Pirmadienį JAV akcijų indeksai šoktelėjo į viršų. Besiliejantį optimizmą skatino savaitgalį Didžiojo dvidešimtuko (G-20) šalių finansų ministrų susitikime pareikšti ketinimai neatsisakyti paramos programų ekonomikai skatinti. Tai paskatino JAV dolerio silpnėjimą ir padidėjusį investuotojų susidomėjimą rizikingesnėmis turto rūšimis.
Indeksas DowJones pasistiebė 203,52 punkto iki 10 226,94 punkto, arba aukščiausio taško per pastaruosius 13 mėnesių. Kiti Volstryto indeksai Nasdaq ir S&P500 kilo į viršų po 2 proc. Vienai pigusiai pozicijai teko penkios brangusios. Tiesa, apyvartos, kurios mažėja šeštą sesiją iš eilės, šį kartą buvo visai menkos ir siekė 0,9 mlrd. akcijų Niujorko biržoje ir 1,2 mlrd. akcijų „Nasdaq" biržoje. Tai gali būti vienas iš techninių požymių, rodančių išsikvepiančią dabartinę rinkos tendenciją.
Pirmadienį trūko ekonominių naujienų ir pranešimų apie bendrovių rezultatus, bet, nepaisant neatsigaunančios kreditų rinkos, vėl pasigirdo žinių apie bendrovių įsigijimo ir susijungimo sandorius. Jos pagyvino nuotaikas biržose. Pastaruoju metu šioje rinkoje pradeda dominuoti pranešimai apie tai, kad JAV bendroves perka amerikietiškos, o ne užsienio kapitalo įmonės, kaip buvo prieš gerą pusmetį.
Saldumynų gamintoja „Kraft" įsigijo britų konkurentę „Cadbury" už 16,3 mlrd. JAV dolerių. Anksčiau už bendrovę buvo siūloma 16,7 mlrd. JAV dolerių, bet „Cadbury" valdyba atmetė tokį pasiūlymą. Bendrovės „General Electric" ir „Comcast" sutarė, kad „Comcast" už 30 mlrd. JAV dolerių perims 51 proc. žiniasklaidos grupės „NBC Universal" akcijų, kurių 80 proc. šiuo metu valdo „General Electric". Vyriausybinius gynybos paslaugų užsakymus vykdanti saugumo sprendimų bendrovė „Northrop Grumman" už 1,65 mlrd. JAV dolerių pardavė savo antrinę konsultacinę įmonę dviem privataus kapitalo fondams.
10 metų VVP pajamingumas sumažėjo nuo 3,49 iki 3,48 proc. Tiesa, daugelio kitų terminų iždo obligacijų kainos sumažėjo prieš prasidedant VVP platinimo aukcionams, kurių dydis šią savaitę iš viso turėtų siekti 81 mlrd. JAV dolerių. Vien pirmadienį vakare JAV iždas pasiskolino 40 mlrd. JAV dolerių išplatindamas naujus 3 metų VVP.
Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų indeksai pirmadienį vėl turėjo paskatų kilti į viršų. Šįkart investuotojų pasitikėjimą padidino G-20 susitikimas, kurio metu didžiųjų valstybių finansų ministrai sutarė neatšaukti ekonomikos skatinimo priemonių tol, kol ekonomikos atsigavimas nebus visiškai akivaizdus. Lig tol, centriniai bankai palaikys žemas palūkanų normas, o vyriausybės - rekordinio dydžio biudžetų deficitus.
Naujienomis vakar išsiskyrė draudikė „Allianz", kurios akcija pabrango 4,3 proc., kai įmonė paskelbė daugiau nei dvigubai didesnį pelną III ketv., - jis siekė 1,32 mlrd. eurų ir lenkė analitikų prognozuotus 1,25 mlrd.
Vakar geroms nuotaikoms biržose pasidavė bei aukštyn kilo ir bankų, ir žaliavų įmonių akcijos.
Vokietijos eksportas rugsėjo mėnesį padidėjo 3,8 proc., kai ekonomistai prognozavo jį augsiant 2,5 proc. Pastarąjį pusmetį eksporto apimtys augo keturis mėnesius iš šešių. Vokietijai šiuo metu į naudą išeina gerėjanti ūkio padėtis pasaulio mastu -daugelio vyriausybių ekonomikos skatinimas pagelbėjo vidaus o kartu ir užsienyje gaminamų prekių paklausai. Eksportas - viena varomųjų Vokietijos ekonomikos jėgų, tad jo atsigavimas vertintinas ypač teigiamai ūkio augimo kontekste.
