Dešimt įvykių, kurie gali pakenkti pasaulio ekonomikai

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2009-12-17 15:11 Komentarai: (5)
Ukraina, Argentija, Graikija, Japonija, Meksika ir kitos šalys. Pavojų pasaulinei ekonomikai yra tiek daug, kad tikrai verta bijoti. Pristatome jums dešimt pagrindinių Business Insider portalo sudarytų įvykių, kurie gali pakenkti pasaulio ekonomikai.

1. Izraelis užpuls Iraną.

Jei tai įvyktų, tai be abejonės labai stipriai paveiktų naftos pasiūlą pasaulinėje rinkoje ir tuo pačiu padidintų jos kainas. Investicinės kompanijos Stratfor stratego Peter Zeihan nuomone, Irano vykdoma branduolinė programa jau pasiekė tokį tašką, ties kuriuo Izraelio valdžia ją norėtų sustabdyti. Jei Izraelis užpultų Iraną, tai sustrikdytų naftos tiekimą tanklaiviais, o tai reikštų, kad trumpalaikėme ir vidutiniame laikotarpyje labai stipriai šokteltų naftos kainos.

2. Pakistanas destabilizuos Indiją.

Tarp Pakistano ir Indijos įtampa nenuslūgsta jau daugelį metų. Teroristų pajėgos labai stipriai didėja Pakistane, tuo tarpu Indijos ir jos ekonomikos reikšmė visai pasaulio ekonomikai taip pat didėja. Indijos ir Pakistano situaciją stebintys apžvagininkai perspėja, kad šiuo metu kaip niekada didėja konfrontacijos galimybė tarp abiejų šalių. Čia vertėtų prisiminti ir praėjusiais metais įvykdytus teroristinius išpuolius Bombajuje. Jeigu tokia situacija pasikartotų, Indijos valdžia matydama Pakistano valdžios bejėgiškumą kovojant su teroristais gali imtis karinių veiksmų.

3. Argentina pakenks Brazilijai.

Investuotojai labai mėgsta Braziliją, tačiau Argentina yra laikoma tikra nelaime ir tragedija, kuri gali pakenkti Brazilijai. Investicinės kompanijos Stratfor stratego Peter Zeihan nuomone Brazilija ir Argentija tai yra dvi skirtingos monetos puses. Argentina, kuri visai dar neseniai buvo pagrindinė pasaulinė jautienos ir kviečių bei kukurūzų eksportuotoja, per artimiausius penkis metus jau gali daugiau importuoti maisto produktų, nei eksportuoti.

Argentinos eksportas į Braziją sudaro 19 procentų viso jos eksporto, na o importas 31 procentą viso importo. Peter Zeihan perspėja, kad Argentina juda link finansinio Armagedono. Tuo tarpu Brazilija iki šiol vykdo labai gerą ir tinkamą politiką, tačiau tai gali pasikeisti. Brazilijos valdžia šiuo metu nori padidinti savo įtaką šalies energetiniame sektoriuje, o tai užsienio investuotojai gali įvertinti kaip neigiamą aspektą.

4. Rusija ir Ukraina sustabdys dujų tiekimą.

Artėjantys prezidento rinkimai Ukrainoje gali rimtai pakenkti dujų tiekimui į Europos šalis per Ukrainą. Ir tai visiškai gali nepriklausyti nuo rinkimų rezultatų. Analitikai spėja, kad prezidento rinkimų kovoje siekiant inspiruoti krizę gali būti panaudotas dujų tiekimo sustabdymas per Ukrainą Europos šalims. Be to reikia prisiminti ir tą faktą, kad Rusija pastaruoju metu itin dažnai naudoja energijos resursus siekdama politinių tikslų.

5. Japonijos bankrotas.

Dabartinės Japonijos skolos jau yra net 2,2 karto didesnės nei šalies metinis bendrasis vidaus produktas. Jeigu prie to pridėsime senėjančią ir mažėjančią Japonijos populiaciją, tuomet jau nekyla klausimas ar, o atsiranda klausimas kada bankrutuos Japonija. Viso to pasėkmes pasaulio ekonomikai net labai sunku įvertinti, nes iki šiol penkių trilijonų dolerių vertės ekonomika dar niekad nebuvo bankrutavusi. Aišku, jei tai įvyktų labiausiai nukentėtų Rytų Azijos šalys, tačiau žinoma tai neigiamai paliestų ir kitas šalis. Tačiau gerai bent tai, kad artimiausiu metu Japonija tikrai nebankrutuos, tai ne mėnesių, o metų klausimas, o tai gali užtrukti ir dvidešimt ar netgi daugiau metų.

