Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-05-14 11:53 Komentarai: (0)
Trečiadienį pagrindiniai Volstryto akcijų indeksai smuko trečią sesiją iš eilės paskelbus prastesnius nei tikėtasi JAV balandžio mėnesio mažmeninės prekybos duomenis ir kitas makroekonomines naujienas Dow Jones indeksas neteko 184 punktų smukdamas iki 8284 punktų atžymos o technologijų indeksas Nasdaq susitraukė daugiau kaip 3 proc.

Išsekus gerų naujienų srautui, kuris padėjo rinkai atsitiesti vos per du mėnesius daugiau nei trečdaliu nuo 12,5 metų žemumų, vis daugiau investuotojų linkę fiksuoti pelnus. Nerimaujama dėl ekonomistų perspėjimų, kad ūkio atsigavimas nebus toks greitas ir lengvas, kaip tikimasi. Tai patvirtina ir pastarosiomis dienomis pastebimai besitraukiantys vyriausybės vertybinių popierių (VVP) pajamingumai, kurie rodo dalies investicijų persimetimą į saugių aktyvų segmentą. 10 VVP 3,17 proc. iki 3,11 proc.
Komercijos departamento duomenimis, mažmeninės prekybos pardavimai balandį sumažėjo 0,4 proc., kai analitikai tikėjosi, kad jų dydis išliks stabilus. Dar didesnį nerimą kelia tai, kad eliminavus nepastovią automobilių pardavimų įtaką, mažmeniniai pardavimai per mėnesį sumažėjo 0,5 proc., nors prognozuota, kad jie padidės 0,2 proc.

Buvo tikimasi, kad po I ketv. JAV ūkio smukimo 6,1 proc., kurį daugiausia lėmė verslo atsargų mažėjimas, dėl valdžios įgyvendinimų skatinimo priemonių akivaizdžiai pagerėję rinkų dalyvių ir verslo lūkesčiai turėtų tapti svarbia paspirtimi vartojimo sektoriui. Jam tenka daugiau kaip du trečdaliai JAV ekonomikos varomosios jėgos.

JAV būsto savininkų nemokumo mastas balandį buvo 32 proc. didesnis lyginant su ankstesniais metais. Palyginus su kovu, nemokių namų ūkių skaičius šoktelėjo 1 proc., arba 342 tūkst., kurie sulaukė įspėjimų apie būsimą nekilnojamojo turto konfiskavimą. Nemokumo didėjimą skatina augantis nedarbas, neatsigaunanti kredito rinka ir krentančios būstų kainos. Dėl pastarųjų gyventojų turimo būsto vertė tampa mažesnė už jam įsigyti iš banko gautos paskolos dydį.

Kovo mėnesį įmonių produkcijos sandėliuose apimtys sumažėjo 1 proc. po 1,4 proc. sumažėjimo vasarį. Buvo tikimasi, kad atsargų sumažės 1,1 proc. Nepaisant aktyvių išpardavimų, atsikratymo perprodukcija pagreitis, atrodo, pradeda išsikvėpti.

Trečiadienį paskelbti balandžio mėnesio ekonomikos duomenys gerokai nuvylė rinkos dalyvius. Daugiau nei tikėtasi išaugęs nedarbas, neatsigaunanti kredito rinka ir rekordines reikšmes spėjęs pasiekti nemokumas kerta ir per vartojimą. Pastarasis iki šiol buvo laikomas ne tokiu pažeidžiamu recesijos akivaizdoje, lyginant su didelių nuostolių turėjusiomis įmonėmis. Įmonės per pastarąjį pusmetį savo ruožtu aktyviai mažino kainas, gamybą, investicijas ir perprodukciją sandėliuose, tikėdamosi prisiderinti prie paklausos ir užsakymų sumažėjimo. Kita vertus, radikalus darbo jėgos mažinimas, neatsigaunant būsto ir kredito rinkoms nepraėjo be pasekmių. Tai ateityje gali turėti sniego gniūžtės efektą ir dar labiau mažinti vartojimą, verslo užsakymus ir kainas.

