ECB mato padidėjusį poreikį per trečią ketvirtį užbaigti aktyvų supirkimą

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2022-04-14 14:51 Komentarai: (21)
Po šiandien įvykusio Europos Centrinio banko atstovų posėdžio paaiškėjo, jog sustiprėjo poreikis per trečiąjį šių metų ketvirtį pabaigti vykdyti grynąjį turto pirkimą.

„Šiandien vykusiame posėdyje Valdančioji taryba nusprendė, kad po jos paskutinio posėdžio gaunami duomenys sustiprina jos vertinimą, kad trečiąjį ketvirtį reikėtų pabaigti vykdyti grynąjį turto pirkimą pagal jos turto pirkimo programą. Kalbant apie ateitį, pasakytina, kad ECB pinigų politika priklausys nuo gaunamų duomenų ir Valdančiosios tarybos nuolat atnaujinamo perspektyvos vertinimo. Dabartinėmis didelio neapibrėžtumo sąlygomis vykdydama pinigų politiką Valdančioji taryba išlaikys pasirinkimo galimybes, laipsniškumą ir lankstumą. Valdančioji taryba imsis visų reikalingų veiksmų, kad įgyvendintų ECB suteiktą įgaliojimą siekti kainų stabilumo ir prisidėti užtikrinant finansinį stabilumą“ - rašoma ECB pranešime.

Balandžio mėnesį grynieji turto pirkimai pagal ECB Turto pirkimo programą bus vykdomi už 40 mlrd. eurų per mėnesį sumą, gegužės mėnesį – už 30 mlrd. eurų per mėnesį sumą, o birželio mėnesį – už 20 mlrd. eurų per mėnesį sumą. Trečiąjį ketvirtį grynųjų pirkimų apimtys priklausys nuo turimų duomenų ir atspindės Valdančiosios tarybos nuolat atliekamą perspektyvos vertinimą.

Pabrėžiama, kad Valdančioji taryba ketina ir toliau reinvestuoti visas pagrindines sumas, gautas iš pagal Turto pirkimo programą (TPP) įsigytų vertybinių popierių išpirkimo, suėjus jų terminui, dar gana ilgą laiką po to, kai ji pradės didinti ECB pagrindines palūkanų normas, ir bet kokiu atveju tol, kol tai bus reikalinga siekiant užtikrinti palankias likvidumo sąlygas ir palaikyti aukštą skatinamosios pinigų politikos lygį.

Be to, šiandie paaiškėjo, jog kaip ir buvo laukta Europos Centrinis bankas nepakeitė savo pagrindinių palūkanų normų, t.y. bazinė ir toliau sudarys nulį procentų, ribinio skolinimosi - 0,25 procento, o už Centriniame banke komercinių bankų laikomus indėlius ir toliau bus taikoma neigiama 0,5 procento palūkanų norma.

„Bet kokie ECB pagrindinių palūkanų normų keitimai bus daromi praėjus tam tikram laikui po to, kai Valdančioji taryba baigs vykdyti grynuosius turto pirkimus pagal TPP, ir jie bus daromi palaipsniui. ECB pagrindinių palūkanų normų raidą ir toliau lems Valdančiosios tarybos ateities gairės ir jos strateginis įsipareigojimas vidutiniu laikotarpiu stabilizuoti infliaciją ties 2 procentų lygiu. Atitinkamai, Valdančioji taryba mano, kad ECB pagrindinės palūkanų normos nesikeis tol, kol ji neįsitikins, kad infliacija gana anksti prognozuojamu laikotarpiu pasiekė 2 procentų lygį ir užtikrintai yra ties juo kitą prognozuojamo laikotarpio dalį, ir kad, Valdančiosios tarybos vertinimu, grynosios infliacijos pažanga yra pakankamai didelė, kad vidutiniu laikotarpiu infliacija galėtų stabilizuotis ties 2 procentų lygiu“ - rašoma euro zonos Centrinio banko pranešime.

Pagrindines sumas, gautas iš pagal Specialiąją pandeminę pirkimo programą (SPPP) įsigytų vertybinių popierių išpirkimo, suėjus jų terminui, Valdančioji taryba ketina reinvestuoti bent iki 2024 metų pabaigos. Bet kokiu atveju nuoseklus SPPP portfelio mažinimas pasibaigus reinvestavimo terminui ateityje bus valdomas siekiant išvengti trikdžių tinkamam pinigų politikos pobūdžiui užtikrinti.

