Vartotojų pasitikėjimo indeksas JAV netikėtai ženkliai išaugo per lapkričio mėnesį. Indeksas lapkričio mėnesį padidėjo nuo 40,9 iki 56, o prognozuotas augimas buvo gerokai kuklesnis ir siekė iki 43,9. Sudarant šį indeksą yra apklausiama apie 5 000 namų ūkių, tad tai puikus indikatorius, atskleidžiantis dabartines gyventojų nuotaikas bei jų lūkesčius. Taip pat buvo paskelbtas būsto kainų pokytis rugsėjo mėnesį JAV. Palyginti su rugpjūčio mėnesiu, būstai JAV rugsėjį pigo 0,6 proc. Kainų mažėjimas registruotas 17-oje iš 20-ies didžiųjų JAV miestų.
Kredito reitingų agentūra „Standard & Poor's“ sumažino net 37 pasaulio bankų reitingus, tarp kurių vieni didžiausių JAV bankai „Bank of America Corporation“, „Citigroup, Inc.“, „The Goldman Sachs Group, Inc.“ bei „JPMorgan Chase & Co.“ Todėl antradienį „Bank of America Corporation“ akcijos atpigo 3,24 proc. Tiesa, prekybos metu šios akcijos buvo atpigę daugiau nei 3,5 proc. iki 5,03 JAV dolerio už vieną paprastąją vardinę akciją. Tai buvo žemiausias šių akcijų kainos lygmuo nuo pat krizės įkarščio, t.y. 2009 metų gruodžio 12 dienos. „Bank of America Corporation“ akcijos nuo metų pradžios spėjo atpigti jau daugiau nei 60 proc. Labiausiai tokius neigiamus akcijų kainos pokyčius nulėmė banko problemos su hipotekinėmis problemomis. Per artimiausius kelis metus bankas ketina atleisti apie 30 000 darbuotojų.
„AMR Corporation“ akcijos buvo vienos iš labiausiai pigusių JAV akcijų rinkose antradienį. Šios kompanijos, kuri yra JAV oro linijų „American Airlines“ savininkė“ akcijos atpigo 84 proc. Tokį ženklų „AMR Corporation“ akcijų išsipardavimą lėmė paskelbta naujiena, kad įmonė kreipėsi į teismą dėl restruktūrizavimo procedūros. Įmonės administraciniai bei operaciniai kaštai yra patys didžiausi sektoriuje, tad prieš tai įmonės vadovybė bandė susitarti su darbuotojų profsąjunga dėl mažesnių atlyginimų, bet nesėkmingai. „AMR Corporation“ buvo vienintelė iš didžiųjų JAV oro linijų kompanijų, nepaskelbusių bankroto ar restruktūrizacijos per paskutinį dešimtmetį.
Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų indeksų vertės antradienį didėjo trečią prekybos sesiją iš eilės. Tokią investuotojų reakciją iššaukė vakar vykęs euro zonos finansų ministrų susitikimas, iš kurio buvo tikimasi sprendimų dėl Europos finansinio stabilumo fondo (EFSF) veikimo principų. Finansų ministrai sutarė dėl didesnio Tarptautinio valiutos fondo dalyvavimo, tačiau kilo abejonių dėl to ar EFSF dydis bus išplėstas iki anksčiau minėtų 1 trln. eurų. Pasak EFSF vykdančiojo direktoriaus, rinkų situacija keičiasi ir sunku nurodyti konkretų skaičių. Įtampa menko vyriausybės obligacijų rinkoje – Italijos pajamingumai menko ir šalis išplatino skolos vertybinių popierių išperkamų 2014, 2020 ir 2022 metais už 7,5 mlrd. eurų.
Šiandien rinkos nebėra tokios drąsios. Ypač tikimasi finansų sektoriaus akcijų kainų mažėjimo po to kai „Standard&Poor’s” reitingų agentūra sumažino kredito reitingą stambiems bankas daugiausia veikiantiems Europoje ir JAV.
Skolų krizės krečiamoje euro zonoje ekonomikos pasitikėjimas spalio mėnesį smuko labiau negu tikėtasi. Indekso vertė sumažėjo nuo 94,8 iki 93,7 punkto iš šiuo metu randasi ties 2009 metų pabaigos lygiu.
Azija
Šiandien Azijos akcijų indeksų reikšmės mažėjo. Ypač stipriai krito Kinijos akcijų indeksas CSI 300, sumažėjęs net 3,42 proc. Honkongo akcijų indeksas Hang Seng smuko 1,93 proc., o Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 krito kiek nuosaikiai – 0,51 proc. Lapkričio mėneuo nebuvo dėkingas investuojantiems Azijos regione. Honkongo akcijų indekso Hang Seng reikšmė sumažėjo net 9,8 proc., Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 susitraukė 6,9 proc.
