
Išsamus remontas sumažino tiekimo trūkumo susirūpinimą dėl didžiulio Prancūzijos branduolinių reaktorių parko, kuris sudaro apie du trečdalius šalies pagaminamos galios. Valstybinė komunalinė įmonė Electricite de France SA šiemet prognozuoja net 330 teravatvalandžių gamybą, t.y. 18 procentų daugiau nei 2022 metais.
Taip siekiama suteikti stipresnį buferį žemyno elektros sistemai, taip pat padeda gausesnis suskystintų gamtinių dujų tiekimas – stabilus kuro šaltinis daugeliui Europos elektrinių. Engie SA EnergyScan analitikai pastebėjo, jog „Sparčiai gerėja“ Prancūzijos branduolinės įrangos prieinamumas.
Nuolatinis elektros energijos kainų kritimas palengvina veiklą Europos pramonės sektoriui, kuris skambėjo baisiais įspėjimais dėl nepakeliamai didelių gamybos sąnaudų. Sparčiai didėjančios sąskaitos už elektrą privertė įmones ir namų ūkius sumažinti energijos suvartojimą, ypač dėl infliacijos kankinamo poveikio visoje ekonomikoje.
Kitais metais Vokietijoje tiekiamos elektros kaina nukrito iki 110,18 eurų už megavatvalandę, o tai yra žemiausias lygis nuo 2021 metų lapkričio mėnesio. Prancūzijos ekvivalentas taip pat pasiekė panašias žemumas, nors abiem atvejais kainos išlieka maždaug dvigubai didesnės, kol dėl tiekimo disbalanso jos padidėjo anksčiau tais metais.
Sumažėjusi energijos paklausa ir didėjantis atsinaujinančios energijos kiekis irgi padėjo sumažinti Europos anglies dioksido kainą, iš esmės tai yra mokestis už energiją, pagamintą iš iškastinio kuro. Gruodžio mėnesio anglies dioksido emisijos leidimai parduodami už šiek tiek mažiau nei 76 eurai už toną, o tai yra beveik praėjusių metų lapkričio žemumos.
Energijos sąnaudos vis dar nesumažėjo taip smarkiai, kaip tikėjosi daugelis energijai imlių sektorių. Praėjusio mėnesio ataskaitoje Europos chemijos pramonės taryba teigė, kad sektorius neatsigavo ir kad cheminių medžiagų paklausa vis dar mažėja.
Lietuvoje šį mėnesį vidutinė elektros kaina biržoje bent kol kas siekia 97.34 eurus už megavatvalandę, arba virš vienuolikos procentų daugiau nei spalį, bet tuo pačiu net 2,3 karto mažiau nei prieš metus lapkritį, tuo tarpu lyginant su 2021 metų tuo pačiu mėnesiu, vidutinė elektros kaina biržoje krito apie dvidešimt keturis procentus.