Skandinavijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Tarp keturiasdešimties analizuojamų OMX NORDIC 40 įmonių ir bankų, šiais metais krito net trisdešimt trijų rinkos vertė. Taip pat buvo dvigubai daugiau atvejų kai fiksuoti EBITDA pelnų kritimai, tad tuo pačiu smuktelėjo ir pelningumo rodikli
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2022-09-04 00:43 Komentarai: (0)
Iškalbingas faktas apie padėtį Skandinavijos akcijų rinkoje yra tas, jog tarp keturiasdešimties analizuojamų stambiųjų įmonių ir bankų, šiais metais krito net trisdešimt trijų rinkos vertė. Taip pat buvo dvigubai daugiau atvejų kai fiksuoti EBITDA pelnų kritimai, tad tuo pačiu smuktelėjo ir pelningumo rodikliai. 


OMX NORDIC 40

OMX NORDIC 40 - tai indeksas, kurį sudaro keturiasdešimt didžiausių bendrovių ir bankų, kurių akcijomis aktyviausiai prekiaujama bei jos yra likvidžiausios Šiaurės arba Skandinavijos šalių Kopenhagos, Helsinkio bei Stokholmo biržose. Būtent šis indeksas ir bus pagrindinis orientyras šioje apžvalgoje.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Skandinavijos šalių (Švedijos, Suomijos ir Danijos) kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) ir naujausius santykinius finansinius rinkos vertės rodiklius. 

Atkreipiame dėmesį, kad Carlsberg bei EQT kompanijos skelbia tik savo pusmečio ir metines finansines ataskaitas.Palyginus su 2021 metų antru ketvirčiu, matome, jog bendra pajamų pokyčių mediana kiek ūgtelėjo, tuo tarpu EBITDA pelnų gerokai krito (savo EBITDA pelnų kritimą fiksavo net keturiolika OMX NORDIC 40 indekso atstovių, kai prieš metus - perpus mažiau) ir tapo mažesnė už pajamų. Iš esmės toks pats reiškinys fiksuotas ir kalbant apie kitas apskaičiuotas veiklos rezultatų pokyčių medianas (finansų sektoriuje EBITDA pelnų pokyčių mediana netgi tapo neigiama), išskyrus Suomijos atstoves, kur smuktelėjo tiek pajamų, tiek EBITDA pelnų pokyčių medianos.
 
Per praėjusį ketvirtį tarp OMX NORDIC 40 indekso narių labiausiai savo pajamas ir EBITDA pelnus kilstelėjo dvi transportavimo ir logistikos kompanijos, t.y. A.P. Møller - Mærsk bei DSV (abi eilinį ketvirtį iš eilės), energetikos srityje veikianti Fortum, biotechnologijų bendrovė Genmab bei naftos ir dujų bendrovė Neste. Tuo tarpu tiek pajamų, tiek pelnų kritimą šįkart fiksavo šios bendrovės: ABB, KONE, draudimo įmonė Sampo bei Vestas Wind Systems.

Kaip įprasta buvo apskaičiuotas ir analizuojamų Skandinavijos atstovių EBITDA pelningumas. Paaiškėjo, jog jo bendra mediana, palyginus su 2021 metų antru ketvirčiu, smuktelėjo. Tuo pačiu kritimas fiksuotas ir kitais paskaičiuotais šio rodiklio medianų atvejais, išskyrus Švedijos atstoves, kur nors ir nežymiai, EBITDA maržų mediana pasistiebė. Per minimą laikotarpį šį pelningumo rodiklį kilstelėjo vos dvylika OMX NORDIC 40 indekso narių, o štai kritimą fiksavo net dvidešimt septyni. Didžiausiomis maržomis per antrąjį šių metų ketvirtį išsiskyrė lošimų organizatorius Evolution, Nordea Bank, Danijos vaistų gamintoja Novo Nordisk bei logistikos ir transportavimo įmonė A.P. Møller - Mærsk. O štai vėjo jėgainių srityje veikiančios Vestas Wind Systems ir energetikos įmonės Fortum minimas pelningumo rodiklis buvo pats kukliausias.Kalbant apie kitą pelningumo rodiklį, t.y. ROA arba turto grąžą, tarp keturiasdešimties stambiųjų bankų ir įmonių per praėjusį ketvirtį, lyginant su 2021 metų antru ketvirčiu, ją kilstelėjo vos dešimt, tad nieko stebėtino, jog smuktelėjo bendra mediana, kuri krito nuo 2,3 iki 1,5 procento. Tas pats neigiamas reiškinys fiksuotas ir kalbant apie kitas apskaičiuotas ROA medianas, išskyrus finansų sektorių, kur šis rodiklis nepakito, o štai tarp Suomijos ir Danijos atstovių netgi paaugo. Tarp Šiaurės šalių įmonių ir bankų didžiausias turto grąžas šįkart sugeneravo Danijos transportavimo vandeniu kompanija A.P. Møller - Mærsk, Švedijos tabako gaminių gamintoja Swedish Match, biotechnologijų srityje veikianti Genmab bei vaistų gamintoja Novo Nordisk. Tuo tarpu keturių bendrovių ROA per praėjusį ketvirtį buvo neigiama, t.y. Carlsberg, Fortum, Investor ir Vestas Wind Systems.

Pažvelgus į apskaičiuotus naujausius rinkos vertės medianinius rodiklius, t.y. P/E, P/BV, P/S ir EV/EBITDA, galima teigti, jog jie šiuo metu iš tiesų tikrai nėra aukšti ir pagal istorinius standartus gana žemoki. Iš esmės mažiausiais rinkos vertės rodiklis, išskyrus dividendinio pajamingumo, kuris yra pats didžiausias, bent šiuo metu išsiskiria Skandinavijos finansų sektorius. 

