Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-05-06 12:33 Komentarai: (0)
Antradienį JAV akcijų kopimas į viršų stabtelėjo. Dalis investuotojų nusprendė pasiimti pelnus, kai nuo kovo 9 dieną fiksuoto žemiausio meškų“ rinkos taško S&P 500 indeksas pakilo 34 proc. ir ištrynė visą nuo metų pradžios sukauptą nuosmukį. Akivaizdu, kad rinkoje kol kas dominuoja pozityvios nuotaikos kurias kursto geresni nei prognozuota įmonių pirmojo ketvirčio veiklos rezultatai ir naujausi makroekonominiai duomenys. Tačiau, rinkai solidžiai atsitiesus, kai kurie jos dalyviai, atrodo, pradeda abejoti atsitiesimo tvarumu.

Ketvirtadienį laukiama bankų veiklos testavimo nepalankiomis sąlygomis rezultatų, kurie gali parodyti, kad daugeliui didžiųjų bankų teks pritraukti papildomo kapitalo, kad atlaikytų ekonominį sunkmetį. Ar kapitalo bazė būtų stiprinama pritraukiant privataus kapitalo, ar konvertuojant vyriausybės privilegijuotąsias akcijas į paprastąsias, dabartiniams akcininkams tai nebūtų palanku, nes jų nuosavybė atitinkamai sunyktų. Ruošiantis šiam įvykiui bankų skolintų akcijų pardavimai pasiekė jau nuo „Lehman Brothers“ laikų neregėtą lygį ir rodo rinkoje išliekantį didelį nerimą ir neapibrėžtumą.

Įtakingo žurnalo The Wall Street Journal žiniomis, iš 19 tiriamų didžiųjų bankų stiprinti kapitalo bazę gali prireikti bent 10. Tarp jų minimi ir didžiausi bankai „Bank of America“, „Citigroup“, „Wells Fargo“, nors pastaruoju metu jų vadovai ir akcininkai (pvz., Warrennas Buffettas) mušasi į krūtinę, kad jiems nebereikia nei vyriausybės skirtos paramos, nei papildomų lėšų, o jų ateitis šviesi kaip niekuomet. Tuo tarpu didžiausias Šveicarijos bankas „UBS“ pranešė pirmąjį ketvirtį patyręs nuostolių ir įspėjo, kad jie artimiausiais mėnesiais gali didėti, negerėjant bankų įprastinės veiklos sąlygoms Tai nėra stebėtina, turint omenyje tai, kad bankų kredito sistema iš esmės yra sulaužyta ir jai atkurti vargu ar gali užtekti pusės metų, kaip šiuo metu viliasi akcijų rinką užplūdę optimistai. KBW Bank indeksas pakilo 1,6 proc.

ISM paslaugų sektoriaus pirkimo vadybininkų pasitikėjimo indeksas balandį pakilo nuo 40 8 iki 43 7 punkto Briefingcom apklausti ekonomistai tikėjosi kad jis gali padidėti iki 42 2 punkto Žemesnė nei 50 punktų reikšmė žymi ekonomikos susitraukimą bet jos padidėjimas rodo kad ūkio nuosmukio tempai lėtėja Greičiausiai didesnį pasitikėjimą lėmė geresni nei tikėtasi pastarojo mėnesio vartojimo sektoriaus duomenys kuriuos galima sieti su akcijų rinkos pakilimu ir pagerėjusiomis būsto refinansavimo sąlygomis Vis tik augant nedarbui prastėjant ateities pajamų perspektyvoms prasidėjus namų ūkių vartojimo kreditų ir kredito kortelių rinkos nuosmukiui amerikiečių pastaraisiais mėnesiais padidintas sukauptų santaupų lygis gali pasirodyti esantis pakankamai trapus ir nepakankamas ir vėl paskatinti perėjimą nuo vartojimo prie taupymo.

Federalinio rezervų banko (FED) prezidentas Benas Bernankė Atstovų rūmuose nepraleido progos pakurstyti rinkoje pastaruoju metu vėl pasirodžiusį didesnį pasitikėjimą Jis pakartojo kad JAV ekonomika turėtų atsigauti šių metų pabaigoje, bet atsigavimo procesas bus lėtas ir „duobėtas“.