6. Meksika neteks naftos.

Dvyliktos pagal didį valstybės Meksikos pagrindinė problema tai yra kova su narkotikais ir jų platintojais bei problemos susijusios su energija. Naftos atsargos, kurios yra labai svarbios šiai šaliai jau po truputi senka. Naftos telkiniai jau yra ties paskutine išgavimo faze, ir Meksikoje vis daugiau diskutuojama apie tai, kas pakeis jos vaidmenį Meksikos ekonomikoje ateityje. Per artimiausius dešimt metų Meksika gali tapti didžiausia energijos importuotoja. Šiuo metu net aštuoniasdešimt procentų Meksikos eksporto tenka Amerikai, na o importas iš šios šalies sudaro apie pusę viso importo.

7. Didžioji Britanija praras savo aukščiausią kredito reitingą.

Didžiosios Britanijos laukia parlamento rinkimai, na o tokiu metu kalbėti apie būtinų rimtų reformų įgyvendinimą ir jų tikėtis tikrai nėra daug pagrindo. Rinkimai ir jų rezultatai gali paveikti svarą ir šalies skolos vertybinius popierius. Be to didėja tikimybė, kad Didžioji Britanija vis dėl to praras savo aukščiausią AAA kredito reitingą. Kad stabilizuotų svarą šalies Centrinis bankas gali padidinti palūkanų normą. Žinoma, Didžiosios Britanijos padėtis nėra tokia prasta kaip Graikijos, tačiau grėsmė prarasti aukščiausią AAA kredito reitingą taip pat yra labai didelė.

8. Kinija susidurs su labai rimtomis problemomis.

Šiuo metu Kinijos ir jos ekonomikos padėtis atrodo išties labai gerai. Per kitus metus šalies bendrasis produktas prognozuojama, kad ūgtels net devyniais procentais. Tačiau Kinijos ekonomikos padėtis gali tapti tiesiog per gera ir ekonomika elementariai perkaisti. Kalbant apie Kinija pastaruoju metu vis dažniau imamas vartoti žodis perteklius. Kinai turi sukaupę didžiulius rezervus doleriais, yra labai stipriai priklausomi nuo eksporto, jų rinkoje yra didelis likvidumo perteklius, gan daug neefektyviai dirbančių bendrovių. Kiekvienas iš šių faktoriu ilgalaikėje perspektyvoje Kinijoje gali sukelti domino efektą.

9. Graikija bankrutuos.

Graikija gali tapti pirmoji nemoki euro zonos šalis. Tačiau analitikų vertinimu, šios mažos šalies galimas bankrotas ar didelės problemos neturėtų padaryti didelės žalos pasaulio ekonomikai ir ją destabilizuoti. Tačiau Graikija taip pat yra ir Europos sąjungos ir Nato narė. Graikijos bankrotas turėtų katastrofiškas pasėkmes Europos bankiniam sektoriui.

„Graikija gali tapti pavyzdžiu ir kitoms Europos šalims, kaip pavyzdžiui Italijai, Ispanijai“ – prognozuoja investicinės kompanijos Stratfor strategas Peter Zeihan, kuris taip pat pabrėžia, kad Europos sąjunga nėra pasirengusi tokiam įvykių scenarijui.

10. Užtruks ekonomikos atsigavimas Amerikoje.

Amerikos ekonomikos reikšmė visai pasaulio ekonomikai yra labai didelė. Amerikos vartotojų vartojimas ir taupymas turi didelę reikšmę viso pasaulio ekonomikai. Tad jei Amerikos ekonomika ir vartojimas joje greit neatsigaus, užtruks ir visos pasaulinės ekonomikos atsigavimas.
 
1.   Parašė Darij   2009-12-17 15:16  

O kur meteoritas?...

 
2.   Parašė dartada   2009-12-17 15:23  

Ir kokia itaka, padarys galimas ateiviu nusileidimas

 
3.   Parašė Donattello   2009-12-17 16:11  

susidaro toks ispudis kad mes cia galim kazka pakeisti, nieko negalim. tik bijoti kaip to ir linki straipsnio autoriai, dar pabrezia: Pavojų yra tiek daug, kad tikrai verta bijot
argi ne linksmuoliai

 
4.   Parašė xgx   2009-12-17 16:15  

aš manau, kad už šiuo yra didesnių pavojų:
- farmacijos kompanijos vėl paskleis naują gripą;
- jav užpuls dar vieną valstybę (iraną, korėją);
- obama prastums sveikatos apsaugos planą;
- benas žemas palūkanas laikis per ilgai;
- atsisistatydins kubilius

 
5.   Parašė rimtas   2009-12-17 17:42  

Straipsnio autorius neteisingai suformulavo problematiką.Turi būti ne "įvykiai,pakenksiantys pasaulio ekonomikai",o "blogėjanti socialinė atmosfera,kurios pasekmės turės neigiamos įtakos pasaulio ekonomikai".
Blogai nustatytas priežasties-pasekmės motyvas.Įvykiai niekada niekam nekenkia.Jie yra neigiamos elgsenos pasekmė,arba rezultatas.Jei ir atsitiks bent vienas iš auksčiau išvardintų,tai tik tuomet,kai pesimizmas jau bus arti savo piko arba gerokai įgavęs pagreitį.