JAV akcijų indeksai ketvirtadienį nesugebėjo išlaikyti kilimo vektoriaus ir smuko. Investuotojai pasinaudojo geromis naujienomis apie sumažėjusį naujų bedarbių skaičių ir išaugusias statybų apimtis ir pasiėmė pelnus. Indeksai kilo 8 iš pastarųjų 10 prekybos sesijų.
Indeksas Dow Jones Industrial Average smuko 0,1 proc. iki 9783,92 punkto, nors sesijos pradžioje buvo pakilęs 0,36 proc. iki 9 827,38 punkto. Indeksas Standard & Poor's 500 smuko 0,31 proc. iki 1065,49 punkto, nors vienu metu buvo sustiprėjęs 0,30 proc. iki 1 071,96 punkto. Indeksas Nasdaq, kuris pirmasis pradėjo smukti, krito 0,3 proc. iki 2126,75 punkto.
Daugiausia smuko kalnakasybų įmonės „Alcoa", konglomerato „General Electric", banko „American Express" ir telekomunikacijų įmonės „Verizon Telecomunications" akcijų kaina.
Naujai registruotų bedarbių skaičius JAV praėjusią savaitę smuko 12 tūkst. iki 545 tūkst., nors buvo tikimasi, kad jis nuosaikiai padidės. Keturių savaičių vidurkis sumažėjo iki 563 tūkst. naujų bedarbių, palyginti su 571 tūkst. savaite anksčiau. Iš viso bedarbių skaičius padidėjo iki 6,23 mln. gyventojų, nors buvo tikimasi, kad jis sieks 6,1 mln.
Ketvirtadienį buvo sulaukta naujienų apie gerėjančią JAV būsto rinkos padėtį. Naujų namų statybos apimtys per metus augo 1,5 proc. iki 598 tūkst. namų, o leidimų pradėti statybas skaičius -2,7 proc. iki 579 tūkst.
Regioninis gamybos sektoriaus indeksas Philadelphia Fed rugsėjį pasistiebė nuo 4,2 iki 14,1 punkto ir sustiprino įspūdį apie JAV pramonės atsigavimą. Analitikai spėjo, kad indeksas sieks 8 punktus.
Siuntų tarnybos „FedEx" ketvirčio pelnas, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sumažėjo 53 proc. iki 181 mln. JAV dolerių, arba 0,58 JAV dolerio, tenkančio vienai akcijai.
Bendrovės įplaukos pirmąjį finansinį metų ketvirtį siekė 8 mlrd. JAV dolerių, arba 20 proc. mažiau nei prieš metus. Nepaisant sudėtingos ekonominės padėties, „FedEx" ketina kitąmet padidinti siuntų tarifus 5,9 proc. ir prognozuoja, jog jau kitą ketvirtį vienai akcijai teks 0,65-0,90 JAV dolerio pelno.
Neblėstant rinkos dalyvių optimizmui dėl pasaulio ekonomikos atsigavimo ir investuotojams nusprendus JAV dolerį iškeisti į rizikingesnį turtą, ketvirtadienį euro kursas JAV dolerio atžvilgiu pakilo aukščiausiai per metus - nuo 1,4708 iki 1,4767 JAV dolerio, bet paskui nusileido iki 1,4745.
Technologijų rinkos tyrimų grupės „IDC" duomenimis, asmeninių kompiuterių pardavimai pasaulyje antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su metais anksčiau, smuko 2,4 proc., o pinigine išraiška sumažėjo 19,1 proc. Stacionarių kompiuterių pardavimai smuko 17 proc. ir kitąmet neturėtų augti, nes įmonės riboja išlaidas įrangai, o vis didesnę rinkos dalį užima nešiojamieji kompiuteriai, teigiama IDC ataskaitoje. Nešiojamųjų kompiuterių pardavimai padidėjo 44 proc., o kitąmet turėtų didėti dar 16,5 proc. Prognozuojama, kad nešiojamųjų kompiuterių pardavimai iki 2013 metų (imtinai) turėtų augti vidutiniškai po 17 proc. kasmet.
