Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-05-13 11:46 Komentarai: (0)
Antradienį po permainingos prekybos pagrindiniai Volstryto indeksai pasuko skirtingomis kryptimis. Dow Jones indekas sugebėjo dar šiek tiek pakilti. Jį į priekį stūmė brangusios naftos kompanijų “Chevron”, “Exxon Mobil” ir plataus vartojimo prekių gamintojų, tokių kaip “Johnson& Johnson” ir “Coca Cola” akcijos.

Technologijų sektoriaus įmonių akcijų kursai ir Nasdaq indeksas krypo žemyn po prastų “Applied Materials” veiklos rezultatų. Plačiausias iš pagrindinių - S&P 500 indeksas smuko pagrinde dėl dėl finansų sektoriaus akcijų nuosmukio.

Panašu, kad po dviejų mėnesių iš eilės ralio akcijų rinka stabtelėjo, investuotojams neapsisprendžiant, kuria linkme artimiausiu metu pasukti. Akcijų pakilimui dar kurį laiką tęstis gali padėti į rinką grįžti ir pasipelnyti skubančių optimistų srautas ir besitęsianti geresnių, nei tikėtasi naujienų atkarpa. Kita vertus, rinkai atsitiesus daugiau nei trečdaliu per labai trumpą laiką, ji bent trumpam gali koreguotis žemyn, nes dabartinis trypčiojimas vietoje gali paskatinti didesnį iš atsigavimo uždirbti jau spėjusių investuotojų būrį fiksuoti pelnus. Rinkos dalyvių įkarštį slopina vis dažniau pasigirstantys skeptiškai nusiteikusių ekspertų perspėjimai, kad vargu, ar ekonomika sugebės atsigauti taip greitai ir apčiuopiamai, kaip viliamasi. Tam ateityje gali trukdyti tokie svarbūs rodikliai, kaip nedarbas, įsiskolinimai ir nemokumas, kurie pastaruoju metu pasiekė kritiškai didelį mastą, kai tuo tarpu finansavimo kreditais perspektyvos išlieka pakankamai miglotos.

Dar viena hipotekos kompanija pranešė apie pirmojo ketvirčio nuostolius. Besitęsiant didžiausiai nuo 1930-ųjų metų būsto rinkos korekcijai, būsto paskolų finansavimu užsiimanti kompanija „Freddy Mac“ per pirmuosius tris metų mėnesius patyrė 9,9 mlrd. JAV dolerių nuostolių. Be to, bendrovės vadovai pranešė, kad kreipsis į vyriausybę dėl papildomos 6,1 mlrd. JAV dolerių paramos, kuri šiuo metu yra būtina, siekiant išgyventi. Nepaisant to, akcijų kaina pakilo 1,2 proc.

„Citigroup“ pranešė, kad vyriausybės anksčiau suteiktos finansinės paramos dėka šiemet ketina vartojimo kreditams išdalinti 8,2 mlrd. JAV dolerių. Keletas bankų, pasinaudodami nuotaikų pagerėjimų akcijų biržose, sėkmingai išplatino savo naujų akcijų, pritraukdami papildomo kapitalo, o dalis pranešė ketinantys pasekti pirmųjų pėdomis artimiausiu metu. „U.S. Bancorp“ išplatino akcijų privatiems investuotojams už 2,5 mlrd. JAV dolerių, „Bank of New York Mellon“ – 1,2 mlrd. JAV dolerių, o „BB&T” ketina pritraukti 1,5 mlrd. JAV dolerių. Galima pastebėti, kad po Federalinio rezervų banko patikrinimo nei vienam iš šių bankų nebuvo rekomenduota stiprinti kapitalo bazę.

Nors iš vienos pusės, pagerėjęs privačių investicijų prieinamumas bankams yra labai svarbus žvelgiant pro kredito rinkos atsigavimo perspektyvų prizmę, trumpuoju laikotarpiu tai neigiamai veikia smulkiųjų akcininkų nuotaikas, nes dėl nuosavybės ir pelno akcijai „atskiedimo“ efekto sunyksta jų turimų akcijų vertė. KBW Bank indekso reikšmė smuko 4,2 proc.

