
„Amerikoje ir daugelyje kitų šalių buvę per dideli, kad jiems būtų leista bankrutuoti bankai, tapo dar didesni. Problemos šiuo metu yra netgi didesnės nei 2007 metais buvusios prieš krizę” – mano Joseph Stiglitz.
Jis nėra pirmasis, pastaruoju metu prabilęs apie tai, kad bankinio sektoriaus problemos iš esmės nebuvo sprendžiamos.
Nobelio premijos laureatas taip pat pastebėjo, kad Amerikos valdžia baiminasi imtis kokių nors labiau ryžtingesnių veiksmų ir reformų nukreiptų prieš finansų sektoriaus atstoves, kadangi tai yra politiškai sudėtingas žingsnis. Tačiau jis tuo pačiu tikisi, kad G20 šalių grupės atstovai įtikins Amerikos valdžios atstovus imtis ryžtingesnių veiksmų sprendžiant finansų sektoriaus problemas.
„Iki šiol nebuvo padaryta nieko reikšmingo šioje srityje, ir bankai stumia atgal, bandydami sustabdyti visas reformas. G20 šalių grupės atstovai bandys žengti kai kuriuos nedidelius žingsnius norėdami apriboti bankų galias ir įtaką. Bet koks judėjimas yra priekį be abejonės yra pozityvus reiškinys” – teigia ekonomistas Joseph Stiglitz.
Už kelių savaičių, t.y. rugsėjo 24-25 dienomis G20 šalių grupės atstovai susitiks Pitsburge, kur aptarinės reformų klausimus ir bandys susitarti dėl veiksmų ir reformų bendro plano.
„Tai kelia pasipiktinimą, kalbant apie tai, kiek daug pinigų buvo paskirta bankams, ypač Amerikos didiesiems bankams. Šiuo metu atrodo, kad valdžia tiesiog labai nenori daryti tai, kas būtina. Taip jie kažką padarys, tačiau kyla klausimas, - ar jie padarys užtektinai ir tiek kiek reikia?” – kritiškai pareiškė Nobelio premijos laureatas.
Buvęs Pasaulio banko vyriausias ekonomistas Joseph Stiglitz perspėjo, kad nors ekonomika ir pasiekė dugną, tačiau atsigavimas bus labai lėtas.
„Mūsų laukia ilgas ir silpnas negaluojančios ekonomikos atsigavimo kelias. Amerikos ekonomika augs, tačiau nepakankamai, kad kompensuotų gyventojų skaičiaus augimą. Jeigu darbuotojai neturi pajamų, tai labai sunku įsivaizduoti, kaip Amerikoje padidės paklausa, kurios augimo reikia pasaulio ekonomikai” – atkreipia dėmesį jis.
Amerikos valdžios ir Federalinio Rezervų banko atstovų laukia sunkumai baigiant ekonomikos skatinimo programas, t.y. lengvų pinigų politiką, nes tai iškart padidins šalies skolos aptarnavimo kaštus.
„Tuomet kyla klausimas, kas gi finansuos Amerikos valdžią” – pastebi Joseph Stiglitz.
Parengta pagal užsienio žiniasklaidą.