Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-01-06 12:15 Komentarai: (0)
Pirmadienį akcijų kainos JAV krito investuotojams nusprendus pasiimti per kalėdinį ir naujametinį ralį susikrautus pelnus o Dow Jones indekso reikšmė vėl smuktelėjo iki psichologiškai svarbios 9000 punktų atžymos Vis tik pažymėtina kad pavyzdžiui Niujorko biržoje nepaisant indekso nuosmukio brangusių pozicijų buvo daugiau nei pigusių.

Naujai išrinktasis JAV prezidentas Barakas Obama pradėjo konsultacijas Kongrese dėl savo ketinamo siūlyti ekonomikos skatinimo plano Pasak pranešimų rengiamoje priemonių programoje norima numatyti 300 mlrd JAV dolerių vertės mokesčių sumažinimą ūkio subjektams taip pat paskatas investicijoms ir darbo vietų kūrimui. Tikimasi, jog apčiuopiamas mokesčių sumažinimas galėtų būti veiksmingiausia priemone vartojimui paskatinti. Tai padėtų B. Obamos siūlymams užtikrinti opozicinės respublikonų partijos paramą Atstovų rūmuose, tačiau greičiausiai plano priėmimo neverta tikėtis anksčiau kaip vasario mėn.

Išlaidos statyboms lapkritį smuko 0,6 proc. po 0,4 proc. nuosmukio spalį. Analitikai prognozavo 1,4 proc. nuosmukį, tačiau reikia konstatuoti, kad JAV nekilnojamojo turto rinka neatsigauna ir greičiausiai neverta tikėtis teigiamų poslinkių, kol neatsigaus kreditavimas ir nepagerės pirkėjų pasitikėjimas.

„Ford Motor“ pardavimai gruodį sumažėjo 32 proc., arba šiek tiek mažiau nei tikėjosi dauguma rinkos dalyvių. Akcijų kaina pasistiebė 4,88 proc. „General Motors“ pajamos atitinkamu metu smuktelėjo 31 proc. ir taip pat nežymiai viršijo pesimistines analitikų prognozes. Bendrovės akcijos pabrango 1,64 proc. Kiti automobilių gamintojai paskelbė dar niūresnius gruodžio mėn. pardavimų rezultatus. „Toyota“ pardavimai per mėnesį smuko 37 proc., o „Chrysler“ – net 53 proc.

Farmacijos koncerno „Pfizer“ akcijos atpigo 0,1 proc. „Financial Times“ pranešus, kad kompanija ketina įsigyti neįvardijamą didesnę už save konkurentę, siekdama išsaugoti pardavimų augimą po to, kai susidurs su aršia generinių vaistų gamintojų konkurencija, pasibaigus kelių svarbių gaminamų preparatų patentų galiojimui. „Apple“ akcijos pabrango 4,22 proc. po to, kai kompanijos idėjų generatorius Stevas Jobsas patikino ketinąs pasveikti ir likti bendrovėje. Analitikams sumažinus telekomunikacijų bendrovių pardavimų prognozes ir tikslines kainas, pigo „AT&T” ir „Verizon Communication“ akcijos. Kylant naftos kainai, septintą dieną iš eilės stiebėsi energetikos kompanijų akcijų kainos.

Obligacijų kainos krito, o 10 metų vyriausybės skolos vertybinių popierių pajamingumas kilstelėjo nuo 2,37 iki 2,47 proc. 3 mėn. Libor ūgtelėjo nuo 1,41 iki 1,42 proc. punkto. Vienos nakties Libor palūkanų norma išliko nepakitusi – 0,12 proc.

Vakarų Europa
Pirmadienį Vakarų Europos akcijų rinkos toliau kilo. Vakar daugiausiai brango telekomų ir energetikos sektoriaus įmonių akcijos. Pastarųjų kainų kilimą paskatino toliau brangstanti nafta. Tai buvo jau penkta prekybos sesija iš eilės, kai biržų indeksai fiksavo teigiamus pokyčius. Panašu, kad po ypač prastų 2008 metų investuotojai stengiasi būti pozityvūs, tačiau stabilaus atsigavimo ženklų rinkoje tikėtis dar anksti. Kol kas rinkose nepasirodė metų pabaigos įmonių veiklos rezultatai, kurie ir leis įvertinti, kokį poveikį krizė iš tiesų padarė įmonėms. Tad akcijų rinkos nuosmukių tikrai dar galime pamatyti.