Draudikės „AIG“ akcijų kaina biržoje smuko 11,6 proc. po to, kai bendrovės vadovas Atstovų rūmuose išdėstė planus, kaip ketinama išparduoti kažkada didžiausios pasaulyje draudimo kompanijos turtą, siekiant grąžinti vyriausybės suteiktą paskolą.

Technologijų kompanijos „Intel“ akcijų kursas sumažėjo 0,5 proc. Europos Komisija kompanijai skyrė rekordinę 1,45 mlrd. JAV dolerių baudą už konkurencijos įstatymų nesilaikymą. Lustų gamintoja ketina apskųsti teismui tokį sprendimą. Dėmesį kausto ir nerimą kelia JAV žiniasklaidoje vis garsiau kylanti nepasitenkinimo banga, nukreipta prieš Europos Sąjungos valdžios pareigūnus, „sistemingai skriaudžiančius“ amerikietiškas kompanijas ir taip neva proteguojančias vietinį verslą.

Nuostoliuose besimurkdančios kompanijos „Freddy Mac“ akcijos smuko 7 proc. Atrodo, rinkos dalyviai atsikvošėjo po antradienio akcijų brangimo. Būsto paskolų finansuotoja įspėjo dėl krentančių nekilnojamojo turto kainų patyrusi 9,9 mlrd. JAV dolerių ketvirtinį nuostolį ir siekdama išgyventi ketina prašyti dar 6,1 mlrd. JAV dolerių valstybės paramos.

Automobilių gamintojos „General Motors“ akcijų kaina prekybos pabaigoje šoktelėjo 5,2 proc., nors sesijos pradžioje ji buvo pasiekusi žemiausią nuo 1933 m. reikšmę – 1 JAV dolerį (geriausiais laikais prieš dešimtmetį kompanijos akcijos kainavo virš 96 JAV dolerių). Gali būti, kad akcijų įsigyti nusprendė vis dar turintieji vilčių, kad kompanijai pavyks išvengti bankroto, nors tai šiuo metu atrodo tik laiko klausimas.

Vakarų Europa

Vakarų Europos akcijų indeksai trečiadienį smuko jau trečia diena iš eilės. Panašu, kad rinkos atsipeikėjo nuo pradinės euforijos, ypač kai vakar Anglijos bankas išdėstė savo nuomonę, kad šalies ekonomikos atsigavimas bus sunkus ir lėtas. O euro zonos pramonės produkcija smuko daugiau nei tikėtasi. Geresnių žinių pašykštėta ir anapus Atlanto – JAV buvo paskelbta apie mažmeninės prekybos sumažėjimą.

Vakar vienos labiausiai pigusių Vakarų Europos biržose vėl buvo bankų akcijos. Olandų bankas „ING“ vakar pigo 10 proc. po to kai trečią ketvirtį iš eilės paskelbė apie nuostolį, kuris siekė 793 mln. eurų ir gerokai viršijo analitikų 524 mln. eurų prognozę. Tolesnį kainų kritimą galima buvo stebėti ir kalnakasybos įmonių gretose, kurių akcijos taip pat buvo užkilę per anksti tikintis ekonomikos atsigavimo. Vakar kiek geriau laikėsi ir prieš bendrą rinkos kryptį judėjo tik tradiciškai gynybinėmis laikomos farmacijos ir maisto bendrovės.

Prancūzijos infliacija balandžio mėnesį išaugo 0,1 proc., t.y. kiek mažiau nei 0,2 proc. ekonomistų prognozė. Metinis vartotojų kainų augimas taip pat beveik siekė nulinę reikšmė ir per mėnesį sumažėjo nuo 0,4 proc. iki 0,1 proc. Pasak „Bloomberg“ cituojamų analitikų, šią vasarą Prancūzijoje galime sulaukti ir defliacijos. Tokia kainų raida neatsiejama nuo ekonomikos sulėtėjimo. Vakar savo pranešime apie užsitęsiantį ekonomikos sulėtėjimą ir tai, kad infliacija gali keletą metų laikytis žemiau tikslinės kalbėjo Anglijos banko vadovas. Panašus scenarijus yra labai tikėtinas tiek Prancūzijai, tiek visai euro zonai, tad žvelgiant į ateitį visai realu tikėtis iš Europos centrinio banko dar sulaukti ekonomiką skatinančių ir rinkos likvidumą didinančių pinigų politikos priemonių įgyvendinimo.

