Smukęs JAV vartotojų pasitikėjimas pakirto akcijų rinką

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2010-02-24 10:55 Komentarai: (0)
Antradienį JAV akcijų rinka ritosi žemyn paskelbus, kad vartotojų pasitikėjimas vasarį smuko gerokai daugiau nei tikėtasi. Rinkos svyravimų indeksas VIX šoktelėjo į viršų 9 proc. ir atspindėjo padidėjusį nerimą. Padidėjus saugių priemonių poreikiui, 10 metų VVP pajamingumas smuko nuo 3,79 iki 3,7 proc.

Tyrimų grupės „Conference Board" skaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo indeksas vasarį smuko iki žemiausios reikšmės per pastaruosius 10 mėnesių. Nuo sausio mėnesio 56,5 punkto jis sumažėjo iki 46 punktų, nors buvo prognozuojama, kad sieks 55 punktus. Smuko tiek dabartinių sąlygų, tiek ateities perspektyvų vertinimo dedamoji. Šio indekso reikšmė išlieka istoriškai labai žema ir kelia susirūpinimą dėl pajamų augimo ir tolesnės ekonomikos raidos per artimiausią pusę metų.

Tikėtina, kad tokį smarkų vartotojų pasitikėjimo sumažėjimą galėjo sukelti nedidėjantis darbo vietų skaičius, esant aukštam, beveik 10 proc. nedarbui. Prisidėjo ir neatsigaunantis kredito prieinamumas, vangus būsto rinkos atsigavimas ir sausį smukusi akcijų rinka. Visa tai vasarį prisidėjo prie sumažėjusio optimizmo dėl ūkio atsigavimo ir pastarąjį daugiausia lemiančių vartojimo išlaidų augimo perspektyvų.

Tiesa, pirmadienį JAV Senatas patvirtino 15 mlrd. JAV dolerių vertės darbo rinkos paramos programą. Pagal ją ketinama taikyti reikšmingas mokestines lengvatas darbo vietoms kurti ir įmonių investicijoms į infrastruktūros plėtrą. Kita vertus, ekonomistai tikisi, kad vidutinis nedarbo lygis šiemet turėtų siekti 9,8 proc.

Būsto rinkos indeksas „Case Shiller" gruodį padidėjo 0,3 proc., o, palyginti su 2008 metų gruodžiu, smuko 3,1 proc., arba mažiausiai nuo 2007 metų gegužės. Vis dėlto, pasak indekso išradėjo, Jeilio universiteto profesoriaus Roberto Shillerio, sunku prognozuoti tolesnes būsto kainų perspektyvas, jeigu išsektų Centrinio banko paramos programa šiai rinkai ir padidėtų palūkanos.

JAV indėlių draudimo agentūros duomenimis, šiuo metu su rimtomis problemomis dėl paskolų susiduria beveik 700 bankų, arba 1 iš 11 - daugiausia per pastaruosius 6,5 metų. Pasak agentūros vadovės, šis dydis šiemet dar turėtų padidėti, tačiau vėliau tikimasi, kad situacijos pamažu gerės, o tolesnių bankrotų bus išvengta.

Vakarų Europa

Vakarų Europos akcijos vakar smuko antra diena iš eilės. Nuotaikos pakirto prastesnis vartotojų pasitikėjimas JAV, blogiau nei tikėtasi ekonomiką įvertino ir Vokietijos verslininkai.