Kol kas rinkų augimą skatina pasigirstančios naujienos apie papildomus, naujus ekonomikos skatinimo planus. Investuotojų optimizmas šiuo metu siejamas su naujojo JAV prezidento Barako Obamos atėjimu į valdžią. Jis jau pasiūlė mažinti mokesčius ir tokiu būdu suteikti papildomą stimulą, vertinamą apie 310 mlrd. JAV dolerių, JAV vartotojams. Europoje Vokietijos kanclerė Angela Merkel taip pat pasiūlė svarstyti dar vieną ekonomikos skatinimo planą, kurio esmę taip pat sudaro mokesčių politikos pokyčiai, kurių teigiamas poveikis vertinamas 50 mlrd. eurų.

Euro zonos investuotojų pasitikėjimo indeksas pakilo pirmą kartą po septynis mėnesius trukusio smukimo. Indekso reikšmė sausio mėnesį kilstelėjo iki -34,4 nuo -42,3 punktų gruodį. Europos investuotojų pasitikėjimas pakilo dėl pastarojo meto aktyvių centrinių bankų veiksmų, taikant ekonomikos skatinimo priemones ir viliantis, kad ir kiti vyriausybių veiksmai bus naudingi ekonomikai. Indeksas, skaičiuojamas „Sentix“ tyrimų instituto, apklausiant apie 2 900 investuotojų paprastai yra laikomas labai ankstyvu ekonomikos ciklo indikatoriumi.

Metinė infliacija Italijoje gruodžio mėnesį siekė 2,3 proc., kai ekonomistai tikėjosi kainas augsiant 2,4 proc. Per mėnesį kainos

šalyje sumažėjo 0,2 proc., o dar lapkritį metinis vartotojų kainų augimas siekė 2,7 proc. Italija yra trečia pagal dydį euro zonos ekonomika, kurioje tai pat gilėja recesijos požymiai. Nors kol kas infliacija regione mažėja daugiausia dėl kritusių kuro kainų, tačiau pamažu reiškiasi ir bazinės infliacijos augimo tempų lėtėjimas. Vakar Europos centrinio banko viceprezidentas neatmetė galimybės, kad tolesnis palūkanų normų mažinimas yra įmanomas, jei kainų augimas ir toliau lėtės.

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis D. Britanijoje gruodžio mėnesį sumažėjo iki 47 punktų reikšmės, o lapkritį dar siekė 51 punktą. Vartotojų nuotaikos labiausiai krenta dėl augančio nepasitikėjimo šalies ekonomika, ypač kai vis daugiau gyventojų nerimauja dėl užimtumo perspektyvų. Toliau skelbiami prasti ekonominiai rodikliai greičiausiai paskatins Anglijos banką dar kartą sumažinti bazinę palūkanų normą, kuri šiuo metu siekia 2 proc. Anglijos banko susitikimas vyks šį ketvirtadienį ir tikimasi, kad bazinė palūkanų norma gali būti sumažinta iki 1,5 proc.

Azija
Dauguma Azijos rinkų indeksų šįryt kilo, paskatintos susilpnėjusios Japonijos jenos ir metų pradžios optimizmo, kurį dar papildė viltys dėl JAV vyriausybės ekonomikos skatinimo veiksmų. Šiandien pakilo silikono lustų gamintojų akcijų kainos po to, kai jau antra diena iš eilės kilo atminties kortelių kainos. „Samsung“ akcijos kaina pakilo 4,3 proc., o „Canon“ – vieno didžiausių skaitmeninių kamerų gamintojo – 3,7 proc. Antro pagal dydį kompiuterių atminties gamintojo „Hynix Semiconductor“ kaina išaugo 4,3 proc.