Automobilių gamintojos „General Motors“ akcijų kaina smuko 20 proc. iki 1,15 JAV dolerio po to, kai bendrovės vadovai pranešė pardavę savo turimas akcijas. Sesijos metu akcijų kursas buvo pasiekęs savo žemiausią tašką nuo 1933 metų – 1,09 JAV dolerio. Konkurentės „Ford Motor“ akcijų kursas smuko 17,6 proc., įmonei paskelbus planus artimiausiu metu išplatinti papildomų akcijų už 1,8 mlrd. JAV dolerių apyvartinėms lėšoms pritraukti.

Balandį JAV valstybės biudžeto deficitas siekė 20,9 mlrd. JAV dolerių, nors buvo tikimasi, kad šis dydis sieks 20 mlrd. JAV dolerių. Socialinės ir sveikatos apsaugos biudžetų būklės ataskaitos taip pat parodė, kad dabartinė recesija skaudžiai smogia JAV finansiniam stabilumui ne tik dėl didėjančių įsiskolinimų ūkio skatinimo programoms finansuoti, bet ir dėl augančio bedarbių skaičiaus bei didžiulių socialinių ir sveikatos draudimo išmokų įsipareigojimų.

Per pirmuosius tris metų mėnesius vidutinės būsto pardavimo kainos JAV smuko rekordiniu – 13,8 proc. metiniu tempu.

Vakarų Europa

Antradienį Vakarų Europos akcijos toliau pigo investuotojams pradėjus spekuliuoti faktu, kad ankstesnis akcijų kainų ralis pernelyg akcijų rinkas atitolino nuo realaus ekonomikos scenarijaus, pagal kurį tokios greitos recesijos pabaigos tikrai nėra tikimasi. Kaip jau įprasta – pirmu smuiku griežė finansų sektoriaus akcijos, kurių kainos vakar smuko daugiausia. Bankai, pradedant „Lloyds“ ir baigiant „Royal Bank of Scotland“ smuko nuo 10,3 iki 5,6 proc. Dėl kol kas miglotos žaliavų rinkų padėties smuko kalnakasybos kompanijų akcijos ir prieš platesnę vakarykštę rinkos tendenciją labiau atsilaikyti sugebėjo farmacijos ir energetikos sektoriaus kompanijos. Pastarosios, kurių tarpe buvo „BP“, „Royal Dutch Shell“ ar „StatoilHydro“ brango kartu su kilusiomis naftos kainomis.

Prancūzijos gamintojų pasitikėjimas balandžio mėnesį kiek padidėjo. Indekso reikšmė buvo tokia, kaip ir prognozavo rinkos ir pasiekė 75 punktų reikšmę, kovą ji siekę 73 punktus. Nors šalies gamintojų pasitikėjimas ir kiek atsiplėšė nuo žemumu, tačiau ekonomikos greitas atsigavimas pagal taip vadinamą „V“ scenarijų atrodo mažai tikėtinas ir prognozuojama, kad šią savaitę skelbiamas Prancūzijos I ketv. BVP gali smukti 2,5 proc. metiniu tempu dar daugiau nei praėjusių metų IV ketv., kai jis smuko 0,9 proc.

Gamyba D. Britanijoje kovo mėnesį smuko 0,1 proc. – mažiau nei prognozuotas 0,8 proc. smukimas. Vasarį gamyba smuko 0,3 proc. Tai mažiausias mėnesinis nuosmukis per paskutinius 13 mėnesių. Lyginant su atitinkamu praėjusių metų mėnesiu gamyba sumažėjo 12,9 proc. D. Britanijos vyriausybė ir centrinis bankas metė dideles pastangas ekonomikai gelbėti nuo recesijos, tačiau dabartinis daug kur stebimas kritimo tempų stabilizavimasis toli gražu nereiškia, kad greitai galime sulaukti ekonomikos ciklo pokyčio.

