Dėl klaidų JAV indeksai prekybos metu smuko 8-9 proc.

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2010-05-07 11:27 Komentarai: (2)
Ketvirtadienį galima pavadinti viena dramatiškiausių prekybos sesijų, nes prekybos metu indeksai smuko po 8-9 proc., nors vėliau atsigavo ir bendras dienos nuosmukis yra „tik" apie triskart mažesnis. Tokio nuosmukio priežastis - techninės klaidos prekiaujant „Procter&Gamble" ir keliomis kitomis akcijomis, sukėlusios masinį akcijų pardavinėjimą.

Prekybos pradžioje neigiamas investuotojų nuotaikas kurstė baimės dėl Graikijos, tačiau akcijų „išpardavimo" įkarštis didžiausias buvo dienos prekybos sesijai artėjant į pabaigą. Techniniai gedimai lėmė, kad didžiausios įmonės, tokios kaip „Procter & Gamble", smarkiai smuko (minėtos įmonės akcijos - 37 proc. iki 39,37 JAV dolerio už akciją, kai ankstesnės prekybos sesijos metu kaina buvo 62,12 dolerio). Tiesa, iki prekybos sesijos pabaigos šios įmonės kaina sugebėjo „atsitiesti" tiek, kad bendras dienos nuosmukis siekė apie 2 proc. Klaidinga prekyba „Procter&Gamble" akcijomis buvo „atsakinga" tik už mažiau nei penktadalį viso šio smarkaus indekso nuosmukio. Įtampą didino ir tai, kad didžiausias nuosmukis buvo pasiektas vos per kelias minutes.

Pasibaigus prekybai tiek Vertybinių popierių ir biržos, tiek ir Žaliavų ateities sandorių komisijos pažadėjo tirti neįprastą praėjusios dienos JAV prekybą. „Nasdaq OMX" birža pažadėjo panaikinti sandorius, sudarytus dėl 286 akcijų, kurios brango ar pigo daugiau nei 60 proc. nuo 14 val. 40 min. (prieš pat didįjį nuosmukį). Ištyrusi sandorius, sudarytus tarp 14 val. 40 min. ir 15 val. birža teigia neradusi jokių technologijų ar sistemos lemtų klaidų, sukėlusių kai kurių akcijų 99,9 proc. vertės sumažėjimą. „CNBC" teigia, kad klaidingus sandorius galėjo sudaryti „Citi Group", tačiau pastaroji atsakė neradusi jokių klaidingų sandorių įrodymų bei kad jos prekyba akcijų indeksų ateities sandoriais nebuvo kuo nors neįprasta. Rinkos dalyvių nuomone, kažkas tiesiog galėjo „paspausti ne tą mygtuką".

„Assenture" ir „Exelon" buvo tarp akcijų, kurios smuko daugiau nei 60 proc. „Phillip Morris" pigo 96 proc. iki 2 JAV dolerių, tačiau nebuvo įtraukta į sąrašą įmonių, su kurios akcijomis sudaryti sandoriai bus anuliuoti. „Accenture" pigo daugiau nei 99 proc., tačiau visi sandoriai, sudaryti už mažesnę nei 17,74 JAV doleriai kainą, buvo anuliuoti. Tad sandoriai su „Procter&Gamble", smukusia 37 proc., liks galioti.
Vietos maklerių bendrovės teigia nemačiusios investuotojų panikos - jie akcijas pirko, o nuosmukį lėmė klaidingi sandoriai. Dalis didžiųjų investicijų bendrovių pasinaudojo proga ir ėmė pirkti akcijas.

Psichologijos ir ekonominės elgsenos profesorius Danas Arielis atkreipė dėmesį, kad toks indeksų „supurtymas" parodo investuotojams, kad suvokimas, jog rinkos racionaliai atspindi vertę, yra klaidingas.

Rinkos dalyvių nuomonės dėl tolesnio indeksų pokyčio išsiskiria - vieni penktadienio prekybos metu laukia stabilizacijos, kiti - tolesnio kritimo, nors pripažįsta, kad viskas priklausys nuo skelbiamų naujienų. Jei Vokietija pritars pagalbos Graikijai skyrimui, tai gali nuraminti investuotojus ir padėti indeksams atsitiesti. Visą šią savaitę buvo skelbiamos geros naujienos, tačiau tai nepadėjo JAV akcijų rinkoms kilti - indeksų bendras vertės pokytis neigiamas.

Aukso kaina pašoko iki daugiau nei 1200 JAV dolerių, euras smuko iki naujų 1 metų žemumų dolerio atžvilgiu, naftos kainos smuko, obligacijos brango. Visa tai rodo „bėgimą" į saugesniais laikomas investicijas.

Amerikiečių, pateikusių prašymus bedarbio pašalpoms gauti, skaičius praėjusią savaitę smuko nuo 451 tūkst. (patikslintais duomenimis) iki 444 tūkst., arba kiek mažiau nei laukta (440 tūkst.). Jau esamų bedarbių skaičius sumažėjo iki 4,594 mln. nuo 4,653 mln. (buvo laukta 4,6 mln.).

„Freddie Mac" paskelbė patyrusi 8 mlrd. JAV dolerių nuostolį per pirmąjį šių metų ketvirtį ir teigė, kad jai reikalinga dar 10,6 mlrd. JAV dolerių parama iš Vyriausybės.