Jungtinių Tautų Organizacija (JTO) prognozuoja, kad tiesioginės užsienio investicijos (TUI) pasaulyje šiemet sumažės 30 proc. nuo 1,7 iki 1,2 trln. JAV dolerių, tačiau jau kitąmet pradės augti ir pasieks 1,4 trln. JAV dolerių, o 2011 metais - 1,8 trln. JAV dolerių.
Vakarų Europa
Airijai patvirtinus programą, pagal kurią bankams bus padėta atsikratyti nelikvidaus turto, Europos biržų indeksai ketvirtadienį pasiekė naują 11 mėnesių viršūnę. Likvidžiausių žemyno akcijų indeksas FTSEurofirst 300 .FTEU3 pakilo 0,5 proc. iki 10111,56 punkto ir nuo metų pradžios jau yra pasistūmėjęs 21 proc. Daugiausia brango energetikos ir finansų sektorių akcijos.
Airijos vyriausybė ketina skirti 54 mlrd. eurų su nekilnojamojo turto užstatais susijusioms paskoloms išpirkti iš banko. Šiam tikslui įkurta vadinamoji Nacionalinė turto valdymo agentūra (NAMA) išpirks iš bankų hipotekos paskolas, taikydama 30 proc. nuolaidą, palyginti su tų paskolų balansine verte, o mainais bankai gaus valstybės obligacijų.
Euro zonos prekybos perteklius, atsižvelgiant į sezoninius veiksnius, liepą sudarė 6,8 mlrd. eurų, kai buvo prognozuojama, kad jis sieks 5,2 mlrd. eurų. Birželį atitinkamas rodiklis sudarė 2,3 mlrd. eurų, gegužę - 1,5 mlrd. eurų.
Eksportas liepą padidėjo 4,1 proc. ir augo antrą mėnesį iš eilės, o palyginti su 2008 metų liepos mėnesiu, sumažėjo 19 proc.. Importas per mėnesį smuktelėjo 0,3 proc., o per metus - 30 proc.
Prancūzijos vyriausybė prognozuoja, kad šalies ekonomika šiemet smuks 2,25 proc. Ankstesnė prognozė siekė 3 proc. Prognozuojama, jog Prancūzijos ūkis 2010 metais augs 0,75 proc. Pasak šalies premjero, ekonomikos atsigavimo ženklai dar neryškūs, tačiau jau matomi, o krizė nesibaigs, kol nepradės mažėti nedarbo lygis.
Didžiosios Britanijos mažmeninės prekybos apyvarta rugpjūtį, palyginti su liepos mėnesiu, nepakito, nors analitikai tikėjosi 0,1 proc. prieaugio. Palyginti su 2008 metų rugpjūčiu, mažmenininkų apyvarta padidėjo 2,1 proc., kai prognozuota 2,7 proc.
Didžiosios Britanijos vartotojų skolos šiuo metu sudaro apie 1,5 trln. svarų (2,5 trln. JAV dolerių) ir yra didžiausios per pastaruosius 14 metų, o nedarbo lygis gegužės-liepos mėnesiais sudarė 7,9 proc. ir buvo didžiausias nuo 1995 metų.
Šveicarijos centrinis bankas ketvirtadienį nepakeitė rekordiškai žemų bazinių palūkanų normų, kurios siekia 0-0,75 proc. Taip pat buvo atnaujintos šalies ūkio plėtros prognozės. Nuo šiol tikimasi, kad Šveicarijos bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet smuks 1,5-2 proc., o ne 2,5-3 proc., kaip buvo prognozuota prieš tris mėnesius. Prognozės pakeistos, nes pasaulio ekonomika atsigauna sparčiau, nei manyta, ir Šveicarijos BVP antrąjį ketvirtį smuko mažiau, negu prognozuota.
Nedarbo lygis Švedijoje, liepą siekęs 7,9 proc., rugpjūčio mėnesį pakilo iki 8 proc. Dėl krizės mažėjant paklausai, atleidimų teko imtis praktiškai visoms didelėms Švedijos įmonėms, įskaitant buities įrangos gamintoją „Electrolux" ir automobilių gamintojas „Volvo" bei „Skania".
