JAV akcijų indeksai atsilaikė

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-12-10 11:19 Komentarai: (0)
Trečiadienį JAV akcijų indeksai atsilaikė prieš neigiamas užsienio rinkų nuotaikas, kurias kurstė galimos Graikijos bankų problemos. Indeksai nuosaikiai pakilo, šiek tiek susilpnėjus JAV dolerio kursui ir pakilus žaliavų ir jų gamintojų akcijų kainoms.

Optimizmo pridėjo ir padidėjęs didmeninės produkcijos atsargų kiekis. Niujorko ir NASDAQ biržose brangusių ir pigusių pozicijų buvo maždaug po lygiai, o apyvarta siekė 1,08 ir 1,92 mlrd. akcijų.

Didmeninės produkcijos atsargų sandėliuose spalį padaugėjo 0,3 proc., kai rugsėjį smuko 0,8 proc. Buvo prognozuojama, kad vėl smuks 0,5 proc. Tai rodo, kad perprodukcijos nebeatsikratoma taip sparčiai, kaip anksčiau. Padidėjęs verslo pasitikėjimas ir atsargų atkūrimo ciklas pildo sandėlius galbūt tikintis, kad vartotojai ims leisti savo lėšas.

Indeksą Dow Jones kilti paskatino 3 proc. pabrangusios inovacijų bendrovės „3M" akcijos. „Citigroup" analitikai pakeitė jų rekomendaciją iš neutralios į teigiamą. Jie teigia, kad bendrovei kitąmet turėtų sektis geriau nei konkurentams, o finansiniai veiklos rezultatai gali viršyti lūkesčius.

Daugiausia JAV vyriausybės paramos sulaukęs bankas „Bank of America" pranešė grąžinęs visą 45 mlrd. JAV dolerių skolą valstybės iždui. Jo akcijų kaina iš esmės nekito.

Iždo sekretorius Timothy Geithneris pranešė Kongreso atstovams, kad paramos programa finansų sektoriui (angl. TARP) bus pratęsta iki 2010 metų spalio 3 dienos. Tiesa, dauguma lėšų nuo šiol bus kreipiama nebe finansų sistemai stabilizuoti, o iki šiol nefinansuotoms sritims stiprinti, t. y. smulkaus verslo ir vartojimo kreditavimui gerinti ir nemokumui mažinti.

Iždo obligacijų kainos krito - 10 metų VVP pajamingumas pakilo nuo 3,38 iki 3,42 proc.

Vakarų Europa

Vakarų Europos akcijų indeksai trečiadienį toliau krito. Paskui „Fitch", kuri sumažino Graikijos reitingą, pasekė kita reitingų agentūra „Standard&Poor's". Ji nusitaikė į Ispaniją, kurios reitingo perspektyva dėl didėjančios skolos pabloginta iš stabilios į neigiamą. Kol kas Ispanija turi AA+ reitingą, kuris nuo AAA sumažintas sausį. Tokios naujienos toliau neleido akcijų indeksams kilti, įnešė nerimo į rinką ir lėmė mažesnį investuotojų polinkį į rizikingus aktyvus.

Finansų sektoriaus bendrovės vakar pigo daugiausia. Graikijos bankų akcijų kainos smuko 6,6-8,4 proc. „Fitch" pablogino belgų banko „Fortis" perspektyvą, nes bankas turi pozicijų, susijusių su Graikija. Didžiausias Ispanijos bankas „Santander" pigo 4,1 proc.

D. Britanijos vartotojų pasitikėjimas lapkričio mėnesį liko toks pat kaip ir spalį - indekso reikšmė išliko 73, nors ekonomistai prognozavo ją sieksiant 70 punktų. Nors išaugęs nedarbas ir neleidžia vartotojams jaustis visiškai saugiai, tačiau, pasak tyrimą atlikusios „Nationwide", vartotojų lūkesčiai dėl 2010 metų pagerėjo.

Vokietijos vartotojų kainų indeksas lapkričio mėnesį sumažėjo dar 0,2 proc., tačiau pirmąkart nuo šių metų balandžio buvo registruota infliacija, kuri siekė 0,3 proc. Pagrindinė tokio didėjimo priežastis - pakilusios energetinių žaliavų kainos. Tačiau Europos centrinis bankas prognozuoja, kad žemiau tikslinio lygio (2 proc.) euro zonos infliacija gali išsilaikyti iki 2011 metų.

Vokietijos eksportas augo antras mėnuo iš eilės - spalį jis pakilo 2,5 proc. Eksportas Vokietijos ekonomikai yra gana svarbus, tad geresnė užsienio rinkų padėtis skatina ir šalies ekonomikos plėtrą.

