Pirmadienį pagrindiniai JAV akcijų rinkos indeksai pasiekė 12 metų neregėtas žemumas, investuotojams baiminantis, kad valdžios pastangos gali būti bevaisės, siekiant sustabdyti bankų ir automobilių sektorių žlugimą ir įsibėgėjančią recesiją.
Ryte akcijos brango dėl pranešimų, kad vyriausybė žada padidinti valdomą „Citigroup“ akcijų paketą, tačiau jau popiet pasireiškė dar vienas pesimizmo proveržis, kurį stiprino pirkėjų trūkumas biržose ir ilgas pozicijas laikančių investuotojų nenoras rizikuoti ir dar labiau didinti savo nuostolius.
Dow Jones indeksas sumažėjo 250,89 punkto, arba 3,41 proc, ir nusileido iki 7114,78 punkto ribos, kuri vėliausiai fiksuota 1997 metų gegužės 7 dieną. S&P 500 indekso reikšmė savo ruožtu smuktelėjo 26,72 punkto, arba 3,47 proc, iki 743,33 punkto ribos, kuri prekybos suvestinėse paskutinį kartą figūravo 1997 metų balandžio 11 dieną Ir tik technologijų sektoriaus, kuriam kol kas šiemet sekasi geriau nei rinkai, indeksas Nasdaq dar sugeba laikytis aukščiau nei 2008 metų lapkričio 20 dieną siektas dabartinės meškų rinkos“ dugnas Tiesa pirmadienį jis solidariai aptirpo 53,51 punkto, arba 3,71 proc, iki 1387,72 punkto.
Antradienį turėtų būti paskelbtos naujienos apie namų kainas ir vartotojų pasitikėjimą ir keletas mažmeninės prekybos įmonių rezultatų kurie gali paliudyti kad recesija stiprėja ir neketina trauktis Kita vertus po stipraus nuosmukio rinka artimiausiomis dienomis galėtų šiek tiek atšokti jeigu jos dalyviams bent kiek vilties įkvėps laukiami prezidento B Obamos ir Federalinio rezervų banko (FED) vadovo B. Bernankės pranešimai Kongrese.
Finansų sektoriaus akcijos pirmadienį buvo vienos labiausiai pigusių ir paskui save žemyn tempė visą rinką Trečiadienį turėtų prasidėti vadinamosios finansų sektoriaus stabilizavimo programos kurią anksčiau pristatė iždo sekretorius T Geithneris įgyvendinimas Pagal ją šalies bankų būklę ketinama bandyti simuliuojant streso sąlygas ir taip nustatyti tas finansų institucijas kurioms būtinas papildomas kapitalas Iždo departamentas pareiškė kad yra pasiruošęs skirti papildomų lėšų bankams jeigu to prireiks Tikimasi kad tai padės finansų sistemai apsivalyti nuo balansus spaudžiančių blogų paskolų Tiesa gali būti kad trumpuoju laikotarpiu tai gali paskatinti dar didesnį investuotojų pasitraukimo iš šių akcijų antplūdį nes papildomo kapitalo įliejimas atskiedžia esamų akcininkų nuosavybę.
Citigroup“ akcijos pabrango 9 7 proc pasirodžius pranešimams kad vyriausybė gali konvertuoti savo turimas privilegijuotąsias kompanijos akcijas į paprastąsias Tikimasi kad toks žingsnis padėtų išvengti banko nacionalizavimo ar bankroto.
General Motors“ (GM) akcijų kaina išliko nepakitusi Anot Wall Street Journal“ vyriausybė rimtai svarsto galimybes inicijuoti GM ir konkurentės , Chrysler“ bankroto procedūras nes automobilių gamintojai nesugeba išbristi iš problemų srauto nors vyriausybė ir skyrė nemažų finansinių injekcijų. Ford Motor“ akcijos brango 9,5 proc pranešus kad kompanijai pavyko pasiekti svarbų susitarimą su darbuotojų profsąjungomis dėl pensinio sveikatos draudimo klausimų. 10 metų vyriausybės vertybinių popierių pajamingumas sumažėjo nuo 2,79 iki 2,77 proc. Šią savaitę Iždo departamentas ketina išplatinti rekordinės 94 mlrd. JAV dolerių vertės tris iždo vekselių emisijas, o iš viso šiemet ir kitąmet dėl skatinimo plano ir kitų programų gali išplatinti iždo obligacijų nuo 2,7 iki 4,2 trln. JAV dolerių, arba iki 30 proc. šalies BVP.