Po prekybos pramogų verslo bendrovė Walt Disney“ atskleidė pirmojo ketvirčio veiklos rezultatus kurie „ suprastėjo lyginant su palyginamuoju laikotarpiu bet buvo geresni nei tikėtasi Trečiadienį taip pat laukiama nepriklausomos bendrovės ADP“ skelbiamos privataus sektoriaus darbo rinkos ataskaitos ku „ ri yra laikoma išankstiniu penktadienį laukiamos oficialios darbo rinkos ataskaitos orientyru Manoma kad ADP“ duomenys parodys kad privataus sektoriaus atleidimai praėjusį mėnesį siekė 643 tūkst kai ankstesniu laikotarpiu buvo 742 tūkst.

Ketvirtadienį valstybės paramos sulaukusi ir turtą išparduodanti draudimo bendrovė AIG“ turėtų skelbti ketvirčio veiklos rezultatus Greičiausiai draudikė praneš įprastus nuostolius nors Reuters“ agentūros duomenimis jai jau turbūt nebeprireiks „ papildomos valstybės paramos AIG“ akcijų kaina šoktelėjo į viršų 14 proc.

10 metų iždo obligacijų pajamingumas padidėjo nuo 3 15 iki 3 16 proc Kainų sumažėjimą lemia vykstantys dideli VVP aukcionai kurie didina VVP pasiūlą rinkoje 3 mėnesių Libor palūkanų normos pirmą kartą per 23 metus nukrito žemiau nei 1 proc. iki 0,99 proc. Palyginti, praėjusį spalį žlugus „Lehman Brothers“ jos buvo pašokusios iki 4,8 proc. Vadinamasis „TED spread“ dydis, kuris parodo bankų nepasitikėjimo vieni kitais lygį ir nenorą skolinti, nukrito iki 0,8 proc. punkto, kai tą patį praėjusių metų spalį siekė 4,6 proc. punkto.

Vakarų Europa

Antradienį Vakarų Europos akcijų indeksai toliau kilo aukštyn ir pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius keturis mėnesius. Europos akcijų indeksų kopimą į viršų skatina lūkesčiai dėl besirodančių ekonomikos nuosmukio pabaigos ženklų ir ne tokie pesimistiški įmonių ketvirčio rezultatai. Vakar rinkose lyderių pozicijos atiteko bankams ir kalnakasybos bendrovėms. Bankai, tokie kaip „HSBC“, „Barclays“ ar „Lloyds“, brango nuo 6,8 iki 10,5 proc. Bankų akcijoms augti įtakos turėjo „Standard Chartered“ naujiena – bankas paskelbė rekordinį ketvirčio pelną, kurį lėmė sėkmingai vykdoma veikla Azijos regione. Nors bankų kainos ir kilo, tačiau vis dar laukiama testavimo nepalankiomis sąlygomis (angl. stress test) rezultatų JAV, kurie gali smarkiai paveikti ne tik bankų, bet ir visos finansų rinkos kryptį. Kalnakasybos bendrovėms vakarykštė prekybos sesija buvo sėkminga dėl kilusių metalų kainų, taip pat dėl anksčiau skelbtų Kinijos pramonės rezultatų. Pagrindinės Vakarų Europos biržose kotiruojamos kalnakasybos bendrovės vakar brango 1,7–9,0 proc.

Euro zonos gamintojų kainų indeksas kovo mėnesį gerokai smuktelėjo žemyn. Per mėnesį indeksas krito 0,7 proc., o metinis tempas siekė -3,1 proc., kai vasarį gamintojų kainos smuko 1,7 proc. Gamintojų kainų indeksas yra vienas iš infliacijos rodiklių, kuris taip pat atspindi ir gamybos sektoriaus padėtį. Ji šiuo metu yra gerokai suprastėjusi, nes dėl smukusios paklausos gamintojams tenka ne tik mažinti gamybą ir darbuotojų skaičių, bet nebėra prielaidų kainoms didėti nei dėl paklausos, nei dėl sąnaudų.

D. Britanijos vartotojų pasitikėjimas balandžio mėnesį padidėjo daugiau, nei tikėtasi. Indekso reikšmė išaugo nuo 42 iki 50, kai prognozuoti 43 punktai. Šiuo metu, paskatinti vyriausybių veiksmų, kyla daugelio pagrindinių euro zonos ekonomikų pasitikėjimo rodikliai. Papildomų paskatų jiems suteikia ir jau kurį laiką atsigaunanti akcijų rinka.

Vakar buvo paskelbta ir apie šiokį tokį D. Britanijos statybos sektoriaus padėties taisymąsi. Pirkimo vadybininkų indekso reikšmė balandį pakilo nuo 30,9 iki 38,1 punkto. Nors tokia rodiklio reikšmė vis dar reiškia sektoriaus traukimąsi, tačiau jo mastas jau mažėja.