Danijos centrinis bankas, atsižvelgdamas į naujausias ekonomikos tendencijas, pablogino šių metų šalies ekonomikos plėtros prognozes. Naujausiais skaičiavimais, Danijos BVP šiemet turėtų smukti 3,2 proc., o ne 2,5 proc., kaip prognozuota anksčiau. Tai turėtų lemti neigiami finansų krizės padariniai šalies importui ir eksportui.
Vidurio ir Rytų Europa
Lenkijos pramonės produkcijos indeksas rugpjūtį netikėtai smuko 0,2 proc. (ankstesnį mėnesį - 4,4 proc.). Rinkos tikėjosi, kad jis augs 0,3 proc. Tikimasi, kad artimiausiais mėnesiais pramonės produkcijos apimtys ims augti tiek dėl statistinės bazės efekto (mažų praėjusių metų analogiško laikotarpio gamybos apimčių), tiek dėl atsargų atkūrimo. Sezoniškai koreguotais duomenimis, per mėnesį gamybos apimtys paaugo 0,5 proc., ir dėl to dalis analitikų tikisi, kad šalies ekonomika jau ima atsigauti. Šie duomenys neturėtų daryti įtakos Centrinio banko (CB) sprendimams, nes į juos CB reaguoja tik tuomet, kai jie būna itin prasti. Lenkijos biržos indeksas WIG20 per ketvirtadienio prekybos sesiją pakilo 0,2 proc., o pati prekyba buvo permaininga.
Ukrainos pramonės produkcijos apimtys per rugpjūčio mėnesį smuko 0,9 proc., o per metus - 23,3 proc. Didžiausią įtaką tam turėjo mažinamos metalurgijos sektoriaus gamybos apimtys -pirmiausia dėl užsienio rinkų paklausos smukimo. J vidaus rinką orientuotos pramonės šakos (pvz., maisto) smuko mažiau, nors augimas taip pat nebuvo fiksuotas. Ukrainos biržos indeksas PFTS augo 0,55 proc. Kaip ir vakar, daugiausia prekiauta „Ukrnafta" ir „Enakievo Steel" bendrovių akcijomis.
Vengrijos darbo užmokestis auga minimaliai. Liepą metinis tempas sudarė 1,4 proc., taigi paspartėjo nuo birželį buvusių 1,1 proc., tačiau buvo mažesnis, nei „Bloomberg" apklaustų analitikų prognozuoti 1,9 proc. Kaip ir ankstesniais mėnesiais, daugiau diržus susiveržti teko dirbantiems valstybiniame sektoriuje - jų darbo užmokestis buvo 5,9 proc. mažesnis, palyginti su atitinkamu laikotarpiu prieš metus. Privataus sektoriaus darbo užmokestis neatskaičius mokesčių buvo 4,7 proc. didesnis.
Rusijos finansų ministras mano, kad per artimiausius 3-6 mėnesius naftos kaina kris iki 50 JAV dolerių už barelį. Trejų metų valstybės biudžeto projektas remiasi prielaida, kad vidutinė naftos kaina bus 57-60 dolerių. Toks prognozuojamas naftos kainos diapazonas yra rizikingas ir optimistinis, teigia ministras ir siūlo remtis konservatyvesnėmis prognozėmis.
Žaliavos
Ketvirtadienį „WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje smarkiai nesvyravo ir judėjo nuo 72 iki 73 JAV dolerių už barelį. Vakar JAV dolerio smukimas kitų valiutų atžvilgiu sulėtėjo, o JAV
akcijų indeksų pokyčiai parodė mažus neigiamus pokyčius, tad naftos kaina krito nežymiai. Be to, turėjo prisidėti ir didesnis spaudimas iš naftos pardavėjų, kai žaliavos kaina persirito per 72 JAV dolerių ribą. Jau nuo gegužės mėn. pabaigos naftos kaina kelis kartus pakilo virš minėtos žymos ir vėliau vėl krito. Apskritai, akcijų indeksams pastaruoju metu gerinant 2009 m. augimo rekordus, nafta jau kelis mėnesius kainuoja 65-75 JAV dolerius, o tai rodo, kad bent šioje rinkoje situacija yra vertinama pakankamai racionaliai. Reali naftos rinkos padėtis nėra jau tokia džiugi, kad būtų galima pateisinti aukštesnius kainos šuolius artimiausiu metu.