3 mėnesių Libor išliko nepakitęs - 1,25 proc. „TED spread“ susitraukė nuo 0,98 iki 0,97 proc. , o „Libor - OIS spread“ nuo 1,03 net iki 0,73 proc.
Vakarų Europa
Pirmadienį Vakarų Europos akcijų kursai pasuko žemyn. Akcijų indeksus su savimi vakar daugiausia nusitempė pigusios bankų ir automobilių gamintojų akcijos. Bankų sektoriuje nuogąstaujama dėl to, kiek ir ar bus nacionalizuota bankų ateityje. Į bankų akcijas taip pat baiminamasi investuoti, nes kol kas nėra aišku, kokių dar nuostolių jie gali patirti, ypač turint omenyje, kad ekonominis sunkmetis tik dabar pradeda atskleisti savo tikrąjį veidą „Reuters“ duomenimis, vakar tokie bankai kaip „KBC Groep“, „Deutsche Bank“ Credit Suisse“ ir Dexia“ smuko nuo 5 iki 12 proc Ne ką geriau sekasi ir automobilių gamintojams kurių gaminama prekė priklauso ilgalaikio vartojimo pirkinių klasei O sprendimą įsigyti tokią prekę vartotojai priima gana gerai apgalvoję Dabartinio sunkmečio sąlygomis automobilių gamintojams tenka mažinti gamybą nes paklausa esti tiek nusilpusi kad nepavyksta realizuoti anksčiau pagamintų automobilių Tad bene visų Vakarų Europos automobilių gamintojų - pradedant BMW“ ir baigiant „Fiat“ - akcijų kainos smuko nuo 3,8 iki 10 proc. „
Ekonominių naujienų kiekis Vakarų Europoje pirmadienį buvo skurdus Vakar buvo paskelbtas Italijos vartotojų kainų indeksas kurio pokyčiai visiškai atitiko ekonomistų lūkesčius - per mėnesį indekso reikšmė smuko 0 1 proc o metinis kainų augimas siekė 1,6 proc.
Azija
Azijos akcijų rinkos per šiandienos prekybą taip pat suko žemyn. Tai lėmė prasti lūkesčiai dėl įmonių pajamų Didžiausia Japonijos maklerio įmonė Nomura“ šiandien pigo 84 proc po to kai paskelbė pigiau „ parduosianti akcijas nes , siekia papildomai pritraukti kapitalo. Prastas investuotojų nuotaikas vakar sustiprino ir naujienos iš Tailando kurio BVP paskutinį praėjusių metų ketvirtį smuko 4,3 proc metiniu tempu. Tailando BVP pastaruosius penkerius metus augęs vidutiniškai 5,3 proc. kaip ir kitos kylančios Azijos šalys nukentėjo nusilpus jų eksporto paklausai užsienyje.
Kinijos akcijų indeksas CSI 300 šiandien ryte krito daugiau nei 4 proc. Daugiausia smuko naftos metalurgijos ir automobilių gamintojų akcijos. Nors plieno , kainos Kinijoje kiek atšoko pastaruoju metu bet dauguma rinkos ekspertų perspėja kad pernelyg tuo džiaugtis nereikėtų todėl gerokai pastaruoju metu pakilusios plieno gamintojų akcijų kainos vėl pradėjo kristi. Beje Kinijos centrinis bankas vakar perspėjo apie didelę defliacijos grėsmę artimiausiu metu dėl susilpnėjusio vartojimo ir sumažėjusių galimybių gamintojams kelti produkcijos kainas Metinė infliacija šalyje 2009 m. sausį siekė 1 proc.
Lotynų Amerika
Meksikos iždo obligacijų pajamingumai kilo iki aukščiausio taško nuo gruodžio pradžios, o peso kursas krito iki rekordinių žemumų, paskelbus gruodžio mėnesio didžiausią mažmeninės prekybos pardavimų nuosmukį per šešerius metus.
