Vyriausybės veiklos nutraukimas turėtų neigiamą poveikį JAV reitingui

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2023-09-26 14:21 Komentarai: (0)
Jei Kongresas nesuteiks finansavimo fiskaliniams metams, kurie prasidės spalio 1 dieną, JAV vyriausybės paslaugos bus sutrikdytos, o šimtai tūkstančių federalinių darbuotojų bus priversti išeiti laikinų atostogų be užmokesčio.

JAV vyriausybės uždarymas pakenktų šalies kredito reitingui, pirmadienį pranešė reitingų agentūra Moody's, o griežtas įspėjimas buvo paskelbtas praėjus mėnesiui po to, kai Fitch sumažino JAV reitingą vienu lygiu dėl skolų lubų krizės.

Galimas sustabdymas būtų dar vienas įrodymas, kaip politinė poliarizacija Vašingtone kenkia fiskalinei politikai tuo metu, kai dėl aukštesnių palūkanų normų didėja spaudimas JAV vyriausybės skolos įperkamumui, Reuters sakė Moody's analitikas Williamas Fosteris.

„Jei nebus veiksmingo fiskalinės politikos atsako, kuris kompensuotų šį spaudimą... tada yra tikimybė, kad tai turės vis didesnį neigiamą poveikį kredito profiliui. Ir tai gali lemti neigiamą perspektyvą ir tam tikru momentu galbūt sumažinimą, jei šis spaudimas nebus pašalintas“ – pabrėžė jis.

Moody's JAV vyriausybei yra suteikusi AAA reitingą su stabilia perspektyva, o tai yra aukščiausias kredito reitingas, kurį ji suteikia skolininkams. Tai paskutinė didžioji agentūra, išlaikiusi tokį Amerikos skolinimosi reitingą po to, kai Fitch rugpjūtį sumažino vyriausybės reitingą vienu lygiu iki AA+, o tokį patį reitingą jai 2011 metais suteikė S&P Global.

„Nors tai neturės įtakos vyriausybės skolos aptarnavimo mokėjimams, o trumpalaikis sustabdymas greičiausiai nesužlugdys ekonomikos, tai pabrėžtų JAV institucinės ir vyriausybinės jėgos, palyginti su kitomis AAA reitingą turinčiomis šalimis, silpnumą, kuris buvo pabrėžtas pastaraisiais metais“ – rašoma Williamo Fosterio vadovaujamų analitikų ataskaitoje.

Prezidento Joe Bideno vyriausiasis patarėjas ekonomikos klausimais Laelis Brainardas sakė, kad Moody's komentaras išryškino Kongreso manevravimo riziką.

„Šiandien Moody's paskelbtame pranešime pabrėžiama, kad Respublikonų partijos siekis nutraukti vyriausybės veiklą būtų neapgalvotas, sukeltų visiškai nereikalingą riziką mūsų ekonomikai ir sukeltų sutrikimus bendruomenėms ir šeimoms visoje šalyje. Kongresas turi atlikti savo darbą ir palaikyti vyriausybę“ – sakoma Nacionalinės ekonomikos tarybos direktoriaus Laelio Brainardo pranešime.

Moody's teigė, kad vyriausybės veiklos sustabdymo ekonominis poveikis greičiausiai bus ribotas ir trumpalaikis, o didžiausią poveikį turės mažesnės vyriausybės išlaidos, bei neigiamas poveikis bus didesnis, kuo ilgiau tęsis uždarymas.

Dėl Respublikonų partijos pasipriešinimo Kongresas dar nepriėmė jokių biudžeto įstatymų, skirtų finansuoti federalinių agentūrų programas fiskaliniais metais, prasidedančiais spalio 1 dieną.

Vyriausybės uždarymas neturės įtakos valstybės skolos grąžinimui. Anksčiau šiais metais dėl Amerikos skolos limito slenksčio politinio manevravimo grėsė JAV nacionalinės skolos įsipareigojimų neįvykdymas.

Ši krizė, nors galiausiai buvo išspręsta prieš bet kokį įsiskolinimų neįvykdymą, buvo pagrindinis veiksnys, paskatinęs praėjusį mėnesį Fitch sumažinti reitingą.

„Esant aukštesnėms palūkanų normoms ilgesniam laikui ir didėjančiam spaudimui skolos įperkamumui, daug svarbiau, kad fiskalinė politika galėtų reaguoti“ – sakė Moody's atstovas Williamas Fosteris.

Tikimasi, kad Atstovų rūmai antradienio vakarą balsuos dėl įstatymų projektų, kuriais siekiama finansuoti dalį vyriausybės, paketo, tačiau toli gražu neaišku, ar pirmininkas Kevinas McCarthy turi pakankamai paramos, kad galėtų judėti į priekį.

Tuo tarpu Senatas, bandydamas užkirsti kelią federaliniam uždarymui, rengia savo dviejų partijų planą dėl sustabdymo priemonės, kuri suteikti šiek tiek laiko ir užtikrintų, kad biurai būtų finansuojami pasibaigus šeštadienio terminui, kai Kongresas tęsia savo darbą. Tačiau planai padidinti papildomą pagalbą Ukrainai sukūrė problemų, nes daugelis Atstovų Rūmų ir Senato respublikonų nepritaria tam, kad reikėtų daugiau pinigų leisti karo pastangoms.
 
Dar nėra komentarų