JAV akcijos prieš penktadienio darbo rinkos naujienas kilo

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2010-03-05 11:07 Komentarai: (0)
Ketvirtadienį JAV akcijų rinką į viršų kėlė paskelbti geresni, nei laukta, mažmeninės prekybos ir darbo rinkos duomenys. Vis dėlto toliau stiprėjantis JAV dolerio kursas neleido brangti eksportuotojų akcijoms, o kartu optimizmą vėsino ir stagnuojančios būsto rinkos naujienos.

Apskritai šią savaitę jaučiasi investuotojų neapsisprendimas kurlink pasukti lūkuriuojant didelę įtaką tolesniai rinkos krypčiai galinčių turėti darbo rinkos naujienų skelbimo penktadienį. Prognozuojama, kad vasarį darbdaviai sumažino darbo vietų skaičių 65 tūkst., palyginti su 20 tūkst. sausį. Taip pat tikimasi, kad nedarbo lygis per mėnesį galėjo padidėti nuo 9,7 iki 9,8 proc.

Praėjusią savaitę paraiškų skaičius bedarbio pašalpai gauti sumažėjo nuo 498 iki 469 tūkst. Buvo tikimasi, kad šis skaičius sieks 470 tūkst. Registruotų bedarbių skaičius sumažėjo nuo 4,63 iki 4,5 mln. amerikiečių. Prognozuota, kad jis sieks 4,6 mln.

Pasirašytų preliminarių būsto pirkimo sutarčių skaičiaus indeksas per sausį netikėtai smuktelėjo 7,6 proc., arba smarkiai daugiau, nei tikėtasi (1 proc.). Teigiama, jog dalis sandorių buvo atidėta dėl metų pradžioje JAV siautėjusių stiprių sniego pūgų. Gruodį minėtas indeksas kilo 0,8 proc.

Mažmeninės prekybos apyvarta vasarį padidėjo jau šeštą mėnesį iš eilės ir daugiausiai nuo 2007 metų lapkričio - šįkart 4 proc.

Pramonės užsakymų portfelis sausį padidėjo 1,7 proc. Buvo prognozuojama, kad jis padidės 1,8 proc., kai gruodį portfelio pasipildymas siekė 1,5 proc.

Iždo obligacijų kainos sugebėjo šiek tiek pasistiebti į viršų - 10 metų VVP pajamingumas smuko nuo 3,61 iki 3,6 proc.

Vakarų Europa

Ketvirtadienį Vakarų Europos rinkoje ir toliau tvyrojo santykinai palankios nuotaikos akcijų indeksams kopti aukštyn. Tiesa, ketvirtadienį jos jau apėmė tik 9 iš 18 Vakarų Europos rinkų, o Vokietijos, Prancūzijos ir D. Britanijos akcijų kainų indeksai papildė smukusiųjų gretas. Europos centrinis bankas (ECB) ir Anglijos bankas, posėdžiavę vakar nenustebino investuotojų savo spendimais. Kaip ir tikėtasi, ECB paliko bazinę palūkanų normą ties 1,0 proc., nors ir sugriežtino kaip kurias kitas sąlygas grąžinęs jas į prieškrizinį lygį. Anglijos bankas savo veiksmais taip pat reikšmingų pakeitimų nepadarė - palūkanų norma liko savo žemumose, o aktyvų supirkimo programos vertė liko nepakitusi - 200 mlrd. svarų. ECB laisvesnės pinigų politikos periodas šiemet gali negi kiek užsitęsti, dėl arenon iškilusių Graikijos viešojo sektoriaus problemų. Pati Graikija vakar finansų rinkose dešimčiai metų pasiskolino 5 mlrd. eurų už 6,37 proc., o šalies išstojimą iš euro zonos ECB vadovas J.C. Trichet vakar pavadino absurdišku.