Vidurio ir Rytų Europa
Vengrijos centrinis bankas, kaip ir tikėtasi, vakar paliko galioti 9,5 proc. bazinę palūkanų normą. Prognozuotina, kad šiemet palūkanos leisis žemyn, nors galima atrasti argumentų judėjimui abiem kryptimis. Siekis palaikyti forintą ir mažinti užsienio skolų aptarnavimo naštą konkuruoja su noru palaikyti ekonomiką. Vis dėlto toliau lengvinti pinigų politiką papildomų paskatų suteiks laukiamas infliacijos lėtėjimas. Vartojimo kainų indeksas, remiantis Centrinio banko prognozėmis, šiemet turėtų būti 3,1 – 3,4 proc., o 2010 m. – 1,9 proc. Rytoj jos turėtų būti patikslintos.
Ukrainos prezidentas pasirašė įstatymą, kuriuo įvedamas 13 proc. papildomas importo mokestis. Visos surinktos pajamos keliaus į stabilizacijos fondą ir yra skirtos pagerinti mokėjimų balansui. Ukrainos vyriausybė teigia, kad yra nepatenkinta 0,6 mlrd. JAV dolerių prekybos deficitu 2009 m. sausį ir 0,7 mlrd. JAV dolerių deficitu 2008 m. gruodžio mėnesį, todėl imamasi naujų Pasaulinei prekybos organizacijai prieštaraujančių priemonių. Nors tai ir pagerins balansą, tačiau Ukraina gali sulaukti negatyvių atsakomųjų veiksmų iš PPO, TVF ir kitų prekybos partnerių.
Rumunijos automobilių gamintojas „Dacia“ pradėjo gaminti naują automobilių seriją „Logan“, kuri turėtų padėti šiek tiek „išjudinti“ kompanijos pardavimus po to, kai pardavimai krito 70 proc. 2009 m. sausį, lyginant su praeitų metų sausiu. Naujasis modelis kainuos 5,9 tūkst. eurų ir bus pigiausias iki šiol bendrovės gamintas automobilis. „Dacia“ per pastaruosius kelis mėnesius buvo sustabdžiusi gamybą 5 kartus ir jeigu iki vasaros situacija nepagerės, planuojama atleisti 4 tūkst. darbuotojų.
Žaliavos
Pirmadienį „Nymex“ žaliavinės „WTI“ naftos ateities sandorių rinkoje visų akys nukrypo į artimiausio balandžio mėn. pristatymo naftos prekybą. Jos pradžioje naftos ateities sandoriai buvo sudarinėjami už daugiau nei 40 JAV dolerių už barelį, tačiau vakare naftos kaina smuko iki 38 JAV dolerių. Daugiausia neigiamos įtakos naftos kainai vakar turėjo toliau besitęsiantis didelio masto investuotojų bėgimas iš JAV akcijų rinkų. Tai daugeliui naftos rinkos dalyvių tampa kaip ženklas, kad apskritai tiek šalies, tiek ir pasaulio ekonomika stipriai šlubuoja, o jos perspektyvos artimiausiu metu, net ir valstybėms daug dedant pastangų, išliks pesimistinės. Be to, labai laukiama rytoj pasirodančio JAV energetikos administracijos savaitės pranešimo apie žaliavinės naftos ir jos produktų atsargų pokyčius, nes norima įsitikinti, ar praėjusią savaitę skelbtas atsargų sumažėjimas buvo atsitiktinis padarinys, ar iš tikro naftos importas į JAV yra tiek sumažėjęs, kad naftos atsargos ims mažėti. Vakar viena naftos logistika užsiimanti bendrovė paskelbė, kad šį vasarį OPEC narės išgauna vidutiniškai 25,3 mln. barelių per dieną, arba 3,8 proc. mažiau nei sausio mėn. Tačiau šis skaičius dar yra 0,455 mln. barelių didesnis nei per vėliausią OPEC susitikimą priimtas naftos gavybos kvotų limitas. Tai rodo, kad galbūt kai kurios valstybės ne visai įgyvendina naftos gavybos mažinimo politiką. Reikėtų priminti, kad ateinantis OPEC susirinkimas įvyks 2009 m. kovo 15 d., o apie dalyvavimą jame jau paskelbė Rusija, kuri reiškia susidomėjimą šiuo renginiu ir galimu artimesniu bendradarbiavimu su OPEC. Tačiau galima priminti OPEC vadovo žodžius, pasakytus apie Rusiją: „Jeigu ne OPEC sprendimai sumažinti naftos gavybą rugsėjį ir spalį, Rusija šiuo metu pardavinėtų naftą už 20 JAV dolerių už barelį pasaulinėje rinkoje. Todėl Rusija, nesiimdama jokių veiksmų, akivaizdžiai pasipelnė iš OPEC sprendimo sumažinti naftos gavybą“.