Prastai atrodė ir euro zonos kovo mėnesio pramonės produkcijos rodikliai. Per mėnesį pramonės produkcija smuko 2,0 proc. – daugiau nei buvo tikėtasi (-1,0 proc.). Metinis pramonės nuosmukis pasiekė 20,2 proc. Tokie pramonės pokyčiai tik patvirtina, kad kalbėti apie ekonomikos atsigavimą kalbėti yra dar anksti. Ankstesnės naujienos paskatinusios rinkų optimizmą buvo veikiau paskatintos lūkesčių, o ir investuotojus taip džiuginę rodikliai iš tiesų rodė tolesnį ekonomikos prastėjimą, tik kiek mažesniu tempu.

Azija

Šįryt Japonijos akcijų rinka traukė žemyn su JAV indeksais, o Nikkei 225 sumažėjo 2,8 proc. Tai buvo didžiausias neigiamas dienos pokytis per pastaruosius du mėnesius. Didžiausio pasaulio automobilių gamintojo „Toyota Motor“ akcijos kains sumažėjo 3,8 proc. Ketvirtadalį pajamų JAV gaunanti „Sony“ krito 6,6 proc., o smuktelėję naftos kainos ir paskelbta prognozė apie laukiamą visų metų pelno sumažėjo, didžiausio Japonijos naftos ir dujų išgavėjo „Inpex“ akcijų kursą privertė nukristi 7,2 proc.

Kinijos akcijų indeksas CSI 300 šį rytą smuko nuo savo pasiekto devynių mėnesių aukščiausio taško 0,75 proc. Daugiausiai prie indekso kritimo prisidėjo laivininkystės ir žaliavų gamybos bendrovių akcijų kritimas. Ypač liūdną statistiką paskelbė laivų statybų bendrovės - naujų laivų užsakymai per 2009 m. keturis mėnesius Kinijoje sumažėjo net 95 proc. Tai rodo, kad bendrovės susidurs su didžiulėmis veiklos problemomis artimiausiu metu, kai baigsis seniau gauti užsakymai.

Baltijos šalys

Estijos BVP I ketv. smuko 15,6 proc. metiniu tempu. Per ketvirtį šalies ūkis sumažėjo 6,5 proc. Pasak Estijos statistikos departamento pridėtinė vertė mažėjo bene visose ekonomikos srityse, o išankstiniais vertinimais labiausiai prie smukimo prisidėjo gamybos, statybos, mažmeninės ir didmeninės prekybos sektoriai. Estijos ekonomikos smukimą sąlygojo tiek vidaus, tiek išorės veiksniai - t.y. silpna vidaus paklausa ir dėl globalaus ekonomikos nuosmukio sunykusi užsienio paklausa Anksčiau savo I ketv BVP duomenis paskelbė Lietuva ir Latvija Čia ūkis smuko atitinkamai 12,6 proc ir 18,0 proc, o nuosmukis Baltijos šiuo metu yra bene didžiausias visoje Europos Sąjungoje.

Vidurio ir Rytų Europa

Reitingų agentūra Moody‘s“ sumažino Ukrainos kredito reitingą užsienio ir vietine valiuta nuo B1 iki B2 ir su suteikė neigiamą perspektyvą Tai reiškia kad nuo žemiausio investicinio reitingo Baa3 šalį skiria jau 5 laipteliai Reitingo mažinimas grindžiamas susirūpinimu dėl Ukrainos ekonomikos ir ypač bankinės sistemos pažeidžiamumo Reitingų agentūra sukritikavo griežtą Ukrainos kapitalo kontrolę dėl kurios bankas Alfa Ukraine“ pavėlavo išpirkti 100 mln. JAV dolerių euroobligacijų emisiją.

Iš Rusijos išeina užsienio bankai Swedbank“ parduoda savo padalinius Rusijoje ir Ukrainoje o Olandijos ING Bank“ baigė mažmeninės bankininkystės veiklą Rusijoje ir „ neseniai pranešė apie nevalstybinio pensijų fondo pardavimą Tikėtina kad artimiausiu metu iš Rusijos pasitrauks dar 3-4 užsienio bankai.