Kinijos akcijų rinkos indeksas CSI300 šiandien prekybos metu kilo dėl finansinių ir energetinių bendrovių akcijų augimo. Beje, Kinijos centrinis bankas ir kitos priežiūros institucijos ruošia įstatymus, kuriais planuoja leisti nekilnojamo turto vystytojams pritraukti lėšų per nekilnojamo turto fondų („REIT”) steigimą. Toks žingsnis galėtų atgaivinti gyvenamojo ir komercinio būsto statybas, nes nekilnojamojo turto vystytojai Kinijoje daugiausiai yra finansuojami bankų, kurie šiuo metu yra gerokai sumažinę savo teikiamas paskolas.

Lotynų Amerika
„Visa Inc.“ Brazilijos padalinys pranešė iki kovo 19 dienos ketinantis apsispręsti dėl pirminio viešo akcijų siūlymo (angl. IPO) San Paulo biržoje.

Vidurio ir Rytų Europa
Sumažėjus naujų užsakymų, Vengrijos pirkimo vadybininkų indeksas gruodį padidėjo nuo 39,9 iki 41,0 – tai mažiausias lygis nuo 1995 metų, kai pradėtas jo skaičiavimas. Indeksas atspindi verslo lūkesčius dėl gamybos apimčių. Reikšmė, viršijanti 50, rodo, jog tikimasi gamybos plėtros, o žemesnis skaičius byloja apie laukiamą mažėjimą.

Gruodžio mėnesį mažėjo Rusijos paslaugų pramonės būklę identifikuojantis pardavimų vadybininkų indeksas. Jo reikšmė krito iki 36,4 nuo 37,2 lapkritį. Mažesnė nei 50 pardavimų vadybininkų indekso reikšmė reiškia, kad sektorius per ataskaitinį laikotarpį traukėsi.

Žaliavos
Žaliavinės „WTI” naftos artimiausio mėn. ateities sandorių kaina vakar vakare buvo pakilusi iki 49 JAV dolerių už barelį. Tačiau šiandien ryte Azijoje kaina svyravo ties 48 doleriais už barelį.

Naftos kainas palaiko aštrėjantis konfliktas Gazos ruože tarp Izraelio ir „Hamas” kovotojų. Taip pat kainą lemia sunkiai sprendžiamas gamtinių dujų tiekimo Ukrainai klausimas, kuris jau lemia gamtinių dujų srautų sumažėjimą centrinės ir pietryčių Europos šalims. Naftos rinkos dalyvius nudžiugino OPEC narių Kataro ir Omano valstybinių naftos bendrovių neoficialūs pareiškimai, kuriais teigiama, jog nuo 2009 metų vasario mėnesio bus mažinamas naftos tiekimas 5 proc. kelioms Azijos naftos perdirbimo gamykloms. Tai įrodo, kad OPEC narės tikrai imasi realių veiksmų, mažinant naftos pasiūlą pasaulyje. Beje, vakar Iranas paskelbė, kad vasario mėn. bus suorganizuotas neeilinis OPEC susitikimas, tačiau kitos narės neigia šią galimybę.

Aukso kaina vakar krito žemiau 850 JAV dolerių už trojos unciją, staiga pradėjus stiprėti JAV doleriui kitų valiutų ir ypač euro atžvilgiu. Artimiausiu metu greičiausiai matysime aukso kainos korekciją, stiprėjant JAV doleriui euro atžvilgiu. Kakavos pupelės vakar brango mažėjant jų eksportui iš didžiausios kakavos pupelių augintojos Dramblio Kaulo Kranto uostų. Anot paskutinių duomenų, savaitę, pasibaigusią 2008 m. gruodžio 21 d., kakavos pupelių eksportas buvo net 36 proc. mažesnis nei prieš metus palyginamąją savaitę dėl geopolitinių neramumų ir sutrikimų pasiūlos grandinėje šioje šalyje.
 
Dar nėra komentarų