Neigiamai į naujienas reagavo bankų akcijos. „Reiffeisen International" kaina smuko 12 proc. po to, kai bankas paskelbė ketinantis susijungti su savo pagrindiniu akcininku „Reiffeisen Zentralbank Oesterreich". Vokietijos „Commerzbank" akcijos pigo 6,5 proc. - bankas paskelbė didesnį nei tikėtasi IV ketv. nuostolį.
Kol kas ekonomikos profesionalai neturi bendros nuomonės dėl to, ar ūkis jau tikrai perėjo į naują tvarią augimo fazę. Vakar buvęs Tarptautinio valiutos fondo ekspertas Kennethas Rogoffas, anksčiau nuspėjęs JAV bankų krizę, pareiškė, kad per ateinančius kelerius metus dar gali bankrutuoti keletas valstybių. Šiuo metu daugelio akys krypsta į Graikijos, Ispanijos, Portugalijos biudžeto deficitus. Vakar Atėnų biržoje indeksas sumažėjo 1,8 proc. Visuomenės pasipriešinimas taip pat labai aktyvus - vakar Graikijos profesinių sąjungų atstovai blokavo įėjimą į biržą.

Vokietijos vasario mėnesio verslo klimato rodiklis, skaičiuojamas „Ifo", vakar pasirodė besąs prastesnis (95,2), lyginant ne tik su sausio mėnesio reikšme (95,8), bet ir su analitikų prognoze (96,1). Neigiamai rodiklį paveikė ir šalta šių metų žiema, dėl kurios sustojo daugelis statybos darbų ir dėl to sumažėjo darbuotojų poreikis. Šalčiams praėjus galima tikėtis naujo pagyvėjimo, tačiau dar tebesama aplinkybių, tokių kaip didelis nedarbas, dėl kurių vidaus paklausa šiemet gali būti vangi.

Azija

Šių metų sausį Japonija eksportavo 40,9 proc. daugiau produkcijos nei prieš metus - tai sparčiausias augimo tempas nuo 1980 m. „Bloomberg" apklausti analitikai prognozavo 39,5 proc. didėjimą. Tokiam šuoliui didelę įtaką turėjo maža palyginamoji bazė, nes 2008 m. sausį išvežtos produkcijos apimtys buvo mažesnės 45,7 proc. metiniu tempu. Tolesnis eksporto atsigavimas išlieka pagrindinė Japonijos ekonomikos atsigavimo viltis, tačiau baiminamasi, kad mažėsiančios skatinimo programų apimtys gali turėti neigiamą įtaką. Japonijos vidaus vartojimas kol kas negalėtų tapti augimo varikliu.

Lotynų Amerika

Brazilijoje įsibėgėja infliacija, kuri gali paskatinti šalies Centrinį banką didinti bazinę palūkanų normą anksčiau nei buvo prognozuota. Šalies metinė infliacija vasario viduryje sudarė 4,63 proc., o dar sausio viduryje siekė 4,31 proc. Brazilijos centrinis bankas yra užsibrėžęs 2010 m. išlaikyti 4,5 proc. metinės infliacijos lygį, bet darosi vis aiškiau, kad jam greitai reikės imtis griežtesnių pinigų politikos priemonių, siekiant riboti augančias kainas šalyje.

Vidurio ir Rytų Europa

Lenkijos centrinis bankas šiandien turėtų skelbti sprendimą dėl bazinės palūkanų normos (BPN). Visi 24 naujienų agentūros „Bloomberg" apklausti ekonomistai prognozuoja, kad ši norma nebus pakeista ir liks rekordiškai maža - 3,5 proc. Paskutinį kartą BPN buvo mažinama praėjusių metų birželį.

Lenkijos mažmeninės prekybos apimtys sausį mažėjo, kaip manoma, dėl didelių žiemos pūgų, sulaikiusių pirkėjus nuo kelionių po parduotuves. Tai taip pat rodo, kad ekonomikos atsigavimas gali būti lėtesnis, nei tikimasi. Dėl speigų ir didelių sniego kiekių mažėja prekybos apimtys nespecializuotose ir maisto parduotuvėse, o automobilių pardavimų mažėjimas sietinas su paramos programų pabaiga. Mažmeninės prekybos apimtys augo 2,5 proc., kai anksčiau augo gruodį - 7,2 proc. Rinkos dalyviai tikėjosi, kad pardavimų apimtys augs 5,5 proc.
Nedarbo lygis Lenkijoje sausį išaugo sumažėjus sezoninio darbo paklausai statybų sektoriuje. Nedarbo lygis pasiekė 12,7 proc., kai gruodį šis rodiklis siekė 11,9 proc.

