JAV akcijos brango antra diena iš eilės

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2010-07-08 10:42 Komentarai: (0)
Trečiadienį JAV akcijos stipriai brango, o kilimas tęsiasi jau antra diena iš eilės. Be euro stiprėjimo vakar nebuvo skelbiama žymesnių, visai rinkai įtaką galinčių daryti naujienų, todėl toks akcijų kainų didėjimas bent iš dalies aiškinamas kaip investuotojų grįžimas į rinką. Didžiausias jų dėmesys buvo skirtas bankų akcijoms, nors stipresnis euras paskatino ir žaliavų sektoriaus įmonių akcijų brangimą bei kiek sumažino nerimą dėl Europos skolos.

Amerikiečių, vėluojančių mokėti įmokas už panaudotą kredito kortelės limitą, skaičius pirmą ketvirtį smuko iki 8 metų žemumų. Viena priežasčių - didelis nedarbas ir nerimas dėl ekonomikos atsigavimo, prisidėję prie skolinimo apimčių mažėjimo.

Finansų sektoriaus atstovės „State Street" akcijos brango beveik 10 proc. po to, kai įmonė pagerino ketvirčio finansinių rezultatų prognozes - įmonė paskelbė uždirbsianti 92 centus akcijai pelno vietoje rinkos lauktų 74 centų akcijai. Tai paskatino optimistiškiau vertinti ir kitus bankus - bendras KBW Bank indeksas pakilo net 5,6 proc.

„Family Dollar Stores", priešingai nei minėta „State Street", paskelbė, jog jos pelnas bus mažesnis nei iki tol tikėjosi rinka, ir įmonės akcijos pigo daugiau nei 8 proc.

Tarp kitų brangusių akcijų reiktų paminėti transporto sektorių - jo indeksas Dow Jones Transportation kilo daugiau nei 3 proc. Kilo ir „Boeing", „Chevron", „Hewlett-Packard" ir „IBM" akcijų kainos.

Akcijos vakar brango ir dėl pastarojo meto jų kainų nuosmukio (daugiau nei 15 proc. nuo balandžio mėn.) -atrodo, dalis investuotojų nusprendė pasipildyti akcijų portfelius. Tačiau apyvartos nebuvo didelės.

Svyravimų galima tikėtis ir artimiausiu metu, o ilgėlesnio laikotarpio akcijų kainų kryptis priklausys ir nuo Europos bankų testavimo rezultatų, ir nuo JAV įmonių teikiamų tolesnių finansinių prognozių, kai jos ims skelbti ketvirčio finansinius rezultatus.

Brangstant akcijoms iždo obligacijų akcijos pigo, o jų pajamingumas augo. Obligacijų kainos ir pajamingumai juda priešingomis kryptimis.

Vakarų Europa

Trečiadienį Vakarų Europos akcijų rinka toliau judėjo aukštyn. Investuotojų gretose atsigavo pasitikėjimas būsimais bankų testavimo nepalankiomis sąlygomis (angl. stress testing) rezultatais. Manoma, kad euro zonos bankai vis dėl to turėtų išlikti mokūs net ir pritaikius blogiausią scenarijų. Kol kas neatskleidžiama kokios konkrečios prielaidos bus taikomos, tačiau kai kurie informacijos šaltiniai teigia, kad gali būti imituojamas 17 proc. nuostolis dėl Graikijos skolos ir 3 proc. - dėl Ispanijos. Taip pat bankų tvarumas bus testuojamas darant prielaidas apie prastesnį regiono ekonomikos augimą. Patys testavimo nepalankiomis sąlygomis rezultatai turi pasirodyti liepos 23 dieną.

Vakarų Europos rinką jau gana ilgą laiką slopina baimės dėl vyriausybių biudžetų deficitų. Bankų padėtis ir tai, kas potencialiai galėtų nutikti jų balansams jei tos vyriausybės nebegalėtų padengti savo įsipareigojimu tapo dar vienu rinkų dirgikliu.

Vakar buvo patikslintas euro zonos I ketv. BVP - kaip skaičiuota anksčiau regiono ekonomika per ketvirtį augo 0,2 proc. Tai jau nebe pirmas ketvirtis, kai matome, kad privati vidaus paklausa, kurią sudaro privatus vartojimas ir investicijos, toliau neigiamai prisidėjo prie BVP pokyčio. Tad ekonomikos plėtra I ketv. buvo vyriausybės vartojimo ir eksporto augimo nuopelnas.

Atsargiau vertinti ekonomikos atsigavimą priminė ir gegužės mėnesio Vokietijos fabrikų užsakymai, kurie netikėtai smuktelėjo 0,5 proc. po pirmus keturis šių metų mėnesius besitęsusio augimo. Gamyklų užsakymus paveikė pablogėjusi viešųjų finansų padėtis regione - vyriausybėms tenka galvoti apie būdus taupyti ir mažinti biudžetų deficitus, o tai kerta ir per ekonomikos augimo šaltinius.

