M.Mobius kviečia į Afriką

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2010-03-22 15:49 Komentarai: (0)
Gerai žinomas investuotojas bei investicinės kompanijos Templeton Asset Management vadovas Mark Mobius siūlo bei kviečia investuotojus investuoti savo lėšas Afrikos regione. Pristatome jums trumpą interviu su Mark Mobius.

Kokie yra argumentai už ir prieš tiesiogines investicijas į besivystančių rinkų akcijas ir obligacijas, lyginant su išsivysčiusių šalių kompanijų, kurios dirba besivystančiose rinkose, akcijų įsigijimu?

Investuojant tiesiogiai į besivystančių šalių kompanijų akcijas gaunama pilna naudą iš besivystančių rinkų, tuo tarpu kai investuojame į išsivysčiusių kompanijų akcijas, kurios veikia ir besivystančiose rinkose, gaunama nauda yra tik dalinė, be to šių kompanijų akcijų kainų augimas turi mažesnį potencialą.

Privalumas investavimo į išsivysčiusių kompanijų akcijas, kurios veikia ir besivystančiose rinkose yra tame, kad jos turi globalinį pranašumą, nes siūlo didesnę įvairovę pozicijų. Tačiau tokio tipo ar panašių bendrovių galime rasti ir besivystančiose rinkose.

Kokia tikimybė, kad Kinijoje artimiausioje ateityje pinigų politika bus dar labiau griežtinama, ir kokie gali būti atlikti veiksmai šia linkme?

Yra labai tikėtina, kad Kinijoje bus griežtinama ne bendra pinigų politika, tačiau tik kai kurios jos sritys. Kinijos valdžia aiškiai parodė, kad jiems svarbu išlaikyti aukštą ekonomikos augimo tempą ir tai reiškia, kad jie norės išlaikyti likvidumą rinkoje ir pinigų pasiūlą, tačiau ribos kreditavimą, kai ims augti infliacija.

Valdžios institucijos darys viską, kas yra jų galioje, siekdamos išvengti veiksmų, kurie galėtų sutrukdyti ekonomikos augimui, todėl bet kokios politikos griežtinimas bus nukreiptas į konkrečias sritis, kurioje atsiras infliacijos rizika.

Kokios Jūsų prognozės Afrikos regionui?

Mūsų prognozės susijusios su Afrika yra labai optimistinės, dėl šių trijų pagrindinių priežasčių:

1. Dideli gamtos ištekliai;
2. Jauna žmonių populiacija;
3. Padidėjęs turtingų besivystančių šalių susidomėjimas Afrikos regionu.

Afrikoje yra vieni iš didžiausių gamtos išteklių rezervų, ir iki šiol tik labai nedidelė dalis jų buvo pradėta naudoti. Be to šis regionas charakterizuojasi jauna ir augančią žmonių populiacija, kuri po išsilavinimo ir kvalifikacijos padidėjimo, gali tapti labai naudinga plėtojant vietinius gamybos ir kalnakasybos sektorius.

Būtent šie veiksniai ir kelia Kinijos, Indijos atstovų susidomėjimą, kurių augančioms ekonomikoms vis daugiau reikia įvairių žaliavų. Be to Afrikos regionu domisi ir Rusijos bei Brazilijos verslo atstovai, kurie domisi galimybėmis plėtoti savo verslus Afrikos regione. Vis daugiau pasaulio verslo atstovų domisi galimybėmis gaminti Afrikoje įvairią produkciją, kuri būtų skirta Afrikos rinkai, ypač tokia galimybę domisi besivystančių šalių verslo atstovai, kurie jau turi patirties kaip dirbti esant sudėtingoms ekonominėms ir politinėms sąlygoms.

Afrika tai labai patrauklus regionas. Pietų Afrikos Respublikos vadovai stengiasi skatinti vietines kompanijas, kad jos didintų savo eksporto apimtis ir tuo pačiu dalis užsienio rinkose. Tai tik parodo investuotojams, kad Afrikoje galima rasti tikrai didelį potencialų turinčių kompanijų. Prie Pietų Afrikos Respublikos ekonomikos augimo šiais metais turėtų prisidėti didėjanti žaliavų paklausa pasaulyje, augantis vidaus vartojimas bei birželio mėnesį įvyksiantis Pasaulio futbolo čempionatas.

Be Pietų Afrikos Respublikos, patraukliai atrodo ir Nigerija, Egiptas bei Kenija. Gan sparčiai vystosi Libijos finansų rinka, kur visai nesenai buvo įkurta akcijų rinką, na o Libijos pėdomis seka ir kitos Afrikos šalys.

Daugelis ekonomistų ir analitikų mano, kad naujosios besivystančios rinkos („frontier markets”) yra vienos iš patraukliausių investavimui, ar Jūs sutinkate su tokia mintimi ir jeigu taip, tai kodėl?

Taip, tai be jokios abejonės tiesa. Iš tiesų daugelis žmonių niekad nepasiryžtų investuoti Nigerijoje, ir netgi nevažiuotų į šią šalį baimindamiesi patirti agresiją, tačiau nepaisant to ši rinka siūlo daug patrauklių galimybių investuotojams. Didelis šių rinkų potencialas taip pat yra susijęs su tuo, kad didžioji dauguma investuotojų nesidomi šiomis rinkomis ir jose egzistuojančiu dideliu potencialu, ir kompanijų akcijų kainos čia tikrai yra mažos.

Tarp šalių, į kurias verta atkreipti dėmesį yra minimos tokios šalys kaip Kataras, Nigerija ir Kazachstanas. Kodėl būtent šios rinkos?

Tai yra tik kelios rinkos, kuriomis verta domėtis šiais metais. Prie šių šalių derėtų prijungti Vietnamą, Rumuniją ir daugelį kitų šalių. Kataro, Nigerijos ir Kazachstano patrauklumas visų pirma pasireiškia jų turimomis žaliavomis. Katare yra dideli dujų telkiniai, na o Nigerijoje ir Kazachstane – naftos telkiniai.

Ar Jūs galėtumėte išskirti besivystančių šalių sektorius, kurie duos didesnę grąžą lyginant su kitais sektoriais?

Mes remiamės investicine koncepciją, susijusia su individualia kiekvienos kompanijos analize, kurios metu mes nustatome jos dabartinę tikrąją vertę ir augimo potencialą ilgalaikiu laikotarpiu. Ieškodami patrauklių investicijoms kompanijų visų pirma savo dėmesį sutelkiame ties konkrečia kompanija, o ne sektoriumi ar regionu. Žinoma, analizuodami konkrečią kompaniją, kreipiame dėmesį ir į jos užimamą poziciją tame sektoriuje, kuriame ji veikia, bei egzistuojančias politines ir ekonomines sąlygas.

Šiuo metu labiausiai koncentruojamės ties su žaliavomis ir vartojimu susijusiomis kompanijų akcijomis. Mūsų prognozės susijusios su pelningumo augimu yra optimistinės, na o jo augimą lems didėjanti vartojamų prekių paklausa. Su žaliavomis susijusių kompanijų akcijas laikome patraukliomis, nes ir toliau tikimės žaliavų kainų augimo, kurį lems silpnėjantis doleris ir auganti žaliavų paklausa rinkoje.
 
Dar nėra komentarų