Aukso kaina vakar rinkoje svyravo tarp 975 ir 995 JAV dolerių už trojos unciją. Vakar JAV akcijų indeksams stipriai krintant toliau žemyn, auksas nesugebėjo šturmuoti penktadienį pasiektos 1000 JAV dolerių ribos. Greičiausiai vėl turime trumpą stabtelėjimą, kai tam tikri rinkos dalyviai ima fiksuoti uždirbtą pelną. Auksas kai kuriems investuotojams tampa viena iš nedaugelio alternatyvių investavimo priemonių, kuri, jų nuomone, gali atnešti teigiamos grąžos artimiausiu metu, todėl toks bėgimas į vadinamąją saugumo salą natūraliai lemia aukso kainos kilimą. Tačiau toks perdėtas bėgimas kuria atitinkamą burbulą, kuris vėliau gali sprogti, nors artimiausiu metu galime matyti naujų aukso kainos rekordų gerinimą. Pavyzdžiui, Šveicarijos banko „UBS“ analitikai prognozuoja, kad vidutinė aukso kaina 2009 m. I pusm. sieks 1075 JAV dolerius už trojos unciją, todėl, anot jų, aukso kaina artimiausiu metu tik kils. Beje, didžiausio biržoje „SPDR Gold Trust“ turimas aukso kiekis jau nesikeičia nuo vasario 19 d.
Vario kaina vakar Londono metalų biržoje kilo, kai netikėtai vėl sumažėjo vario atsargos šios biržos sandėliuose. Investuotojus pradėjo džiuginti, kad atsargos nebe taip stipriai kyla, o kartais pasitaiko dienų, kai jos nukrenta, todėl kai kurie tai traktuoja kaip vieną iš ankstyvųjų rinkos stabilizavimo ženklų. Tačiau greičiausiai tokias išvadas daryti yra gerokai per anksti, nes vario paklausa turėtų smukti daugiau nei jo pasiūla šiais metais.
Ryte akcijos brango dėl pranešimų, kad vyriausybė žada padidinti valdomą „Citigroup“ akcijų paketą, tačiau jau popiet pasireiškė dar vienas pesimizmo proveržis, kurį stiprino pirkėjų trūkumas biržose ir ilgas pozicijas laikančių investuotojų nenoras rizikuoti ir dar labiau didinti savo nuostolius.
Dow Jones indeksas sumažėjo 250,89 punkto, arba 3,41 proc, ir nusileido iki 7114,78 punkto ribos, kuri vėliausiai fiksuota 1997 metų gegužės 7 dieną. S&P 500 indekso reikšmė savo ruožtu smuktelėjo 26,72 punkto, arba 3,47 proc, iki 743,33 punkto ribos, kuri prekybos suvestinėse paskutinį kartą figūravo 1997 metų balandžio 11 dieną Ir tik technologijų sektoriaus, kuriam kol kas šiemet sekasi geriau nei rinkai, indeksas Nasdaq dar sugeba laikytis aukščiau nei 2008 metų lapkričio 20 dieną siektas dabartinės meškų rinkos“ dugnas Tiesa pirmadienį jis solidariai aptirpo 53,51 punkto, arba 3,71 proc, iki 1387,72 punkto.
Antradienį turėtų būti paskelbtos naujienos apie namų kainas ir vartotojų pasitikėjimą ir keletas mažmeninės prekybos įmonių rezultatų kurie gali paliudyti kad recesija stiprėja ir neketina trauktis Kita vertus po stipraus nuosmukio rinka artimiausiomis dienomis galėtų šiek tiek atšokti jeigu jos dalyviams bent kiek vilties įkvėps laukiami prezidento B Obamos ir Federalinio rezervų banko (FED) vadovo B. Bernankės pranešimai Kongrese.