Nedžiuginanti vakar buvo ir D. Britanijos darbo rinkos statistika. Per balandį bedarbių šalyje padaugėjo dar 57,1 tūkst., o pagal Tarptautinės darbo organizacijos metodologiją skaičiuojamas nedarbo lygis kovo mėnesį siekė 7,1 proc. ir gali dar toliau šiemet didėti.

Azija

Kovą Japonijos einamosios sąskaitos perteklius, lyginant su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, susitraukė 48,8 proc. iki 1,5 trln. jenų (15,5 mlrd. JAV dolerių). Eksportas krito kiek lėtesniu nei vasarį buvę 50,4 proc., nors vis dar itin sparčiu 46,5 proc. metiniu tempu. Lėtėjo ir importo metiniai mažėjimo tempai: vasarį jei buvo 44,9 proc., o kovą – 37,8 proc.

Japonijos smulkiųjų prekybininkų, kirpėjų, taksi vairuotojų ir pan., lūkesčius atspindintis indeksas per balandį pakilo nuo 28,4 iki 34,2 punktų ir pasiekė vienerių metų aukštumas.

Teigiamos naujienos šiuo metu sulaukia itin didelio susidomėjimo analitikų tarpe ir palaiko akcijų indeksų kilimą. Vis dėlto, skelbiama statistika tebėra prieštaringa. Japonijoje įmonių bankrotų skaičius kilo vienuoliktą mėnesį iš eilės ir balandį buvo 9,4 proc. didesnis nei prieš metus. Įmonės, ypač mažesnės, vis dar susiduria su finansavimo problemomis, o sudėtinga situacija eksporto rinkose bei dėl didėjančio nedarbo silpnėjanti vidaus paklausa kelia papildomų sunkumų.

Kinijoje šįryt vėl buvo paskelbti keli labai svarbūs makroekonominiai rodikliai, kure sukelia gana dviprasmiškų minčių. Pramonės gamyba balandžio mėnesį išaugo 7,3 proc., lyginant su praėjusiu metų atitinkamu mėnesiu. Tačiau augimo tempas buvo lėtesnis nei tikėtasi bei mažesnis nei kovą, kai pramonė augo 8,3 proc. Prasta situacija eksporto rinkose neleidžia Kinijos pramonei labiau didinti savo gamybos apimčių, tačiau šie skaičiai yra pakankamai geri, lyginant su pramonės kritimo tempais išsivysčiusiose valstybėse. Taip pat paskelbtas ir balandžio mažmeninės prekybos rodiklis, kuris parodė 14,8 proc. metinį prieaugį arba daugiau nei prognozuota. Būtent vidaus vartojimo ženklus augimas padeda Kinijai išlaikyti aukštą ekonomikos augimą, o vyriausybės ekonomikos skatinimo politika kaip tik to ir siekia.

Vidurio ir Rytų Europa

Čekijos nedarbo lygio augimas balandį siekė 7,9 proc. ir buvo didžiausias per daugiau nei dvejus metus. Čekija yra atvira ekonomika, todėl eksporto apimčių smukimas, dėl kurio mažėja gamyba, smarkiai veikia ir darbo rinką. Tiesa, rinkos dalyviai prognozavo panašų nedarbo lygį (7,8 proc.), tad ši žinia nėra netikėta. Tikimasi, kad nedarbo lygis augs toliau ir metų pabaigoje gali siekti 10 proc.

Čekijos pramonės produkcijos indeksas kovo mėnesį smuko 17 proc. metiniu tempu, lyginant su 23,4 proc. smukimu vasario mėnesį. Čekijos ekonomika priklauso nuo pagrindinių eksporto partnerių (Europos Sąjungos šalių) ekonomikų, todėl šioms lėtėjant ar smunkant, smunka ir Čekijos ekonomika. Rinkos dalyviai guodžiasi tuo, kad pramonės gamybos apimčių mažėjimo tempai yra lėtesni. Didžiausią įtaką tam, manoma, turi V. Europos šalyse skatinamas naujų automobilių įsigijimas, lėmęs ir Čekijos automobilių pramonės gamybos apimčių mažėjimo tempus.

