Pirmadienį JAV akcijų rinka trypčiojo vietoje

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2010-02-23 11:40 Komentarai: (0)
Pirmadienį JAV akcijų rinka iš esmės trypčiojo vietoje dėl naujienų stygiaus. Investuotojai nusprendė nusigriebti praėjusią savaitę susikrautus pelnus, bet JAV doleris vėl susilpnėjo, o neigiami indeksų pokyčiai buvo labai nežymūs.

Vieno didžiausių JAV mažmeninės prekybos tinklų "Lowe's" paskutiniojo praėjusių metų ketvirčio rezultatai buvo didesni, nei tikėtasi, bet įmonės akcijų kaina nepakito dėl pelnų pasiėmimo.

Pranešama, kad naftos gavybos bendrovė "Schlumberg" ketina įsigyti konkurentę "Smith International" už 11 mlrd. JAV dolerių, o bendrovių valdybos jau pritarė sandoriui. "Schlumberg" akcijos atpigo 3,7 proc., o "Smith International" pabrango 8,8 proc.

Teismui neprieštaravus, kad teisminis ginčas tarp didžiausio JAV banko "Bank of America" ir JAV vertybinių popierių komisijos (SEC) baigtųsi taikos sutartimi, banko akcijos pabrango 2 proc. Pagal minėtą susitarimą "Bank of America" turėtų išvengti tolesnių priežiūros tarnybos kaltinimų veiklos pažeidimais, atsipirkdamas "vos" 150 mln. JAV dolerių bauda.

Naujausios JAV verslo ir ekonomikos asociacijos apklausos duomenimis, dauguma JAV ekonomistų prognozuoja, kad šalies ūkio atsigavimas turėtų būti patvarus. Tikimasi, kad jį turėtų skatinti tolesnė verslo plėtra. Dėl jos turėtų pamažu pradėti taisytis daugiausiai galvos skausmo šiuo metu kelianti situacija darbo rinkoje, o tai savo ruožtu ilgainiui turėtų išjudinti ir privataus vartojimo išlaidas. Prognozuojama, kad 2010 ir 2011 metais JAV BVP turėtų vidutiniškai augti po 3,1 proc., vartojimo išlaidos -atitinkamai 2,2 ir 2,8 proc., o nedarbas 2010 metų pabaigoje turėtų sumažėti nuo dabartinio 9,7 proc. lygio iki 9,6 proc.

JAV prezidento Baracko Obamos administracija pristatė JAV sveikatos priežiūros sistemos būsimos reformos gaires. Pagal jas numatoma per 10 metų papildomai skirti 1 trln. JAV dolerių, siekiant užtikrinti sveikatos draudimo paslaugų prieinamumą šiuo metu į jas pretenduoti negalintiems 31 mln. amerikiečių. Nors kol kas trūksta daugiau detalių, tikimasi, kad papildomos išlaidos neva neturėtų padidinti mažinti ketinamo valstybės biudžeto deficito, o sveikatos draudimo įmokų didinti taip pat kol kas neketinama.

Nuo pirmadienio įsigaliojo nauja kreditavimo kortelių paslaugų teikimo tvarka, kuri turėtų užtikrinti geresnę besiskolinančių vartotojų interesų apsaugą. Vis dėlto baiminamasi, kad griežtesnis šios srities reguliavimas ilgainiui gali padidinti rinkos kredito palūkanas, finansų institucijoms siekiant kompensuoti būsimą įplaukų sumažėjimą.

Vakarų Europa

Nauja savaitė Vakarų Europoje prasidėjo prastesne tendencija ir pirmadienį 11 iš 18 biržų indeksai dienos pabaigoje turėjo mažesnes reikšmes. Neigiama kryptis reiškėsi farmacijos sektoriuje, kur sulaukta naujienos apie „GlaxoSmithKline" vaistą nuo cukraligės. Iš JAV farmacijos priežiūros institucijos atėjo žinia, kad vaistas gali būti išimtas iš šalie rinkos. „GlaxoSmithKline" akcijos kaina smuko 2,6 proc., kitų farmacininkų - 0,1 -1,3 proc. Šiomis dienomis keik aprimo nuogąstavimai dėl Graikijos, o Atėnų biržos indeksas vakar palypėjo 1,5 proc. Nesenai šalies centrinio banko atstovas paantrino, kad šaliai pavyks reikšmingai sumažinti beveik 13 proc. siekiantį biudžeto deficitą. Vis dėl to galutinis taškas šioje istorijoje dar nėra padėtas, o Graikijai šiemet reikia pasiskolinti dar 53 mlrd. eurų idant ji galėtų padengti savo įsipareigojimus, įskaitant ir šalies skolą vertybiniais popieriais, kur nemažas krūvis kris šių metų balandį ir gegužę.