Finansų sektoriaus akcijos pirmadienį buvo vienos labiausiai pigusių ir paskui save žemyn tempė visą rinką Trečiadienį turėtų prasidėti vadinamosios finansų sektoriaus stabilizavimo programos kurią anksčiau pristatė iždo sekretorius T Geithneris įgyvendinimas Pagal ją šalies bankų būklę ketinama bandyti simuliuojant streso sąlygas ir taip nustatyti tas finansų institucijas kurioms būtinas papildomas kapitalas Iždo departamentas pareiškė kad yra pasiruošęs skirti papildomų lėšų bankams jeigu to prireiks Tikimasi kad tai padės finansų sistemai apsivalyti nuo balansus spaudžiančių blogų paskolų Tiesa gali būti kad trumpuoju laikotarpiu tai gali paskatinti dar didesnį investuotojų pasitraukimo iš šių akcijų antplūdį nes papildomo kapitalo įliejimas atskiedžia esamų akcininkų nuosavybę.
Citigroup“ akcijos pabrango 9 7 proc pasirodžius pranešimams kad vyriausybė gali konvertuoti savo turimas privilegijuotąsias kompanijos akcijas į paprastąsias Tikimasi kad toks žingsnis padėtų išvengti banko nacionalizavimo ar bankroto.
General Motors“ (GM) akcijų kaina išliko nepakitusi Anot Wall Street Journal“ vyriausybė rimtai svarsto galimybes inicijuoti GM ir konkurentės , Chrysler“ bankroto procedūras nes automobilių gamintojai nesugeba išbristi iš problemų srauto nors vyriausybė ir skyrė nemažų finansinių injekcijų. Ford Motor“ akcijos brango 9,5 proc pranešus kad kompanijai pavyko pasiekti svarbų susitarimą su darbuotojų profsąjungomis dėl pensinio sveikatos draudimo klausimų. 10 metų vyriausybės vertybinių popierių pajamingumas sumažėjo nuo 2,79 iki 2,77 proc. Šią savaitę Iždo departamentas ketina išplatinti rekordinės 94 mlrd. JAV dolerių vertės tris iždo vekselių emisijas, o iš viso šiemet ir kitąmet dėl skatinimo plano ir kitų programų gali išplatinti iždo obligacijų nuo 2,7 iki 4,2 trln. JAV dolerių, arba iki 30 proc. šalies BVP.
3 mėnesių Libor išliko nepakitęs - 1,25 proc. „TED spread“ susitraukė nuo 0,98 iki 0,97 proc. , o „Libor - OIS spread“ nuo 1,03 net iki 0,73 proc.
Vakarų Europa
Pirmadienį Vakarų Europos akcijų kursai pasuko žemyn. Akcijų indeksus su savimi vakar daugiausia nusitempė pigusios bankų ir automobilių gamintojų akcijos. Bankų sektoriuje nuogąstaujama dėl to, kiek ir ar bus nacionalizuota bankų ateityje. Į bankų akcijas taip pat baiminamasi investuoti, nes kol kas nėra aišku, kokių dar nuostolių jie gali patirti, ypač turint omenyje, kad ekonominis sunkmetis tik dabar pradeda atskleisti savo tikrąjį veidą „Reuters“ duomenimis, vakar tokie bankai kaip „KBC Groep“, „Deutsche Bank“ Credit Suisse“ ir Dexia“ smuko nuo 5 iki 12 proc Ne ką geriau sekasi ir automobilių gamintojams kurių gaminama prekė priklauso ilgalaikio vartojimo pirkinių klasei O sprendimą įsigyti tokią prekę vartotojai priima gana gerai apgalvoję Dabartinio sunkmečio sąlygomis automobilių gamintojams tenka mažinti gamybą nes paklausa esti tiek nusilpusi kad nepavyksta realizuoti anksčiau pagamintų automobilių Tad bene visų Vakarų Europos automobilių gamintojų - pradedant BMW“ ir baigiant „Fiat“ - akcijų kainos smuko nuo 3,8 iki 10 proc. „
Ekonominių naujienų kiekis Vakarų Europoje pirmadienį buvo skurdus Vakar buvo paskelbtas Italijos vartotojų kainų indeksas kurio pokyčiai visiškai atitiko ekonomistų lūkesčius - per mėnesį indekso reikšmė smuko 0 1 proc o metinis kainų augimas siekė 1,6 proc.