Turkijos einamosios sąskaitos deficitas sumažėjo daugiau nei tikėtasi Kovo mėnesio einamosios sąskaitos deficitas - 992 mln JAV dolerių rinkos dalyviai tikėjosi 1 4 mlrd dolerių Pagrindinė einamosios , sąskaitos deficito mažėjimo priežastis tai mažesnis investicijų deficitas.

Lenkijos infliacijos lygis balandį tikriausiai buvo didžiausias per šešis mėnesius o tai mažina lūkesčius kad antrą mėnesį iš eilės gali būti sumažinta bazinė palūkanų norma Rinkos dalyvių vertinimais balandį metinė infliacija siekė 3 8 proc kai kovą šis rodiklis buvo mažesnis (3 6 proc) Finansų ministerijos prognozė kiek didesnė - 3 9 proc Oficialūs duomenys turėtų būti skelbiami šiandien Jei rinka nuspėjo teisingai balandis būtų antras iš eilės mėnuo kai infliacija didesnė nei centrinio banko nustatyta riba (15-3 5 , proc) Viena infliacijos priežasčių yra dėl silpno zloto pabrangusios importo prekės įskaitant ir maisto produktus Lenkijos ekonomika šiemet pasak Centrinio banko atstovo Jano Czekajaus gali patirti nuosmukį Anksčiau nuosmukį prognozavo tik Europos Komisija ir rinkos dalyviai o Lenkijos vyriausybė tikėjosi, kad ekonomika augs.

Čekijos biržos indeksas PX trečiadienį smuko daugiausia iš visų 90-ties naujienų agentūros Bloomberg“ stebimų pasaulio indeksų - 6 23 proc Labiausiai prie indekso kritimo prisidėjo ciklinio verslo bendrovių akcijų pigimas investuotojams nusprendus, kad pastarojo meto kilimas esant dabartinei ekonomikos situacijai buvo per didelis. Po šešių dienų augimo indeksas smuko nekilnojamojo turto bendrovės „ECM“ akcijų kainai sumažėjus net 21,94 proc., televizijos veikla užsiimančios bendrovės „CETV“ akcijoms atpigus 13,1 proc., o „Erste“ bankui – 12,73 proc. Necikliškų sektorių bendrovių akcijų kainos smuko mažiau – energetikos milžinės „CEZ“ akcijos kaina smuko 3,39 proc., „Philip Morris“ – 0,67 proc., o „Telefonica“ netgi sugebėjo atsitiesti 0,48 proc. Manoma, kad per pastarąsias šešias dienas investuotojų optimizmas buvo per didelis ir neatspindėjo šalies ekonominės padėties (galimos recesijos, nors ir ne tokios ženklios, kaip kaimyninėse šalyse), o daugiau sekė kitų investuotojų nuotaikas pasaulio biržose.

Europos Komisija prieš Lietuvą, Lenkiją, Rumuniją ir Maltą pradėjo biudžeto deficito perviršio procedūrą. Europos Komisija konstatavo, kad „visais atvejais biudžeto deficito kriterijaus nebuvo laikomasi“. Ataskaita, kurioje tai pranešta, yra primas žingsnis pradedant biudžeto perviršio procedūrą. Europos Sąjunga (ES) reikalauja, kad biudžeto deficitas neviršytų 3 proc. BVP. Lietuvos biudžeto deficitas 2008 m. buvo 3,2 proc., šiemet gali siekti 5 proc. BVP. Europos Komisija prognozuoja, kad Rumunijos biudžeto deficitas gali siekti taip pat 5 proc., o Lenkijos – 6,6 proc. Pasak Komisijos, Lietuvoje biudžeto deficitas susidarė dėl ekspansinės fiskalinės politikos.

Žaliavos

Trečiadienį po ilgesnio laikotarpio „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje pasikoregavo. Pati prekybos sesija buvo labai įdomi. Pradžioje naftos kaina laikėsi stabiliai ties 59,50 JAV dolerių už barelį, tačiau prieš pietus pradėjus greitai stiprėti JAV doleriui, naftos kaina pasuko žemyn. Prie kainos smukimo prisidėjo ir JAV paskelbti prastesni nei tikėtasi mažmeninės prekybos rezultatai.