Aukso kaina vakar ryte pakilusi iki 1024 JAV dolerių už Trojos unciją, vėliau ėmė kristi investuotojams ėmus fiksuoti pelną. Tai buvo jau penkta diena, kai aukso kaina prekybos pabaigoje viršijo 1000 JAV dolerių ribą. Ilgiau šios psichologinės ribos išliekanti kaina gali sukurti tam tikrą jos palaikymą ir padėti lengviau sumušti rekordą. Visgi reali fizinio aukso paklausa iš juvelyrikos pramonės išlieka silpna, o išaugus kainai jaučiama, kad padidėjo senos juvelyrikos pasiūla. Didžiausio aukso fondo „SPDR Gold" turimas metalo kiekis vakar nekito. Anot naujienų agentūros „Bloomberg" atliktos apklausos, šešiolika iš dvidešimt vieno apklausto analitiko tikisi, kad aukso kaina ateinančią savaitę kils, o tai vėl yra tam tikras ženklas, kad rinkoje vyrauja nuojauta, kad auksas turi pramušti buvusią rekordinę 2008 m. kovo mėn. kainą.
Vario kaina Londono metalų biržoje vakar smuko 0,6 proc., vėl padidėjus pardavėjų antplūdžiui. Nepaisyta ir naujienų, tiesiogiai lemiančių vario paklausą, tokių kaip JAV Filadelfijos pramonės lūkesčių indekso paskelbimas ar naujų namų leidimų skaičiaus išaugimas - jos turėjo suteikti gerų emocijų rinkos dalyviams. Visgi ramybės investuotojams neduoda augančios vario atsargos Londono metalų biržos sandėliuose, kurios vakar išaugo 1,2 tūkst. tonų iki 324,4 tūkst. tonų. Šiandien apie savaitės vario atsargų pokyčius turėtų paskelbti Šanchajaus birža. Manoma, kad jos atsargos turėtų likti mažai pasikeitusios.
Indeksas Dow Jones Industrial Average smuko 0,1 proc. iki 9783,92 punkto, nors sesijos pradžioje buvo pakilęs 0,36 proc. iki 9 827,38 punkto. Indeksas Standard & Poor's 500 smuko 0,31 proc. iki 1065,49 punkto, nors vienu metu buvo sustiprėjęs 0,30 proc. iki 1 071,96 punkto. Indeksas Nasdaq, kuris pirmasis pradėjo smukti, krito 0,3 proc. iki 2126,75 punkto.
Daugiausia smuko kalnakasybų įmonės „Alcoa", konglomerato „General Electric", banko „American Express" ir telekomunikacijų įmonės „Verizon Telecomunications" akcijų kaina.
Naujai registruotų bedarbių skaičius JAV praėjusią savaitę smuko 12 tūkst. iki 545 tūkst., nors buvo tikimasi, kad jis nuosaikiai padidės. Keturių savaičių vidurkis sumažėjo iki 563 tūkst. naujų bedarbių, palyginti su 571 tūkst. savaite anksčiau. Iš viso bedarbių skaičius padidėjo iki 6,23 mln. gyventojų, nors buvo tikimasi, kad jis sieks 6,1 mln.
Ketvirtadienį buvo sulaukta naujienų apie gerėjančią JAV būsto rinkos padėtį. Naujų namų statybos apimtys per metus augo 1,5 proc. iki 598 tūkst. namų, o leidimų pradėti statybas skaičius -2,7 proc. iki 579 tūkst.
Regioninis gamybos sektoriaus indeksas Philadelphia Fed rugsėjį pasistiebė nuo 4,2 iki 14,1 punkto ir sustiprino įspūdį apie JAV pramonės atsigavimą. Analitikai spėjo, kad indeksas sieks 8 punktus.