D. Britanijos vyriausybė ir centrinis bankas deda dideles pastangas kovoti su ekonomikos nuosmukiu. Tai visų pirma „pajuto“ ekonomikos dalyvių lūkesčių rodikliai, tačiau ūkio plėtros rodikliai dar turėtų rodyti sudėtingą padėtį.

Baltijos šalys

Latvijos pramonės produkcija kovo mėnesį smuko 23,4 proc. metiniu tempu, o per mėnesį – 0,8 proc. Latvijos, kaip ir daugelio nuosmukį patiriančių Vidurio ir Rytų Europos šalių, pramonė išgyvena labai prastus laikus. Šiuo metu yra nusilpusi tiek užsienio, tiek šalies vidaus paklausa. Užvakar paskelbtos Europos Komisijos prognozės parodė, kad Latvijos ekonomika šiemet turėtų susitraukti daugiausia iš Europos Sąjungos narių, o tokio nuosmukio šalis neregėjo nuo tada, kai atgavo nepriklausomybę.

Vidurio ir Rytų Europa

Vengrijos parlamentas, siekdamas gerinti biudžeto surinkimą, vakar sutarė nuo liepos PVM padidinti 5 proc. punktais iki 25 proc. (atskiroms prekių grupėms galiotų 18 proc. tarifas), tačiau nuo 2010 m. 5 proc. punktais sumažinti pajamų mokestį. Taip siekiama padidinti vartojimo, o ne pajamų mokesčius. Pensijų išlaidas nuspręsta mažinti atsisakant praktikos išmokėti „tryliktą“ pensiją. Galutinis balsavimas turėtų įvykti kitą savaitę.

Čekijos finansų ministras Miroslavas Kalousekas teigė matantis šalies ekonomikos stabilizavimosi ženklų ir esantis atsargiai optimistiškas dėl atsigavimo 2010 metais. Jo nuomone, Europos Sąjungos recesija jau pasiekė didžiausią lygį, bet nepaisant to, ji yra vienas turtingiausių pasaulio regionų.

„Fitch“ retingų agentūra antradienį paliko galioti Lenkijos ilgalaikį investicinį kredito reitingą užsienio valiuta „A-“, nurodyta perspektyva stabili. Pasak agentūros, Lenkijos ekonomikos augimas šiemet smarkiai sulėtės, bet šis sulėtėjimas dėl palyginti uždaresnės ekonomikos, mažos bankų sistemos, tinkamos pinigų politikos bus daug mažesnis nei daugumos Europos Sąjungos ar besivystančių Europos šalių. „Fitch“ prognozuoja, kad Lenkijos ekonomika 2009 m. neaugs (2008 m. augo 4,9 proc.). Augimo potencialas yra labiau neigiamas, priklausantis nuo pagrindinių euro zonos prekybos partnerių, ypač Vokietijos. Pasak agentūros, silpnesnė ekonomikos perspektyva turės neigiamą įtaką biudžetui, jo deficitas šiemet gali siekti 4,6 proc. Dėl siekio įsivesti eurą deficitas jau 2010 m. turėtų būti mažinamas, tačiau dėl silpnos ekonominės padėties ir politikų kaitos (2010 m. numatyti prezidento rinkimai) toks siekis gali būti sunkiai įgyvendinamas.

Lenkijos vyriausybė sumažino 2009 m. ekonomikos augimo prognozę nuo 1,7 proc. iki 0,5–1 proc. Dabar ji prognozuoja, kad 2010 m. ekonomika augs nuo 0,5 proc. iki 1 proc.

Tarptautinis valiutos fondas patvirtino 17,1 mlrd. JAV dolerių paramos paketą Rumunijai ir pažymėjo, kad šiais metais šalis susidurs su skaudžia recesija, o kitais metais ekonomikos augimas bus arti nulio. Rumunijos BVP nuo 2003 iki 2008 m. vidutiniškai augo apie 6,5 proc., tad dabar vyksta gana „kietas nusileidimas“. Augimas buvo inspiruotas daugiausia didelių tiesioginių užsienio investicijų, kitų kapitalo įplaukų, didesnio kreditavimo. Tai paskatino vidaus vartojimą ir skolų didėjimą. Dėl dabartinės globalios ekonomikos krizės užsienio investuotojai gerokai sumažino skolinimo apimtis, todėl Rumunija patiria finansavimo stygių. Ši parama turėtų šiek tiek palengvinti refinansavimą, tačiau svarbiausių klausimų gali ir neišspręsti, jei Rumunija nesiims priemonių krizei įveikti. Ši parama bent jau trumpuoju laikotarpiu turėtų kiek sumažinti šalies palūkanų normas ir sustiprinti valiutą.