Azija
Azijos akcijų rinkos per šiandienos prekybą taip pat suko žemyn. Tai lėmė prasti lūkesčiai dėl įmonių pajamų Didžiausia Japonijos maklerio įmonė Nomura“ šiandien pigo 84 proc po to kai paskelbė pigiau „ parduosianti akcijas nes , siekia papildomai pritraukti kapitalo. Prastas investuotojų nuotaikas vakar sustiprino ir naujienos iš Tailando kurio BVP paskutinį praėjusių metų ketvirtį smuko 4,3 proc metiniu tempu. Tailando BVP pastaruosius penkerius metus augęs vidutiniškai 5,3 proc. kaip ir kitos kylančios Azijos šalys nukentėjo nusilpus jų eksporto paklausai užsienyje.
Kinijos akcijų indeksas CSI 300 šiandien ryte krito daugiau nei 4 proc. Daugiausia smuko naftos metalurgijos ir automobilių gamintojų akcijos. Nors plieno , kainos Kinijoje kiek atšoko pastaruoju metu bet dauguma rinkos ekspertų perspėja kad pernelyg tuo džiaugtis nereikėtų todėl gerokai pastaruoju metu pakilusios plieno gamintojų akcijų kainos vėl pradėjo kristi. Beje Kinijos centrinis bankas vakar perspėjo apie didelę defliacijos grėsmę artimiausiu metu dėl susilpnėjusio vartojimo ir sumažėjusių galimybių gamintojams kelti produkcijos kainas Metinė infliacija šalyje 2009 m. sausį siekė 1 proc.
Lotynų Amerika
Meksikos iždo obligacijų pajamingumai kilo iki aukščiausio taško nuo gruodžio pradžios, o peso kursas krito iki rekordinių žemumų, paskelbus gruodžio mėnesio didžiausią mažmeninės prekybos pardavimų nuosmukį per šešerius metus.
Vidurio ir Rytų Europa
Vengrijos centrinis bankas, kaip ir tikėtasi, vakar paliko galioti 9,5 proc. bazinę palūkanų normą. Prognozuotina, kad šiemet palūkanos leisis žemyn, nors galima atrasti argumentų judėjimui abiem kryptimis. Siekis palaikyti forintą ir mažinti užsienio skolų aptarnavimo naštą konkuruoja su noru palaikyti ekonomiką. Vis dėlto toliau lengvinti pinigų politiką papildomų paskatų suteiks laukiamas infliacijos lėtėjimas. Vartojimo kainų indeksas, remiantis Centrinio banko prognozėmis, šiemet turėtų būti 3,1 – 3,4 proc., o 2010 m. – 1,9 proc. Rytoj jos turėtų būti patikslintos.
Ukrainos prezidentas pasirašė įstatymą, kuriuo įvedamas 13 proc. papildomas importo mokestis. Visos surinktos pajamos keliaus į stabilizacijos fondą ir yra skirtos pagerinti mokėjimų balansui. Ukrainos vyriausybė teigia, kad yra nepatenkinta 0,6 mlrd. JAV dolerių prekybos deficitu 2009 m. sausį ir 0,7 mlrd. JAV dolerių deficitu 2008 m. gruodžio mėnesį, todėl imamasi naujų Pasaulinei prekybos organizacijai prieštaraujančių priemonių. Nors tai ir pagerins balansą, tačiau Ukraina gali sulaukti negatyvių atsakomųjų veiksmų iš PPO, TVF ir kitų prekybos partnerių.
Rumunijos automobilių gamintojas „Dacia“ pradėjo gaminti naują automobilių seriją „Logan“, kuri turėtų padėti šiek tiek „išjudinti“ kompanijos pardavimus po to, kai pardavimai krito 70 proc. 2009 m. sausį, lyginant su praeitų metų sausiu. Naujasis modelis kainuos 5,9 tūkst. eurų ir bus pigiausias iki šiol bendrovės gamintas automobilis. „Dacia“ per pastaruosius kelis mėnesius buvo sustabdžiusi gamybą 5 kartus ir jeigu iki vasaros situacija nepagerės, planuojama atleisti 4 tūkst. darbuotojų.