Siuntų tarnybos „FedEx" ketvirčio pelnas, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sumažėjo 53 proc. iki 181 mln. JAV dolerių, arba 0,58 JAV dolerio, tenkančio vienai akcijai.
Bendrovės įplaukos pirmąjį finansinį metų ketvirtį siekė 8 mlrd. JAV dolerių, arba 20 proc. mažiau nei prieš metus. Nepaisant sudėtingos ekonominės padėties, „FedEx" ketina kitąmet padidinti siuntų tarifus 5,9 proc. ir prognozuoja, jog jau kitą ketvirtį vienai akcijai teks 0,65-0,90 JAV dolerio pelno.
Neblėstant rinkos dalyvių optimizmui dėl pasaulio ekonomikos atsigavimo ir investuotojams nusprendus JAV dolerį iškeisti į rizikingesnį turtą, ketvirtadienį euro kursas JAV dolerio atžvilgiu pakilo aukščiausiai per metus - nuo 1,4708 iki 1,4767 JAV dolerio, bet paskui nusileido iki 1,4745.
Technologijų rinkos tyrimų grupės „IDC" duomenimis, asmeninių kompiuterių pardavimai pasaulyje antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su metais anksčiau, smuko 2,4 proc., o pinigine išraiška sumažėjo 19,1 proc. Stacionarių kompiuterių pardavimai smuko 17 proc. ir kitąmet neturėtų augti, nes įmonės riboja išlaidas įrangai, o vis didesnę rinkos dalį užima nešiojamieji kompiuteriai, teigiama IDC ataskaitoje. Nešiojamųjų kompiuterių pardavimai padidėjo 44 proc., o kitąmet turėtų didėti dar 16,5 proc. Prognozuojama, kad nešiojamųjų kompiuterių pardavimai iki 2013 metų (imtinai) turėtų augti vidutiniškai po 17 proc. kasmet.
Jungtinių Tautų Organizacija (JTO) prognozuoja, kad tiesioginės užsienio investicijos (TUI) pasaulyje šiemet sumažės 30 proc. nuo 1,7 iki 1,2 trln. JAV dolerių, tačiau jau kitąmet pradės augti ir pasieks 1,4 trln. JAV dolerių, o 2011 metais - 1,8 trln. JAV dolerių.
Vakarų Europa
Airijai patvirtinus programą, pagal kurią bankams bus padėta atsikratyti nelikvidaus turto, Europos biržų indeksai ketvirtadienį pasiekė naują 11 mėnesių viršūnę. Likvidžiausių žemyno akcijų indeksas FTSEurofirst 300 .FTEU3 pakilo 0,5 proc. iki 10111,56 punkto ir nuo metų pradžios jau yra pasistūmėjęs 21 proc. Daugiausia brango energetikos ir finansų sektorių akcijos.
Airijos vyriausybė ketina skirti 54 mlrd. eurų su nekilnojamojo turto užstatais susijusioms paskoloms išpirkti iš banko. Šiam tikslui įkurta vadinamoji Nacionalinė turto valdymo agentūra (NAMA) išpirks iš bankų hipotekos paskolas, taikydama 30 proc. nuolaidą, palyginti su tų paskolų balansine verte, o mainais bankai gaus valstybės obligacijų.
Euro zonos prekybos perteklius, atsižvelgiant į sezoninius veiksnius, liepą sudarė 6,8 mlrd. eurų, kai buvo prognozuojama, kad jis sieks 5,2 mlrd. eurų. Birželį atitinkamas rodiklis sudarė 2,3 mlrd. eurų, gegužę - 1,5 mlrd. eurų.
Eksportas liepą padidėjo 4,1 proc. ir augo antrą mėnesį iš eilės, o palyginti su 2008 metų liepos mėnesiu, sumažėjo 19 proc.. Importas per mėnesį smuktelėjo 0,3 proc., o per metus - 30 proc.
Prancūzijos vyriausybė prognozuoja, kad šalies ekonomika šiemet smuks 2,25 proc. Ankstesnė prognozė siekė 3 proc. Prognozuojama, jog Prancūzijos ūkis 2010 metais augs 0,75 proc. Pasak šalies premjero, ekonomikos atsigavimo ženklai dar neryškūs, tačiau jau matomi, o krizė nesibaigs, kol nepradės mažėti nedarbo lygis.