Rusijoje vakar buvo švenčiama Tėvynės gynėjo diena, todėl akcijų biržos neveikė.

Turkijos verslo pasitikėjimo indeksas vasario mėnesį, lyginanti su sausiu, išaugo 3,3 proc. iki 105,4. Rinkos dalyviai tikėjosi, kad augimas sieks 2 proc. Indeksas kilo dėl augančių naujų užsakymų, vidaus paklausos ir eksporto lūkesčių. Trijų artimiausių mėnesių užimtumo ir gamybos lūkesčiai taip pat išaugo 6,5 proc. ir 14,7 proc. Kylantys verslo sektoriaus lūkesčiai atspindi šalies ekonomikos situacijos nusistovėjimą, todėl tikėtina, kad pirmąjį ketvirtį Turkijos ekonomika augs maždaug 7 proc. metiniu tempu.

Tarptautinis valiutos fondas preliminariai patvirtino trečios Serbijai suteiktos paskolos dalies pervedimą. valdyba galutinį sprendimą turėtų priimti kovo pabaigoje. Pagrindiniai nesutarimai su fondu kyla dėl vyriausybės išlaidų ribojimo, ypač dėl kai kurių valdančiosios koalicijos partijų pareiškimų apie numatomus pensijų didinimus. Šiuo metu sutarta, kad 2010 m. pensijos ir valstybės sektoriaus atlyginimai nebus didinami, o dėl numatomo pensijų indeksavimo, kuris prasidėtų nuo 2011 m. balandžio, numatyta derėtis. Serbijos vyriausybė prognozuoja, kad šiemet šalies ekonomika augs 1,5 proc. kiek
optimistiškesnis - neseniai jis pagerino šių metų BVP prognozę nuo 1,5 proc. iki 2 proc., o 2011 m. tikisi 3 proc. BVP ūgtelėjimo.

Žaliavos

Antrąją šios savaitės dieną šviesiosios naftos „WTI" ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje smuko 1,8 proc. ir vėl nusirito žemiau 80 JAV dolerių už barelį. Tam didžiausią įtaką turėjo daugiau nei tikėtasi vasario mėn. kritęs JAV vartotojų pasitikėjimas, kuris perspėja, kad šios šalies gyventojai vėl tapo atsargesni vertindami savo pačių ir visos ekonomikos būseną, o tai neigiamai prisidės prie vartojimo augimo. Naftos rinkos investuotojus nudžiugino tai, kad Amerikos naftos instituto duomenimis, praėjusią savaitę 3,1 mln. barelių krito JAV žaliavinės naftos atsargos, nors buvo tikėtasi jų didėjimo. Jeigu šią pokyčių tendenciją patvirtintų šiandien po pietų skelbsima JAV energetikos administracijos ataskaita, tai galėtų turėtų teigiamą įtaką naftos kainai artimiausiu metu. Beje, reikėtų dar pastebėti, kad vakar pranešta, jog 2010 m. sausio mėn. Japonijoje naftos importas buvo 3 proc. mažesnis nei prieš metus. 2009 m. gruodžio mėn. metinis nuosmukis sudarė 2,6 proc., tad sausio mėn. importą reikėtų vertinti kaip prastą.

Vario kaina Londono metalų biržoje vakar krito dėl prastesnių nei tikėtasi JAV vartotojų pasitikėjimo rodiklių, sustiprėjusio JAV dolerio bei investuotojų pelnų nusiėmimo. Vario atsargos Londono metalų biržos sandėliuose vakar krito 700 tonų ir panašu, kad kritimo tendencija tęsis toliau dėl padidėjusių pažymų skaičiaus apie sandėlius paliksiantį varį.
 
Dar nėra komentarų