Warren Buffett mintys apie investavimą (2 dalis)

» Straipsniai » Istorija
Kai kalba Warren Buffett, viso pasaulio žmonės suklūsta. Šiaje straipsnių serijoje pristatoma jo investavimo filosofija.
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2011-10-22 02:28 Komentarai: (5)
Kai Warren Buffett kalba apie fondų biržas, dalykinę etiką ar grūdų vertę, viso pasaulio žmonės suklūsta. Dažnai jo idėjos taikomos plačiau, negu aprėpia konkreti tema, su kuria jos betarpiškai susijusios. Warren Buffett, kuris užimą garbingą vietą tarp turtingiausių pasaulio žmonių, kalba apie įvairius mūsų gyvenimo dalykus. Šįkart pristatome jums antrą straipsnio dalį apie jo esmines mintis susijusias su investavimu.

Warren Buffett pasikliauja „paprastais ir senoviškais“ investavimo principais – taip jis juos vadina pats. Dauguma jo metodų, atrodo, bus kilę iš jo paties charakterio ir individualybės. Apie kitus Warren Buffett sužinojo iš savo mokytojų bei asmeninės patirties. Kaip ir visi geri mokiniai, kitados gautas žinias jis ima kaip pagrindą, medžiagą, iš kurios gali lipdyti naujas plytas. Ir atėjo laikas, kai iš tų plytų jis pats sukonstravo pastatą, nepalyginamai aukštesnį už savo mokytojų statinius.

Žiūrėkite į priekį, o ne atgal

„Pensijų fondų vadybininkai investuoja kapitalą taip, lyg žiūrėtų į užpakalinio vaizdo veidrodėlį. Šiandienos kare jie taiko metodus, kurie lėmė pergales vakar. Tokia strategija ne sykį nuvylė praeityje ir, matyt, skurdins žmones ateityje“ – teigia žinomas pasaulio investuotojas.

„Suprantama, žmogus, investuojantis šiandien, negauna pelno iš vakarykščio akcijų pakilimo“ - atkreipia dėmesį Warren Buffett.

Venkite rizikos

„Jei rizika didelė, nuo veiksmų susilaikome. Tačiau pirkti vertybinius popierius už menką jų realios vertės dalį - jokia rizika“ – teigia žinomas pasaulio investuotojas.

Warren Buffett dažnai mini laikraštį The Washington Post, kaip visai nerizikingos investicijos pavyzdį. 1973 metais Post rinkos kaina buvo 80 milijonų dolerių, ir kompanija neturėjo jokių skolų: „Klauskit kiekvieno, išmanančio apie šį verslą, kiek kainuoja visas The Washington Post turtas, ir jums atsakys: maždaug 400 milijonų dolerių. Galėtumėte surengti aukcioną pačiame Atlanto vandenyno viduryje 2 valandą nakties - ten susirinktų minia žmonių ir už šį laikraštį siūlytų būtent tokią sumą, nė kiek ne mažiau. Be to, laikraščiui vadovavo sąžiningi bei protingi žmonės, dar ir didžiąją savo asmeninio kapitalo dalį įdėję į šį verslą. Tai buvo visiškai saugi investicija. Jeigu prireiktų įdėti ten visą savo kapitalą iki cento, aš pats nei kiek nesijaudinčiau. Nė truputėlio.“

„Rizikuojate tada, kai nežinote, ką darote“ - pridėjo minimas gerai žinomas investuotojas.

Būkite kantrūs

„Jūs imatės veiksmų, kai pasitaiko galimybės. Mano gyvenime buvo momentų, kai idėjos tiesiog plūste plūdo, o pasitaikydavo ir ilgų sausros periodų. Jei, pavyzdžiui, kitą savaitę šaus į galvą idėja, aš pradėsiu veikti. O jei ne - tai nė velnio ir nedarysiu“ - atvirauja Warren Buffett.

„Galėtumėte būti tokioje vietoje, kur paštas ateina pavėlavęs tris savaites, ir būtent ten galbūt padarysite puikią investiciją“ - pridėjo jis.

Naudokite tinkamus instrumentus

Štai ką patarė Warren Buffett vienam nepriklausomam investuotojui:

„Jūs privalote žinoti, kaip veikia verslas, privalote suprasti verslo kalbą (buhalterinę apskaitą), turėti nors truputį entuziazmo ir pasižymėti tam tikromis temperamento savybėmis, kurios gali pasirodyti kur kas svarbesnės negu intelekto koeficiento rodiklis. Būtent jos ir leis jums laisvai mąstyti bei vengti įvairių masinės isterijos formų, retkarčiais apnuodijančių investicines rinkas.“

Pagrindinių buhalterinės apskaitos principų išmanymas yra viena iš investuotojo savigynos formų:

„Kai vadybininkai nori tiksliai ir suprantamai išaiškinti jums savo verslo esmę, patogiausia tai padaryti buhalterinės apskaitos kalba. Deja, kai jie nori žaisti su jumis arba be jūsų įvairius nešvarius žaidimus, tai šitą jie irgi gali padaryti per buhalterinę apskaitą. Ir jeigu jūs nesugebėsite suvokti skirtumo tarp šių dviejų situacijų, jums tiesiog nereikia užsiimti akcijų verslu.“

Pirkite tik tuos vertybinius popierius, apie kuriuos gerai nusimanote

„Investicijos turi būti racionalios, jeigu nesugebate suprasti investicijos, nedarykite jos“ - yra pasakęs gerai žinomas investuotojas.

