JAV interneto paslaugų milžinė „Google" pagrasino nutraukti veiklą Kinijoje dėl to, kad sulaukė su Kinijos valdžia siejamų programuotoių atakų. Bandyta įsilaužti į mažiausiai dvidešimt šioje šalyje veikiančių žmogaus teisių gynėjų internetinių puslapių.
Tai neturėjo didelės įtakos technologijų sektoriaus akcijoms -„Google" veikla Kinijoje kol kas nėra smarkiai išplėtota. Kita vertus, ši rinka yra laikoma turinčia bene didžiausią potencialą pasaulyje technologijų paslaugoms plėsti, tad vargu, ar joje įsitvirtinti siekiančios tarptautinės bendrovės ryšis lengvai pasitraukti. „Google" konkurentė „Yahoo" paskelbė besilaikanti solidarios pozicijos atitinkamų internetinių atakų atžvilgiu, tačiau neatskleidė, ar buvo bandoma įsilaužti į interneto puslapius ir per jos sistemas.
Finansų sektoriaus akcijų kainos šoktelėjo į viršų, nors didžiausių JAV bankų vadovai Atstovų rūmuose specialiai finansų krizės priežastims tirti suburtai darbo grupei pripažino, kad per daug rizikavo, netinkamai vertino padėtį būsto rinkoje ir nesitikėjo tokių liūdnų savo veiklos pasekmių.
Ketvirtadienį JAV prezidentas Barackas Obama turėtų paskelbti sprendimą apmokestinti mokesčių mokėtojų parama per krizę pasinaudojusius ir šiuo metu pelningą veiklą vėl pradedančius vystyti bankus. Papildomus mokesčius finansų įstaigoms gali tekti mokėti ir tuo atveju, jeigu vėl bus prisiimama didelė veiklos rizika. Tai turėtų neigiamai veikti finansų sektoriaus pelningumą bei akcijų perspektyvas ateityje.
Federalinio rezervų banko (FED) periodiškai leidžiama ataskaita, kitaip dar vadinama „rusvaja knyga", parodė, kad 12 didžiausių JAV apskričių ekonominė padėtis, palyginti su ankstesniu ataskaitiniu laikotarpiu, pagerėjo, bet kredito rinkos situacija pablogėjo.
Iš bankų grįžtant paramos programų lėšoms, JAV iždo biudžeto deficitas gruodį smuktelėjo nuo 120,3 mlrd. JAV dolerių iki 91,3 mlrd. JAV dolerių ir beveik atitiko prognozę - 92 mlrd. JAV dolerių.
JAV iždo obligacijų kainos smuktelėjo žemyn pajamingumas padidėjo nuo 3,71 iki 3,79 proc.
10 metų VVP
Vakarų Europa
Trečiadienį Vakarų Europos akcijų indeksai kilo aukštyn. Tiesa, judėjimą teigiama linkme kiek sumažino smukusios bankų ir energetikos įmonių akcijos. Postūmį aukštyn vakar gavo farmacijos sektoriaus įmonių akcijų kainos, nes bankas „Credit Suisse"" farmacininkėms „Roche" ir „AstraZeneca" pagerino savo rekomendacijas iš „neutralios" į „pirkti. „Citigroup" analitikai savo ruožtu pagerino rekomendaciją farmacijos bendrovei „UCB". Bankų sektorių vakar nuvylė „Societe Generale" išankstinis pranešimas apie veiklos rezultatus - bankas paskelbė padaręs atidėjinių už 1,4 mlrd. eurų, po šios naujienos banko akcija nusmuko 2,9 proc.
Vokietijos statistikai pranešė, kad šalies ekonomika 2009 metais smuko 5 proc., ekonomistai tikėjosi 4,8 proc. sumažėjimo. Biudžeto deficitas praėjusiais metais siekė 3,2 proc. BVP. Ūkio nuosmukis 2009 metais išties buvo didelis, tačiau 2010 metams jau brėžiamos šviesesnės perspektyvos - daug vilčių dedama į eksporto, ypač Azijos, rinkų atsigavimą. Tiesa, verta nepamiršti, kad ūkis atsigauna po didžiausios recesijos nuo pokario laikų, tad ekonomikai sugrįžti prie savo potencialo gali užtrukti kiek daugiau laiko.
D. Britanijos pramonės produkcija lapkričio mėnesį augo 0,4 proc.. Tai kiek daugiau nei ekonomistų prognozė, siekusi 0,3 proc. Tiesa, mažiau džiugino gamybos subsektorius pramonės produkcijoje, kuris per mėnesį nepaaugo. O tai sukėlė tolesnį ekonomistų susirūpinimą, kad ekonomikos plėtra dar nėra tokia vienareikšmiška kaip norėtųsi.