Tarp keturiasdešimties apžvelgiamų stambiųjų Skandinavijos bankų ir įmonių nuo šių metų pradžios atpigo absoliučios daugumos, t.y. trisdešimt trijų akcijos. Tad akivaizdu, jog bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra neigiama ir siekia beveik minus dvidešimt procentų, kai per visus praėjusius metus buvo teigiama ir siekė net dvidešimt septynis procentus, nes atpigo vos keturių nuosavybės vertybiniai popieriai. Labiausiai šiais metais nuvertėjo paslaugų šakos ir Švedijos atstovių akcijos, o štai mažiausiai krito Suomijos įmonių ir finansų sektoriaus institucijų rinkos vertė. 

2022 metais labiausiai susitraukė energetikos bendrovės Fortum rinkos vertė (net 62,6 procento). Virš penkiasdešimt procentų atpigo investicinės kompanijos EQT akcijos, o papuošalų gamintojos Pandora kapitalizacija krito virš keturiasdešimt šešių procentų. Tarp ne gausaus būrio brangusių akcijų lyderiauja tabako produktų gamintojo Swedish Match vertybiniai popieriai, kurių kaina pašoko net beveik penkiasdešimt procentų. Beveik ketvirtadaliu nuo metų pradžios ūgtelėjo vaistų gamintojo AstraZeneca kapitalizacija.


Po liepą buvusio OMX NORDIC 40 indekso pakilimo virš nuosmukio tendencijos linijos, sulaukėme korekcijos, kuri ir toliau tęsiasi. Tuo pačiu sulauksime anksčiau buvusio judesio tvarumo patestavimo, po ko paaiškės tolimesnė kryptis.
Fortum akcijų kaina išlieka kritimo trende, kuris prasidėjo dar praėjusių metų pabaigoje. Kol kas nematyti šios tendencijos pabaigos ženklų.
EQT akcijų kaina išlieka kritimo trende. Dar vienas bandymas pakilti virš nuosmukio tendencijos linijos buvo nesėkmingas.
Pandora akcijų kaina išlieka nuosmukio fazėje, o bandymas pakilti virš kritimo trendo linijos buvo nesėkmingas.
Swedish Match akcijų kaina po augimo periodo šiuo metu yra konsolidacinėje fazėje, po kurios pabaigos paaiškės tolimesnė kryptis.
AstraZeneca akcijų kaina po pasiekto rekordinio lygio šiuo metu yra korekcinėje - konsolidacinėje fazėje, po kurios paabigos paaiškės tolimesnė jos kryptis.
Neste akcijų kaina liepą pakilo virš nuosmukio trendo linijos, na o dabar sulaukėme korekcijos, po ko paaiškės tolimesnė jos kryptis.
KONE akcijų kaina išlieka kritimo fazėje, kuri prasidėjo prieš metus. Šiuo metu nematyti šios tendencijos pabaigos ženklų.
Hennes & Mauritz akcijų kaina išlieka nuosmukio fazėje bei praėjusį mėnesį nukrito žemiau anksčiau suformuoto dugno. Jei paaiškė, kad tai tvarus reiškinys, kritimas toliau prasitęs.
Evolution akcijų kaina išlieka kritimo fazėje, kuri prasidėjo dar praėjusių metų gegužės mėnesį. Šiuo metu nematyti šios tendencijos pabaigos ženklų.
Rugpjūčio mėnesį buvęs Sandvik akcijų kainos bandymas pakilti virš nuosmukio trendo linijos buvo nesėkmingas, tad sulaukėme korekcijos.
Liepos mėnesį DSV akcijų kaina sugrįžo atgal į ilgalaikį augimo kanalą bei pakilo virš kritimo tendencijos linijos, tačiau po to sulaukėme šio judesio tvarumo testavimo, kuris toliau tęsiasi.
Po įspūdingo A.P. Møller - Mærsk akcijų kainos ralio, nuo šių metų pradžios esame korekcinėje fazėje, kas yra sveikas reiškinys.
Coloplast akcijų kaina išlieka korekcinėje fazėje. Bent kol kas bandymas pakilti virš nuosmukio trendo linijos bent buvo nesėkmingas. Tačiau šį mėnesį sulaukėme dar vieno tokio bandymo.
Po nesėkmingo bandymo pakilti virš visų laikų rekordinio lygio, SKF akcijų kaina išlieka žemiau kritimo trendo linijos.
Investor akcijų kaina išlieka žemiau nuosmukio tendencijos linijos bei artėja prie ilgalaikio augimo kanalo apatinės dalies, po kurios patestavimo paaiškės tolimesnė kryptis, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.
Swedbank akcijų kaina praėjusį mėnesį pakilo virš kritimo tendencijos linijos. Jei paaiškės, kad tai buvo tvarus reiškinys, galime sulaukti didesnio atšokimo.
Boliden akcijų kaina išlieka korekcinėje fazėje. Praėjusį mėnesį sulaukėme kritimo linijos patestavimo, na o šį mėnesį vėl yra toks bandymas, kuris kol kas buvo nesėkmingas.
Vestas Wind Systems akcijų kaina pakilo virš kritimo trendo linijos, po ko sulaukėme korekcijos ir šio judesio tvarumo patestavimo. Jei paaiškės, kad tai tvarus judesys, lauktų dar didesnis atšokimas.
Ørsted akcijų kaina ir toliau išlieka korekcinėje fazėje. Bent kol kas bandymas pakilti virš nuosmukio trendo linijos buvo nesėkmingas.
Stora Enso akcijų kaina po to, kai paaiškėjo, jog pakilimas virš anksčiau pasiekto visų laikų rekordinio lygio nebuvo tvarus reiškinys, išlieka korekcinėje fazėje.

 
Dar nėra komentarų