Vokietijos pramonės produkcija, kaip ir eksportas, rugsėjį lenkė ekonomistų lūkesčius. Pramonės produkcija per mėnesį paaugo 2,7 proc., kai ekonomistai prognozavo 1,0 proc. augimą. Pramonei augti padeda ne tik vietos vyriausybės stimulas šalies vidaus paklausai, bet ir pagerėjusi užsienio rinkų padėtis, kuri atsispindėjo didėjusiame eksporte.
G-20 susitikimo metu finansų ministrai susitarė neatšaukti paskatų ekonomikai tol, kol nepaaiškės, kad ekonomika tikrai atsigauna. Tačiau Europos Sąjungos finansų ministrai bendrai sutarė, kad dabartinė fiskalinė politika nėra tvari ilgu laikotarpiu. Sutarta juos stengtis suvaldyti iki 2011 metų. Europos Komisija prognozuoja, kad vidutiniškai euro zonos šalių biudžeto deficitas sieks 6,9 proc. BVP - gerokai daugiau nei nustatytas 3 proc. BVP limitas. Europos Sąjungos skola 2010 metais gali išaugti iki 79 proc. BVP.
Azija
Japonijos akcijų rinka sekė JAV indekso dinamiką. Naftos, aukso ir metalų kainoms kopiant aukštyn, antra pagal dydį prekybos įmonė „Mitsubishi" brango 1,8 proc., o juodųjų metalų gamintojas „Sumitomo Mitsui Financial Group" - 1,3 proc. Po optimistiškai nuteikusio G-20 susitikimo, investuotojų dėmesio centre šiuo metu atsidūrę eksportuotojų ir finansų sektorių akcijos.
Šįryt Kinijos akcijų indeksas CSI300 kilo septintą dieną iš eilės, o tam daugiausia įtakos turi investuotojų optimizmas prieš rytoj skelbsimus eksporto, importo, pramonės gamybos apimčių spalio mėn. rodiklius, kurie turėtų patvirtinti, kad šios šalies ekonomika rodo stiprų atsigavimą. Beje, paskelbta, kad Kinijos septyniasdešimtyje didžiausių miestų namų kainos spalio mėn. buvo 3,9 proc. aukštesnės nei prieš metus, o tai padidino įtarimus, kad šalyje nekilnojamojo turto kainos kyla per stipriai ir dėl to didžiausia kaltė tenka rekordiniam naujų paskolų, išduotų Kinijoje, skaičiui. Kalbama, kad atsakingos finansinių institucijų priežiūros komisijos rengiasi griežtinti kreditavimo sąlygas, tokias kaip nuosavų lėšų dalis, reikalinga būsto pirkimui ir paskolos gavimui. Taip pat rinkos dalyvius džiugina ir toliau augantys automobilių pardavimai Kinijoje, kurie spalį buvo 76 proc. didesnei nei prieš metus. Tokius rezultatus lemia Kinijos vykdoma lengvatinė politika automobilių įsigijimui, kuri baigiasi metų pabaigoje, bet manoma, bus pratęsta ir kitąmet.
Baltijos šalys
Lietuvos vartotojų kainų indeksas spalio mėnesį sumažėjo 0,4 proc. Metinė infliacija siekė 1,3 proc., o vidutinė metinė -5,7 proc. Lietuvos vartotojų kainos toliau smunka nepaisant praėjusio mėnesio 0,6 proc. šuolio aukštyn, kurį iš esmės lėmė iki 21 proc. padidintas pridėtinės vertės mokestis. Lietuvoje infliacija nemažėja taip sparčiai kaip kaimyninėje Estijoje, kur jau nuo gegužės registruojama metinė defliacija. Tačiau ūkio nuosmukis ir silpstanti vidaus paklausa toliau neleidžia kainų augimui įsismarkauti. Remiantis pastarųjų 10 mėnesių statistika ir tikintis tolesnio kainų smukimo, vidutinė metinė infliacija 2009 metais greičiausiai sieks 4,8 proc.