JAV Energetikos Administracijai paskelbus kas savaitę leidžiamą žaliavinės naftos ir jos produktų atsargų ataskaitą naftos kainos vėl pabandė spurtuoti. Pirmą kartą po devynių savaičių pertraukos naftos atsargos šalyje smuko. O žaliavinės naftos atsargų smukimas buvo didelis – per savaitę atsargos krito net 4,7 mln. barelių, kai dauguma prognozių teigė, kad jos turėjo išaugti. Didžiausią įtaką atsargų sumažėjimui turėjo gerokai kritęs naftos importas į JAV. Benzino atsargos smuko 4,1 proc., toliau naftos perdirbimo bendrovėms dirbant gerokai mažesniu režimu nei įprasta tokiu metu.

Visgi situacija nėra tokia džiugi, nes atsargų mažėjimą lemia ne paties naftos produktų vartojimas Per praėjusias keturias savaites jis buvo net 7,9 proc. mažesnis nei atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu ir jo kritimo tempai vis dar auga. Daug kalbama, kad šių metų vasarą JAV turėtų išaugti benzino suvartojimas dėl mažesnės jo kainos, lyginant su 2008 m. vasara, tačiau kol kas dabartinė benzino paklausa yra 1,2 proc. mažesnė nei prieš metus.

Po šių duomenų paskelbimo naftos kainai nepavyko išlaikyti trumpalaikio pakilimo, o prekybos pabaigoje, kartu su JAV smunkančiais akcijų indeksais, naftos kainos taip pat nuvažiavo žemyn.

Vakar savo mėnesinę naftos rinkų apžvalgą pateikė ir viena svarbiausių organizacijų OPEC, kuri vėl sumažino 2009 metų naftos paklausos prognozę pasaulyje ir dabar tikisi, kad paklausa bus 1,6 mln. barelių, arba 1,8 proc. mažesnė nei 2008 metais Rinką nuliūdino ir pranešimai, kad OPEC naftos gavyba balandį netikėtai vėl išaugo, kas parodo, kad kai kurios narės nusprendė nesilaikyti priimtų sumažintų naftos gavybos kvotų, tad galimybė, jog OPEC priims dar kartą ateinančiame susitikime sprendimą mažinti naftos gavybą, toliau silpnėja.

Aukso kaina vakar rinkose svyravo tarp 915 ir 930 JAV dolerių už trojos unciją. Įdomu, kad vakar stiprėjęs JAV doleris kitų valiutų atžvilgiu nesugebėjo padaryti neigiamo poveikio aukso kainai. Galime teigti, kad vakar buvo gana didelė šio tauriojo metalo paklausa rinkoje, nes smukę akcijų indeksai bei skelbiami prastesni nei tikėtasi makroekonominiai rodikliai įvairiose pasaulio valstybėse padeda sugrįžti investuotojų lėšoms į aukso rinką. Vakar didžiausio biržoje prekiaujamo aukso fondo „SPDR Gold Trust“ turimas aukso kiekis po ilgo laiko tarpo išaugo 1,53 tonomis.

Vario kaina vakar Londono metalų biržoje krito daugiau nei 3,4 proc. Sustiprėjęs JAV doleris bei JAV mažmeninės prekybos rezultatai atvėsino investuotojų optimizmą ir priminė, kad vartojimas didžiausioje pasaulio ekonomikoje ir toliau lėtėja. Visgi vario atsargos biržos sandėliuose dar kartelį smuko vakar 5,3 tūkst. tonų iki 373,8 tūkst. tonų, o tai prislopina šio metalo pigimo galimybes. Be to, viena labiausiai varį stebinčių investicijų bendrovių „Macquarie“ 44 proc. sumažino šių metų prognozuojamą vario perteklių pasaulyje iki 500 tūkst. tonų. Argumentuojama, kad paklausa Kinijoje 2009 m. pirmus keturis mėnesius augo net 4 proc. lyginant su atitinkamu 2008 m. laikotarpiu. Visgi, kyla abejonių, ar ateinančiais mėnesiais Kinija sugebės išlaikyti tokius vario suvartojimo augimo tempus. Šį rytą Šanchajaus metalų biržoje vario kaina buvo sumažėjusi 4 proc.
 
Dar nėra komentarų