Volstryte atsiskaitymas už sandorius per vieną dieną

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2024-05-29 20:00 Komentarai: (0)
Investuotojai Jungtinėse Amerikos Valstijose perėjo prie greitesnio atsiskaitymo ciklo biržos sandoriams. Vietoj dviejų vėlavimo dienų bus tik viena. Šiuo pakeitimu siekiama ne tik pagreitinti prekybą didžiausioje pasaulio kapitalo rinkoje, bet ir pašalinti klaidas.

Nuo antradienio, gegužės 28 dienos, JAV biržose galioja ne T+2, o T+1 taisyklė. Tai reiškia, kad akcijos į pirkėjo sąskaitą bus įskaitytos kitą darbo dieną. Lygiai taip pat greitai pinigai iš vertybinių popierių pardavimo bus pervesti į pardavėjo sąskaitą. Viena vertus, tai tik techninis pakeitimas, bet tuo pačiu perpus sutrumpina atsiskaitymo laiką.

„Atsiskaitymų ciklo sutrumpinimas padės rinkoms, nes laikas yra pinigai ir rizika“ – sakė JAV Vertybinių popierių ir biržų komisijos (SEC) pirmininkas Gary Gensler.

Tai iš viršaus į apačią taikomas reikalavimas, kurį kapitalo rinkos organizatoriams nustato JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC). Rinka turėjo tris mėnesius prisitaikyti prie šio reikalavimo, kuris dabar įsigaliojo. Rinkos prižiūrėtojas tikisi, kad greitesni atsiskaitymai su sandoriais ne tik padidins rinkos efektyvumą ir likvidumą, bet ir sumažins trečiųjų šalių riziką. Tačiau tai nemenkas iššūkis brokeriams, kurie turės mažiau laiko „pakeisti“ pinigus į įsigytas akcijas, susigrąžinti trumpam pardavimui pasiskolintas akcijas ar „anuliuoti“ klaidingus sandorius.

Tuo pačiu tai ne pirmas toks atsiskaitymo už biržos sandorius taisyklių pakeitimas. T+2 taisyklė Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo įvesta 2017 metų rugsėjį. Anksčiau T+3 atsiskaitymas daugelį metų buvo rinkos standartas. Amerikoje jis buvo išpopuliarintas po juodojo pirmadienio katastrofos 1987 metais (anksčiau atsiskaitymai užtrukdavo iki 5 darbo dienų).

Atsiskaitymo ciklo trukmė yra ne tik formalus klausimas (t.y. kada mes teisėtai tampame akcijų savininkais ir kada jos įrašomos į mūsų investicinę sąskaitą). Šis klausimas yra esminis, pavyzdžiui, nustatant teisę į dividendą ar pirmumo teises.

Jungtinės Amerikos Valstijos nėra pirmoji rinka, perėjusi prie T+1 ciklo. Šis standartas jau galiojo Kinijoje ir Indijoje. Pirmadienį prie jo perėjo Kanada, Meksika ir Argentina. Planų pereiti prie T+1 sistemos turi ir britai, kurie apsispręs keisti 2025 ar 2026 metais. Tačiau Europos Sąjungos šalyse tokių pokyčių nenumatyta.
 
Dar nėra komentarų