Nafta vakar priartėjo prie 84 JAV dolerių už barelį

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2010-04-01 10:35 Komentarai: (0)
Trečiadienį JAV akcijų rinka smuktelėjo žemyn dėl prastesnių, nei tikėtasi, darbo rinkos ir gamybos sektoriaus duomenų. Vis dėlto, pirmasis metų ketvirtis pasižymėjo teigiamais akcijų pokyčiais. Per tris pirmuosius mėnesius indeksas Dow Jones pakilo 4,1 proc., S&P 500 4,9 proc., o Nasdaq - 5,7 proc. Didžiąją dalį prieaugio lėmė rinkos atsitiesimas būtent kovą.

Į viršų kilo tik naftos koncernų akcijos JAV prezidentui Barackui Obamai pažadėjus skirti didelius plotus Meksikos įlankos ir Virdžinijos valstijos pakrantėse naftos išgavimui.

Išmaniųjų telefonų gamintojos „Research in Motion" akcijos pigo 5 proc. poprekybinėje sesijoje bendrovei paskelbus paskutinio ketvirčio rezultatus, kurie šiek tiek neatitiko analitikų lūkesčių.

Tyrimų grupės ADP duomenimis, darbo vietų skaičius privačiame sektoriuje kovą smuko 23 tūkst., nors tikėtasi, jog jų padaugės 40 tūkst. Tai buvo jau 27-as darbo vietų skaičiaus smukimas iš eilės. Vasarį jo nuosmukis siekė 24 tūkst. Tikimasi, kad oficiali darbo rinkos ataskaita, kuri pasirodys penktadienį, turėtų būti geresnė dėl laikino teigiamo poveikio, kuris sietinas su viešojo sektoriaus darbams pagal vyriausybės paramos programą samdomais darbuotojais. Tiesa, penktadienį prekyba nevyks dėl nedarbo dienos.

Verslo aktyvumo indeksas Čikagos regiono pramonės sektoriuje kovą smuktelėjo nuo 62,6 iki 58,8 punkto, kai tikėtasi 61 punkto reikšmės. Tai rodo, kad pramonės sektoriaus atsigavimas vis dar išlieka trapus.

Vakarų Europa

2010 metų I ketv. buvo jau ketvirtas iš eilės, kaip Vakarų Europos akcijos apturėjo teigiamą grąžą. Vis dėl to šį trečiadienį Vakarų Europos akcijų indeksai baigė įvairiai, tačiau smukusiųjų buvo daugiau nei augusiųjų. O ir naujienos vakar nebuvo palankios bulių rinkai - JAV darbo rinkos duomenys nebuvo džiuginantys, o reitingų agentūra „Moody's" pablogino kai kurių Graikijos bankų reitingus.

Ekonominės naujienos Vakarų Europoje vakar taip pat nebuvo palankios. Kainos kovą didėjo daugiau nei tikėtasi - 1,5 proc. vietoje 1,1 proc. Nedarbas vasarį euro zonoje užkopė nuo 9,9 proc. iki 10,0 proc., tačiau silpna vartotojiška paklausa neatsvėrė naftos kainų pokyčio ir metinė infliacija buvo didžiausia nuo 2008 metų pabaigos. Dabartinė situacija verčia Europos centrinį banką (ECB) jaustis dviprasmiškai - viena vertus, ECB tvirtai laikosi taisyklių, o jo infliacijos tikslas yra 2 proc., tad tolesnis kainų indekso didėjimas gali reikšti pinigų politikos griežtinimo pradžią; kita vertus, vidaus paklausa regione yra itin silpna, o nedarbas auga, todėl toks dogmatiškas palūkanų normų kėlimas dar labiau pakenktų realiai ekonomikai. Kiek geriau pasirodė Vokietijos darbo rinka, kur per kovo mėnesį bedarbių skaičius netikėtai sumažėjo 31 tūkst., o nedarbo lygis smuktelėjo nuo 8,1 proc. iki 8,0 proc.

Azija

Japonijos akcijos brango - indeksas Nikkei 225 prekybos sesijos pabaigoje buvo didžiausias nuo 2008 m. Tarp daugiausia brangusių buvo prekybos įmonės, o pastarųjų akcijų kainos kilo dėl didėjusių žaliavų kainų. Labiausiai brango „Mitsubishi Corp", didžiausia prekiautoja žaliavomis. „Fanuc", prekiaujanti pramoniniais robotais ir apie 20 proc. pajamų gaunanti Europoje, brango 1,5 proc. dėl nusilpusios jenos.

Kinijos pirkimo vadybininkų indeksas kovo mėn. vėl šoktelėjo į viršų, lyginant su vasario mėn. Indeksas pakilo nuo 52 iki 55,1 punkto. Šis indeksas pakankamai tiksliai atspindi pramonės gamybos padėtį, tad galima prognozuoti, kad pramonė kovo mėn. Kinijoje toliau augo sparčiu tempu, o tai gali versti dar kartu
sunerimti valdžios ir centrinio banko atstovus dėl viso ekonomikos potencialaus perkaitimo.

