Pasaulio akcijų rinkose tvyro optimizmas

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2012-01-17 10:16 Komentarai: (0)
Pirmadienį prekyba JAV akcijų biržose nevyko, nes JAV buvo švenčiama Martino Liuterio Kingo diena. Šiandien prekyba akcijomis vyks įprastu režimu, o investuotojai su nekantrumu turėtų laukti bankų „Citigroup Inc“ ir „Wells Fargo & Co.“ IV ketv. finansinių rezultatų. Abi bendrovės finansinius rezultatus paskelbs prieš prekybos sesiją.

Vakarų Europa

Nepaisant pradinio neigiamo impulso dėl sumažintų šalių reitingų, pirmadienį Vakarų Europos akcijų indeksai baigė padidėję. Jų reikšmės augo visose nacionalinėse rinkose išskyrus Portugaliją ir Ispaniją. Apie reitingų sumažinimo grėsmę buvo kalbama jau senai, tad rinkos veikiausiai tokio „Standard&Poor’s” žingsnio nesutiko kaip didelio netikėtumo. O Prancūzijai per skolos vertybinių popierių aukcioną pavyko netgi pasiskolinti mažesne kaina.

Vakar „Standard&Poor’s” pranešė sumažinusi ir Europos finansinio stabilumo fondo reitingą iš AAA į AA+. Po to kai AAA reitingo neteko tokios šalys kaip Prancūzija ir Austrija, „Standard&Poor’s” argumentavo mažinanti fondo reitingą, nes dalis jo narių nebeturi aukščiausio lygio reitingo.
Vakar pastebimai pigo didžiausios pasaulyje kruizinių laivų operatorės „Carinval Cruises“ akcijos. Po nelaimės atsitikusios bendrovei priklausiančiam laineriui prie Italijos krantų, akcijos kaina nusirito 16 proc.

Šiandien ateities sandoriai rodo investuotojus tikintis akcijų kainų augimo Europoje. Panašu, kad reitingų sumažinimas jau buvo senai įskaičiuojamas į investuotojų lūkesčius ir vietoje to reaguojama į geresnes nei prognozuota Kinijos BVP, pramonės ir prekybos rodiklių reikšmes.

Azija

Šiandien investuotojai Azijos akcijų biržose buvo itin optimistiški. Geresni nei laukta Kinijos makroekonominiai duomenys paskatino investuotojus sugrįžti prie rizikingesnių finansinių priemonių. Kinijos akcijų indeksas CSI 300 pašoko net 4,07 proc., Honkongo akcijų indeksas Hang Seng padidėjo 2,22 proc., o Indijos akcijų indekso BSE Sensex reikšmė išaugo 1,52 proc.

Kinijos BVP šių metų IV ketv. išaugo 8,9 proc., kai analitikų prognozių mediana siekė 8,7 proc. Palyginti su praėjusiu ketvirčiu BVP išaugo 2 proc., o 2011-ųjų metinis BVP pokytis buvo lygus 9,2 proc. Kiti makroekonominiai duomenys taip pat lenkė prognozes. Pavyzdžiui, mažmeninės prekybos apimtys gruodžio mėnesį padidėjo 18,1 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2010 metais, o pramonės produkcijos apimtys gruodį augo 12,8 proc., palyginti su 2010-ųjų gruodžiu.

Ciklinių sektorių bendrovių akcijos šiandien buvo vienos labiausiai brangusių Azijos regione. Žaliavų sektorių atstovaujančios „Aluminum Corp. of China Ltd.“ akcijos brango 6,7 proc., „Jiangxi Copper Co.“ akcijos brango 7,9 proc., o „Angang Steel Co.“ akcijų kaina padidėjo 5,5 proc.