Vakarų Europa

Vakarų Europos akcijų indeksų nuosmukis toliau tęsėsi ir ketvirtadienį. Rinkos visą šią savaitę laikėsi negatyvios krypties dėl nuolat eskaluojamos Graikijos skolos problemos. Vakar dar viena investuotojų nepasitikėjimo banga nuvilnijo, kai Europos centrinio banko (ECB) vadovas J.C.Trichet užsiminė, kad ECB valdyba nėra svarsčiusi kraštutinės alternatyvos centriniam bankui pačiam tiesiog supirkti Graikijos skolos vertybinius popierius.

Šiandien vyks G 7 susitikimas, kurio metu bus tariamasi, kokių veiksmų imtis tolesnei kovai su Graikijos sukeltais neramumais finansų rinkose. Kol kas visos pastangos, mestos nuraminti finansų rinkas, atrodo, buvo laikinos, o Graikijos vyriausybės vertybinių popierių pajamingumai tebėra dideli.

Vokietijos fabrikų užsakymai kovo mėnesį išaugo 5 proc., t.y. daugiau nei prognozavo analitikai (1,4 proc.). Nepaisant šiuo metu Europą krečiančių nuogąstavimų dėl viešųjų finansų ateities, užsienio rinkų paklausa toliau skatino Vokietijos, vienos didžiausių regiono eksportuotojų, gamintojų prekių paklausą.

Azija

Akcijų rinka Kinijoje šiandien toliau smuko - augo investuotojų nepasitikėjimas ekonomikos plėtra, kuriai kelią pakirsti gali Graikijoje įsiplieskusi viešųjų finansų krizė. Taip pat prekyba Kinijoje žemyn stumtelėjo ir vakarykštis JAV akcijų prekybos nuosmukis, kuris įvyko dėl techninės sistemų klaidos.

Japonijos obligacijos brango ketvirtą kartą per savaitę smunkant pasaulinei akcijų rinkai ir plečiantis nerimui, kad Europa negali suvaldyti skolos krizės. Investuotojams ieškant santykinai saugių valstybės skolos vertybinių popierių, Japonijos obligacijų emisijos, kuri turi būti išpirkta 2020 metų kovą, pajamingumas smuko iki 1,275 proc.

Nikkei 225 Stock Average indeksas krito labiausiai per ilgesnį nei metų laikotarpį, sumažėjęs 3,3 proc. prekybos sesijos metu.

Japonijos centrinis bankas pareiškė, kad įlies į rinkas 2 trilijonus JPY (21,8 mlrd. USD), kad galėtų stabilizuoti rinkas, susiūbavusias dėl Graikijos krizės. Trijų mėnesių trukmės tarpbankinė palūkanų norma Tibor, vakar pasiekusi žemiausią lygį nuo 2006 m. liepos, liko nepakitusi -0,395 proc.

Vidurio ir Rytų Europa

Čekijos centrinis bankas netikėtai sumažino bazinę palūkanų normą ketvirčiu procentinio punkto iki rekordinių 0,75 proc. siekdamas paskatinti šalies ekonomikos atsigavimą. 14 iš 17 naujienų agentūros „Bloomberg" apklaustų ekonomistų tikėjosi, kad bazinė palūkanų norma liks nepakeista. Rinkos dalyvių nuomone, toks sprendimas parodo, kad Čekijos centrinis bankas labiau nerimauja ne dėl silpstančios kronos, o dėl ekonomikos atsigavimo.

Žaliavos

Nepaisant dolerio stiprėjimo, nugalėjo saugumo poreikis, tad aukso kaina vakar judėjo aukštyn. Investuotojai ieško „saugumo salų" - aukso ir dolerio. EPFR Global skaičiavimais per savaitę iki gegužės 5 d. iš Europos akcijų fondų išsiimta daugiau nei 2 mlrd. dolerių, tuo tarpu į žaliavų fondus įnešta 1,4 mlrd. dolerių. Didžiausio biržose prekiaujamo aukso fondo "SPDR Gold Trust" aukso kiekis vakar padidėjo 19,78 tonom, arba sparčiausiai nuo 2009 m. vasario 17 d., iki 1.186 tonų.

Ketvirtadienį, „WTI" žaliavinės naftos kainos nuosmukis „NYMEX" biržoje siekė 7 proc., o 10-ties dienų istorinis kintamumas (angl. volatility) šoktelėjo iki 38 proc. Investuotojai baiminasi, kad krizė susijusi su Graikijos valstybės skola išplis ir naftos paklausa pasaulyje sumažės.
 
1.   Parašė Mindaugasx   2010-05-07 12:28  

Juodasis Pirmadienis? Dabar Juodasis Ketvirtadienis?

 
2.   Parašė jons   2010-05-07 12:45  


Ištyrusi sandorius, sudarytus tarp 14 val. 40 min. ir 15 val. birža teigia neradusi jokių technologijų ar sistemos lemtų klaidų, sukėlusių kai kurių akcijų 99,9 proc. vertės sumažėjimą

Turbūt čia dauguma išsigandusių statė pardavimus už rinkos kainą, o pavedimų pirkti nebuvo, nes kitaip neįsivaizduoju, ką žmogus turi galvot pardavinėdamas akcijas už kainą 90% mažesne nei sesijos pradžioj.