Rytinė akcijų rinkų apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: SEB bankas Data: 2012-02-22 10:26 Komentarai: (1)
Pasaulio rinkose emocijos nurimo. Blogiausio Graikijos scenarijaus išvengėme, tačiau priežasčių džiūgauti nėra, nes pati skolų problema toli gražu nėra išspręsta. Vakar JAV akcijų indeksų kainos kito nedaug, šįryt Azijoje indeksai labiau linkę didėti, negu mažėti. Mažai svyruoja EUR/USD kursas.

Sprendimas dėl Graikijos padėjo sumažinti įtampą, tačiau netapo tvaraus optimizmo priežastis. Išvengta blogiausio scenarijaus, tačiau neišvengta blogojo. Abejonių dėl Graikijos gelbėjimo veiksmingumo, tikslingumo ir patvarumo – per akis. Abejonių neslepia net oficialūs pareigūnai – Anglijos centrinio banko vadovo pavaduotojas C. Bean pareiškė, kad nauja paskolos Graikijai programa gali būti nepakankama, kad finansų krizė būtų išspręsta. Visų pirma, investuotojai abejoja, ar Graikijos ūkis po naujų taupymo priemonių augs. Tarptautinio valiutos fondo prognozės, pasak kurių ūkis augs jau kitąmet, o skolos ir BVP lygis ilgainiui nusistovės ties 120 proc., iš esmės yra grįstos optimistinėmis prielaidomis. Jei šios nepasitvirtins, skolos ir BVP santykis toliau augs ir šaliai vėl prireiks paramos.

Įvertinus Graikijos ūkio rodiklius, jau trečius metus besitęsiantis skolinimosi iš euro zonos partnerių ir diržų veržimosi kelias labiau panašus į lėtą Graikijos agoniją, negu į šalies finansų problemų sprendimą. Ir pačioje Graikijoje, ir pasaulyje vis garsiau kalbama, kad veiksmingesnis būtų šoko terapijos kelias Išstojimas iš euro zonos, valiutos devalvacija, skolų užšaldymas būtų itin skausmingas, tačiau leistų pradėti viską iš naujo ir vėl judėti į priekį, o ne lėtai merdėti. Kita vertus, šis kelias, galbūt, būtų pernelyg skausmingas pasaulio finansų sistemai, todėl jam vis dar nesiryžtama.

Šiandien laukiame euro zonos pasitikėjo rodiklių. Priminsime, ganėtina gerai ūkio tendencijas nuspėti padedantys gamybos ir paslaugų pasitikėjimo rodikliai pagerėjo gruodį ir sausį. Tai suteikė priežasčių ECB užsiminti apie tam tikrus ūkio stabilizacijos ženklus žemame lygmenyje, o investuotojams patikėti, kad Europos sunkmetis nebus gilus. Tikimasi, vasarį pagrindiniai Europos šalių pasitikėjimo rodikliai šiek tiek padidės, suteikdami priežasčių nuosaikiam optimizmui tęstis (10:00-11:00). Kinijos gamybos pasitikėjimo rodiklis, HSBC skaičiavimais, vasarį pagerėjo, palyginti su sausiu. Šalies ūkio augimo lėtėjimas tęsiasi, tačiau svaraus augimo lėtėjimo, tikimės, išvengsime.

Baltijos biržose – be ypatingų pokyčių

Antradienį, priešingai negu buvome įpratę matyti pastaruoju metu, investuotojai buvo gerokai aktyvesni Vilniaus biržoje, kurioje bendra akcijų apyvarta pasiekė 930 tūkst. eurų, sudarytas 341 sandoris, OMXV vertė ūgtelėjo 0,14 proc. (palyginimui Taline apyvarta buvo 260 tūkst. eurų, OMXT sumažėjo 0,65 proc.). Tiesioginiais sandoriais aktyviai prekiauta TEO LT (+0,31 proc., 373 tūkst. eurų) ir „Linas Agro Group“ (+0,21 proc., 346 tūkst. eurų) akcijomis. Vis dėlto daugiausiai investuotojų dėmesio atiteko bankų akcijoms – Šiaulių bankui paskelbus mažesnį negu tikėjosi rinkos dalyviai praėjusių metų grynąjį pelną, akcijų kaina sumažėjo 1,8 procento. Dar labiau krito Ūkio banko akcijų kaina – 3,4 proc., investuotojams spėliojant, kad bankas praėjusius metus galėjo užbaigti nuostolingai. Tuo tarpu bendrovių, iš kurių galima laukti dividendų, akcijų kainos išliko stabilios arba buvo linkusios nežymiai kilti. Panašios nuotaikos greičiausiai išliks ir šiandien – investuotojai nebus nusiteikią didinti riziką, o stambieji pardavėjai iš užsienio neskubės mušti kainų, tad bendras likvidumas išliks nedidelis, o akcijų kainos bendros krypties greičiausiai neįgaus. Didelių pokyčių taip pat nedemonstruoja pagrindinių Europos biržų ateities sandorių kainos. Šiandien 2011 metų veiklos rezultatus turėtų paskelbti „Merko Ehitus“, tačiau šios bendrovės akcijų nėra tarp lyderių, todėl didesnio poveikio rinkai nesitikime pamatyti. Žinoma nereikia pamiršti, kad nemažai bendrovių nėra paskelbusios investuotojų kalendorių, todėl visada galima sulaukti neplanuotų ir rinkoms svarbių rezultatų paskelbimo, ypač iki pranešimų termino pabaigos belikus savaitei.
 
1.   Parašė Makiavelis   2012-02-22 10:42  

tegul graikai isstoja is tos NATO. idomu kokia dali savo BVP jie moka i bendra kasa.