Azija
Japonijos ekonomiką šiuo metu palaiko eksportas, tuo tarpu vidaus vartojimo atsigavimo dar teks palaukti. Įmonių užsakymai, neskaičiuojant laivų statybos ir komunalinių paslaugų įmonių, lapkritį netikėtai smuko 11,3 proc. mėnesiniu tempu iki 625,3 mlrd. jenų, arba mažiausio lygio nuo 1987 metų balandžio, kai pradėti rinkti duomenys. Užsakymai atspindi būsimas ateinančių 3-6 mėnesių investicijas. Ne pramonės įmonių užsakymai per mėnesį sumažėjo 10,6 proc. Optimizmą malšina ir stebimos defliacinės tendencijos. Gamintojų kainų indeksas mažėja jau 12 mėnesį iš eilės - gruodį jis buvo 3,9 proc. mažesnis nei prieš metus.
Kinijos gyvenamosios ir komercinės paskirties nekilnojamojo turto kainos didžiausiuose septyniasdešimtyje miestų 2009 m. gruodžio mėn. buvo 7,8 proc. didesnės nei atitinkamą 2008 m. mėnesį. Dar lapkričio mėn. metinis pokytis sudarė 5,7 proc. Pavyzdžiui, Šanchajuje naujos statybos gyvenamasis būstas vidutiniškai brango 9,2 proc. Logiška, kad Kinijos vyriausybė ir centrinis bankas imasi griežtesnių veiksmų, bandydami neleisti įsibėgėti nekilnojamojo turto kainų augimui, nes nemažai įtakos tam turi dideli spekuliaciniai pinigai, esantys šioje rinkoje.
Vidurio ir Rytų Europa
Čekijos mažmeninė prekyba lapkritį smuko labiau nei tikėtasi. Daugiausia dėl toliau augusio nedarbo ir mažėjusios paklausos. Nedarbo lygis gruodį padidėjo iki 9,2 proc. ir buvo didžiausias nuo 2006 metų sausio. Prekyba mažėjo 4,9 proc. ir tai buvo keturioliktas mažėjimo mėnuo iš eilės. Rinkos dalyviai mano, kad prekyba ir toliau mažės, nes nedarbas šių metų pirmąjį pusmetį taip pat turėtų augti.
Žaliavos
Trečiadienį „WTI" naftos ateities sandorių kaina krito trečią dieną iš eilės ir vakar prekybos metu ji buvo nusileidusi žemiau nei 78,5 JAV doleriai už barelį. Vakar naftos rinkos dalyvius lengvai šokiravo JAV energetikos administracijos pateikta naftos atsargų per praėjusią savaitę pokyčių ataskaita. Priešingai nei tikėtasi, išaugo ne tik vidurinio distiliavimo produktų, bet ir pačios žaliavinės naftos bei benzino atsargos. Reikėtų pastebėti ir tai, kad žaliavinės naftos importas į JAV per praėjusią savaitę šoktelėjo net 6,6 proc., tačiau dauguma jos, matyt, nukeliavo į talpyklas. Neigiamos nuotaikos pridėjo ir vėl susilpnėjęs naftos suvartojimas. Per paskutines keturias savaites JAV į rinką patiekta 0,9 proc. mažiau naftos produktų nei prieš metus, lyginant su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, nors dar praėjusią savaitę metinis pokytis buvo teigiamas. Taigi jeigu ir ateinančiomis savaitėmis JAV naftos rinkos tendencija išliks panaši, naftos kainos dar gali kristi.
Vario kaina Londono metalų biržoje vakar pakilo 0,4 proc. ir truputį atsistatė po antradienio kritimo. Rinkos dalyvius sunerimti privertė Kinijos centrinio banko veiksmai, kuriais siekta mažinti perteklinį likvidumą finansų rinkose. Vis dėlto vario kainos nuosmukis vėl pritraukė investuotojų dėmesį ir padėjo kainai pakilti. Tačiau vario atsargos toliau auga Londono metalų biržos sandėliuose - vakar jos padidėjo 4,6 tūkst. iki 521,8 tūkst. tonų, tad vario rinka pasaulyje toliau išlieka perteklinė. Beje, vakar didžiausios vario gamintojos Čilės vario statistikos agentūra pareiškė prognozę, kad šiais metais šalis padidins savo vario gamybą 6,7 proc., o pasaulyje vario gamyba turėtų toliau viršyti suvartojimą.