Latvijos BVP III ketv. smuko dar 18,4 proc. lyginant su praėjusiais metais. Tai jau trečias ketvirtis iš eilės, kai šalies ekonomika smunka daugiau nei 18 proc. ir šeštas BVP nuosmukio ketvirtis. Pagerėjimo beveik nematyti: II ketv. Latvijos BVP mažėjo 18,7 proc. Latvijos BVP smukti pradėjo dar praėjusių metų II ketv., tad šių metų III ketv. jau buvo galima tikėtis mažesnio nuosmukio bent jau dėl palyginamosios bazės efekto. Deja, šie lūkesčiai nepasitvirtino - ūkio nuosmukis Latvijoje buvo daug didesnis, nei neseniai apskaičiuotas Lietuvos BVP, kuris smuko 14,3 proc.
Apie Latvijos ekonomikos labai silpną padėtį bylojo ir vartotojų kainų statistika. Per spalio mėnesį vartotojų kainų indeksas sumažėjo 0,2 proc., o lyginant su praėjusių metų spaliu šalyje pirmą syk registruota 0,9 proc. defliacija. Kainos šalyje neturėdamos paskatų iš paklausos pusės spėriai ritasi žemyn. Latvijos BVP nuosmukis šiemet gali siekti 18 proc., o vidutinė metinė infliacija - 3,6 proc.
Vidurio ir Rytų Europa
Čekijos nedarbo lygis sumažėjo nuo 3,5 m. aukštumų ir pasiekė 8,5 proc. Rinkos dalyviai tikėjosi, kad nedarbo lygis sieks 8,6 proc. Vartotojų kainos spalį mažėjo, ir tai buvo pirmas kartas nuo 2003 m. Vartotojų kainos, lyginant su laikotarpiu prieš metus, smuko 0,2 proc., o maisto kainos mažėja jau devintas mėnuo iš eilės. Centrinis bankas prognozuoja, kad ketvirtą šių metų ketvirtį vartotojų kainos augs 2,4 proc., tad jis prognozuoja, kad vartotojų kainos nustos mažėjusios. Čekijos biržos indeksas kilo 2,2 proc., o daugiausia brango naftos kompanijos „Unipetrol" akcijos.
Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paramos dalis Ukrainai gali būti atidėta iki kitų metų, jeigu šalis neatsižvelgs į TVF reikalavimus. Ukrainos parlamentas, ruošdamasis rinkimams sausio mėnesį, padidino socialines garantijas, įskaitant ir minimalias algas. TVF ragino Ukrainos prezidentą vetuoti įstatymą, bet jis pasirašė įstatymą. Po TVF pakartotinio perspėjimo, Ukrainos valdžios atstovai šiandien rinksis svarstyti, ką būtų galima padaryti siekiant toliau bendradarbiauti su TVF ir Europos Sąjunga. Investuotojai Čekijos biržoje ignoravo naujienas dėl galimo TVF paskolos atidėjimo. Indeksas PFTS nedaug tesvyruodamas kilo 1,38 proc., daugiausia reaguodamas į teigiamas nuotaikas kitose regiono biržose ir geras naujienas JAV.
Turkijos pramonės gamyba rugsėjo mėnesį palyginti su tuo pačiu mėnesiu prieš metus smuko 8,6 proc. Rinkos dalyvių konsensusas buvo, kad nuosmukis sieks 7,6 proc. Paminėtina, kad devynių mėnesių nuosmukis palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus siekia 15,1 proc. Rugsėjo mėnesio pramonės gamyba palyginti su rugpjūčio mėnesio sumenko 0,2 proc. Pramonės gamybos nuosmukio pagilėjimas rugsėjį sietinas su mažesniu darbo dienų skaičiumi šiais metais ir sumažėjusia vidaus bei užsienio paklausa.
