Šįryt akcijų rinkas Azijoje teigiamai veikė vakariečių savaitgalį vykdyti veiksmai prieš diktatoriaus Kadafio artileriją Libijoje ir iš dalies išspręsta padėtis dėl atominės elektrinės reaktorių Japonijoje. Pagaliau pavyko ataušinti 2 iš 6 reaktorių Fokušimos elektrinėje bei iš dalies atnaujinti elektros tiekimą. Japonijos kompanijos, tokios kaip Nissan ir Sony, ketina netrukus tęsti gamybą. Japonijos vyriausybė planuoja, kad prireiks 127 mlrd. JAV dolerių šaliai atstatyti ir verslui atgaivinti. Laukiama naujų Japonijos centrinio banko intervencijų valiutų rinkoje. Šiandien Japonijos birža uždaryta dėl išeiginės dienos.
Naftos kaina vėl pradėjo augti. Rinka bando atsakyti į klausimus, kaip ilgai nestabili padėtis Libijoje gali tęstis, kaip tai paveiks naftos gamybą ir pasaulines jos kainas ir kokio masto neramumai gali išplisti į gretimas regiono šalis, tokias kaip Bahreinas, Saudo Arabija, Jemenas ir Sirija. Bendrai, investuotojų noras rizikuoti šios savaitės pradžioje turėtų būti padidėjęs.
Valiutų rinkos penktadienį reagavo gana atsargiai. Jena toliau brango dėl Japonijoje įvykusios tragedijos, kuri, manoma, paskatins valiutos srautus į šalį. Euras savo ruožtu gana smarkiai pabrango dolerio atžvilgiu. EUR/USD kursas padidėjo 1,15 proc. - iki 1,4182 dolerio už eurą.
Penktadienį skelbtas Vokietijos gamintojų kainų indeksas vasarį siekė 6,4 proc. ir atitiko prognozuota reikšmę. Euro zonos einamosios sąskaitos deficitas sausį buvo didesnis, negu tikėtasi. Deficitas padidėjo iki 19,6 mlrd. eurų. Šiandien JAV skelbs (16:00) vasario nenaujų būstų pardavimą, kuris, manoma, smuko 4,7 proc., palyginti su sausiu. Estija ir Latvija praneš vasario gamintojų kainų pokytį.
Praeita savaitė Baltijos biržose pasižymėjo ypač dideliais akcijų kainų svyravimais: pirmadienį ir antradienį jos krito sparčiausiai per paskutinius du metus, tačiau per likusias tris dienas atsistatė į pradinius lygmenis. Vilniaus biržos indeksas OMXV savaitę pabaigė sumenkęs 0,3 proc., tuo tarpu Talino biržos indeksas OMXT padidėjo 1,1 proc., o likvidžiausių Baltijos biržų akcijų indeksas „OMX Baltic Benchmark" ūgtelėjo 0,3 procento. Esminių naujienų bendrovės naujienų neskelbė, tad investuotojų veiksmus sąlygojo įvykių Japonijoje raida, kuri iš pradžių iššaukė smulkiųjų investuotojų paniką, po to pasikeitusią į euforinį pirkimą. Užsienio investuotojai visą savaitę laikėsi daugiausiai neutraliai, bet kartu naudojosi proga įsigyti kai kurių smarkiai atpigusių akcijų. Stambesni tiesioginiai sandoriai pasirodė rinkoje tik pačioje praeitos savaitės pabaigoje. Šią savaitę laukiame gerokai ramesnės prekybos - kainos svyruos mažiau, o bendra jų kryptis daugiausiai priklausys nuo įvykių Libijoje raidos, naftos kainos dinamikos bei prognozuojamų mūsų regiono bendrovių dividendų dydžio. Žvelgiant į gana optimistines nuotaikas pasaulyje šįryt, šios dienos prekybos sesijos metu turėtume sulaukti kainų padidėjimo, kuris gali būti didžiausias Vilniaus biržoje.
Penktadienį „Žemaitijos pienas" pranešė, kad balandžio 8 dieną yra šaukiamas eilinis visuotinis akcininkų susirinkimas. Be finansinių ataskaitų tvirtinimo į dienotvarkė taip pat yra įtraukti klausimai dėl savų akcijų supirkimo bei naujos akcijų emisijos išleidimo. Kol kas daugiau detalių nebuvo pateikta, tačiau investuotojai šias naujienas turėtų sutikti teigiamai bei kilstelėti bendrovės akcijų kainą biržoje.