Čekijos infliacijos lygis balandį siekė 1,8 proc. ir buvo mažiausias nuo 2007 metų vasario. Mažėjančios gamybos apimtys ir lėtėjanti ekonomika veikia ir kainų augimo tempus. Centrinis bankas tikėjosi, kad infliacijos lygis sieks 1,7 proc., o jo tikslinė metinė infliacija yra 3 proc. Bankas tikisi, kad infliacija mažės toliau iki kone nulio, o kitais metais vėl ims augti iki 2 proc. Gegužės 7 d. centrinis bankas sumažino bazinę palūkanų normą ketvirčiu procentinio punkto iki rekordinių 1,5 proc. ir neatmeta galimybės ją mažinti dar kartą. Visgi pagrindinis banko scenarijus yra palūkanų normų stabilumas antroje šių metų pusėje.

Lenkijos ekonomikos ministras prognozuoja, kad šalies pramonės produkcijos apimtys balandžio mėnesį, lyginant su ankstesniais metais, smuko apie 10 proc. Šalies vidutinis mėnesio atlyginimas šių metų pirmąjį ketvirtį augo 6,7 proc., arba greičiau nei per ankstesnius tris mėnesius (3,2 proc.), o tai leidžia tikėtis, kad gegužės mėnesį centrinis bankas paliks bazinę palūkanų normą nepakeistą. Vidutinis šalies gyventojų mėnesio atlyginimas pirmąjį ketvirtį, paaugęs 6,7 proc., siekė 3 186 zloto (apie 2500 Lt). Lenkijoje pirmąjį ketvirtį paprastai fiksuojamas atlyginimų augimas dėl viešojo sektoriaus darbuotojų algų ir pensininkų pensijų didinimo, todėl vėlesniais ketvirčiais šis rodiklis, nebesant šio sezoninio veiksnio bei atsižvelgiant į ekonominę situaciją, nebeturėtų augti.

Balandį Vengrijos infliacija netikėtai išaugo nuo kovo mėnesį buvusių 2,9 proc. iki 3,4 proc. Silpnėjant valiutai, brango importuojamos prekės, o vartojimo kainų indeksą sparčiausiai aukštyn kėlė kuro, medikamentų, drabužių kainos. Tačiau infliacijai nėra daug potencialo įsibėgėti, nes vartotojų entuziazmas išblėsęs. Centrinio banko atstovai prognozuoja, kad 2009 m. infliacijos vidurkis bus 3,7 proc., o 2010 m. – 2,8 proc.

Rumunijos prekybos deficitas 2009 m. kovo mėnesį smuko 73 proc., iki 566 mln. eurų. Jau šešis mėnesius iš eilės prekybos balansą gerina spartesnis importo kritimas lyginant su eksportu. Per visą pirmą ketvirtį importas smuko 35 proc., o eksportas sumažėjo 19 proc. Nors balansas ir gerėja, duomenis reikia vertinti atsargiai, kadangi mažėja eksporto apimtys, o vidaus paklausa silpsta.

Rumunijos infliacijos tempai ir toliau palaipsniui mažėja – balandį kainos paaugo 0,5 proc. lyginant su praeitu mėnesiu ir 6,5 proc. lyginant su praeitų metų balandžiu. Pastebėtina, kad Rumunijos centrinis bankas metų gale tikisi 5,4 proc. kainų augimo tempo.

Turkijoje paraiškų bedarbio pašalpai gauti skaičius balandžio mėnesį išaugo 52 proc. palyginus su tuo pačiu mėnesiu prieš metus. Taip išaugus paraiškų skaičiui galime tikėtis greitai sulaukti ir prastesnių nedarbo lygio rodiklių, kurie dėl globalaus ūkio atsigavimo gali dar kurį laiką blogėti.

Rusijoje pirmadienis buvo nedarbo diena, o vakar Rusijos rinka ignoravo pasaulyje prasidėjusią korekcija ir abu akcijų indeksai – RTS ir MICEX – augo.

