Amerikiečių sankcijos paveikė Rusijos biržą ir rublį

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2024-06-13 15:06 Komentarai: (0)
Naujasis JAV sankcijų paketas Rusijai turi įtakos Maskvos biržai. Po dienos pertraukos atnaujinę prekybą, investuotojai pradėjo pardavinėti rublį ir akcijas. Tiesa, laikui bėgant panika atslūgo.

Maskvos biržos valdžia sustabdė prekybą finansinėmis priemonėmis ir tauriaisiais metalais, už kuriuos atsiskaitoma doleriais ir eurais, bei su jais kotiruojamomis valiutų poromis.

Tokiam radikaliam žingsniui Maskvos vertybinių popierių birža ryžosi po to paties sprendimo sustabdyti Rusijos centrinio banko prekybą, reaguodama į Joe Biden administracijos paskelbtas JAV sankcijas Rusijos karo ekonomikai ir, be kita ko, nukreiptas į vietinę finansų rinką. Sankcijų sąraše yra Maskvos vertybinių popierių birža, Nacionalinis kliringo centras ir Nacionalinis atsiskaitymų depozitoriumas.

Rusijos centrinio banko pranešime stabdyti prekybą vertybinių popierių biržoje svarbiausiomis pasaulio valiutomis skelbta, kad oficialiems valiutų kursams nustatyti bus naudojami nebiržinių sandorių duomenys.

Kaip paskelbė JAV iždo departamentas, veiksmais, kurių buvo imtasi G7 viršūnių susitikimo Italijoje išvakarėse, siekiama žymiai padidinti antrinių sankcijų riziką subjektams, vykdantiems verslą su Rusijos bankais, ginklų pramone ir kitais svarbiais ekonomikos sektoriais. Tai taip pat taikoma Kinijai, kuri atlieka pagrindinį vaidmenį apeinant dabartinius apribojimus.

Ilgas veiksmų, kurių imtasi, sąrašas apima: sankcijų taikymo didžiausiems Rusijos valstybiniams bankams, įskaitant Sberbank, Vneshekonombank ir VTB, išplėtimas dėl visų reikšmingų jų sandorių, įskaitant jų filialus Kinijoje ir Indijoje. Be to, sankcijos taikomos iš viso 300 subjektų ir asmenų, remiančių Rusijos gynybos pramonę.

Bloomberg atkreipia dėmesį, kad JAV sankcijų pasekmės Rusijos rinkos dalyviams reiškia padidėjusias išlaidas dėl didesnių komisinių ir didesnių valiutų kursų skirtumų. Sankcijos turės neigiamos įtakos visiems atsiskaitymams su užsienio subjektais ir užsienio sandoriams, įskaitant vykdomus Kinijos juaniais, kurie šiuo metu yra dominuojanti atsiskaitymų valiuta.

Pasak ekonomistės Zofia Doniec iš Tinkoff Investments, kurią cituoja Bloomberg, „paprastam rusui daug kas nepasikeis“, nes jis jau turėjo ribotas sandorių doleriais ir eurais galimybes. Tuo pačiu tęsis tolesnis juanio pozicijų stiprinimas Rusijoje.

Kaip minėta, iš pradžių iš ryto pagrindiniai Maskvos biržos indeksai krito net virš keturių procentų, tačiau po pietų nuosmukis jau susitraukė tik iki kiek daugiau nei vieno procento. Tuo tarpu Amerikos doleris rublio atžvilgiu buvo pašokęs iki beveik 92 rublių, tačiau po to krito iki beveik 88 rublių. Tiesa, labai tikėtina, kad Rusijos Centrinis bankas ir kitos valstybinės institucijos rinkoje galėjo atlikti intervencijas.
 
Dar nėra komentarų