Didžiosios Britanijos mažmeninės prekybos apyvarta rugpjūtį, palyginti su liepos mėnesiu, nepakito, nors analitikai tikėjosi 0,1 proc. prieaugio. Palyginti su 2008 metų rugpjūčiu, mažmenininkų apyvarta padidėjo 2,1 proc., kai prognozuota 2,7 proc.
Didžiosios Britanijos vartotojų skolos šiuo metu sudaro apie 1,5 trln. svarų (2,5 trln. JAV dolerių) ir yra didžiausios per pastaruosius 14 metų, o nedarbo lygis gegužės-liepos mėnesiais sudarė 7,9 proc. ir buvo didžiausias nuo 1995 metų.
Šveicarijos centrinis bankas ketvirtadienį nepakeitė rekordiškai žemų bazinių palūkanų normų, kurios siekia 0-0,75 proc. Taip pat buvo atnaujintos šalies ūkio plėtros prognozės. Nuo šiol tikimasi, kad Šveicarijos bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet smuks 1,5-2 proc., o ne 2,5-3 proc., kaip buvo prognozuota prieš tris mėnesius. Prognozės pakeistos, nes pasaulio ekonomika atsigauna sparčiau, nei manyta, ir Šveicarijos BVP antrąjį ketvirtį smuko mažiau, negu prognozuota.
Nedarbo lygis Švedijoje, liepą siekęs 7,9 proc., rugpjūčio mėnesį pakilo iki 8 proc. Dėl krizės mažėjant paklausai, atleidimų teko imtis praktiškai visoms didelėms Švedijos įmonėms, įskaitant buities įrangos gamintoją „Electrolux" ir automobilių gamintojas „Volvo" bei „Skania".
Danijos centrinis bankas, atsižvelgdamas į naujausias ekonomikos tendencijas, pablogino šių metų šalies ekonomikos plėtros prognozes. Naujausiais skaičiavimais, Danijos BVP šiemet turėtų smukti 3,2 proc., o ne 2,5 proc., kaip prognozuota anksčiau. Tai turėtų lemti neigiami finansų krizės padariniai šalies importui ir eksportui.
Vidurio ir Rytų Europa
Lenkijos pramonės produkcijos indeksas rugpjūtį netikėtai smuko 0,2 proc. (ankstesnį mėnesį - 4,4 proc.). Rinkos tikėjosi, kad jis augs 0,3 proc. Tikimasi, kad artimiausiais mėnesiais pramonės produkcijos apimtys ims augti tiek dėl statistinės bazės efekto (mažų praėjusių metų analogiško laikotarpio gamybos apimčių), tiek dėl atsargų atkūrimo. Sezoniškai koreguotais duomenimis, per mėnesį gamybos apimtys paaugo 0,5 proc., ir dėl to dalis analitikų tikisi, kad šalies ekonomika jau ima atsigauti. Šie duomenys neturėtų daryti įtakos Centrinio banko (CB) sprendimams, nes į juos CB reaguoja tik tuomet, kai jie būna itin prasti. Lenkijos biržos indeksas WIG20 per ketvirtadienio prekybos sesiją pakilo 0,2 proc., o pati prekyba buvo permaininga.
Ukrainos pramonės produkcijos apimtys per rugpjūčio mėnesį smuko 0,9 proc., o per metus - 23,3 proc. Didžiausią įtaką tam turėjo mažinamos metalurgijos sektoriaus gamybos apimtys -pirmiausia dėl užsienio rinkų paklausos smukimo. J vidaus rinką orientuotos pramonės šakos (pvz., maisto) smuko mažiau, nors augimas taip pat nebuvo fiksuotas. Ukrainos biržos indeksas PFTS augo 0,55 proc. Kaip ir vakar, daugiausia prekiauta „Ukrnafta" ir „Enakievo Steel" bendrovių akcijomis.