„Jei dėl pandemijos vėl padidėtų rinkos susiskaidymas, su SPPP susijusį reinvestavimą galima bet kuriuo metu lanksčiai koreguoti laiko atžvilgiu tarp skirtingų turto klasių ir jurisdikcijų. Tai galėtų apimti Graikijos Respublikos išleistų obligacijų pirkimą viršijant išperkamų obligacijų sumas, kad toje jurisdikcijoje nesustotų pirkimai, nes tai sutrikdytų pinigų politikos poveikio perdavimą Graikijos ekonomikai, pastarajai vis dar atsigaunant nuo pandemijos padarinių. Tačiau, jei prireiktų atsverti neigiamą su pandemija susijusį poveikį, grynuosius turto pirkimus pagal SPPP būtų galima atnaujinti“ - skelbia ECB.

ECB Valdančioji taryba toliau stebės bankų finansavimosi sąlygas ir užtikrins, kad, suėjus trečiosios serijos tikslinių ilgesnės trukmės refinansavimo operacijų (TITRO III) terminui, nebūtų trikdomas sklandus pinigų politikos perdavimas. Be to, Valdančioji taryba reguliariai vertins, kaip prie jos pinigų politikos pozicijos prisideda tikslinės skolinimo operacijos. Kaip jau buvo skelbta, numatoma, kad specialios TITRO III sąlygos nustos būti taikomos šių metų birželio mėnesį. Valdančioji taryba taip pat įvertins, ar tinkamai suderinta dvipakopė atlyginimo už laikomas atsargas sistema, kad, didėjant likvidumo pertekliui, neigiamų palūkanų normų politika neribotų bankų tarpininkavimo veiklos.

„Rusijos agresija prieš Ukrainą kelia neapsakomas kančias. Ji taip pat daro poveikį ekonomikai – Europoje ir už jos ribų. Konfliktas ir su juo susijęs neapibrėžtumas labai slopina verslo ir vartotojų pasitikėjimą. Dėl prekybos sutrikimų kyla nauji įvairių medžiagų, tarpinių prekių ir žaliavų trūkumai. Intensyviai kylant energijos ir biržos prekių kainoms mažėja paklausa ir lėtėja gamyba. Tolesnė ekonomikos raida labai priklausys nuo konflikto eigos, dabartinių sankcijų poveikio ir galimų būsimų priemonių. Kartu ekonomikos atsivėrimas pasibaigus pandemijos krizės laikotarpiui ir toliau palaiko ekonominį aktyvumą. Infliacija labai padidėjo ir artimiausius mėnesius vis dar bus didelė, daugiausia dėl labai pakilusių energijos kainų. Infliacinis spaudimas sustiprėjo daugelyje sektorių“ - rašoma Europos Centrinio banko pranešime.

Pabrėžiama, jog Valdančioji taryba yra pasirengusi koreguoti visas pagal įgaliojimus turimas priemones ir prireikus veikti lanksčiai, kad vidutiniu laikotarpiu infliacija įsitvirtintų ties siekiamu 2 procentų lygiu. Pandemija parodė, kad, susidarius įtemptai padėčiai, turto pirkimo programos sąlygų ir vykdymo lankstumas padėjo pašalinti pinigų politikos perdavimui kylančias kliūtis, o Valdančiosios tarybos pastangos siekiant savo tikslo tapo veiksmingesnės. Esant įtemptai padėčiai, kiek numatyta pagal Valdančiosios tarybos įgaliojimus, pinigų politika ir toliau bus vykdoma lanksčiai, kai tik pinigų politikos perdavimui kylančios kliūtys trukdys pasiekti kainų stabilumo tikslą.
 
1.   Parašė liopoldas   2022-04-14 17:03  

infliacija lipa per kraštus, o jie tik dabar baigia savo skatinimus? ar aš kažko nesuprantu ar truputį čia su vėlavimais viskas pas juos?

 
2.   Parašė IT17   2022-04-14 17:04  

bondu pajamingumas gerokai pasoktu kai kuriu saliu, jei nutrauktu staigiai...

 
3.   Parašė C#   2022-04-14 17:13  

Nu reik suprast kad inplecija dabar pagrinde vyksta per pasiulos cut'a, o ne per didejancia paklausa. T.y. ateityje ji gali transformuotis i visiska defliacija. Nera taip paprasta suvaldyt tokias situacijas su palukanom, uzverzus kreditus, dar labiau paskatinsi krize.