Mažinamos ekonomikos augimo prognozės kitiems metams neigiamai atsiliepia metalų ir daugumos kitų žaliavų kainoms, o tuo pačiu ir šias žaliavas išgaunančių bendrovių akcijų kainoms. „Aluminium Corp. of China Ltd“ akcijos šiandien pigo 3,51 proc., o varį išgaunančios bendrovės „Jiangxi Copper“ akcijų kaina sumažėjo 4,3 proc.
Šiandien reitingų agentūra „Standard&Poor’s” pranešė sumažinanti kredito reitingus keturiems didžiausiems pagal turtą JAV bankams bei keliems kitiems bankams veikiantiems tarptautiniu mastu. Reitingas buvo sumažintas ir „HSBC Holdings“ bankui, kurio akcijos šiandien pigo 2,2 proc. Kiti Azijos regiono bankai taip pat negalėjo džiaugtis savo akcijų brangimu – „Bank of Communications Ltd.“ akcijų kaina sumažėjo 2,4 proc., o „Agricultural Bank of China Ltd.“ neteko 3,1 proc. savo vertės.
Baltijos šalys
Antradienį akcijų indeksų kryptis Baltijos biržose išsiskyrė – Lietuvoje ir Estijoje indeksų vertės mažėjo, o Rygoje registruotas didesni nei 1 proc. augimas. Jau po prekybos sesijos, viena iš didžiausia Lietuvoje pieno produkcijos gamintoja „Pieno žvaigždės“ pristatė savo 9 mėnesių rezultatus. Palyginus su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, „Pieno žvaigždžių“ pajamos padidėjo 16 proc., o grynasis pelnas padidėjo daugiau nei du kartus.
Šiandien paskutinė diena, kada visos Baltijos biržose kotiruojamos bendrovės turi pristatyti savo III ketv. finansines atskaitomybes. Labiausiai investuotojai Vilniuje turėtų laukti „Invaldos“, „Panevėžio statybos tresto“ bei „City Service“ veiklos rezultatų. Rygoje labiausiai investuotojų dėmesį turėtų patraukti „Latvijas Balzams“, „Rigas kugu buvetava“ bei „Olainfarm“ finansiniai rezultatai.
Lietuvos statistikos departamentas patikslino III ketv. BVP augimo įvertį. Tikslesni skaičiavimai rodo, kad šalies ekonomika augo 6,7 proc. palyginti su 6,6 proc., apskaičiuotais spalio gale. Kol kas ekonomikos lėtėjimo nesimato, teigiami rezultatai buvo registruoti daugelyje verslo sričių, labiausiai pridėtinė vertė augo statybose, apdirbamojoje gamyboje. Tačiau ekonomikos lėtėjimo nuojautos ne už kalnų ir ekonomistai yra gerokai skeptiškesni dėl 2012 metų BVP plėtros, kuri „Finastos“ vertinimu gali siekti 3,5 proc.
Tarptautinio valiutos fondo prognozėmis, Estijos ekonomikos augimas 2012 metais sulėtės ir sieks 3,1 proc. Šiemet tikimasi 7,5 proc. BVP plėtros. Kaip ir Lietuvoje, ekonomikai neigiamą įtaką darys lėtėjanti eksporto plėtra ir silpnesnis ekonomikos dalyvių pasitikėjimas.
Žaliavos
Antradienį ryte „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje vakar išaugo ir laikėsi labai netoli 100 JAV dolerių už barelį. Tiesa, perlipti šią kartelę naftos kainai pavyko tik labai trumpam. Daugiausia dėmesio rinkoje sulaukė geopolitinės naujienos – Irane protestuotojai surengė Jungtinės Karalystės ambasados Teherano apgultį keršydami už praėjusią savaitę pastarosios karalystės įvestas sankcijas Irano bankams ir kitoms bendrovėms. Baiminamasi, kad didėjantys neramumai tarp Vakarų pasaulio ir antros pagal naftos išgavimo apimtis OPEC narės gali sutrikdyti naftos tiekimą iš Irano, o tai iškart stipriai padidintų naftos kainą rinkoje. Beje, vakar Irano atstovai teigė, kad OPEC neturėtų artimiausio susirinkimo metu keisti naftos gavybos kvotų. Panašūs komentarai pasigirsta ir iš kitų OPEC narių. Vakar naftos atsargų pokyčių ataskaitą paskelbė Amerikos naftos institutas. Anot jo, žaliavinės naftos atsargos JAV per praėjusią savaitę padidėjo 3,4 mln. barelių, priešingai nei prognozavo rinkos dalyviai. Jeigu tą patvirtins ir JAV energetikos administracija šiandien po pietų, tai turės neigiamą įtaką kainai.