Prekyba Rusijos akcijų biržose pirmadienį prasidėjo nuosekliu kilimu. Sėkminga prekybos Amerikoje pradžia dar sustiprino Rusijos indeksų augimą ir indeksas MICEX užsidarė pakilęs 5,05 proc. Žaliavos
Po penktadieninės „WTI" naftos ateities kainos korekcijos pirmąją šios savaitės dieną vėl sulaukėme naftos brangimo. Vakar kaina šoktelėjo iki 80 JAV dolerių už barelį, o tam daugiausia įtakos turėjo per Meksikos įlanką praūžęs „Ida" uraganas, kuris privertė pirmadienį laikinai sustabdyti darbą beveik ketvirtadalyje šioje įlankoje esančių naftos gręžinių. Visgi vakar vakare šis uraganas ėmė rimti ir perėjo į paprastą tropinę audrą, tad didžiausias nerimas jau praėjo ir per kelias ateinančias dienas naftos gavyba šiame regione vėl turėtų atsigauti. Panašu, kad šis uraganas turėtų būti vienas iš paskutiniųjų šiais metais, nes uraganų sezonas dažniausiai baigiasi lapkričio mėn. Laikinas naftos gavybos sutrikimas JAV gali šiek tiek atsispindėti sumažėsiančiose šalies žaliavinės naftos atsargose per šią savaitę. Beje, prie naftos kainos augimo vakar prisidėjo ir susilpnėjęs JAV doleris didžiųjų valiutų atžvilgiu. Be to, G-20 valstybių ryžtas tęsti ekonomikų skatinimo programą taip pat suteikia tam tikrą palaikymą naftos kainai. Visgi sunku tikėtis, kad naftos kaina artimiausiu laikotarpiu galėtų parodyti didesnį šuolį ir pakilti stipriai aukščiau 80 JAV dolerių už barelį, nes vis dar didelis naftos atsargų kiekis pasaulyje ir pradėjusi augti OPEC naftos gavyba turėtų sulaikyti naftos kainą nuo šuolio.
Vakar aukso kaina buvo pasiekusi naują 1 111,2 JAV dolerių už unciją rekordą, tačiau, kaip jau tampa įprasta, dienos pabaigoje norinčių nusigriebti uždirbtą pelną dėka kaina šiek tiek nusileido. Turint omenyje, kad prieš kiek daugiau nei savaitę už unciją buvo mokama 1 030 dolerių, toks kainos spurtas prašosi korekcijos. Kita vertus, didesnė dalis investuotojų aukso atžvilgiu vis dar nusiteikę palankiai. Didžiausio biržose prekiaujamo aukso fondo "SPDR Gold Trust" turimas aukso kiekis vakar padidėjo 6 tonomis iki 1 114,4 tonų ir pasiekė liepą matytą lygį.
Indeksas DowJones pasistiebė 203,52 punkto iki 10 226,94 punkto, arba aukščiausio taško per pastaruosius 13 mėnesių. Kiti Volstryto indeksai Nasdaq ir S&P500 kilo į viršų po 2 proc. Vienai pigusiai pozicijai teko penkios brangusios. Tiesa, apyvartos, kurios mažėja šeštą sesiją iš eilės, šį kartą buvo visai menkos ir siekė 0,9 mlrd. akcijų Niujorko biržoje ir 1,2 mlrd. akcijų „Nasdaq" biržoje. Tai gali būti vienas iš techninių požymių, rodančių išsikvepiančią dabartinę rinkos tendenciją.
Pirmadienį trūko ekonominių naujienų ir pranešimų apie bendrovių rezultatus, bet, nepaisant neatsigaunančios kreditų rinkos, vėl pasigirdo žinių apie bendrovių įsigijimo ir susijungimo sandorius. Jos pagyvino nuotaikas biržose. Pastaruoju metu šioje rinkoje pradeda dominuoti pranešimai apie tai, kad JAV bendroves perka amerikietiškos, o ne užsienio kapitalo įmonės, kaip buvo prieš gerą pusmetį.
Saldumynų gamintoja „Kraft" įsigijo britų konkurentę „Cadbury" už 16,3 mlrd. JAV dolerių. Anksčiau už bendrovę buvo siūloma 16,7 mlrd. JAV dolerių, bet „Cadbury" valdyba atmetė tokį pasiūlymą. Bendrovės „General Electric" ir „Comcast" sutarė, kad „Comcast" už 30 mlrd. JAV dolerių perims 51 proc. žiniasklaidos grupės „NBC Universal" akcijų, kurių 80 proc. šiuo metu valdo „General Electric". Vyriausybinius gynybos paslaugų užsakymus vykdanti saugumo sprendimų bendrovė „Northrop Grumman" už 1,65 mlrd. JAV dolerių pardavė savo antrinę konsultacinę įmonę dviem privataus kapitalo fondams.