Kai derinate nemokšiškumą ir skolintus pinigus, padariniai gali būti iš tiesų įdomūs.

Įsigykite skaitymo akinius

Kaip Warren Buffett nustato verslo vertę?

Štai atsakymas:

„Reikia daug skaityti. Jeigu kuri kompanija mane sudomina, aš skaitau jos metines ataskaitas, taip pat metines jos konkurentų ataskaitas - tai yra pagrindiniai informacijos šaltiniai.“

Kai minimas investuotojas pirmą kart susidomėjo Geico, jis darė štai ką: „Labai daug skaičiau. Ištisai sėdėjau bibliotekoje... Pradėjau nuo agentūros Bests (tai draudimo įstaigų vertinimo bei reitingų tarnyba) medžiagos, peržiūrėjau daugybės kompanijų duomenis, skaičiau apie jas įvairias knygas, nagrinėjau metines ataskaitas, kalbėjausi su draudimo srities specialistais, o kai pasitaikydavo galimybė - ir su jų vadybininkais.“

Warren Buffett teigia, kad nereikia kaltinti savęs, jeigu ne viską suprantate:

„Suprasti galima viską. Tačiau jeigu viskas išdėstyta taip, kad suprasti negalima, man kyla rimtų įtarimų. Aš neinvestuosiu kapitalo į kompaniją, jeigu negaliu suprasti nuorodos, pastabos ar papildomos informacijos, kadangi tai reiškia, jog jie ir nenori man to paaiškinti.“

Būkite tyrėjai

Laikraščio The Washington Post žurnalistas Bob Woodward, kartą paklausė Warren Buffett, kaip jis analizuoja akcijų paketus:

„Investavimas - tai atsakomybė. Aš pasiūliau įsivaizduoti, kad jam pavesta parašyti gilų ir išsamų straipsnį apie jo paties laikraštį. Tuo tikslu jis pradės duoti klausimus, iškapstys daugybę faktų. Ir galų gale jis iš tikrųjų pažins savąjį The Washington Post. Štai ir viskas, ko reikia.“

Minimo gerai žinomo investuotojo „atliekamas“ tyrimas būna įdomus. Kartą jis sėdėjo savo mėgiamoje Ross užkandinėje Omahoje prie kasos aparato ir skaičiavo, kiek klientų atsiskaitė American Express kreditinėmis kortelėmis.

O kartais Warren Buffett veiksmai visai nepanašūs į tyrimą:

„Atsimenu, kartą užėjau į kino teatrą Brodvėjuje ant 45 - tosios gatvės kampo ir kreipiausi į kasininke: kažkur čia turėtų būti mano vaikas. Prašau mane įleisti. O iš tiesų tenorėjau pažiūrėti, ar vertas šis filmas, kad ateityje jį rodytume nesuskaičiuojamą daugybę kartų.“

Parengta pagal Janet C.Lowe knygą „Kalba Vorenas Bafetas Turtingiausio pasaulio žmogaus mintys“.
 
1.   Parašė VytautasR   2011-10-22 19:04  

>Pensijų fondų vadybininkai investuoja kapitalą taip, lyg žiūrėtų į užpakalinio vaizdo veidrodėlį. Šiandienos kare jie taiko metodus, kurie lėmė pergales vakar. Tokia strategija ne sykį nuvylė praeityje ir, matyt, skurdins žmones ateityje
Nea as tai taip durnai nedarau as taikau metodus kurie bus sukurti ateityje. Vat.

 
2.   Parašė Rojus   2011-10-23 16:06  

Tu taikai metodus, kurie dar bus sukurti. Kaip tai imanoma? Gal pasidalinsi ir su kitais savo ateities metodais?

 
3.   Parašė arvisdu   2011-10-23 17:01  

Greitai turėsime naują Buffet, o gal bufetavijų.. Vytautas R

 
4.   Parašė VytautasR   2011-10-23 19:55  

As atlieku tyrima. Mano tyrimas idomus. Atsimenu karta uzejau i vaistine ir skaiciavau kiek ten vaikai saldainiu perka.

 
5.   Parašė toms   2011-10-24 10:25  

Bufatava viena tai senai jau yra Neblogai investuoja irgi