Vengrijos darbo užmokestis auga minimaliai. Liepą metinis tempas sudarė 1,4 proc., taigi paspartėjo nuo birželį buvusių 1,1 proc., tačiau buvo mažesnis, nei „Bloomberg" apklaustų analitikų prognozuoti 1,9 proc. Kaip ir ankstesniais mėnesiais, daugiau diržus susiveržti teko dirbantiems valstybiniame sektoriuje - jų darbo užmokestis buvo 5,9 proc. mažesnis, palyginti su atitinkamu laikotarpiu prieš metus. Privataus sektoriaus darbo užmokestis neatskaičius mokesčių buvo 4,7 proc. didesnis.
Rusijos finansų ministras mano, kad per artimiausius 3-6 mėnesius naftos kaina kris iki 50 JAV dolerių už barelį. Trejų metų valstybės biudžeto projektas remiasi prielaida, kad vidutinė naftos kaina bus 57-60 dolerių. Toks prognozuojamas naftos kainos diapazonas yra rizikingas ir optimistinis, teigia ministras ir siūlo remtis konservatyvesnėmis prognozėmis.
Žaliavos
Ketvirtadienį „WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje smarkiai nesvyravo ir judėjo nuo 72 iki 73 JAV dolerių už barelį. Vakar JAV dolerio smukimas kitų valiutų atžvilgiu sulėtėjo, o JAV
akcijų indeksų pokyčiai parodė mažus neigiamus pokyčius, tad naftos kaina krito nežymiai. Be to, turėjo prisidėti ir didesnis spaudimas iš naftos pardavėjų, kai žaliavos kaina persirito per 72 JAV dolerių ribą. Jau nuo gegužės mėn. pabaigos naftos kaina kelis kartus pakilo virš minėtos žymos ir vėliau vėl krito. Apskritai, akcijų indeksams pastaruoju metu gerinant 2009 m. augimo rekordus, nafta jau kelis mėnesius kainuoja 65-75 JAV dolerius, o tai rodo, kad bent šioje rinkoje situacija yra vertinama pakankamai racionaliai. Reali naftos rinkos padėtis nėra jau tokia džiugi, kad būtų galima pateisinti aukštesnius kainos šuolius artimiausiu metu.
Aukso kaina vakar ryte pakilusi iki 1024 JAV dolerių už Trojos unciją, vėliau ėmė kristi investuotojams ėmus fiksuoti pelną. Tai buvo jau penkta diena, kai aukso kaina prekybos pabaigoje viršijo 1000 JAV dolerių ribą. Ilgiau šios psichologinės ribos išliekanti kaina gali sukurti tam tikrą jos palaikymą ir padėti lengviau sumušti rekordą. Visgi reali fizinio aukso paklausa iš juvelyrikos pramonės išlieka silpna, o išaugus kainai jaučiama, kad padidėjo senos juvelyrikos pasiūla. Didžiausio aukso fondo „SPDR Gold" turimas metalo kiekis vakar nekito. Anot naujienų agentūros „Bloomberg" atliktos apklausos, šešiolika iš dvidešimt vieno apklausto analitiko tikisi, kad aukso kaina ateinančią savaitę kils, o tai vėl yra tam tikras ženklas, kad rinkoje vyrauja nuojauta, kad auksas turi pramušti buvusią rekordinę 2008 m. kovo mėn. kainą.
Vario kaina Londono metalų biržoje vakar smuko 0,6 proc., vėl padidėjus pardavėjų antplūdžiui. Nepaisyta ir naujienų, tiesiogiai lemiančių vario paklausą, tokių kaip JAV Filadelfijos pramonės lūkesčių indekso paskelbimas ar naujų namų leidimų skaičiaus išaugimas - jos turėjo suteikti gerų emocijų rinkos dalyviams. Visgi ramybės investuotojams neduoda augančios vario atsargos Londono metalų biržos sandėliuose, kurios vakar išaugo 1,2 tūkst. tonų iki 324,4 tūkst. tonų. Šiandien apie savaitės vario atsargų pokyčius turėtų paskelbti Šanchajaus birža. Manoma, kad jos atsargos turėtų likti mažai pasikeitusios.