10 metų VVP pajamingumas sumažėjo nuo 3,49 iki 3,48 proc. Tiesa, daugelio kitų terminų iždo obligacijų kainos sumažėjo prieš prasidedant VVP platinimo aukcionams, kurių dydis šią savaitę iš viso turėtų siekti 81 mlrd. JAV dolerių. Vien pirmadienį vakare JAV iždas pasiskolino 40 mlrd. JAV dolerių išplatindamas naujus 3 metų VVP.
Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų indeksai pirmadienį vėl turėjo paskatų kilti į viršų. Šįkart investuotojų pasitikėjimą padidino G-20 susitikimas, kurio metu didžiųjų valstybių finansų ministrai sutarė neatšaukti ekonomikos skatinimo priemonių tol, kol ekonomikos atsigavimas nebus visiškai akivaizdus. Lig tol, centriniai bankai palaikys žemas palūkanų normas, o vyriausybės - rekordinio dydžio biudžetų deficitus.
Naujienomis vakar išsiskyrė draudikė „Allianz", kurios akcija pabrango 4,3 proc., kai įmonė paskelbė daugiau nei dvigubai didesnį pelną III ketv., - jis siekė 1,32 mlrd. eurų ir lenkė analitikų prognozuotus 1,25 mlrd.
Vakar geroms nuotaikoms biržose pasidavė bei aukštyn kilo ir bankų, ir žaliavų įmonių akcijos.
Vokietijos eksportas rugsėjo mėnesį padidėjo 3,8 proc., kai ekonomistai prognozavo jį augsiant 2,5 proc. Pastarąjį pusmetį eksporto apimtys augo keturis mėnesius iš šešių. Vokietijai šiuo metu į naudą išeina gerėjanti ūkio padėtis pasaulio mastu -daugelio vyriausybių ekonomikos skatinimas pagelbėjo vidaus o kartu ir užsienyje gaminamų prekių paklausai. Eksportas - viena varomųjų Vokietijos ekonomikos jėgų, tad jo atsigavimas vertintinas ypač teigiamai ūkio augimo kontekste.
Vokietijos pramonės produkcija, kaip ir eksportas, rugsėjį lenkė ekonomistų lūkesčius. Pramonės produkcija per mėnesį paaugo 2,7 proc., kai ekonomistai prognozavo 1,0 proc. augimą. Pramonei augti padeda ne tik vietos vyriausybės stimulas šalies vidaus paklausai, bet ir pagerėjusi užsienio rinkų padėtis, kuri atsispindėjo didėjusiame eksporte.
G-20 susitikimo metu finansų ministrai susitarė neatšaukti paskatų ekonomikai tol, kol nepaaiškės, kad ekonomika tikrai atsigauna. Tačiau Europos Sąjungos finansų ministrai bendrai sutarė, kad dabartinė fiskalinė politika nėra tvari ilgu laikotarpiu. Sutarta juos stengtis suvaldyti iki 2011 metų. Europos Komisija prognozuoja, kad vidutiniškai euro zonos šalių biudžeto deficitas sieks 6,9 proc. BVP - gerokai daugiau nei nustatytas 3 proc. BVP limitas. Europos Sąjungos skola 2010 metais gali išaugti iki 79 proc. BVP.
Azija
Japonijos akcijų rinka sekė JAV indekso dinamiką. Naftos, aukso ir metalų kainoms kopiant aukštyn, antra pagal dydį prekybos įmonė „Mitsubishi" brango 1,8 proc., o juodųjų metalų gamintojas „Sumitomo Mitsui Financial Group" - 1,3 proc. Po optimistiškai nuteikusio G-20 susitikimo, investuotojų dėmesio centre šiuo metu atsidūrę eksportuotojų ir finansų sektorių akcijos.