Žaliavos
Pirmadienį „Nymex“ žaliavinės „WTI“ naftos ateities sandorių rinkoje visų akys nukrypo į artimiausio balandžio mėn. pristatymo naftos prekybą. Jos pradžioje naftos ateities sandoriai buvo sudarinėjami už daugiau nei 40 JAV dolerių už barelį, tačiau vakare naftos kaina smuko iki 38 JAV dolerių. Daugiausia neigiamos įtakos naftos kainai vakar turėjo toliau besitęsiantis didelio masto investuotojų bėgimas iš JAV akcijų rinkų. Tai daugeliui naftos rinkos dalyvių tampa kaip ženklas, kad apskritai tiek šalies, tiek ir pasaulio ekonomika stipriai šlubuoja, o jos perspektyvos artimiausiu metu, net ir valstybėms daug dedant pastangų, išliks pesimistinės. Be to, labai laukiama rytoj pasirodančio JAV energetikos administracijos savaitės pranešimo apie žaliavinės naftos ir jos produktų atsargų pokyčius, nes norima įsitikinti, ar praėjusią savaitę skelbtas atsargų sumažėjimas buvo atsitiktinis padarinys, ar iš tikro naftos importas į JAV yra tiek sumažėjęs, kad naftos atsargos ims mažėti. Vakar viena naftos logistika užsiimanti bendrovė paskelbė, kad šį vasarį OPEC narės išgauna vidutiniškai 25,3 mln. barelių per dieną, arba 3,8 proc. mažiau nei sausio mėn. Tačiau šis skaičius dar yra 0,455 mln. barelių didesnis nei per vėliausią OPEC susitikimą priimtas naftos gavybos kvotų limitas. Tai rodo, kad galbūt kai kurios valstybės ne visai įgyvendina naftos gavybos mažinimo politiką. Reikėtų priminti, kad ateinantis OPEC susirinkimas įvyks 2009 m. kovo 15 d., o apie dalyvavimą jame jau paskelbė Rusija, kuri reiškia susidomėjimą šiuo renginiu ir galimu artimesniu bendradarbiavimu su OPEC. Tačiau galima priminti OPEC vadovo žodžius, pasakytus apie Rusiją: „Jeigu ne OPEC sprendimai sumažinti naftos gavybą rugsėjį ir spalį, Rusija šiuo metu pardavinėtų naftą už 20 JAV dolerių už barelį pasaulinėje rinkoje. Todėl Rusija, nesiimdama jokių veiksmų, akivaizdžiai pasipelnė iš OPEC sprendimo sumažinti naftos gavybą“.
Aukso kaina vakar rinkoje svyravo tarp 975 ir 995 JAV dolerių už trojos unciją. Vakar JAV akcijų indeksams stipriai krintant toliau žemyn, auksas nesugebėjo šturmuoti penktadienį pasiektos 1000 JAV dolerių ribos. Greičiausiai vėl turime trumpą stabtelėjimą, kai tam tikri rinkos dalyviai ima fiksuoti uždirbtą pelną. Auksas kai kuriems investuotojams tampa viena iš nedaugelio alternatyvių investavimo priemonių, kuri, jų nuomone, gali atnešti teigiamos grąžos artimiausiu metu, todėl toks bėgimas į vadinamąją saugumo salą natūraliai lemia aukso kainos kilimą. Tačiau toks perdėtas bėgimas kuria atitinkamą burbulą, kuris vėliau gali sprogti, nors artimiausiu metu galime matyti naujų aukso kainos rekordų gerinimą. Pavyzdžiui, Šveicarijos banko „UBS“ analitikai prognozuoja, kad vidutinė aukso kaina 2009 m. I pusm. sieks 1075 JAV dolerius už trojos unciją, todėl, anot jų, aukso kaina artimiausiu metu tik kils. Beje, didžiausio biržoje „SPDR Gold Trust“ turimas aukso kiekis jau nesikeičia nuo vasario 19 d.
Vario kaina vakar Londono metalų biržoje kilo, kai netikėtai vėl sumažėjo vario atsargos šios biržos sandėliuose. Investuotojus pradėjo džiuginti, kad atsargos nebe taip stipriai kyla, o kartais pasitaiko dienų, kai jos nukrenta, todėl kai kurie tai traktuoja kaip vieną iš ankstyvųjų rinkos stabilizavimo ženklų. Tačiau greičiausiai tokias išvadas daryti yra gerokai per anksti, nes vario paklausa turėtų smukti daugiau nei jo pasiūla šiais metais.