Baltijos šalys

Pirmadienį nuotaikos Vakarų Europos ir Baltijos akcijų biržose išsiskyrė. Visi trys Baltijos akcijų biržų indeksai smuko, o didžiausiu neigiamu pokyčiu išsiskyrė Talino indeksas. Didžiausia apyvarta pasiekta Taline – 891 tūkst. eurų. Tarp kotiruojamų akcijų didžiausiu neigiamu akcijų kainos pokyčiu išsiskyrė „Premia Foods“ akcijos – daugiau nei 6 proc., o labiausiai brango „Limarko laivininkystės kompanijos“ akcijos – 7,78 proc.
Vakar, po prekybos sesijos, pardavimų rezultatus paskelbė „Olympic Entertainment Group“, „Olainfarm“, „Rokiškio sūris“ ir „Ekspress Grupp“. „Olympic Entertainment Group“ pajamos iš trijų Baltijos valstybių IV ketv. sudarė 21 mln. eurų ir buvo 20 proc. didesnės nei prieš metus. Gruodį „Olainfarm“ pardavimai išaugo 27 proc. per metus. Labiausiai išaugo pardavimai Gruzijoje ir Lietuvoje – 791 ir 565 proc. Tiesa, gruodį „Rokiškio sūrio“ pardavimai smuko 5,01 proc., o sausio – gruodžio mėnesių pardavimų augimas siekė 24,32 proc. „Ekspress Grupp“ pajamos praėjusį mėnesį išaugo 10 proc.

Vidurio ir Rytų Europa

„Fitch“ reitingų agentūra sumažino Rusijos BBB reitingo perspektyvą iš teigiamos į stabilią. Nors šalies vyriausybės skola labai nedidelė (apie 11 proc. BVP), tačiau reitingą nuo neinvesticinės klasės skiria tik du laipteliai. O perspektyva buvo sumažinta dėl išaugusio politinio nestabilumo šalyje, kuris ypač padidėjo po gruodžio mėnesį vykusių Dūmos rinkimų. Kovą vyks prezidento rinkimai, o dabartinis ministras pirmininkas ir kandidatas į prezidentus V. Putinas kaip niekad sulaukia visuomenės prasipriešinimo. Pasak „Fitch“, reitingas buvo sumažintas, nes baiminamasi, kad išaugusi politinė rizika ir toliau lems kapitalo ištekėjimą iš šalies.

Žaliavos

Pirmadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje kilo ir šiandien ji jau viršija 100 JAV dolerių už barelį. Šios energetinės žaliavos kainą palaiko tebesitęsianti žodinė dvikova tarp JAV ir Irano. Pastarosios valstybės atstovas pagrasino, kad jeigu ji ryžtųsi blokuoti Hormuzo sąsiaurį, jokia valstybė nesugebėtų kompensuoti šio nuostolio. O apie tai, kad spaudimas Iranui didėja, byloja ir JAV valdžios atstovų spaudimas Irano naftos pirkėjoms. Šiandien pranešta, kad JAV oficialūs pareigūnai paragino Pietų Korėją, kurios Irano naftos pirkimai sudaro apie 10 proc. viso importo kiekio, mažinti šiuos pirkimus. Beje, artėja sausio 23 d., kai ES užsienio reikalų ministrai susitinka pasirašyti sutarties dėl naftos pirkimo iš Irano sustabdymo. Tiesa, ES valstybių norai išsiskiria – pavyzdžiui, Prancūzija siekia, kad importas iš Irano būtų sustabdytas greitai, tačiau kitos valstybės tikisi išsikovoti šešių mėnesių pereinamąjį laikotarpį.

Reiktų taip pat pastebėti, kad Saudo Arabijos naftos ministras nustebino rinkos dalyvius įvardindamas naują tikslinę palankią naftos kainą šiai karalystei – 100 JAV dolerių už barelių. JAV energetikos administracija naujausioje pasaulio naftos rinkos apžvalgoje paliko naftos paklausos prognozę 2012 m. nepakeistą – tikisi, kad suvartojimas padidės 1,3 mln. barelių per dieną, o visą augimą lems besivystančios ekonomikos.

Investuotojai veikiausiai atkreipė dėmesį į smarkiai pingančius gamtinių dujų ateities sandorius „NYMEX“ biržoje. Per praėjusias šešias prekybos dienas gamtinės dujos atpigo net 16 proc., o tai yra daugiausia per pastaruosius šešerius metus. Jų pigimą labiausiai lemia labai smarkiai auganti skalūninių dujų gavyba bei šiltesnė nei įprastai žiema JAV, tad gamtinių dujų atsargos šalyje yra didesnės nei paskutinių penkerių metų vidurkis.
 
Dar nėra komentarų