Šįryt Kinijos akcijų indeksas CSI300 kilo septintą dieną iš eilės, o tam daugiausia įtakos turi investuotojų optimizmas prieš rytoj skelbsimus eksporto, importo, pramonės gamybos apimčių spalio mėn. rodiklius, kurie turėtų patvirtinti, kad šios šalies ekonomika rodo stiprų atsigavimą. Beje, paskelbta, kad Kinijos septyniasdešimtyje didžiausių miestų namų kainos spalio mėn. buvo 3,9 proc. aukštesnės nei prieš metus, o tai padidino įtarimus, kad šalyje nekilnojamojo turto kainos kyla per stipriai ir dėl to didžiausia kaltė tenka rekordiniam naujų paskolų, išduotų Kinijoje, skaičiui. Kalbama, kad atsakingos finansinių institucijų priežiūros komisijos rengiasi griežtinti kreditavimo sąlygas, tokias kaip nuosavų lėšų dalis, reikalinga būsto pirkimui ir paskolos gavimui. Taip pat rinkos dalyvius džiugina ir toliau augantys automobilių pardavimai Kinijoje, kurie spalį buvo 76 proc. didesnei nei prieš metus. Tokius rezultatus lemia Kinijos vykdoma lengvatinė politika automobilių įsigijimui, kuri baigiasi metų pabaigoje, bet manoma, bus pratęsta ir kitąmet.
Baltijos šalys
Lietuvos vartotojų kainų indeksas spalio mėnesį sumažėjo 0,4 proc. Metinė infliacija siekė 1,3 proc., o vidutinė metinė -5,7 proc. Lietuvos vartotojų kainos toliau smunka nepaisant praėjusio mėnesio 0,6 proc. šuolio aukštyn, kurį iš esmės lėmė iki 21 proc. padidintas pridėtinės vertės mokestis. Lietuvoje infliacija nemažėja taip sparčiai kaip kaimyninėje Estijoje, kur jau nuo gegužės registruojama metinė defliacija. Tačiau ūkio nuosmukis ir silpstanti vidaus paklausa toliau neleidžia kainų augimui įsismarkauti. Remiantis pastarųjų 10 mėnesių statistika ir tikintis tolesnio kainų smukimo, vidutinė metinė infliacija 2009 metais greičiausiai sieks 4,8 proc.
Latvijos BVP III ketv. smuko dar 18,4 proc. lyginant su praėjusiais metais. Tai jau trečias ketvirtis iš eilės, kai šalies ekonomika smunka daugiau nei 18 proc. ir šeštas BVP nuosmukio ketvirtis. Pagerėjimo beveik nematyti: II ketv. Latvijos BVP mažėjo 18,7 proc. Latvijos BVP smukti pradėjo dar praėjusių metų II ketv., tad šių metų III ketv. jau buvo galima tikėtis mažesnio nuosmukio bent jau dėl palyginamosios bazės efekto. Deja, šie lūkesčiai nepasitvirtino - ūkio nuosmukis Latvijoje buvo daug didesnis, nei neseniai apskaičiuotas Lietuvos BVP, kuris smuko 14,3 proc.
Apie Latvijos ekonomikos labai silpną padėtį bylojo ir vartotojų kainų statistika. Per spalio mėnesį vartotojų kainų indeksas sumažėjo 0,2 proc., o lyginant su praėjusių metų spaliu šalyje pirmą syk registruota 0,9 proc. defliacija. Kainos šalyje neturėdamos paskatų iš paklausos pusės spėriai ritasi žemyn. Latvijos BVP nuosmukis šiemet gali siekti 18 proc., o vidutinė metinė infliacija - 3,6 proc.
Vidurio ir Rytų Europa
Čekijos nedarbo lygis sumažėjo nuo 3,5 m. aukštumų ir pasiekė 8,5 proc. Rinkos dalyviai tikėjosi, kad nedarbo lygis sieks 8,6 proc. Vartotojų kainos spalį mažėjo, ir tai buvo pirmas kartas nuo 2003 m. Vartotojų kainos, lyginant su laikotarpiu prieš metus, smuko 0,2 proc., o maisto kainos mažėja jau devintas mėnuo iš eilės. Centrinis bankas prognozuoja, kad ketvirtą šių metų ketvirtį vartotojų kainos augs 2,4 proc., tad jis prognozuoja, kad vartotojų kainos nustos mažėjusios. Čekijos biržos indeksas kilo 2,2 proc., o daugiausia brango naftos kompanijos „Unipetrol" akcijos.
Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paramos dalis Ukrainai gali būti atidėta iki kitų metų, jeigu šalis neatsižvelgs į TVF reikalavimus. Ukrainos parlamentas, ruošdamasis rinkimams sausio mėnesį, padidino socialines garantijas, įskaitant ir minimalias algas. TVF ragino Ukrainos prezidentą vetuoti įstatymą, bet jis pasirašė įstatymą. Po TVF pakartotinio perspėjimo, Ukrainos valdžios atstovai šiandien rinksis svarstyti, ką būtų galima padaryti siekiant toliau bendradarbiauti su TVF ir Europos Sąjunga. Investuotojai Čekijos biržoje ignoravo naujienas dėl galimo TVF paskolos atidėjimo. Indeksas PFTS nedaug tesvyruodamas kilo 1,38 proc., daugiausia reaguodamas į teigiamas nuotaikas kitose regiono biržose ir geras naujienas JAV.
Turkijos pramonės gamyba rugsėjo mėnesį palyginti su tuo pačiu mėnesiu prieš metus smuko 8,6 proc. Rinkos dalyvių konsensusas buvo, kad nuosmukis sieks 7,6 proc. Paminėtina, kad devynių mėnesių nuosmukis palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus siekia 15,1 proc. Rugsėjo mėnesio pramonės gamyba palyginti su rugpjūčio mėnesio sumenko 0,2 proc. Pramonės gamybos nuosmukio pagilėjimas rugsėjį sietinas su mažesniu darbo dienų skaičiumi šiais metais ir sumažėjusia vidaus bei užsienio paklausa.
Prekyba Rusijos akcijų biržose pirmadienį prasidėjo nuosekliu kilimu. Sėkminga prekybos Amerikoje pradžia dar sustiprino Rusijos indeksų augimą ir indeksas MICEX užsidarė pakilęs 5,05 proc. Žaliavos
Po penktadieninės „WTI" naftos ateities kainos korekcijos pirmąją šios savaitės dieną vėl sulaukėme naftos brangimo. Vakar kaina šoktelėjo iki 80 JAV dolerių už barelį, o tam daugiausia įtakos turėjo per Meksikos įlanką praūžęs „Ida" uraganas, kuris privertė pirmadienį laikinai sustabdyti darbą beveik ketvirtadalyje šioje įlankoje esančių naftos gręžinių. Visgi vakar vakare šis uraganas ėmė rimti ir perėjo į paprastą tropinę audrą, tad didžiausias nerimas jau praėjo ir per kelias ateinančias dienas naftos gavyba šiame regione vėl turėtų atsigauti. Panašu, kad šis uraganas turėtų būti vienas iš paskutiniųjų šiais metais, nes uraganų sezonas dažniausiai baigiasi lapkričio mėn. Laikinas naftos gavybos sutrikimas JAV gali šiek tiek atsispindėti sumažėsiančiose šalies žaliavinės naftos atsargose per šią savaitę. Beje, prie naftos kainos augimo vakar prisidėjo ir susilpnėjęs JAV doleris didžiųjų valiutų atžvilgiu. Be to, G-20 valstybių ryžtas tęsti ekonomikų skatinimo programą taip pat suteikia tam tikrą palaikymą naftos kainai. Visgi sunku tikėtis, kad naftos kaina artimiausiu laikotarpiu galėtų parodyti didesnį šuolį ir pakilti stipriai aukščiau 80 JAV dolerių už barelį, nes vis dar didelis naftos atsargų kiekis pasaulyje ir pradėjusi augti OPEC naftos gavyba turėtų sulaikyti naftos kainą nuo šuolio.
Vakar aukso kaina buvo pasiekusi naują 1 111,2 JAV dolerių už unciją rekordą, tačiau, kaip jau tampa įprasta, dienos pabaigoje norinčių nusigriebti uždirbtą pelną dėka kaina šiek tiek nusileido. Turint omenyje, kad prieš kiek daugiau nei savaitę už unciją buvo mokama 1 030 dolerių, toks kainos spurtas prašosi korekcijos. Kita vertus, didesnė dalis investuotojų aukso atžvilgiu vis dar nusiteikę palankiai. Didžiausio biržose prekiaujamo aukso fondo "SPDR Gold Trust" turimas aukso kiekis vakar padidėjo 6 tonomis iki 1 114,4 tonų ir pasiekė liepą matytą lygį.