Azija

Japonijos pramonės užsakymai gegužės mėnesį, lyginant su balandžiu, smuko 9,1 proc., tačiau metinis pokytis buvo teigiamas - užsakymai augo 4,3 proc., nors buvo tikimasi kiek didesnio, apie 10 proc., metinio augimo.
Japonijos banko valdytojas Masaaki Shirakawa ketvirtiniame centrinio banko susitikime pareiškė, kad Japonijos ekonomika toliau augs, skatinama paklausos iš užsienio. Eksporto ir gamybos augimo tempas sulėtės, o vidaus paklausa turėtų suaktyvėti. Tarptautinis valiutos fondas taip pat pakeitė prognozes dėl Japonijos ekonomikos augimo. Anot jo, šiais metais Japonijos ekonomika augs 2,4 proc. Balandį TVF prognozavo Japonijos ekonomiką augsiant 1,9 proc.

Lotynų Amerika

Tarptautinis valiutos fondas padidino šių metų Brazilijos ir Meksikos ekonominio augimo prognozę pastebėdamas apie nedidelę ekonomikos perkaitimo riziką. TVF prognozuoja, kad Brazilijos ekonomika 2010 metais gali augti 7,1 proc. vietoj anksčiau prognozuotų 5,5 proc., Meksikos ekonomikos augimo prognozė padidinta nuo 4,2 proc. iki 4,5 proc.

Baltijos šalys

Kainos Estijoje per birželio mėnesį pakilo 0,4 proc., o metinė infliacija pasiekė savo aukščiausią lygį nuo 2009 metų pradžios. Estijai, siekiančiai tapti euro zonos nare jau nuo 2011 metų pagreitį įgaunanti infliacija yra itin nepageidautina, ypač kai šalies vidutinė metinė infliacija eina beveik koja kojon su Mastrichto infliacijos kriterijumi, kuris skaičiuojamas kaip trijų mažiausią vidutinė metinę infliaciją turinčių šalių vidutinės metinės infliacijos tempų vidurkis. „Finastos" prognozėmis vidutinė metinė infliacija Estijoje šiemet gali įsibėgėti iki 2 proc. ar net daugiau, 2009 metais šio rodiklio reikšmė siekė -0,1 proc.

Vidurio ir Rytų Europa

Ukraina gali atšaukti šį mėnesį suplanuotą euro-obligacijų emisijos platinimą, jei investuotojai reikalautų per didelio pajamingumo. Po to, kai Ukraina susitarė su Tarptautiniu valiutos fondu dėl dar vienos 14,9 mlrd. JAV dolerių paskolos, jos finansiniai poreikiai sumažėjo. Gavusi TVF paskolą, Ukraina taip pat turi galimybę pasiskolinti 755 mln.

JAV dolerių (600 mln. eurų) iš Europos sąjungos bei 800 mln. JAV dolerių iš Pasaulio banko.
Vengrijos centrinis bankas paliko nepakeistą bazinę palūkanų normą - 5,25 proc.

Žaliavos

Vakar šviesiosios „WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje šoktelėjo į viršų beveik 3 proc. Daugiausia prie tokio šuolio prisidėjo akcijų brangimas pasaulio vertybinių popierių biržose, kurį skatino padidėję teigiami lūkesčiai, susiję su pasaulio ekonomikos atsigavimu. Be to, rinkos dalyvius labai nustebino ir Amerikos naftos instituto paskelbti duomenys apie praėjusią savaitę net 7,3 mln. barelių per dieną kritusias žaliavinės naftos atsargas. Toks smukimas yra labai didelis, o jį nemažai lėmė praėjusią savaitę praūžusi tropinė audra „Aleksas", kuri buvo sustabdžiusi naftos gavybą kai kuriuose naftos
gręžiniuose. Šiandien po pietų rinkos dalyviai su nekantrumu lauks JAV energetikos administracijos oficialios statistikos apie naftos atsargų pokyčius. Jeigu būtų patvirtinti vakarykščiai Amerikos naftos instituto skaičiai, tai turėtų suteikti naftos kainos palaikymą artimiausiu metu. Visgi taip pat reiktų atkreipti dėmesį ir į benzino suvartojimo metinį pokytį, nes ji dabartiniu vasaros metu geriausiai atspindi naftos produktų paklausos lygį. Beje, vakar JAV energetikos administracija 0,01 mln. barelių per dieną pagerino pasaulio naftos paklausos prognozę šiems metams.

Vario kaina Londono metalų biržoje vakar išaugo ketvirtą dieną iš eilės. Didžiausią įtaką vario brangimui turėjo susilpnėjęs JAV doleris svarbiausių pasaulio valiutų atžvilgiu bei vis dar smunkančios šio metalo atsargos Londono metalų biržoje. Paskutinę savaitę atsargų kritimas vėl įgauna pagreitį, o tai yra vienas iš ženklų, kad šio metalo rinkoje paklausa yra pakankamai stipri.
 
Dar nėra komentarų