Baltijos šalys

Lietuvos pramonės produkcija šių metų sausio mėnesį lyginant su 2009 metų sausiu mažėjo 6,8 proc. Per mėnesį pramonės produkcija susitraukė 0,6 proc. Kaip ir tikėjomės, stebint metinius pramonės tempus matome tolygų nuosmukio tempų mažėjimą. Mes prognozuojame, kad šis mažėjimas išliks ir toliau šį ketvirtį, tačiau prie metinių augimo tempų bent iki vasaros dar nebus sugrįžta.

Pramonės sektoriuje jaučiama didžiausia nauda iš atsigaunančios pasaulio ekonomikos. Tiesa, euro zonos ūkio plėtra nėra itin įspūdinga, tačiau bet koks pagyvėjimas yra naudingas ir Lietuvos gamintojams. O mažėjantis Lietuvos pramonės nuosmukis leidžia tikėtis ir geresnio visos Lietuvos ekonomikos rezultato I ketv.

Nedarbo lygis Latvijoje IV ketv. pasiekė 19,7 proc. Taigi, metų pabaigoje dar daugiau žmonių liko be darbo - III ketv. nedarbo lygis siekė 18,4 proc. Latvijos ekonomika praėjusiais metais susitraukė daugiausia Baltijos regione - beveik penktadaliu. O aukštas nedarbo lygis tik paantrina faktui apie silpną vidaus paklausą, kuri ir toliau šiais metais bus pagrindinis ūkio augimą gerokai prilaikantis faktorius.

Vidurio ir Rytų Europa

Rusija švenčia Tėvynės gynėjo dieną ir akcijų biržos šiandien neveiks.

Turkijos gamybos pajėgumų panaudojimas (GPP) vis dar išlieka silpnas. Vasario mėnesį šis rodiklis išliko nepakitęs - 67,8 proc. Rinkos dalyvių konsensusas buvo, kad GPP augs iki 68,7 proc. Antrą mėnesį iš eilės, žemiau ilgalaikio vidurkio esantis GPP rodiklis kol kas nepatvirtina ekonominio atsigavimo tvarumo, todėl tikimybė, kad antrąjį metų pusmetį Turkijos ekonomika vėl gali patirti nuosmukį, išlieka.

Žaliavos

Pirmąją šios savaitės dieną šviesiosios naftos „WTI" ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje šiek tiek paaugo ir ji jau kuriam laikui apsistojo aukščiau 80 JAV dolerių už barelį. Prie naftos kainos augimo vakar daug prisidėjo Prancūzijoje vykstantys šešių „Total" naftos perdirbimo gamyklų darbuotojų streikai, kurie sustabdė gamybą beveik pusę šalies naftos produktų poreikio patenkinančiose gamyklose. Šiandien numatomas įmonės atstovų susitikimas su darbuotojų profsąjungos atstovais ir panašu, kad ši problema turėtų greitai išsispręsti. Džiugi naujiena vakar atėjo iš Kinijos, kurioje 2010 m. sausio mėn. buvo perdirbta 29 proc. daugiau žaliavinės naftos nei atitinkamą mėn. prieš metus, o tai yra vienas ženklų, kad Kinijoje naftos suvartojimas auga labai dideliu tempu ir ši šalis bus viena pagrindinių visos paklausos pasaulyje augimo 2010 m. kaltininkė.

Aukso kaina vakar ryte pakilo iki 1130 JAV dolerių už barelį, bet vėliau, pradėjus stiprėti JAV doleriui svarbiausių valiutų atžvilgiu, ėmė po truputį leistis žemyn. Reiktų pastebėti, kad paskutinėmis savaitėmis koreliacija tarp JAV dolerio ir aukso yra sumažėjusi, o tai patvirtina, kad investuotojai aukso rinkoje jaučiasi pakankamai tvirtai ir ne taip jautriai reaguoja į JAV dolerio pokyčius. Beje, vakar „SPDR Gold Trust" fondo turimas aukso kiekis išaugo 0,3 tonomis.

Vario kaina Londono metalų biržoje vakar smuko 1,4 proc. nepaisant to, kad vakar jau į rinką po ilgųjų atostogų sugrįžo Kinijos prekybininkai. Panašu, kad dalis investuotojų nusprendė pasiimti per praėjusias dvi savaites iš vario kainos spartaus augimo uždirbtą greitą pelną. Vakar Tarptautinė vario tyrimo grupė paskelbė nors ir vėluojančius, tačiau geriausiai vario rinką atspindinčius duomenis. Per 2009 m. vienuolika mėn. vario gamyba pasaulyje išaugo 0,4 proc., o suvartojimas krito 1 proc., lyginant su atitinkamu 2008 m. laikotarpiu. Tokia situacija lėmė tai, kad rinkoje susidarė 144 tūkst. t vario perteklius. Kinijoje vario paklausa išaugo net 40 proc., o likusiame pasaulyje ji krito 16 proc. Beje, vakar Londono metalų biržoje vario atsargos truputį išaugo, tačiau didėjantis atšauktų pažymų apie saugomą varį sandėliuose skaičius perspėja, kad vario atsargos artimiausiu metu gali nustoti augusios.
 
Dar nėra komentarų