Baltijos šalys

Reitingų agentūra „Moody's" vakar pagerino visų trijų Baltijos šalių reitingų perspektyvas iš „neigiamos" į „stabilią". Patys reitingai liko nepakitę, aukščiausią A1 reitingą turi Estija, Baa1 -Lietuva ir Baa3 - Latvija. Visų trijų valstybių reitingai yra investicinės klasės, tačiau Latvija yra atsidūrusi ant žemiausio laiptelio, skiriančio nuo spekuliacinės klasės. Reitingų agentūra palankiai įvertino pastaruosius ekonomikos pokyčius bei tai, kad šalys sugebėjo įgyvendinti fiskalinės politikos griežtinimą bei išsaugojo fiksuotus valiutos kursus.

Kovo mėnesį pagerėjo Lietuvos ekonominių vertinimų rodiklio reikšmė. Ji išaugo nuo -21 iki -16 punktų. Pagerėjo pasitikėjimas ir vartotojų tarpe - indekso reikšmė padidėjo iki -37 ir pasiekė 2008 metų rudens lygį. Ar Lietuvai jau 2010 metais pavyks vėl sugrįžti prie teigiamų plėtros tempų dar nėra vienareikšmiškai aišku, tačiau padėtis stabilizuojasi daugelyje ekonomikos sričių ir metų pradžioje nuosmukio tempai nebebuvo tokie dideli, kai 2009 metais.

Vidurio ir Rytų Europa

Čekijos centrinis bankas nepakeitė bazinės palūkanų normos palikdamas ją rekordiškai mažą - 1 proc., nes augantis nedarbas sumažino namų ūkių perkamąją galią, o sustiprėjusi krona sumažino infliacijos riziką. Būtent tokio sprendimo ir tikėjosi visi naujienų agentūros „Bloomberg" apklausti ekonomistai, tad naujiena nebuvo netikėta.

Lenkijos centrinis bankas taip pat nepakeitė bazinės palūkanų normos palikdamas ją rekordiškai mažą -3,5 proc., nes stiprėjantis zlotas prisideda prie mažo infliacijos lygio. Kaip ir Čekijos atveju, tokį sprendimą buvo nesunku nuspėti - visi „Bloomberg" agentūros apklausti ekonomistai būtent to ir tikėjosi. Šalies centrinis bankas tikisi, kad infliacija iki trečiojo šių metų ketvirčio sulėtės iki 1,4 proc. Pasak banko, paskutiniai mažmeninės prekybos ir statybų apimties duomenys rodo, kad ekonominė veikla silpnesnė, nei manyta pirmąjį ketvirtį.

Ukraina ir Serbija paskelbė patikslintus praėjusių metų BVP duomenis. Ukrainos ekonomika per 2009 m. smuko 15,1 proc., o ketvirtojo ketvirčio nuosmukis buvo mažesnis, nei skelbta anksčiau - 6,8 proc. vietoje 7 proc. Serbijos BVP pernai smuko „tik" 3 proc. - tiek, kiek skelbė ir Tarptautinis valiutos fondas.

Žaliavos

Trečiadienį šviesiosios „WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje išaugo iki aukščiausio taško per paskutinius 17-a mėnesių. Naftos brangimui daugiausia įtakos turėjo tai, kad JAV doleris silpnėjo svarbiausių valiutų atžvilgiu bei tai, kad vakar buvo paskutinė ketvirčio diena, todėl didieji instituciniai investuotojai buvo suinteresuoti kainų augimu, kuris leistų parodyti didesnę jų portfelių ar fondų grąžą. Spekuliaciniai veiksniai nustelbė rinkos dalyvių lūkesčių nepateisinusius duomenis iš JAV energetikos administracijos apie naftos atsargų kainos pokyčius. Žaliavinės naftos atsargos išaugo 2,9 mln. barelių, arba daugiau nei tikėtasi. Nuliūdino ir faktas, kad benzino atsargos taip pat išaugo. Naftos produktų suvartojimas per paskutines keturias savaites JAV buvo 2,9 proc. didesnis nei atitinkamu metu prieš metus. Beje, vakar OPEC generalinis sekretorius savo komentare vakar teigė, kad dabartinė naftos kaina ties 84 JAV doleriais už barelį gali būti netvari, o tokie teiginiai atspindi pakankamai atsargų organizacijos požiūrį į kainos augimo galimybes.

Vario kaina Londono metalų biržoje vakar šiek tiek krito, tačiau ji vis vien išliko netoli šių metų aukščiausio taško, pasiekto užvakar. Po kelių dienų kainos augimo vakarykštis pasikoregavimas buvo natūralus. Pastaruoju metu vario pirkimai tarptautinėse rinkose išlieka stiprūs dėl didėjančių pramonės gamybos apimčių tiek Kinijoje, tiek ir likusiame pasaulyje. Vario atsargos Londono metalų biržoje vakar krito 575 tonomis ir per pusantro mėn. jau yra sumažėjusios 40,75 tūkst. t. Investuotojų nuotaikos vario rinkoje, matyt, ir artimiausiu metu teigiamos, tad jo gali neleisti patirti didesnės kainos korekcijos.
 
Dar nėra komentarų