Lūkesčiai pasitvirtino, FED daro pauzę

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2023-09-20 21:01 Komentarai: (0)
Po dvi dienas trukusio Amerikos Centrinio banko atstovų posėdžio paaiškėjo, jog pasitvirtino rinkos dalyvių lūkesčiai, kad šįkart bazinė palūkanų norma nebus pakeista. Tačiau FED nariai dabar mato aukštesnes palūkanas tiek kitais, tiek ir 2025 metais, t.y. jos bus mažinamos lėčiau.

Monetarinės politikos atstovų lūkesčiai dėl šių metų bazinės palūkanų normos lygio nepasikeitė, t.y. mediana siekia 5.6 procento. Tuo tarpu kalbant apie kitus metus, dabar laukiama, kad bazinė palūkanų norma bus mažinama mažiau, t.y. ji sieks 5.1 procento, kai birželį prognozių mediana siekė 4.6 procento. 2025 metų lūkesčiai pakoreguoti nuo 3.4 iki 3.9 procento.

Taigi, Amerikos Federalinis Rezervų bankas išlaikė didžiausią per 22 metus federalinių fondų palūkanų normos diapazoną 5,25 – 5,5 procento lygyje, kai liepos mėnesį padidino 25 baziniais punktais, tačiau remiantis prieš tai paminėtomis prognozėmis, šiais metais galime sulaukti dar vieno palūkanų kėlimo.

Be to, Amerikos Centrinis bankas daugiau nei dvigubai kilstelėjo šių metų ekonomikos augimo prognozę, t.y. nuo vieno procento iki net 2.1 procento, o kitų metų - nuo 1.1 iki 1.5 procento. Tuo tarpu šių metų metinės bazinės infliacijos prognozė, palyginus su buvusia birželį, sumažinta nuo 3.9 iki 3.7 procento, o kitų metų nepakeista ir siekia 2.6 procento. Bedarbystė atveju, 2023 metų prognozė pakoreguota nuo 4.1 iki 3.8 procento, o 2024 metų - nuo 4.5 iki 4.1 procento.

„Naujausi rodikliai rodo, kad ekonominė veikla auga solidžiais tempais. Pastaraisiais mėnesiais naujų darbo vietų skaičius sulėtėjo, tačiau išlieka didelis, o nedarbo lygis išliko žemas. Infliacija išlieka aukšta. JAV bankų sistema yra patikima ir atspari. Tikėtina, kad griežtesnės kreditavimo sąlygos namų ūkiams ir įmonėms turės įtakos ekonominei veiklai, samdymui ir infliacijai. Šių padarinių mastas lieka neaiškus. Komitetas ir toliau labai dėmesingas infliacijos rizikai“ - rašoma FED pranešime.

Kaip skelbia Amerikos Centrinis bankas, Komitetas siekia, kad ilgalaikėje perspektyvoje būtų didžiausias užimtumas ir infliacija siektų 2 procentus. Siekdamas šių tikslų, Komitetas nusprendė išlaikyti tikslinę federalinių fondų palūkanų normą 5,25 – 5,5 procento lygyje.

„Komitetas ir toliau vertins papildomą informaciją ir jos poveikį pinigų politikai. Nustatydamas papildomos politikos tvirtinimo mastą, kuris gali būti tinkamas, kad laikui bėgant infliacija sugrąžintų į 2 procentų lygį, Komitetas atsižvelgs į bendrą pinigų politikos griežtinimą, atsilikimą, su kuriuo pinigų politika daro įtaką ekonominei veiklai ir infliacijai, taip pat į ekonominę ir finansinę padėtį bei pokyčius. Be to, Komitetas ir toliau mažins savo iždo vertybinių popierių ir agentūros skolos bei agentūros hipoteka užtikrintų vertybinių popierių atsargas, kaip aprašyta anksčiau paskelbtuose planuose. Komitetas yra tvirtai įsipareigojęs grąžinti infliaciją iki 2 procentų tikslo“ - skelbia JAV monetarinės politikos vykdytojai.

Pabrėžiama, jog vertindamas tinkamą pinigų politikos poziciją, Komitetas ir toliau stebės gaunamos informacijos poveikį ekonomikos perspektyvoms. Komitetas būtų pasirengęs atitinkamai koreguoti pinigų politikos poziciją, jei atsirastų rizika, kuri gali trukdyti pasiekti Komiteto tikslus. Komiteto vertinimuose bus atsižvelgta į įvairią informaciją, įskaitant informaciją apie darbo rinkos sąlygas, infliacijos spaudimą ir infliacijos lūkesčius bei finansinius ir tarptautinius pokyčius.

„Mes esame pozicijoje, kur galime atidžiai nustatyti papildomos politikos tvirtinimo mastą. Mes norime pamatyti įtikinamų įrodymų, kad pasiekėme reikiamą lygį, matome pažangą ir tai sveikiname. Tačiau, žinote, turime pamatyti didesnę pažangą, kad galėtume padaryti tokią išvadą“ – sakė Amerikos Centrinio banko vadovas Jerome Powell apie infliacijos tendencijas ir perspektyvas.

Artimiausias FED atstovų posėdis monetarinės politikos klausimais numatytas spalio trisdešimt pirmą - lapkričio pirmą dienomis.
 
Dar nėra komentarų