Euro zona gali žlugti

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2010-01-05 17:02 Komentarai: (8)
Ekonomikos recesija įsivyravusis šešiolikoje euro zonos šalių sukėlė rimtą nerimą, kad euro zoną galiausiai gali ištikti žlugimas. Ypač stipriai per šią ekonomikos krizę nukentėjo tokios silpnesnės euro zonos narės kaip: Portugalija, Airija, Italija, Ispanija, Graikija.

Šių šalių biudžetų deficitai gerokai šoktelėjo, na o bedarbystė taip pat pastebimai ūgtelėjo. Gruodžio mėnesį reitingo agentūros jau sumažino Graikijos skolinimosi reitingą, na o Ispanijos kredito reitingui buvo suteiktas stebimojo statusas ir šios šalies skolinimosi reitingas taip pat netrukus gali būti sumažintas.

Tuo tarpu Šiaurinėje euro zonos dalyje, t.y. Vokietijoje ir Prancūzijoje ekonomikų padėtis yra kur kas geresnė ir šios šalys jau pradeda po truputį atsigauti. Atsigaunant minėtoms didžiosioms euro zonos šalims, Europos Centrinis bankas privalės didinti šiuo metu itin žemame lygyje esančią bazinę palūkanų normą, kad sustabdytų galimą infliacijos didėjimą. Tuo tarpu silpnesniųjų euro zonos šalių ekonomikų atsigavimas spėjama, kad turėtų išlikti gana vangus, tad bazinės palūkanų normos pakėlimas euro zonoje netgi gali pakenkti šių šalių ekonomikų atsigavimui, nes pabrangs skolinimasis.

„Jei Vokietijoje ir Prancūzijoje pradės augti infliacija, tokiu atveju į silpnesnių ir mažesnių euro zonos šalių interesus bus atsižvelgiama žymiai mažiau, ir tai reiškia, kad šiose šalyse gali įsivyrauti ekonomikos stagnacija ir defliacija. Toks nelygiavertis euro zonos šalių ekonomikų vystymosi scenarijus yra labai tikėtinas ir jeigu Europos Centrinis bankas ims didinti bazinę palūkanų normą, situacija iš ties atrodys labai bjauriai“ – pareiškė Barselonos Tarptautinių ekonominių tyrimų centro vadovas Jordi Gali.

Daugelis ekonomistų ir ekspertų taip pat baiminasi, kad silpnesnių euro zonos šalių valdžios atstovai gali būti nelinkę imtis nepopuliarių, tačiau būtinų veiksmų siekiant sumažinti savo šalių biudžetų deficitus. Tokiu atveju silpnosios euro zonos šalys nelabai galėtų tikėtis ir Europos Centrinio banko pagalbos, kadangi šis bankas neturi jokių galių kištis į konkrečios šalies viešuosius finansus.
 
1.   Parašė centaspocento   2010-01-05 17:14  

Nuo kada Prancūzija priskiriama Šiaurei? Šiaip tai kvaila situacija. Valiuta bendra, bet politika ne: savo viduje šalys dar turi pakankamai savarankiškumo. Keliai du - arba grįžti prie savų valiutų (euro zonos griuvimas), arba atsisakyti suvereniteto ir visą valdžią patikėti Briuseliui. Kol kas einama pastaruoju keliu.

 
2.   Parašė shampaz   2010-01-05 18:41  

Hal TUrner pasidalino informacija apie neseniai vykusį Bilderberg narių susitikimą. Pasak šios informacijos, ponai aptarinėjo išsyk visų valiutų devalvaciją ( vienas iš variantų – 1:10 ), 3-jų, maksimum 4-ių naujų valiutų su fiksuotu keitimo kursu ir nauju pavadinimu sukūrimą ( kol kas sąlyginai – naujasis doleris, naujasis euras ir pan-Azijos valiuta. Galimas dalykas, kad bus ir juanis, bet jis bus susietas su šių trijų valiutų krepšeliu ) ir aukso kainą. Aukso kaina priklausys nuo skolos dydžio, kurią bus nuspręsta monetizuoti, bet tam, kad efektas būtų juntamas, 10-ies procentų nepakaks. 20 procentų atveju aukso kaina bus 10.600 dolerių, o esant 100 procentų – apie 53.000 dolerių už unciją.
Beje po sio pranesimo ji sulaike FTB ir uzdare i kaliuze.

 
3.   Parašė OpTiiX   2010-01-05 18:48  

shampaz, gal gali plačiau? Turiu omeny nuorodą, citatą ar pan.? Ačiū.

 
4.   Parašė centaspocento   2010-01-05 19:11  

Ką reiškia neseniai. 2009 m. susitikimas vyko gegužės mėn. Šiemet, manau, dar nespėjo įvykti. Apie kokius nors reikšmingus valiutų pokyčius kol kas negirdėti, bet centrinių bankų atliekami spausdinimo veiksmai atrodo gana sutartinai. Daug kur rašoma, kad viskas krypsta link didelės infliacijos.

 
5.   Parašė regneo   2010-01-05 19:41  

shampaz, kazkokia nesamone parasei. Is kart visu valiutu devalvacija neimanoma niekaip, plius yra saliu kurioms tai visiskai nereikalinga. Antra, juanis yra grieztai valdomas Kinijos ir jo svyravimas vyksta tik vyriausybei nusprendus. Aisku kitos salys noretu, kad jis butu paleistas laisvai svyruoti, deja to nebuvo ir nebus. Plius nemanau, kad kitos Azijos salys sutiktu buti priklausomos nuo Kinijos vyriausybes politikos juanio atzvilgiu, taigi sis variantas atpuola. Amerika senai bando patyliukais isivesti Amera, bet kol kas tai ir lieka tik uzkulisiuose. Euro zonai patyrus fiasko, bendros valiutos ideja gali buti is vis deskridituota.
Aplamai paemus, nemanau, kad kazkas keisis valiutose. Zodziai yra viena, o darbai kas kita. Jei butu noras kazkas keisti, butu tai bandoma daryti krizes pradzioje, jei besitraukiant, tikrai neverta gilinti krizes pasekmiu.

 
6.   Parašė vaidas7777   2010-01-05 20:32  

Tai kad spausdina tuos eurus... Kainos kyla, algos mažėja (pas mus). O kad Ispanija, Italija ir Graikija vagia iš Vokietijos perkamąją galią tai čia greitai kažkam nervai turėtų Berlyne neišlaikyti...

 
7.   Parašė rimtas   2010-01-05 21:17  

Europos Sąjungos susiskaldymas yra visai tikėtinas meškų rinkai artėjant į pabaigą.Nepasitikėjimas tarp šalių vis labiau augs,bus vis labiau aptarinėjami neigiami aspektai,pamirštant teigiamus,iškils visokio kitokio pobūdžio problemų,kurios bulių rinkoje gulėjo stalčiuje ir niekas nekreipė dėmesio.Jos staiga pasidarys "svarbios",tuoj pat bus prisiminta ir suskaičiuota,kas kiek prisidėjo,ar tai naudinga,ar apsimoka-visa tai yra neigiamo trendo pasekmės.Dar žiūrėk ims ir atsiskirs kelios šalys.Tai bus ženklas,kad trendas jau senka ir bulių rinka už kito kampo.

 
8.   Parašė neziniukas   2010-01-05 21:57  

na siaip tai galetu daugiau tu euru paspausdint, pasidarytu litas vel keturi dolcai. bent kas uzdirbtu.
o jankiai spausdins kol ju prekes pasidarys pigesnes uz kinieciu. kito kelio nematau.