Rusijos valdžia vėl išgąsdino investuotojus

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2009-03-25 12:24 Komentarai: (1)
Rusijos valdžia ir vėl išgąsdino investuotojus, kuomet ėmė aktyviai domėtis „Norilsk Nickel“ kompanijos reikalais. Galbūt tai iš dalies ir lėmė, kad antradienio prekybą Rusijos biržos baigė fiksuodamas pagrindinių indeksų nuosmukius. Micex indeksas nusmuko keturiais procentais, tuo tarpu RTS indeksas neteko 2,1 procento savo vertės. Investuotojams nerimą sukėlė Rusijos vicepremjero Igorio Sieczino inicijuotas tyrimas ištirti „Norilsk Nickel“ kompanijos veiklą. Dar labiau investuotojų baimę padidino priimtas nepalankus teismo sprendimas Norvegijos telekomunikacijų bendrovės „Telenor“ atžvilgiu.

Dabartiniai „Norilsk Nickel“ ir „Telenor“ kompanijų atvejai, dar kartą primena investuotojams, kad tokio tipo reiškiniai vis dar vyksta Rusijoje. Tokie veiksmai tikrai nepridės investuotojų didesnio pasitikėjimo Rusija. Dabartiniai veiksmai gali priminti investuotojams analogiškus veiksmus, kurie buvo atlikti kitų Rusijos kompanijų atžvilgiu, t.y. „Mechel“, „TNK-BP“, „Jukos“.

Didžiausios Rusijos kasybos kompanijos „Norilsk Nickel“ akcijos vakar buvo išpardavinėjamos ir sesijos pabaigoje užfiksavo net beveik vienuolikos procentų nuosmukį. Investuotojai skubėjo atsikratyti šios bendrovės vertybiniais popieriais reaguodami į dienraštyje „Vedomosti” pasirodžiusią informacija, kad Rusijos vicepremjeras Igoris Sieczinas išsiuntė laišką „Norilsk Nickel“ kompanijos vadovui, prašydamas jo pateikti visą informaciją apie tai kokiu kapitalu einamuoju momentu disponuoja ši kompanija bei atkleisti visų atliktų sandorių detales per antrąjį praėjusių metų pusmetį.

Rusijos vicepremjerą labiausiai sudomino aplinkybėmis, kuriomis remiantis „Norilsk Nickel“ kompanija perdavė savo kasybos licenziją pagrindiniam akcininkui Vladimirui Potaninui, bei bendrovės vykdytas nuosavų akcijų supirkimas. Dėl praėjusiais metais vykdyto „Norilsk Nickel“ kompanijos nuosavų akcijų supirkimo tarp stambiųjų šios bendrovės akcininkų buvo kilęs rimtas konfliktas, kuris galiausiai buvo užgesintas visiems suinteresuotom pusėms susitarus. Rusijos vicepremjerą Igorį Siecziną labiausiai sudomino informacija apie tai, kad iš minimos kompanijos yra nelegaliai išimami pinigai ir aktyvai.

Tuo tarpu Norvegijos telekomunikacijų bendrovė „Telenor“ gali netekti jai priklausančio 30 procentų Rusijos mobilaus ryšio operatorės „Vimpelcom“ akcijų paketo. Rusijos teismas įpareigojo Norvegijos bendrovę dėl savo veiksmų sumokėti 1,7 mlrd. dolerių vertės padarytą žalą „Vimpelcom“ kompanijai. Pirmadienį „Telenor“ pateiktas skundas šiuo klausimu buvo atmestas.

„Telenor“ jau keletą metų kovoja su kita stambia Rusijos kompanijos „Vimpelcom“ savininke „Alfa Group“, kuri priklauso Rusijos oligarchui Michailui Friedmanui, dėl Ukrainos mobilaus ryšio tiekėjos „Kyivstar“ kontrolės. Skundą, dėl to, kad esą Norvegų bendrovė trukdo „Vimpelcom“ plėstis ir sėkmingai toliau vystytis pateikė kaip spėjama „Alfa Group“ priklausanti antrinė bendrovė. Na o Rusijos teismas nusprendė, kad „Telenor“ kenkė Rusijos kompanijai ir ją nubaudė 1,7 mlrd. dolerių vertės bauda.

Priminsime, kad tai jau ne pirmas toks Rusijos valdžios išpuolis prieš šioje šalyje veikiančias bendroves. Praėjusių metų vasarą buvo suorganizuotas tyrimas dėl esą laisvos rinkos principus pažeidžiančios „Mechel“ kompanijos veiksmų. Tuomet ši bendrovė buvo apkaltinta kainų susitarimu ir mokesčių slėpimu. Vos per dvi dienas „Mechel“ kompanijos akcijos neteko daugiau nei penkiasdešimt procentų savo vertės. Tačiau vis dėl to šios kompanijos istorija baigėsi gana sėkmingai jos akcininkams, kadangi bendrovė atsipirko tik sąlyginai nedidele bauda.

Jungtinės Rusijos ir Didžiosios Britanijos kompanijos „TNK-BP“ atveju kilo nesutarimas tarp abiejų pagrindinių šios kompanijos akcininkų. Rusijos atstovai pageidavo pakeisti Britų kompanijos paskirtą „TNK-BP“ vadovą Robert Dudley. Kuomet nebuvo sutikta tai padaryti, prieš kompaniją prasidėjo Rusijos valdžios institucijų patikrinimų lavina, buvo atliktos netgi kratos bei paskirtos baudos. Po šių veiksmų Robert Dudley nutarė trauktis iš vadovo pareigų.

„Jukos“ atvejis yra pats tragiškiausias, kadangi ji buvo privesta prie bankroto, o buvęs jos pagrindinis akcininkas ir turtingiausias Rusijos žmogus Michail Chodorkovski sėdo ilgam už grotų ir tebesėdi iki šiol. Jis buvo nubaustas už tai, kad labai aktyviai rėmė Rusijos opoziciją. Bankrutavusią „Jukos“ kompaniją galiausiai perėmė Rusijos valstybinė naftos kompanija „Rosneft“.
 
1.   Parašė kopos   2009-03-25 13:23  

Na Rusijai kaip nieko reiksmingo nekuriant tarptautinei rinkai, o tik gaunant pagrindines pajamas is gamtiniu istekliu ir sunkinant salygas uzsienio investuotojams, gan drasus,taciau kvailas elgiasys.