Rusijoje balandžio mėnesį infliacija sumažėjo iki 13,2 proc., kovo mėnesį ji buvo išaugusi iki 14 proc.

Rusijoje pirmą kartą nuo krizės pradžios sumažėjo bedarbių. Nuo balandžio 23 d. iki 29 d. užsiregistravusių bedarbių skaičius sumažėjo 0,7 proc. iki 2,283 mln.

Žaliavos

Antradienį artimiausio mėn. šviesiosios naftos „WTI“ pristatymo ateities sandorių kaina svyravo tarp 53,5 ir 54,5 JAV dolerio už barelį. Tačiau vakar jai taip ir nepavyko įveikti labai stipraus pasipriešinimo ties maždaug 55 JAV dolerių riba. Perkopus minėtą ribą būtų sparčiai imama uždarinėti trumpąsias pozicijas, o tai galėtų dar stipriau pakelti naftos kainą. Vakar brangęs JAV doleris pristabdė naftos kainų kilimą, o šiandien visi naftos rinkos dalyviai su nerimu laukia JAV energetikos administracijos naftos atsargų duomenų ataskaitos. Anot naujienų agentūros „Bloomberg“ atliktos naftos analitikų apklausos, tikimasi 2,5 mln. barelių žaliavinės naftos atsargų išaugimo. Analogiškos „Reuters“ apklausos konsensusas sudaro 2,2 mln. barelių, tiek pat prognozuoja „Platts“ agentūra. Jeigu pasiteisintų prognozės, tai būtų jau devinta savaitė iš eilės, kai naftos atsargos didžiausioje žaliavą suvartojančioje valstybėje auga. Tai vėlgi galėtų duoti neigiamų ženklų, kad kalbėti apie tikrą atsigavimą realioje naftos rinkoje dar per drąsu. Beje, vakar „Goldan Sachs“ paskelbtame tyrime tikimasi, kad naftos kaina per artimiausius du mėnesius kris iki 45 JAV dolerių, tačiau antrame 2009 m. pusmetyje galėtų atsigauti iki 65 JAV dolerių už barelį. Įdomų patvirtinimą paskelbė ir Saudo Arabija, kuri teigia, kad 2009 m. liepos 1 d. jos naftos gavybos pajėgumai išaugs iki 12,5 mln. barelių per dieną. Dabar ši karalystė išgauna 8 mln. barelių per dieną, tai reiškia, kad jos laisvi neišnaudojami pajėgumai siekia 4,5 mln. barelių, o tai iš dalies griauna kai kurių asmenų pesimistinį mąstymą, jog naftos gavybos pikas pasaulyje jau buvo pasiektas.

Aukso kaina vakar pakilo iki 915 JAV dolerių, o vėliau smuko žemiau nei 900 JAV dolerių, sustiprėjus valiutai ir pardavėjams. 910–915 JAV dolerių riba tampa siena, į kurią pastaruoju metu atsimuša auksas. Beje, visai sumažėjo pinigų srautai į biržoje prekiaujamus aukso fondus, kurie padengti tikrais aukso luitais. Didžiausio fondo „SPDR Gold Trust“ turimas aukso kiekis nesikeičia jau nuo balandžio 23 d.

Vario kaina vakar Londono metalų biržoje smuko 1,5 proc., kai kuriems rinkos dalyviams nusprendus nusigriebti uždirbtus pelnus. Reikėtų pastebėti, kad prekyba vario sandoriais vakar Londone po nedarbo dienos pirmadienį buvo neaktyvi. Aišku, brangęs JAV doleris taip pat prisidėjo prie vario kainos neigiamo pokyčio. Tačiau metalo atsargos šioje biržoje vakar vėl smuko 3,8 tūkst. tonų iki 394,9 tūkst. tonų. Įdomu, kad vakar vieni didžiausių prekyba žaliavomis užsiimančių bankų „Credit Suisse“ ir „Citigroup“ atstovų pareiškė, kad atšokusios vario kainos smarkiai pralenkė savo tikrąją padėtį ir artimiausiu metu turi kristo. Šiandien ryte Šanchajaus metalų biržoje vario kaina yra nukritusi 0,7 proc.
 
Dar nėra komentarų