Pas jankius biski kitaip, ten ikanomika buvo biski gaza pagavus paskutiniu metu. Gi visi zino kad anie gyvena ant filosofijos 'darbas durniu myli'

 
4.   Parašė IT17   2022-04-14 17:27  

galutiniam variante ir turi buti defliacinis kolapsas, defliacine depresija ar pan. bet ivykiai labai greitai rutuliojasi... centriniu banku balansu ir skolu didinimas ir yra is esmes pagrindinis iliuzinis ekonomikos augimo variklis... paskutine faze mega super augimo ciklo...

 
5.   Parašė C#   2022-04-14 17:32  

https://www.economicshelp.org/blog/glossary/stagflation/

Trumpas article, kad stagfliacija yra neblogas spyglys siknoj. Ir istoriskai jokiu priesnuodziu niekas neisrado, jeigu ziuret i 1970-uju naftos krize, tai situacija normalizavosi tik kai naftos kainos normalizavosi veliau jau 1980+ (didysis naftos slumpas zemyn ivyko 1985+, viena is priezasciu kuri palaidojo SSRS).

Vnz neturi pigiu energetiniu alternatyvu, ir nemoki susitart - grauzk morka.

 
6.   Parašė shtudent   2022-04-14 17:40  

Defliatoriai, ką defliuojate? M2 cash'o kreivė pramušė FED'o lubas ties 22 trilijonais, o jie defliuoja. Humoristai.

 
7.   Parašė C#   2022-04-14 17:44  

Defliuot prades kai masiniai bankrotai prasides. Kol kas palauk, o veliau eis ir tavo NT, ten kur rusu karo laivas.

 
8.   Parašė IT17   2022-04-14 17:44  

as apie galutini rezultata, o ne apie tai, kas laukia rytoj, ar po menesio, cia mano prielaida ir nuomone ir tiek...

 
9.   Parašė shtudent   2022-04-14 17:47  

O tai kodėl masiniai bankrotai turi prasidėti prie nulinių palūkanų? Žmonės ėsti nustos ar kuro nesipils? Eini skoliniesi iš banko ir toliau dirbi. Po poros metų kainos pakyla, skola nuinfliuoja ir vėl gali eiti skolintis, kai pinigus iš malūnsparnio mėto.

 
10.   Parašė IT17   2022-04-14 17:51  

bankrotai gali prasideti, kai ims dideti palukanu normos, cia ziurint kokiu tempu dar, nes tie, kurie eme paskolas, negalvojo, kad gali buti toks variantas, matysim... tik zinau, kad pvz vilniuje praejusiais metais automobiliu salonuose belekas dejosi, zmones kaip pamise naujus auto uzsisakinejo...

 
11.   Parašė shtudent   2022-04-14 17:56  

O tai kokias aukščiausias bazines palūkanas jūs regėjote per pastaruosius 14 metų?

 
12.   Parašė C#   2022-04-14 17:59  

"O tai kodėl masiniai bankrotai turi prasidėti prie nulinių palūkanų? Žmonės ėsti nustos ar kuro nesipils? Eini skoliniesi iš banko ir toliau dirbi. Po poros metų kainos pakyla, skola nuinfliuoja ir vėl gali eiti skolintis, kai pinigus iš malūnsparnio mėto."

Su tokiais energijos kastais bizniai pavirs nepelningais, plius zmones isleisdami zymiai daugiau baziniams poreikiams, automatiskai neleis pinigu ant viso kito. Vnz. velgi krantai kruvai bizniu.

O nulines palukanos tokioje situacijoje laisvai gali davest iki hyperio.

Gal jus ikanomika biski pasimokykit, nevopline cia.

Jeigu sitas karas nesibaigs greitai, bus pipiec, galit neabejot. Klausimas kiek smarkiai eisim zemyn.

 
13.   Parašė C#   2022-04-14 18:31  

https://www.macrotrends.net/2015/fed-funds-rate-historical-chart

Dabar jeigu ziuret kokias istoriskai palukanas buvo pasieke per didziaja stagliacija 1970s. Tai galit pasigeret. Virs 20%

Kaip suprantu kodel negali laikyt zemu palukanu tokioje situacijoje - nes ilieti pinigai eis i vartojima, dar labiau didindami deficita, ir dar labiau keldami kainas. O ne i nauju bizniu kurima. Nes kurt bizni tokiom salygom - kilpa ant kaklo.

