remiantis užsienio žiniasklaida (Bloomberg.com, Reuters.com, ForexFactory.com, Finance.Yahoo.com, įmonių duomenimis). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.