Azija

Japonijos pirminių viešų akcijų platinimų (IPO) rinka šiemet apmirusi. Nuo metų pradžios į biržą atėjo 16 naujų įmonių, dar 3 turėtų pasirodyti iki metų pabaigos. Jei pastarosioms pavyks, šiemet biržos naujokės bus pritraukusios 54,2 mlrd. jenų naujo kapitalo (614 mln. JAV dolerių). Palyginti 2000 m. IPO surengė 203 bendrovės, kurios pritraukė 1,46 trln. jenų. Šiemet koją kiša nerimas dėl ekonomikos atsigavimo perspektyvų, bendrovių prognozės taip pat dažnai nėra džiuginančios.

Baltijos šalys

Vakar Latvijos ir Estijos statistikai patikslino III ketv. ekonomikos augimo įverčius. Estijos BVP augimo įvertis III ketv. sumažintas nuo -15,3 proc. iki -15,6 proc., Latvijos nuo -18,4 proc. iki -19,0 proc. Kol kas vangiai gerėjantis BVP augimo tempas (Latvijoje nuosmukis tik gilėja) verčia labai atsargiai vertinti III ketv. ekonomikos „dugną". Vis dėlto IV ketv. rodikliai turėtų būti nors kiek geresni, palyginti su 2008 metų IV ketv.

Vidurio ir Rytų Europa

Lapkritį Čekijos vartotojų kainos augo 0,5 proc., arba daugiau nei tikėtasi, o BVP trečią ketvirtį, lyginant su ankstesniu ketvirčiu, paaugo 0,8 proc. Manoma, kad auganti infliacija ir atsigaunanti ekonomika gali lemti tai, kad bazinės palūkanų normos nebebus mažinamos. Čekijos biržos indeksas PX, kaip ir dauguma regiono biržų indeksų, smuko (-1,31 proc.).

Antrasis Vengrijos BVP įvertis parodė, kad ekonomika III ketv. krito 7.1 proc. metiniu tempu, taigi kiek mažiau nei anksčiau skelbti 7.2 proc. ir mažiau nei II ketv. stebėtas 7,5 proc. nuosmukis. Padėtį gerina atsigaunančios Vakarų šalys, kurios didina Vengrijos eksportuojamų prekių paklausą. Pramonės gamyba III ketv. buvo 15,6 proc. mažesnė nei prieš metus, kai II ketv. kritimo tempas -20,5 proc. Kita vertus, augant nedarbui namų ūkiai buvo linkę mažinti išlaidas. III ketv. išleista 9,8 proc. mažiau nei prieš metus, kai II ketv. fiksuotas 6,6 proc. susitraukimas. Vyriausybė prognozuoja, kad visų 2009-ųjų BVP bus 6,7 proc. mažesnis nei pernai.

Žaliavos

Trečiadienį „WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje smuko šeštą dieną iš eilės ir nafta vakar buvo atpigusi iki 70,5 JAV dolerio už barelį. Tokios kainos nebuvo nuo spalio mėn. pradžios. Iš rinkos traukiasi dalis spekuliacinių pinigų, o tai leidžia aiškiau įžvelgti fundamentaliąją jos padėtį, kuri dar tikrai nėra tokia gera, kokios norėtų investuotojai. Vakarykštė JAV energetikos administracijos naftos ir jos produktų atsargų pokyčių ataskaita atskleidė, kad praėjusią savaitę žaliavinės naftos atsargos sumažėjo 3,8 mln. barelių, tačiau benzino ir vidurinio distiliavimo produktų atsargos išaugo daugiau nei tikėtasi. Nerimą kelia tai, kad naftos produktų suvartojimas JAV nerodo atsigavimo. Be to, vėl žaliavinė nafta pradėjo plūsti į „Cushing" talpyklas, kurios yra „WTI" naftos ateities sandorių pristatymo vieta, tad tai lemia, kad „WTI" nafta pinga labiau nei „Brent". Dabar naftos kaina turėtų kurį laiką nusistovėti, nes tam, kad ji kristų žemiau 70 JAV dolerių, reikėtų sulaukti neigiamų naujienų.

Vakar aukso kaina beveik nekito, tačiau per prekybą smarkiai svyravo. Visgi šis metalas sugebėjo atsilaikyti, nors JAV doleris vakar dar kiek sustiprėjo, o tai rodo, kad auksu vis dar domimasi. Beje, didžiausio aukso biržoje prekiaujamo fondo „SPDR Gold Trust" turimas metalo kiekis vakar nekito. Toliau auksą pigti paskatinti galėtų dar stiprėjantis JAV doleris.
 
Dar nėra komentarų