Žaliavos

Antradienį šviesiosios naftos ateities sandorių kainos „NYMEX“ biržoje vėl šturmavo šių metų aukštumas. Daugiau nei po šešių mėnesių pertraukos vakar trumpam jos buvo perkopusios 60 JAV dolerių už barelį ribą. Naftos biržose jaučiamas stiprus investuotojų antplūdis, neleidžiantis koreguotis naftos kainai, nes kiekviena džiugesnė naujiena sutinkama su didžiuliu optimizmu, keliančiu kainą aukštyn. Aišku, smunkantis JAV doleris taip pat yra viena iš svarbių priežasčių, vedančių naftos kainą į viršų, todėl reikia atidžiai sekti šios valiutos kitimą. Vakar taip pat buvo patvirtinta oficialiai, kad Kinijos žaliavinės naftos importas balandžio mėnesį buvo 13,6 proc. didesnis nei prieš metus. Tai rinkos dalyviams suteikė pagrindą tikėti, kad naftos suvartojimas ima atsigauti ir Kinijoje, kur 2009 m. I ketv. buvo stebėtas naftos suvartojimo mažėjimas.

Vakar viena svarbiausių naftos rinką apžvelgiančių institucijų – JAV Energetikos Administracija paskelbė savo mėnesinę ataskaitą, kurioje vėl sumažino šių metų naftos paklausos prognozę 2009 metams dar 0,4 mln. barelių per dieną. Šiemet naftos suvartojimas bus mažesnis 1,8 mln. barelių per dieną arba 2,1 proc. lyginant su 2008 metais. Visgi naftos rinkos dalyviai į šią prognozę nesureagavo, spėdami, kad artimiausiais mėnesiais daugiau tokių naftos paklausos mažinimo prognozių nebebus. Beje, ta pati agentūra šiandien skelbia savaitės JAV žaliavinės naftos ir jos produktų atsargų pokyčių ataskaitą. Anot „Bloomberg“ atliktos naftos analitikų apklausos, tikimasi, kad žaliavinės naftos atsargos išaugo dešimtą savaitę iš eilės 1 mln. barelių. Analogiškų „Reuters“ ir „Platts“ apklausų konsensusas sutampa ir siekia 1,4 mln. barelių. Šįkart prognozuojamas naftos atsargų prieaugis yra kuklesnis nei praėjusiomis savaitėmis, o įdomiausia būtų išvysti, kaip rinkos sureaguotų, jei po ilgo laiko naftos atsargos JAV sumažėtų.

Aukso kaina vakar rinkose išaugo iki 925 JAV dolerių, išliekant JAV doleriui kitų valiutų atžvilgiu mėnesio žemumose. Natūralu, kad JAV dolerio kritimas turi teigiamos įtakos aukso kainai, nes auksas laikomas alternatyvia „valiuta“, todėl brangsta, kai smunka JAV doleris. Didžiausio biržoje prekiaujamo aukso fondo „SPDR Gold Trust“ turimas aukso kiekis jau kurį laiką lieka nepakitęs.

Vario kaina Londono metalų biržoje vakar išaugo 0,7 proc., vario atsargoms biržos sandėliuose smukus dar 6,15 tūkst. tonų iki 379 tūkst. tonų. Vakar rinka dar buvo įkvėpta anksti ryte pasirodžiusių pranešimų apie rekordinį Kinijos vario kiekio importą. Taip pat pastaruoju metu prisideda ir neigiamas JAV dolerio judėjimas kitų valiutų atžvilgiu. Šiandien ryte Šanchajaus biržoje varis buvo pabrangęs 1,3 proc. po Kinijos pramonės gamybos paskelbimo, kuri balandį nors ir buvo mažesnė nei tikėtasi, tačiau rinkos dalyviams suteikė optimizmo, kad Kinija sugebės greičiau atsigauti iš šio ekonomikos nuosmukio. Bet panašu, kad toks vario kainos lygis nėra tvarus, kol neatsigaus paklausa išsivysčiusiose šalyse.
 
Dar nėra komentarų