Vakar buvo patikslintas euro zonos IV ketv. BVP, kuris kaip ir skaičiuota anksčiau per ketvirtį padidėjo tik 0,1 proc., o metinis nuosmukis siekė 2,1 proc. Didžioji dalis euro zonos vidaus paklausos elementų praėjusį ketvirtį merdėjo - investicijos ir vyriausybės išlaidos sumažėjo, o namų ūkių vartojimas balansavo ties nulinio pokyčio riba. Tad regiono ekonomiką nuo nuosmukio išgelbėjo tik užsienio paklausa, kuri buvo daugelio Vakarų Europos augimo variklis praėjusių metų pabaigoje.

Azija

Kinijos akcijų indeksai šįryt buvo šiek tiek pakilę, o daugiausia prie augimo prisidėjo brangusios vartojimo paslaugų ir pramonės gamybos sektoriuose veikiančių įmonių akcijos. Šiandien didžiausio pasaulyje pagal rinkos vertę banko „Industrial&Commercial Bank of China" vadovas pakartojo, kad šiais metais naujų paskolų išdavimo augimas bus daug kuklesnis, siekiant išvengti visai ekonomikai nepageidaujamų turto burbulų bei blogų paskolų didėjimo galimybės. |domu tai, kad blogų paskolų dalis Kinijos bankų paskolų portfelyje praėjusiais metais sumažėjo ir siekė tik 1,58 proc.

Baltijos šalys

Latvijos ministras pirmininkas Valdis Dombrovskis vakar pareiškė besidžiaugiantis, kad šaliai pavyko atgauti pasitikėjimą tarptautinėse rinkose. Šiuo metu yra kalbama apie tai, kad likusią sutartos su TVF paskolos dalį Latvija būtų linkusi panaudoti kaip kredito liniją, užuot būtinai paėmę lėšas už kurias reikės mokėti palūkanas. Žinoma Latvijai dar reikės laikytis drausmės, nes šių metų numatytas biudžeto deficitas sieks 9 proc. BVP. Tad norint įsivesti eurą šaliai reikės ir ekonomikos augimo ir toliau griežčiau laikytis fiskalinės drausmės.

Žaliavos

Vakar šviesiosios žaliavinės naftos „WTI" ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje truputėlį krito, bet ji išsilaikė aukščiau 80 JAV dolerių už barelį ribos. Prie naftos pigimo daugiausia prisidėjo stiprėjęs JAV doleris svarbiausių pasaulio valiutų atžvilgiu. Visgi pakankamai geros makroekonominės naujienos, atėjusios iš JAV, teikė investuotojams optimizmo, kad situacija daugiausiai naftos pasaulyje suvartojančioje valstybėje toliau gerėja. Reiktų priminti, kad jau kovo 17 d. bus rengiamas eilinis OPEC atstovų susitikimas, kuriame bus peržiūrimos organizacijos narių naftos gavybos kvotos. Panašu, kad jos dar kartą bus paliktos tos pačios dėl vis dar aukštų naftos atsargų pasaulyje. Beje, pagal naftos tankerių užsakymų skaičių artimiausiu metu prognozuojama, kad OPEC narės mažins naftos eksportą dėl sezoniško rinkos silpnumo, o tai vėlgi yra pakankamai palanku visai rinkai.

Vario kaina vakar Londono metalų biržoje smuko daugiau nei 2 proc. Panašu, kad vario rinkoje investuotojai ėmė nusiimti pelnus po savaitės pradžioje matyto akcijos kainos augimo. Stiprėjęs JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu taip pat prisidėjo prie vario kainos kilimo. Vakar Londono metalų biržos sandėliuose vario atsargos smuko net 6,4 tūkst. tonų, bet to ir buvo galima laukti, nes paskutiniu metu labai išaugo pažymų apie sandėlius paliksiantį varį skaičius. Artimiausiu metu atsargos turėtų dar kristi šios biržos sandėliuose. Priešinga padėtis yra Šanchajaus metalų biržoje, kurios sandėliai paskutiniu metu pilnėjo ir šiandien po pietų bus įdomu sužinoti, koks bus registruotas savaitės atsargų pokytis ten, nes vis dažniau užsimenama, kad vario sunaudojimas Kinijoje šiek tiek silpnėja.
 
Dar nėra komentarų