Rekordiškai pigi Turkijos valiuta

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2023-06-07 15:40 Komentarai: (0)
Trečiadienį kilo dar viena liros silpnėjimo banga JAV dolerio atžvilgiu. Turkijos valiuta jau kelias savaites smarkiai praranda savo vertę. Paradoksalu, bet tai rinkos reakcija į laukiamus antrosios pagal dydį Artimųjų Rytų ekonomikos politikos pokyčius.

Trečiadienį už Amerikos dolerį Turkijoje jau mokėta po daugiau nei 23 liras. Tai naujas rekordas šios valiutų poros kotiravimo istorijoje. Tačiau pats rekordas nėra jokia sensacija, nes USD/TRY kursas jį gerina beveik kasdien jau daugelį mėnesių. Įspūdingi šiandieniniai liros nuvertėjimo mastai, kurie siekia beveik šešis procentus.

Vien nuo metų pradžios lira dolerio atžvilgiu nuvertėjo beveik devynioliką procentų. Per pastaruosius penkerius metus Turkijos valiuta atpigo daugiau nei 80 procentų, o per dešimt metų ji prarado net 92 procentus savo perkamosios galios Amerikos dolerio atžvilgiu.

Dolerio ir liros poros augimas akivaizdžiai paspartėjo po Turkijos prezidento rinkimų, kuriuose dabartinis prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas laimėjo 52,14 procento balsų ir užtikrino perrinkimą bei faktinės valdžios išsaugojimą šalyje. Tačiau R. T. Erdogano valdymo tęsimas nebūtinai reiškia jo „neortodoksiškos“ ekonominės politikos tęsimą.

Ankstesnius pusantrų metų liros ir dolerio kursas buvo dirbtinai palaikomas vyriausybės ir centrinio banko intervencijomis. Turkija „degino“ savo užsienio valiutos atsargas, kad apgintų ne rinkos valiutos kursą. Tik tokiu būdu USD/TRY kursas galėjo išlikti santykinai stabilus, nepaisant absurdiško palūkanų mažinimo siaučiant superinfliacijai šalyje. Gegužę Turkijos užsienio valiutos atsargos nukrito iki žemiausio lygio per dvejus metus ir jau yra daugiau nei trečdaliu mažesnės nei 2021 metų rudenį, kai buvo paskelbta valiutų kurso stabilizavimo programa.

Todėl rinka spėlioja, kad naujoji valdžia pakeis dabartinę politiką ir grįš prie labiau rinka pagrįstų žaidimo taisyklių. Naujuoju ministru pirmininku taps Mehmetas Simsekas, kurį investuotojai suvokia kaip žmogų, turintį racionalesnį požiūrį į ekonomiką nei dabartinė valdančioji komanda. Be to, dabartinis centrinio banko vadovas, neseniai R. T. Erdogano prašymu sumažinęs palūkanų normas, neteks savo pareigų.

„Matome žaidimą dėl politikos normalizavimo“ – sakė Timas Ashas iš BlueBay Asset Management.

Analitikai mano, kad Simseko vyriausybė privers centrinį banką priimti racionalesnę pinigų politiką ir atsisakyti dirbtinio liros vertės didinimo modelio. Forex rinka jau diskontuoja šiuos pokyčius, padidindama USD/TRY kursą iki labiau pagrįsto lygio, kurį lemia faktinė liros perkamoji galia dolerio atžvilgiu.

„Su kiekviena diena lira artėja prie tokio lygio, kai jai apginti nereikės naudoti užsienio valiutos atsargų. Tikiuosi, kad nuosmukis dar kurį laiką tęsis“ – Reuters sakė vienas užsienio valiutų prekiautojas. Kai kurių analitikų teigimu, pusiausvyros valiutos kursas svyruoja tarp 25 - 28 lirų už dolerį. Tai reiškia, kad porinkiminis ekonominės politikos normalizavimo procesas Turkijoje pareikalaus tolesnio liros devalvacijos ir didesnių palūkanų normų.
 
Dar nėra komentarų