Vnz FED didziuju baimiu sarase hyperis stovi pirmu numeriu. O tik tada eina defliacija.

 
14.   Parašė IT17   2022-04-14 18:43  

tai as ir nesakau, kad rytoj bus defliacija ir t.t. del bankrotu, esme, kokia isduotu paskolu lizingu ir pan kokybe ir t.t. bet kad bus verslu uzdarymu tai jau matosi...

 
15.   Parašė C#   2022-04-14 18:54  

Kas bus tai isvis niekas nezino, bet kol kas ES matyt galvoja kad nera ko panikuot. Lauks kol inplecija prades mustis per oficialius rodiklius, ir tada reaguos.

O kol kas bijo pakelt palukanas per greit.

Ziurint is policy puses konkreti sikna, nes ka bedarysi, bus blogai visviena.

Betgi buvo galima viska labai dailiai sutvarkyt, tiesiog nedejus rusams sankciju ir pasiuntus jankius kartu su rusu karo laivu. Patys kalti vienu zodziu.

 
16.   Parašė shtudent   2022-04-14 20:14  

Kolega, 1970 m. ekonomikos pagrindą sudarė parduotuvėlė "pas Džoną" ir kirpykla "pas Larį". Smulkus ir vidutinis biznis. Dabar ekonomikos stuburas - multinacionalinės kompanijos, kurių nemaža dalis yra monopolistės savo srityse. Kaip jūs galvojate, kaip pas jas eis prekintis tūlas vartotojas, jei jam palūkanas užvaryti po 20 proc.? Primenu, vartojimas sudaro 70 proc. JAV BVP. Jeigu galvojate, kad CB dar kažką sprendžia, tai esate nepataisomas optimistas. Jau 2008 m. praktiškai niekam iš didžiųjų neleido užsilenkti, nes buvo too big to fail.

 
17.   Parašė C#   2022-04-14 20:26  

Kolega jus nesigaudot kad aukstos bazines kainos sukels situacija, kai tupai nebus ka vartot, bus visko deficitas. Ir px, koks tas biznis, stambus ar smulkus. Stambus tiesiog turi kazkokius rezervus atsilaikyt ilgiau, bet ir tai ne faktas, jeigu 2008-ais teko dauguma tokiu gelbet.

"Primenu, vartojimas sudaro 70 proc. JAV BVP"

Butent tai ir yra pagrindinis gresmes saltinis. Nes dali vartojimo teks kirpt, reiskias dingusios darbo vietos, ir rezultatas - defliacine krize. Defliacija tokiu atveju gresia visoms prekems ir paslaugoms, ne pirmo butinumo, kuriu galima atsisakyt. Na ir savaime aisku tai reiskia eilini finansiniu rinku crasha, kaip minimum akcijose.

 
18.   Parašė IT17   2022-04-14 20:36  

taigi buvo traders.lt straipsniukai, kaip palukanos uz hipotekas jav pajudejo konkreciai i virsu...

Vidutinė palūkanų norma už 30 metų būsto paskolą su nuo 20 procentų nuosavu įnašu padidėjo nuo 4,8 iki 4,9 procento. Tai aukščiausias lygis nuo 2018 metų gruodžio, kai dar praėjusių metų pradžioje siekė 2,86 procento. cia balandzio pradzioj taip buvo

 
19.   Parašė C#   2022-04-14 20:40  

Tai be abejo, koks asilas comitinsis i NT su paskolom, kai elementaraus darbo gali nelikt. Pas jankius jau senai zmones priprato sulyst i palatkes, ir gyvent pusiau kaip bomzai.

Pigus pinigai per visus situs zemu palukanu metus sukele nenormalias kainas didmiesciuose, o dabar vel laisvai gali prasidet obratnas procesas, kaip 2008-ais.

 
20.   Parašė bucelex   2022-04-14 21:41  

USA pilna darbo, truksta darbuotoju. Aplankykit Amerika pries lodami

 
21.   Parašė IT17   2022-04-15 00:49  

ZINom, kad daug laisvu darbo vietu ir bedarbyste zema, kalbam apie tai, kad palukanos auga uz paskolas ir koki tai gali tureti poveiki...