Bažnyčia iš aukų surinko milijardus ir investuoja į technologijų įmones

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2023-12-01 15:55 Komentarai: (0)
Mormonų bažnyčia JAV turi dinamišką investicinę bendrovę Ensign Peak Advisors (EPA), kuri valdo beveik 50 mlrd. dolerių vertės akcijų portfelį. Visas turtas gali būti net kelis kartus didesnis.

Paskutiniame pareiškime JAV vertybinių popierių ir biržos komisijai (SEC) bendrovė nurodė, kad į akcijas investavo 46,8 mlrd. dolerių. EPA taip pat turi kito turto, įskaitant nekilnojamąjį turtą, obligacijas ir indėlius, kurių bendra vertė prieš kelerius metus siekė daugiau nei 100 mlrd. dolerių, teigiama ataskaitoje, kurią JAV iždui pateikė vienas iš bendrovės vadovų.

Tai susiję su David Nielsen, kuris dirbo Ensign Peak Advisors (EPA) vyresniuoju portfelio valdytoju, atveju, apie kurį 2019 metais pirmą kartą pranešė The Washington Post. Jis pranešė pareigūnams, kad bažnyčia perveda EPA milijardus dolerių neapmokestinamų aukų. Tarp mormonų vis dar yra praktika skirti 10 procentų savo pajamų bažnyčiai. JAV priklausančių mormonų bažnyčiai yra apie 6,8 mln., o visame pasaulyje – daugiau nei 17 milijonų žmonių.

Ne pelno organizacijos, įskaitant religines asociacijas, JAV yra atleidžiamos nuo mokesčių nuo pajamų. Nielsen skundas, be kita ko, parodė, kad bažnyčia tokiu būdu kasmet surinko apie 7 milijardus dolerių ir didelę dalį pervedė EPA vadovybei. Bendruomenės valdžia neigė buvusio darbuotojo kaltinimus, pavadindama Ensign Peak Advisors „bažnyčios iždu“, tačiau kas dar labiau stebina, atitinkamos mokesčių inspekcijos nesiėmė jokių veiksmų.

Valstybės ir bažnyčios santykiai yra vienas iš šio reikalo aspektų, tačiau žiniasklaidoje pradeda pasirodyti pranešimai apie civilinius ieškinius, kurių esmė – ar bažnyčios investicijos atspindi aukotojų, mokėjusių aukas, nes bažnyčia pažadėjo, kad jos bus panaudotos, pavyzdžiui, padėti tiems, kuriems to reikia, norus. Vienas naujausių – James Huntsman ieškinys, kuriuo reikalaujama grąžinti 5 mln. dolerių duotus prieš išeinant iš bažnyčios.

Bažnyčios finansų klausimas rūpi ne tik mormonams – kaip savo tyrime aiškina interneto svetainė disruptionbanking, bet ir kitoms bendruomenėms, kurioms mokesčių reguliavimas yra išskirtinai palankus. Svetainės skaičiavimais, EPA turto vertė gali siekti daugiau nei 160 milijardų JAV dolerių, tačiau, kaip dažniausiai būna bažnyčiose, niekas tiksliai nežino, ką ir kur turi tam tikra bendruomenė.

Tačiau žinome, kokias akcijas valdo EPA, nes The Washington Post aprašyto atvejo rezultatas buvo SEC dėmesys, kad Ensign Peak Advisors (EPA), valdydamas tokias dideles investicijas, nuo 1997 metų nepateikė nė vienos ketvirtinės 13F formos, t.y. nuo tada, kai buvo įkurtas investicinis skyrius, kuris organizaciškai nuo Bažnyčios atskirtas.

Paaiškėjo, kad EPA Jungtinėse Valstijose sukūrė 13 fiktyvių kompanijų ir, pasak SEC, 1997 – 2019 metais šios bendrovės, o ne Ensign Peak, pateikė 13F formas, kad, patarus savo teisininkams, pasislėptų bažnyčios kapitalo, investuoto į akcijų portfelį, sumas. Visas tyrimas šioje temoje baigėsi 2023 metais vasario mėnesį susitarimu, pagal kurį SEC skyrė EPA ir bažnyčiai baudą iš viso 5 mln. dolerių. Nuo 2019 metų ketvirtojo ketvirčio Ensign Peak Advisors (EPA) jau pateikė kolektyvinę 13F formą, taip pat tada pirmą kartą paaiškėjo, kad bažnyčia turi 37,7 mlrd. dolerių akcijų forma.

EPA pateikti dokumentai rodo, kad rugsėjo pabaigoje jie turėjo 1756 įmonių akcijų už 46,8 mlrd. dolerių. Palyginimui, Norvegijos nacionalinis turto fondas turėjo į akcijas investavęs maždaug 1 trilijoną JAV dolerių (per 9,2 tūkstančio įmonių akcijų). Remiantis naujausiais duomenimis, Warren Buffett Berkshire Hathaway turėjo 45 įmonių akcijų portfelį, kurio vertė 313,3 mlrd. dolerių.

Vertingiausias Ensign Peak Advisors paketas buvo Apple akcijos, kurių vertė siekė 2,67 mlrd. dolerių, tačiau nuo jos nedaug atsiliko Microsoft vertybiniai popieriai, kurių vertė 2,5 mlrd. dolerių. Akivaizdu, kad valdytojai tiki technologijomis, nes kitas vertingiausių investicijų į akcijas sąraše vietas užėmė Alphabet (1,33 mlrd. dolerių), Nvidia (1,22 mlrd. dolerių) ir Amazon (1,21 mlrd. dolerių) nuosavybės vertybiniai popieriai.

Dešimtuke, kurio vertė sudaro 28,13 procento viso portfelio dalies, taip pat yra šių akcijų: United Health (1 mlrd. dolerių), Meta (1 milijardas dolerių), Mastercard (778 mln. dolerių), Exxon Mobil (736 mln. dolerių) bei Tesla (672 mln. dolerių).

Be įmonių skaičiaus portfelyje, ši didžiulė diversifikacija skiriasi nuo to, ką parodė Warren Buffett, kurio 10 didžiausių pozicijų sudarė 91,93 procento akcijų portfelio vertės.

Kaip minėta, portfelio nuosavybės vertė siekė 46,8 mlrd. dolerių rugsėjo pabaigoje, palyginti su 49,3 mlrd. dolerių birželio pabaigoje. Kadangi EPA uoliai pildo 13F formą, jo turėtos akcijos buvo vertingiausios 2021 metų pabaigoje, kai buvo pranešta, kad jos sudarė 52,3 mlrd. dolerių.
 
Dar nėra komentarų